Zapraszamy na konkurs  z bezpieczeństwa w sieci internetowej podczas ferii na Szkolnym Blogu

 


 

*** 11.02 - 24.02 ***

 


 

Uczniowie klas 1-3 na spotkaniu z zespołem muzycznym "Efekt"

 

   08.02.2018r uczniowie klas 0 –III spotkali się z przedstawicielem zespołu muzycznego „Efekt” panem Pawłem Władyką, który zaprezentował im różne instrumenty muzyczne oraz  ich brzmienie, a następnie dzieci same próbowały na nich grać. Największą popularnością cieszyła się oczywiście perkusja. Każdy uczestnik spotkania chciał na niej zagrać i wystukać własny rytm. Na zakończenie wszystkie dzieci znakomicie bawiły się podczas wspólnej zabawie przy akompaniamencie naszego gościa.

 


 

Uczniowie klas 1-3 na spektaklu teatralnym

 

Uczniowie klas I-III, 31 stycznia, wybrali się do SDK na spektakl „W krainie Lawendowego Rycerza”. Bohater spektaklu zasypia i przenosi się do baśniowego świata Księgolandii. Próbuje pogodzić tajemniczego wojownika Lawendowego Rycerza z żarłocznymi molami niszczącymi książki.
   W finale przekonuje wszystkich do wspólnego czytania. Dzieci wyszły z przedstawienia przekonane o tym, że książka to coś pięknego i wartościowego. Świat teatru,  jak się okazało zachwycił uczniów w zupełności. Podczas przedstawienia wielokrotnie słychać było dość żywiołowe przeżywanie spektaklu. Nie ma w tym nic dziwnego, wybuchy śmiechu, pobudzona aktywność dzieci to tylko najprawdziwszy dowód na to, że spektakl się im podobał. Niektórzy planowali, zaraz po spektaklu,  odwiedzić bibliotekę szkolną –  to chyba doskonały dowód na to, że obejrzany spektakl spełnił swoje zadanie.

 


 

Noworoczna zabawa choinkowa

 

   Tradycyjnie przed feriami uczniowie bawili się na zabawie choinkowej, która miała charakter imprezy środowiskowej. Na zabawę przybyły mamy z maluchami oraz młodzi absolwenci naszej szkoły. Dominowały kolorowe kreacje i przebrania. Sale taneczną, którą stanowiła hala sportowa, wypełniły kolorowe światła, tańczące świetliste ozdoby, klimatyczna mgiełka i od czasu do czasu fruwające bańki mydlane. Do zabawy tanecznej angażował DJ, który dbał o utrzymanie bardzo dobrej atmosfery   Imprezy. Rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci i wychowawców oraz paczki noworoczne dla każdego ucznia. Do samego końca zabawa trwała w najlepsze… :)

 


Spotkanie z leśnikiem

 

   25 stycznia w ramach współpracy z Biblioteką i Świetlicą w Czaszynie grupa uczniów wraz z opiekunką SKO została zaproszona do udziału w spotkaniu pt. ,,Leśnik czyta dzieciom". To pierwsze spotkanie z cyklu pt. ,,Znani ludzie różnych zawodów z naszego środowiska czytają dzieciom". Celem tych spotkań jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz przybliżanie zawodów naszych mieszkańców.

   Program był bardzo bogaty i ciekawy. Rozpoczęto czytaniem bajek z morałem przez pana leśnika. Następnie odbyła się pogadanka z pokazem na temat stroju i pracy leśnika oraz zwierząt i roślin leśnych. Były ciekawostki i konkursy z nagrodami.

   Nie zabrakło praktycznego działania dzieci, które m. in. odbijały na piasku ślady zwierząt, wbijały do drewnianego klocka numery, tak samo jak robią to leśnicy po ścięciu drzewa przez pilarzy. Panie poczęstowały dzieci ciepłą herbatką i ciasteczkami. W trakcie ,,podjadania" mogły rysować las. 

   Paniom serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a leśnikom za pouczające i interesujące spotkanie. Chętnie weźmiemy udział w kolejnym.


 

Wyniki ogólnopolskiego konkursu Archimedes Matematyka Plus

 

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Matematyka Plus (30 edycja - jesień) nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:

Laureatem I stopnia w wyróżnieniem został Kamil Rajchel (kl. VI)

Laureatem I stopnia zostali: Natalia Oleksów (kl. VII), Gabriel Czuchry (kl. VI), Oliwia Stefanowska (kl. VI), Artur Leśniowski (kl. IV)

Laureatem III stopnia został Gracjan Lipka (kl. VI)

Laureatem IV stopnia zostali: Anita Długosz (kl. V), Patryk Krupa (kl. VI)

Laureatem V stopnia zostali: Radosław Kuzio (kl. VIII), Małgorzata Misiura (kl. VI), Igor Krupa (kl. VI), Antoni Drozd (kl. V), Katarzyna Kaleniecka (kl. IV), Oliwia Kieca (kl. IV).

  Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

Dla Babci i Dziadka

 

   „Dziadek to nasz skarb… Babcia wszystko wie… ”-to niektóre tylko słowa piosenek, wierszy i życzeń jakie skierowali uczniowie klas I-III do swoich ukochanych Babć i Dziadków licznie zgromadzonych w niedzielę w kościele. Po mszy świętej uczniowie klasy V przedstawili jasełka. Piękna sceneria, anielska muzyka, odpowiednie stroje i rekwizyty pozwoliły kolejny raz przeżywać wszystkim cud Narodzenia Pana. Następnie był występ klas młodszych i wręczenie starannie przygotowanych prezentów. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem słuchali życzeń i z radością przytulali swoje wnuczęta. Potem zgromadzeni w świątyni mogli posłuchać mało znanych kolęd i pastorałek które wykonała schola oraz szykowne panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czaszynie. Raz jeszcze: Sto lat dla Babci i sto lat dla Dziadka. Do zobaczenia za rok.

 


 

Góra Grosza - podsumowanie akcji

 

Zakończyliśmy XIX edycję ogólnopolskiej akcji zbierania monet pod nazwą Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Zabrane monety stanowią wartość 305 złotych i 7 groszy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

 


 

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę, dokarmiajmy je!!!

 

   Tuż przed świętami, kiedy wszyscy angażowali się w przygotowania do wigilii i do nadchodzących uroczystości, klasa VI wraz z panią Marią Błażowską przedstawiła scenki zachęcające do pomagania ptakom w zimie. Dzieci z klas „0”-III bardzo uważnie oglądały i słuchały przedstawienia aby potem wziąć udział w konkursie z pytaniami nt. dokarmiania ptaków. Pani Błażowska na zakończenie przypomniała o najważniejszych zasadach pomagania:

1. Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.

2. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania, Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

3. Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z: ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.

4. Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.

   Klasa pierwsza otrzymała karmnik i porcję słonecznika, dzieci ochoczo przystąpiły do dokarmiania ptaków. Pozwoli im to na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. Mamy nadzieję, że będzie źródłem ogromnej przyjemności i zaangażowania najmłodszych.

 


 

życzymy

Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz

Szczęśliwego Nowego Roku 2019!

 


 

Jasełka i wspólne kolędowanie

 

   Ostatni dzień nauki w szkole, przed świętami Bożego Narodzenia, był bardzo przyjemny i uroczysty. Klasa piąta wspólnie z panią Iwoną Pałasz zaprosiła wszystkich na Jasełka. Piękne dekoracje i imponująca sceneria oraz gra aktorska sprawiły, że poczuliśmy magię i moc zbliżających się świąt. Piękną pastorałką wprowadziła nas w tajemnicę narodzin Pana- uczennica klasy „0”-Martynka. A potem już zobaczyliśmy przygotowania do wieczerzy wigilijnej, byliśmy- razem z trzema królami- na dworze Heroda. Następnie w betlejemskiej szopie i przy ognisku z pasterzami. Śpiewaliśmy kolędy i słuchaliśmy pastorałek. Samorząd Uczniowski ogłosił rozstrzygnięcie konkursu „Najładniejsza dekoracja świąteczna w klasie”- zwyciężyła klasa szósta- gratulujemy. Pani dyrektor Elżbieta Stefanowska podziękowała wszystkim za piękne występy, złożyła serdeczne życzenia świąteczne uczniom i pracownikom szkoły, tradycyjnie zaprosiła wszystkich do dzielenia się opłatkiem i indywidualnego składania życzeń. W większości życzyliśmy sobie błogosławieństwa Bożej Dzieciny, zdrowia i spełnienia marzeń w Nowym Roku 2019. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

SKO - to jest to

 

   Pod takim hasłem uczniowie klasy czwartej przygotowali wraz z panią Marią Błażowską - opiekunką SKO, przedstawienie zachęcające do oszczędzania pieniędzy. Wesołe przygody, Jasia i Małgosi oraz babci Jagi, przybliżyły dzieciom z klas „0”-IV zasady oraz idee oszczędzania. Klasa I zaśpiewała dla wszystkich piosenkę związaną ze zbieraniem pieniędzy. Miejmy nadzieję, że wśród oglądających byli przyszli, główni ekonomiści naszego kraju. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali ołówki z logo Banku PKO BP.

