Jesienny spacer uczniów klas I - III

 

„Złote, żółte i czerwone

opadają liście z drzew, ..”

Kalendarzowa jesień już trwa a  jesień w przyrodzie zachwyca nas pięknymi barwami, ciepłą, słoneczną pogodą. Dlatego więc uczniowie klas I-III wybrali się na spacer. Podziwialiśmy kolorowe lasy, krzewy i pola. Był czas na podsumowanie wiadomości  przyrodniczych, na zbieranie darów jesieni oraz na swobodną i radosną zabawę. Wróciliśmy do szkoły zachwyceni otaczającym nas pięknem. Na koniec myśl od Ani Shirley: „Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!" Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Pasowanie pierwszokasistów

 

   Dzieci z klasy pierwszej zostały uroczyście pasowane na uczniów naszej szkoły. 9 października do szkoły przyszli rodzice, dzieci były odświętnie ubrane i bardzo przejęte czekającą ich uroczystością. Pierwszaki bardzo ładnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz odpowiadały na pytania dotyczące bajek. Po zakończeniu prezentacji wprowadzony został poczet flagowy, odśpiewano hymn, dzieci złożyły Ślubowanie a następnie pani dyrektor mgr Elżbieta Stefanowska dostojnie pasowała każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Samorząd Uczniowski przekazał dla klasy dary min. uprzejmości, pracowitości, uśmiechu… oraz poczęstunek na osłodę szkolnych lat. Następnie uczniowie złożyli odcisk palca w Złotej Księdze, otrzymali pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne, zakładki, plany lekcji oraz odblaski „Niestraszki”. Rodzice uczniów też otrzymali pamiątkę, były to złote rady dotyczące postępowania wobec swojego dziecka. Na koniec był poczęstunek w klasie przygotowany przez rodziców, dzieci były zachwycone wyglądem i smakiem muf inek. Za duży wkład pracy i zaangażowanie, wszystkim rodzicom bardzo serdecznie podziękowała wychowawczyni klasy pani Anna Stawarz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Podróżnik grupy Trzask - Islandia

 

   8 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w fotorelacji podróżnika grupy Trzask, pana Macieja Kras. Tym razem podróżnik zabrał nas do Islandii, gdzie:

   – podziwialiśmy malownicze krajobrazy Islandii,

   – oglądaliśmy wulkan Eldfell – jeden z najmłodszych na wyspie,

   – dowiedzieliśmy się jak smakuje rekin grenlandzki,

   – poznaliśmy historię pana Guðlaugura Friðþórsson – człowieka, który po zatonięciu statku przeżył w lodowatej wodzie sześć godzin,

   – dowiedzieliśmy się w jaki sposób Islandczycy wykorzystują energię geotermalną,

   – zobaczyliśmy kilka najpiękniejszych islandzkich wodospadów,

   – dowiedzieliśmy się dlaczego wybuchają gejzery,

 


 

VI Gminny Rajd Szlakiem Papieskim 

 

   1 października uczniowie  klasy VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Rajdzie Szlakiem Papieskim, w którym wzięło udział łącznie ponad 200 osób z 8 okolicznych szkół. Każdy uczestnik przed wymarszem otrzymał pamiątkową plakietkę, a organizatorzy pokrótce opowiedzieli historię rajdu. Około godziny 8:30 z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej, które było głównym organizatorem, wyruszyli wszyscy na górę Makówkę a następnie na okoliczną górę Gruszka do upamiętnianego miejsca straceń. Uczniowie Gimnazjum opowiedzieli o pobliskich miejscowościach oraz o tragedii  z przed lat w miejscu straceń. Na miejscu wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy i kilka pieśni patriotycznych, a następnie zapalono znicze i uczczono ciszą poległych. Kolejnym punktem na trasie była góra Czekaj, skąd udano się do ośrodka rekolekcyjnego w Olchowej, gdzie Panie z KGW przygotowały ciepły poczęstunek, aby zregenerować siły do dalszej drogi. Ks. Lechmar – dyrektor Ośrodka Rekolekcyjnego przybliżył zebranym historię Olchowej i oprowadził wszystkich po miejscowości opowiadając jak dawniej prowadzono gospodarstwa domowe i jaki wpływ na rozwój miejscowości miała rodzina Scrammów. Po powrocie pod Ośrodek Rekolekcyjny Dyrektor SP w Tarnawie Dolnej pan Melchior Ryniak oraz główny sponsor imprezy Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak uroczyście zakończyli rajd.