 


 

Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych

 

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż warto więc pomyśleć o ozdobach świątecznych dla swojego domu. Stąd też w dniu 7 grudnia 2018 roku
w naszej szkole, nauczycielki klas początkowych zorganizowały
„Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych”.


   Dekorowanie choinki, stołu, drzwi i całych domów to tradycja, która tym świątecznym dniom nadaje wyjątkowości i piękna oaz niezwykłej atmosfery. Organizatorki warsztatów wspólnie z rodzicami zapewniły uczestnikom potrzebne materiały, instrukcje wykonania oraz niosły pomoc podczas realizacji pomysłów. Mali artyści  wykonywali ozdoby świąteczne. Dekorowali styropianowe bombki techniką decoupage, wykonywali ozdoby choinkowe  z masy porcelanowej. Powstałe wytwory pracy dzieci zabrały do domów, a część nich została przeznaczona na „Kiermasz świąteczny”, który będzie organizowany w najbliższych dniach w placówce. Powyższe warsztaty były doskonałą okazją do świetnej zabawy i integracji uczniów oraz niezwykłą lekcją kreatywności i zdolności manualnych. Wszyscy byli bardzo zadowoleni,
a ozdoby niepowtarzalnie piękne
   Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu warsztatów.

 


 

Wizyta Świętego Mikołaja

 

   6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci  w pięknych mikołajkowych czapkach. I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja.  Na szkolnym korytarzu słychać było dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. A dzieci, na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty Mikołaj poproszony został do pamiątkowego zdjęcia. I pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!

 


 

Zabawa andrzejkowa

 

   W ostatnim dniu listopada uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w szkolnej zabawie andrzejkowej. O muzykę, gry i  zabawy andrzejkowe zadba Samorząd Uczniowski. W każdej klasie zorganizowano poczęstunek, w których dominowała pizza. Muzyka, taniec, konkurencje i zabawy oraz pyszne jedzenie tworzyły razem niezwykle udaną zabawę :)

 


 

Andrzejki klas 0-3

 

   Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.  Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W naszej szkole dn. 28.11.2018 r.  odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca klasy młodsze.  Przedstawiciele klasy piątej wróżyli młodszym kolegom. Było wróżenie z kołem fortuny, z kolorami, z butami. Dużym powodzeniem cieszyło się drzewko szczęścia. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Niezawodni rodzice zadbali o pyszny poczęstunek dla swoich pociech.  Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co sobie wywróżyli.

 

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

   W piątek 23 listopada  uczniowie oraz przedszkolaki z naszej szkoły wspólnie uczciły Światowy  Dzień Pluszowego Misia (25.11). Moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże oraz inne pluszaki. A każdy był piękny i wyjątkowy.  Dzieci wysłuchały bajki o przygodzie Zbyszka i zielonego misia a następnie w miłej atmosferze paradowały i tańczyły ze swoimi maskotkami. Na zakończenie parady wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz kolorowankę z misiami. Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się, że niedźwiedź to nie miś. Panie przypomniały „Przykazania dla gości odwiedzających ostoję niedźwiedzia”. W klasach dzieci z dużym zaangażowaniem i pomysłowością wykonały podobiznę misia. Wszyscy z niecierpliwością czekają już na kolejne Święto Pluszowego Misia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 


 

Bądź widoczny, bądź ostrożny!

 

   Pod takim hasłem, uczniowie klasy VII oraz opiekunka Szkolnej Kasy Oszczędności pani Maria Błażowska, przybliżyła dzieciom młodszym w naszej szkole zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Zgromadzeni uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli scenki oraz wysłuchali rad starszych koleżanek i kolegów. Na koniec Nikola- pani policjantka- rozdała dzieciom odblaski. Celem podjętych działań jest uświadomienie najmłodszym jak w prosty sposób, dzięki odblaskom, można zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok. Działania edukacyjne są również następstwem zmian legislacyjnych. Znowelizowane prawo o ruchu drogowym nakłada na wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia odblasków. Sponsorem odblasków dla uczniów od klasy „0” do VII był Bank PKO BP.

 


 

II Gminny Konkurs Recytacji poezji Patriotyznej "Moja Ojczyzna w moim sercu"

 

   13 listopada w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbył się II Gminny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej „Moja Ojczyzna w moim sercu”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy pierwszej Iwona Skiba oraz uczeń klasy trzeciej Bartosz Borkowski. Obydwoje zostali wyróżnieni przez komisję konkursową. GRATULUJEMY!

 


 

 


 

Spotkanie z doradcą zawodowym

 

   Dnia 16.11.2018r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia w klasach 0 – VIII z doradcą zawodowym p. Joanną Mozoła pracownikiem Poradni Psychologiczno-  Pedagogicznej w Sanoku.  Tematyka zajęć w klasach starszych dotyczyła wyboru zawodu, szkoły ponadpodstawowej, a w klasach młodszych zajęcia prowadzono pod kątem pracy zawodowej rodziców . Dzieci opowiadały o własnych zainteresowaniach i określały, w jaki sposób mogą je rozwijać w przyszłości.
Zajęcia przeprowadzono w miłej i przyjaznej atmosferze.

 


 

"Śniadanie Daje Moc"

 

   Śniadanie jest ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w programie "Śniadanie Daje Moc".

   Program "Śniadanie Daje Moc" ma propagować wśród dzieci w wieku szkolnym zdrowe nawyki żywieniowe i przyczynić się do redukcji niedożywienia uczniów. Kulminacją programu jest co roku, dzień "Śniadanie Daje Moc", w którym dzieci razem z nauczycielami  i rodzicami organizują wspólne przygotowanie i spożywne śniadanie w klasach. Na stołach naszej szkolnej stołówki  znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski. Dzisiejszy posiłek był szczególnie smakowity, bo przygotowany samodzielnie.

   Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 


 

W setną rocznicę odzyskania niepodległości z występem dla społecznoścli lokalnej

 

   11 listopada 2018 r.  – to wyjątkowa data w historii naszego kraju. Wszyscy Polacy uczcili w tym dniu 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczynili to też mieszkańcy Czaszyna uroczystą Mszą św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli też udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie, którzy poprzez piękną recytację wierszy i odśpiewanie pieśni patriotycznych przyczynili się do wielu niezapomnianych przeżyć.

   Wyjątkowe miejsce ,jakim jest świątynia parafialna, pieśni i wiersze w wykonaniu najmłodszych, recytacja poezji patriotycznej przez młodzież starszych klas szkoły podstawowej, przejmujące wykonanie pieśni przez scholę parafialną, a także uświetnienie uroczystości przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich wpłynęły na  głębokie  przeżycia i wzruszenia  uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

 


 

Setna rocznica odzyskania niepodległości w naszej szkole

 

   9 listopada w piątek w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotowania do tego wydarzenia odbyły się na długi czas przedtem. W każdej klasie odbyły się lekcje poświęcone temu wyjątkowemu świętu, uczniowie przygotowali gazetki szkolne, udekorowano sale lekcyjne i korytarze, na przerwach Samorząd Szkolny zorganizował śpiew pieśni patriotycznych.

   Uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11:11 przez uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej w Czaszynie rozpoczęło obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podniosła atmosfera, jaka towarzyszyła wszystkim podczas tej wyjątkowej chwili, udzieliła się również uczniom klasy VI i klas I – III, którzy poprzez patriotyczny montaż słowno – muzyczny wzbudzili w zebranych refleksję nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.

   Po wysłuchaniu wierszy i utworów muzycznych rozstrzygnięte zostały konkursy związane ze Świętem Niepodległości: „Ojczyzna Zamknięta w Piosence” i  konkurs recytacji poezji patriotycznej.

   Setna  rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była obchodzona w naszej szkole na różne sposoby. Kilka pomysłów zgłosił Samorząd Szkolny i zadbał o ich realizację. Przede wszystkim były to  " Życzenia dla Polski", które każdy chętny mógł złożyć swojej Ojczyźnie. Piękne, samodzielnie wykonane kartki z życzeniami zostały umieszczone na specjalnie w tym celu przygotowanym parawanie, który stanął na korytarzu. Składających życzenia poczęstowano cukierkami, natomiast autorka  najwyżej ocenionej  kartki- Daria Morawa  otrzymała czekoladę. Słodycze ufundował Samorząd, Kolejna forma obchodów tego święta to " Tydzień Pieśni Patriotycznych", który trwał od 5 do 9 listopada. Codziennie na przerwach chętni uczniowie zbierali się na korytarzu, który udekorowano biało - czerwonymi  balonami  

   Śpiewem pieśni patriotycznych wyrażali miłość ziemi ojczystej oraz  szacunek dla tych, którzy walczyli za naszą wolność. Samorząd przygotował też pewną niespodziankę, którą były pyszne biało-czerwone  pierniki upieczone przez mamę naszej koleżanki Emilki. Zostali nimi obdarowani wszyscy obecni na uroczystej akademii z okazji naszego Narodowego Święta Niepodległości. Tak uroczyście i słodko zakończyliśmy ten tydzień!