 


 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   28 września nasza szkoła wzięła udział w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja przebiegała pod hasłem Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Do tego wydarzenia uczniowie klas IV - VIII  przygotowywali się przez kilka dni, uczestnicząc w różnych zabawach i grach matematycznych. Celem tych działań było przypomnienie wszystkim tabliczki mnożenia. W piątek przystąpili do egzaminu i świetnie sobie poradzili, zdając go śpiewająco. Podobnie jak pracownicy szkoły i dorośli mieszkańcy Czaszyna, którzy zostali odpytani przez młodych egzaminatorów. Okazało się po raz kolejny, że umiejętność mnożenia jest bardzo ważna i przydatna w życiu codziennym. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

   Klasa pierwsza była pod ogromnym wrażeniem wszystkich działań, które uczniowie obserwowali w szkole. Już teraz zadeklarowali, że na drugi rok zaczną się uczyć tabliczki mnożenia. Naklejki, które otrzymali sprawiły im wiele radości.

 


 

Sprzątanie świata

 

   25 września 2018 r. uczniowie klas I-III  uczestniczyli w akcji  „Sprzątanie świata”.  Przed sprzątaniem przeprowadzono  pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Głównym celem  „Sprzątania  świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska.
Wszystkie dzieciaki pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Sprzątały okolice szkoły oraz stadion sportowy. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebraliśmy 5 worków . Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu.  Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko,
Od lat nasza szkoła  bierze udział w tego typu akcjach. Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków i przyzwyczajeń mieszkańców naszej miejscowości.

 


 

Spotkanie z policjantami klas najmłodszych

 

   Dzieci z klasy „0” oraz z klas I-III 19 września spotkały się z policjantami, którzy przypomnieli o bezpieczeństwie w codziennym życiu. Rozmowa połączona była z uświadomieniem uczniów o zagrożeniach czyhających podczas zabawy, pobytu w domu czy na podwórku. Wszystkie dzieci wiedzą już o tym, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna, a podczas przechodzenia przez drogę powinny podnieść rękę do góry. Na koniec spotkania policjanci przypomnieli dzieciom o odblaskach, które bezwzględnie powinny znaleźć się na ich odzieży wierzchniej, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

 


 

Wyprawa w Bieszczady - Bukowe Berdo

 

   21 września 2018 roku uczniowie klasy VIII i VII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych w ramach programu „Zachowajmy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Uczniowie pod opieką Pani Renaty Kaczmarskiej i Jarosława Bochnaka udali się na połoniny w Bieszczadach. Zajęcia terenowe poprowadziła Pani z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która przybliżyła młodzieży osobliwości fauny i flory Bieszczadów, a szczególnie Parku Narodowego. Po trudach wspinaczki na Bukowe Berdo rozpostarły się cudowne widoki na połoniny i resztę Bieszczadów, a wspaniała pogoda charakteryzująca się w tym dniu wysoką temperaturą powietrza i dużą słonecznością  wynagrodziła wszystkim podjęty trud. Sporą atrakcją okazało się poszukiwanie życia w martwym drewnie, w którym uczestnicy wyprawy znajdowali krocionogi, kompostowce świecące, skulice, wije drewniaki, pomrowy błękitne i biegacze.