 


 

Warsztaty artystyczne "Dla Niepodległej"

 

„Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek.
Dzisiaj radości kanonada.
Witamy wszyscy Niepodległość.
I Jedenasty Listopada”.

W ramach realizacji zadań z okazji  100 rocznicy Niepodległości uczniowie młodszych klas wzięli udział w warsztatach artystycznych „Dla Niepodległej”. Wspólnie z paniami z KGW wykonywali patriotyczne elementy- kokardy narodowe.  Następnie tworzyli z przygotowanych elementów Orła Białego- symbol naszego Państwa.  Na zakończenie odbijały swoje dłonie na części kartonu- tworzyły flagę. Pomiędzy zajęciami uczniowie wspólnie z zaproszonymi paniami śpiewali pieśni patriotyczne. Zajęcia miały na celu łączenie pokoleń poprzez  wspólne podejmowanie działań  i przekazywanie młodemu pokoleniu cennych wartości takich jak: kształtowanie postawy patriotycznej, szacunek do symboli narodowych, zachęcanie do interesowania się historią i do śpiewania pieśni.

Każde dziecko otrzymało na pamiątkę Dyplom Młodej Polki, Dyplom Młodego Polaka- będzie to dla nich piękna pamiątka na 100 lecie Niepodległości. Całość zadania i efekty podsumowała pani dyrektor Elżbieta Stefanowska, zachęcając dzieci do wykonania kokardy narodowej w domu, dla rodziców.

Dziękujemy bardzo paniom KGW: Bogumile Czepiel i Jolancie Stefanowskiej za aktywny udział w zajęciach,  poświęcony czas i godną naśladowania postawę patriotyczną.

świętujmy  wspólnie  rocznicę  odzyskania  niepodległości!

 


 

Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

 

   8 listopada odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, który stanowił jedną z form obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego celem było: krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych; ukazanie dążeń do wolności, walk i zmagań o niepodległość poprzez pryzmat utworów poetyckich; zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego; ukazanie piękna polskiej ziemi.

   W zmaganiach konkursowych wzięło udział 12 uczniów klas 4 -8. Jury wyróżniło następujące osoby:

     I miejsce - Katarzyna Kaleniecka i Magdalena Szałaj

     II miejsce - Aleksandra Wawro

     III miejsce - Anita Długosz i Aleksander Słota

   Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, oczywiście zwycięzcy najlepsze.

   Laureatki pierwszego miejsca wezmą udział w gminnym  konkursie recytatorskim, który odbędzie się w Łukowem.

 


 

Dzień Postaci z Bajek

 

Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
To wspaniale, drogie dzieci,
że was bajka pokochała.

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

   Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są pięknym elementem dzieciństwa. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby porozmawiać o ulubionych bohaterach. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. W naszej szkole były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Bajka "O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, przepięknej królewnie i królu Gwoździku"

 

   Dnia 29 października uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spektaklu kukiełkowym wykonanym przez TEATR  KAŻDEJ  SZTUKI. Treść sztuki opierała się na bardzo starej i znanej legendzie o smoku wawelskim. Całość przedstawienia z bajecznie kolorową scenografią utrzymana jest w klimacie rodzimego folkloru. Jest to typowa baśń ludowa, w której zło zostaje przezwyciężone. Na szczególną uwagę zasługuje także zaprezentowana w spektaklu kultura słowa oraz język, jakim posługują się baśniowe postacie a także oprawa muzyczna i plastyczna.
   Spektakl zapewnił dzieciom bezpośredni kontakt aktora z publicznością, który pomaga przenieść się młodym widzom w cudowną krainę baśni i czarów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Osiągnięcia uczniów w konkursie plastycznycm "Bezpieczne wakacje 2018"

 

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Bezpieczne wakacje 2018”, który ma na celu edukowanie i uwrażliwienie dzieci na własne zachowania w różnych sytuacjach społecznych. Konkurs przeprowadziła Powiatowa Komenda Policji w Sanoku. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców spośród nadesłanych prac plastycznych.

   W tym gronie w kategorii wiekowej 10-12 lat znaleźli się:

     I miejsce: Oliwia Stefanowska

     wyróżnienie: Jakub Kita

   Najlepsze prace zostaną przesłane do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, by wziąć udział w etapie wojewódzkim.

 


 

Konkurs "Ojczyzna zamknieta w piosence"

 

   24 października odbył się w Sanoku I Konkurs Polskiej Piosenki Patriotycznej, którego organizatorem był Powiat Sanocki i MDK. Celem było promowanie polskiej piosenki patriotycznej, rozbudzanie zainteresowań historią najnowszą i jej bohaterami oraz budzenie poczucia tożsamości narodowej.

   Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej, rodzeństwo: Aleksandra i Michał Kurinka z piosenką „Kocham Polskę” oraz uczniowie klasy trzeciej: Alexandra Janocha i Bartosz Borkowski z piosenką „Aby ktoś mógł żyć”.Gratulujemy talentu i  odwagi, zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Dzień Papieski w naszej szkole

 

   18 października uczniowie klasy VII zaprezentowali przedstawienie „Lolek z ciszy niepokalanej” Akcja przedstawienia przeniosła wszystkich w czasy narodzin, chrztu i codziennego życie Karola Wojtyły w przedwojennych Wadowicach. Najmłodsze jego lata naznaczyła śmierć mamy, co w sztuce zostało przedstawione w formie wzruszającej pantomimy. Dopełnieniem gry aktorskiej były piękne piosenki. Wszyscy obejrzeli przedstawienie w skupieniu, z uwagą i szacunkiem dla postaci Wielkiego Papieża Polaka.

 


 

Uczniowie klas I-III na spektaklu "Afryka Kazika"

 

   12  października klasy 1-3 uczestniczyły w SDK w spektaklu teatralnym pt. ,,Afryka Kazika’’ przygotowanym przez Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl wyróżniał się ciekawymi dekoracjami, grą aktorską oraz interesującą fabułą. Ciekawość podróżnicza tytułowego Kazika zaprowadziła wszystkich na nieznane afrykańskie lądy, które często kryły wiele niebezpieczeństw. Spektakl przekazał widzom obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, a poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do świata i ludzi.

   Wszystkie dzieci, były bardzo zadowolone, spektakl wszystkim bardzo się podobał.

 


 

Jesienny spacer uczniów klas I - III

 

„Złote, żółte i czerwone

opadają liście z drzew, ..”

Kalendarzowa jesień już trwa a  jesień w przyrodzie zachwyca nas pięknymi barwami, ciepłą, słoneczną pogodą. Dlatego więc uczniowie klas I-III wybrali się na spacer. Podziwialiśmy kolorowe lasy, krzewy i pola. Był czas na podsumowanie wiadomości  przyrodniczych, na zbieranie darów jesieni oraz na swobodną i radosną zabawę. Wróciliśmy do szkoły zachwyceni otaczającym nas pięknem. Na koniec myśl od Ani Shirley: „Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!" Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Pasowanie pierwszokasistów

 

   Dzieci z klasy pierwszej zostały uroczyście pasowane na uczniów naszej szkoły. 9 października do szkoły przyszli rodzice, dzieci były odświętnie ubrane i bardzo przejęte czekającą ich uroczystością. Pierwszaki bardzo ładnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz odpowiadały na pytania dotyczące bajek. Po zakończeniu prezentacji wprowadzony został poczet flagowy, odśpiewano hymn, dzieci złożyły Ślubowanie a następnie pani dyrektor mgr Elżbieta Stefanowska dostojnie pasowała każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Samorząd Uczniowski przekazał dla klasy dary min. uprzejmości, pracowitości, uśmiechu… oraz poczęstunek na osłodę szkolnych lat. Następnie uczniowie złożyli odcisk palca w Złotej Księdze, otrzymali pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne, zakładki, plany lekcji oraz odblaski „Niestraszki”. Rodzice uczniów też otrzymali pamiątkę, były to złote rady dotyczące postępowania wobec swojego dziecka. Na koniec był poczęstunek w klasie przygotowany przez rodziców, dzieci były zachwycone wyglądem i smakiem muf inek. Za duży wkład pracy i zaangażowanie, wszystkim rodzicom bardzo serdecznie podziękowała wychowawczyni klasy pani Anna Stawarz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Podróżnik grupy Trzask - Islandia

 

   8 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w fotorelacji podróżnika grupy Trzask, pana Macieja Kras. Tym razem podróżnik zabrał nas do Islandii, gdzie:

   – podziwialiśmy malownicze krajobrazy Islandii,

   – oglądaliśmy wulkan Eldfell – jeden z najmłodszych na wyspie,

   – dowiedzieliśmy się jak smakuje rekin grenlandzki,

   – poznaliśmy historię pana Guðlaugura Friðþórsson – człowieka, który po zatonięciu statku przeżył w lodowatej wodzie sześć godzin,