 


 

Bezpłatne zajęcia popularnonaukowe dla dzieci

 

  Rusza rejestracja na bezpłatne zajęcia popularnonaukowe dla dzieci z regionu,  pn. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Jest projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który jest wynikiem podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. 

   Bezpłatne zajęcia odbywające się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli, przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat.

Zapisy online na stronie internetowej rozpoczną się 17 września o godzinie 10.00 i potrwają do 24 września do godziny 23.59.59. Więcej informacji na stronie https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja

 

 


 

Uczniowie klas najmłodszych w kinie

 

   W pierwszych dniach września uczniowie klas I-III pojechali do SDK  w Sanoku na film ,, Krzysiu, gdzie jesteś”. Film opowiadał o losach dorosłego już Krzysia,  bohatera książki ,, Kubuś Puchatek”. Jako dziecko umiał on cieszyć się każdą chwilą. Wszystko się zmienia, gdy trafia do szkoły z internatem, gdzie najważniejsza jest nauka, a  zabawa i wyobraźnia są spychane na margines, co jest dla niego pierwszym krokiem do dorosłości. W następnych scenach dowiadujemy  się o śmierci jego ojca, przez co staje się głową rodziny,  miłości do Evelin, narodzinach córki, udziale w wojnie, powrocie z frontu, w końcu znalezieniu pracy. Wszystko to coraz bardziej oddala go od dzieciństwa i zamyka w  surowym świecie dorosłych, zaś codzienne troski czynią z niego człowieka  chłodnego i smutnego. Pod koniec filmu  spotyka  swoich przyjaciół z dzieciństwa. Dzięki nim znów staje się szczęśliwym, radosnym i uśmiechniętym Krzysiem sprzed lat. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, dzieci zgodnie stwierdziły, że film był świetny.

 


 

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

 

   Zachęcamy uczniów starszych klas do brania udziału w konkursach kuratoryjnych z różnych przedmiotów. Wymagania do konkursów z poszczególnych przedmiotów znajdują się TUTAJ. Proszę pobrać  dokument wordowski z treścią wymagań według przedmiotów, zaczynamy od I etapu (etap szkolny). Terminy konkursów pojawią się wkrótce na stronie http://www.ko.rzeszow.pl/.

 

 


 

Rok szkolny 2018/2019 został rozpoczęty

 

   Ten rok szkolny przynosi kolejne zmiany. Po reformie szkolnictwa mamy już w pełni ośmioklasową szkołę. Przez co pojawiła się dodatkowa klasopracownia, niektóre pomieszczenia zostały zmienione, doszli też nowi nauczyciele... Na porannej uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego Pani Dyrektor przedstawiła obecne zmiany...

    Pani Lucyna Skóbel - nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego odeszła na emeryturę. Przyszli nowi nauczyciele: Pani Anna Stawarz - edukacja wczesnoszkolna, Pani Sylwia Słoniewska - język polski (w klasie IV), Pani Barbara Rudy - technika, Pan Marek Drwięga - wiedza o społeczeństwie .

   Wychowawcami poszczególnych klas są:

klasa I - Anna Stawarz
klasa II - Jolanta Ferenc
klasa III - Anna Hańczuk
klasa IV - Jarosław Bochnak
klasa V - Iwona Pałasz
klasa VI - Renata Kaczmarska
klasa VII - Anna Stachowska
klasa VIII - Halina Sech

 

   Przed nami kolejny rok szkolny, zaplanujmy go wszyscy dobrze aby potem szczęśliwie udać się na kolejne wakacje... :)

 

 


 

Zbliża się nowy rok szkolny 2018/2019

 

   Przypominamy, że rok szkolny 2017/2018 rozpoczyna się 3 września.

   Zestaw podręczników do poszczególnych klas znajduje się tutaj. Wszystkie podręczniki dla uczniów zaopatruje szkoła. Jedynie podręczniki z religii zakupuje rodzic.

   Przedstawiamy Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 


Rok szkolny 2017/2018