   – dowiedzieliśmy się w jaki sposób Islandczycy wykorzystują energię geotermalną,

   – zobaczyliśmy kilka najpiękniejszych islandzkich wodospadów,

   – dowiedzieliśmy się dlaczego wybuchają gejzery,

 


 

VI Gminny Rajd Szlakiem Papieskim 

 

   1 października uczniowie  klasy VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Rajdzie Szlakiem Papieskim, w którym wzięło udział łącznie ponad 200 osób z 8 okolicznych szkół. Każdy uczestnik przed wymarszem otrzymał pamiątkową plakietkę, a organizatorzy pokrótce opowiedzieli historię rajdu. Około godziny 8:30 z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej, które było głównym organizatorem, wyruszyli wszyscy na górę Makówkę a następnie na okoliczną górę Gruszka do upamiętnianego miejsca straceń. Uczniowie Gimnazjum opowiedzieli o pobliskich miejscowościach oraz o tragedii  z przed lat w miejscu straceń. Na miejscu wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy i kilka pieśni patriotycznych, a następnie zapalono znicze i uczczono ciszą poległych. Kolejnym punktem na trasie była góra Czekaj, skąd udano się do ośrodka rekolekcyjnego w Olchowej, gdzie Panie z KGW przygotowały ciepły poczęstunek, aby zregenerować siły do dalszej drogi. Ks. Lechmar – dyrektor Ośrodka Rekolekcyjnego przybliżył zebranym historię Olchowej i oprowadził wszystkich po miejscowości opowiadając jak dawniej prowadzono gospodarstwa domowe i jaki wpływ na rozwój miejscowości miała rodzina Scrammów. Po powrocie pod Ośrodek Rekolekcyjny Dyrektor SP w Tarnawie Dolnej pan Melchior Ryniak oraz główny sponsor imprezy Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak uroczyście zakończyli rajd.

 


 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   28 września nasza szkoła wzięła udział w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja przebiegała pod hasłem Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Do tego wydarzenia uczniowie klas IV - VIII  przygotowywali się przez kilka dni, uczestnicząc w różnych zabawach i grach matematycznych. Celem tych działań było przypomnienie wszystkim tabliczki mnożenia. W piątek przystąpili do egzaminu i świetnie sobie poradzili, zdając go śpiewająco. Podobnie jak pracownicy szkoły i dorośli mieszkańcy Czaszyna, którzy zostali odpytani przez młodych egzaminatorów. Okazało się po raz kolejny, że umiejętność mnożenia jest bardzo ważna i przydatna w życiu codziennym. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

   Klasa pierwsza była pod ogromnym wrażeniem wszystkich działań, które uczniowie obserwowali w szkole. Już teraz zadeklarowali, że na drugi rok zaczną się uczyć tabliczki mnożenia. Naklejki, które otrzymali sprawiły im wiele radości.

 


 

Sprzątanie świata

 

   25 września 2018 r. uczniowie klas I-III  uczestniczyli w akcji  „Sprzątanie świata”.  Przed sprzątaniem przeprowadzono  pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Głównym celem  „Sprzątania  świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska.
Wszystkie dzieciaki pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Sprzątały okolice szkoły oraz stadion sportowy. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebraliśmy 5 worków . Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu.  Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko,
Od lat nasza szkoła  bierze udział w tego typu akcjach. Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków i przyzwyczajeń mieszkańców naszej miejscowości.

 


 

Spotkanie z policjantami klas najmłodszych

 

   Dzieci z klasy „0” oraz z klas I-III 19 września spotkały się z policjantami, którzy przypomnieli o bezpieczeństwie w codziennym życiu. Rozmowa połączona była z uświadomieniem uczniów o zagrożeniach czyhających podczas zabawy, pobytu w domu czy na podwórku. Wszystkie dzieci wiedzą już o tym, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna, a podczas przechodzenia przez drogę powinny podnieść rękę do góry. Na koniec spotkania policjanci przypomnieli dzieciom o odblaskach, które bezwzględnie powinny znaleźć się na ich odzieży wierzchniej, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

 


 

Wyprawa w Bieszczady - Bukowe Berdo

 

   21 września 2018 roku uczniowie klasy VIII i VII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych w ramach programu „Zachowajmy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Uczniowie pod opieką Pani Renaty Kaczmarskiej i Jarosława Bochnaka udali się na połoniny w Bieszczadach. Zajęcia terenowe poprowadziła Pani z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która przybliżyła młodzieży osobliwości fauny i flory Bieszczadów, a szczególnie Parku Narodowego. Po trudach wspinaczki na Bukowe Berdo rozpostarły się cudowne widoki na połoniny i resztę Bieszczadów, a wspaniała pogoda charakteryzująca się w tym dniu wysoką temperaturą powietrza i dużą słonecznością  wynagrodziła wszystkim podjęty trud. Sporą atrakcją okazało się poszukiwanie życia w martwym drewnie, w którym uczestnicy wyprawy znajdowali krocionogi, kompostowce świecące, skulice, wije drewniaki, pomrowy błękitne i biegacze.

 


 

Bezpłatne zajęcia popularnonaukowe dla dzieci

 

  Rusza rejestracja na bezpłatne zajęcia popularnonaukowe dla dzieci z regionu,  pn. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Jest projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który jest wynikiem podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. 

   Bezpłatne zajęcia odbywające się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli, przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat.

Zapisy online na stronie internetowej rozpoczną się 17 września o godzinie 10.00 i potrwają do 24 września do godziny 23.59.59. Więcej informacji na stronie https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja

 

 


 

Uczniowie klas najmłodszych w kinie

 

   W pierwszych dniach września uczniowie klas I-III pojechali do SDK  w Sanoku na film ,, Krzysiu, gdzie jesteś”. Film opowiadał o losach dorosłego już Krzysia,  bohatera książki ,, Kubuś Puchatek”. Jako dziecko umiał on cieszyć się każdą chwilą. Wszystko się zmienia, gdy trafia do szkoły z internatem, gdzie najważniejsza jest nauka, a  zabawa i wyobraźnia są spychane na margines, co jest dla niego pierwszym krokiem do dorosłości. W następnych scenach dowiadujemy  się o śmierci jego ojca, przez co staje się głową rodziny,  miłości do Evelin, narodzinach córki, udziale w wojnie, powrocie z frontu, w końcu znalezieniu pracy. Wszystko to coraz bardziej oddala go od dzieciństwa i zamyka w  surowym świecie dorosłych, zaś codzienne troski czynią z niego człowieka  chłodnego i smutnego. Pod koniec filmu  spotyka  swoich przyjaciół z dzieciństwa. Dzięki nim znów staje się szczęśliwym, radosnym i uśmiechniętym Krzysiem sprzed lat. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, dzieci zgodnie stwierdziły, że film był świetny.

 


 

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

 

   Zachęcamy uczniów starszych klas do brania udziału w konkursach kuratoryjnych z różnych przedmiotów. Wymagania do konkursów z poszczególnych przedmiotów znajdują się TUTAJ. Proszę pobrać  dokument wordowski z treścią wymagań według przedmiotów, zaczynamy od I etapu (etap szkolny). Terminy konkursów pojawią się wkrótce na stronie http://www.ko.rzeszow.pl/.

 

 


 

Rok szkolny 2018/2019 został rozpoczęty

 

   Ten rok szkolny przynosi kolejne zmiany. Po reformie szkolnictwa mamy już w pełni ośmioklasową szkołę. Przez co pojawiła się dodatkowa klasopracownia, niektóre pomieszczenia zostały zmienione, doszli też nowi nauczyciele... Na porannej uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego Pani Dyrektor przedstawiła obecne zmiany...

    Pani Lucyna Skóbel - nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego odeszła na emeryturę. Przyszli nowi nauczyciele: Pani Anna Stawarz - edukacja wczesnoszkolna, Pani Sylwia Słoniewska - język polski (w klasie IV), Pani Barbara Rudy - technika, Pan Marek Drwięga - wiedza o społeczeństwie .

   Wychowawcami poszczególnych klas są:

klasa I - Anna Stawarz
klasa II - Jolanta Ferenc
klasa III - Anna Hańczuk
klasa IV - Jarosław Bochnak
klasa V - Iwona Pałasz
klasa VI - Renata Kaczmarska
klasa VII - Anna Stachowska
klasa VIII - Halina Sech

 

   Przed nami kolejny rok szkolny, zaplanujmy go wszyscy dobrze aby potem szczęśliwie udać się na kolejne wakacje... :)

 

 


 

Zbliża się nowy rok szkolny 2018/2019

 

   Przypominamy, że rok szkolny 2017/2018 rozpoczyna się 3 września.

   Zestaw podręczników do poszczególnych klas znajduje się tutaj. Wszystkie podręczniki dla uczniów zaopatruje szkoła. Jedynie podręczniki z religii zakupuje rodzic.

   Przedstawiamy Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 


Rok szkolny 2017/2018