20 listopada  jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu w 1989 roku uchwalono Konwencję o prawach dziecka, najważniejszy dokument o prawach najmłodszych.

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W wielu krajach dzieci  podejmują wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

Organizacja humanitarna i rozwojowa UNICEF, działająca na rzecz dzieci, zaprosiła  wszystkie szkoły i przedszkola do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. Przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko - w kolorze UNICEF. Niektórzy z nas mieli przynajmniej jeden element o tej barwie.  Korytarz szkolny udekorowaliśmy niebieskimi balonikami, a na specjalnym parawanie przypięliśmy materiały dotyczące praw dziecka, aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Na gazetce samorządu zamieściliśmy informacje  na temat UNICEF, przybliżając wszystkim cele i zadania tej organizacji. Rozmawialiśmy na temat łamania praw dzieci na świecie. Pamiątką tego ważnego wydarzenia będzie nasze wspólne zdjęcie, do którego ustawiliśmy się tak, aby utworzyć napis UNICEF. To był wyjątkowy dzień! Przed nami kolejne zadania…

 


 

Nie pal śmieci!

 

   Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią i opiekunką SKO przygotowali szkolny happening poświęcony problemowi spalania śmieci na wolnym powietrzu i w domowych piecach. W obrazowy sposób pokazali jak wygląda powietrze, kiedy palimy drewnem, gazem i węglem dobrej jakości oraz jak wygląda powietrze, kiedy spalamy śmieci.

   Uczulili kolegów i koleżanki na zdrowotne skutki takiego postępowania oraz na skutki dotyczące całej przyrody (kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany).

   Na koniec uczestnicy happeningu podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a SKO - wiczki z klasy piątej rozdały wcześniej przygotowane ulotki.

   Uczniowie obiecali przeczytać ulotkę w domu z najbliższymi i porozmawiać o tym, jak wspólnie mogą dbać o czystość naszego powietrza. Taka forma przekazu wszystkim bardzo się  spodobała.


 

"Shrek" - bajka o tolerancji

 

   19 listopada 2019 roku uczniowie klas 0-III wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Shrek – baśń o tolerancji”. Baśń została ukazana na motywach książki Williama Steiga. Przedstawiono wędrówkę zielonego, szkaradnego Shreka, który przerażał swym wyglądem wszystkie napotkane osoby, prócz złej czarownicy. Niezwykle wesoły, odważny i bardzo lubiany przez dzieci – osioł – towarzyszył Shrekowi w wędrówkach i pokonaniu rycerza strzegącego królewny.

   Szpetny ogr, szkaradna królewna i czarownica odnaleźli spełnienie. Połączyła ich brzydota i ostatecznie przyniosła szczęście, które ujawniło się na bazie akceptacji. Przedstawienie zawierało bardzo ważne przesłanie o tolerancji, poszanowaniu inności, a także wierze we własne możliwości.

   Spektakl dostarczył dzieciom wielu pozytywnych emocji i wrażeń, a gromkie brawa były wyrazem uznania dla aktorów.

 


 

"Moja Ojczyzna w moim sercu"

 

14 listopada 2019 r w Szkole Podstawowej im. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Zahutyniu odbył się III Gminny Konkursu Recytatorski o tematyce patriotycznej, pod honorowym patronatem Pana Ernesta Nowaka - Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

W konkursie udział brali uczniowie klas 0-III ze szkół gminy Zagórz, w dwóch kategoriach wiekowych. 

W tym konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Zofia Pawłowska – kategoria klas 0 – I i Paulina Giba – kategoria klas II – III.

W kategorii klas 0-1:  I miejsce zajęła Zofia Pawłowska, która recytowała wiersz Katarzyny Grochowskiej ,, Co to jest Polska”.

  

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

 

   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy ósmej podczas uroczystej akademii szkolnej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów.

   Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do Hymnu", dlatego o godzinie 11:11 zebrani odśpiewali Hymn Polski. 

 


 

Śniadanie daje moc

 

   Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas 0-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej utrwalili sobie wiadomości o witaminach i Kazimierzu Funku. Potem zapoznani zostali z instrukcją poprawnego mycia rąk, wykorzystano do tego materiały otrzymane z Sanepidu. Tak więc dzieci najpierw umyły ręce, następnie przygotowywały, a potem wspólnie spożywały drugie śniadanie. Bardzo chętnie przystąpiły do udziału w konkursie ogłoszonym przez SKO „Pomysłowe, zdrowe i kolorowe- nie tylko kanapki śniadaniowe”.

   Uczniowie ,,wyczarowali” kolorowe kanapki, przeróżne sałatki owocowe i warzywne, niesamowicie zachęcające przekąski. Wszystkie potrawy zostały nagrodzone. Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Wszyscy dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.

   Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 


 

Dzień Postaci z Bajek

 

   W dniu 5 listopada w naszej szkole uczniowie klas 0-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten czas był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o świecie i życiu. Tego dnia na uczniów przebranych za ulubione postacie bajkowe czekało wiele atrakcji. Na początku dzieci wspólnie odgadywały cytaty z bajek, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce, prezentowały hasła o oszczędzaniu związane z wybraną postacią bajkową. Odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych na podstawie charakterystycznych rekwizytów i obrazków nie stanowiło dla nich problemu. Wszyscy bawili się doskonale, szczególnie podczas zabawy zręcznościowej doskonalącej refleks „Zatrute jabłko”, która wzbudziła wiele emocji. Na koniec dzieci zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez pana dyrektora Banku PKO BP. Bajkowe spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 


 

   Nasza szkoła  włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

   W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było odwiedzenie miejsca pamięci narodowej w naszej miejscowości, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający działalność kurierską na terenie Bieszczadów i Beskidów  w czasie II wojny światowej. Starsi uczniowie uporządkowali teren, położyli wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapalili znicze, w ten sposób oddając  hołd  bohaterom wojennym. Należy podkreślić, że nasza szkoła opiekuje się tym miejscem i co roku na początku listopada w podobny sposób pielęgnuje pamięć  o kurierach  beskidzkich. W tym roku pomoc zaoferowała Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie, dzięki czemu uczniowie mogli dostać się w to trudno dostępne i odległe miejsce terenowym samochodem strażackim.

   Z kolei uczniowie klas 1–3 odwiedzili cmentarz w Zagórzu, a na nim masową  mogiłę żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza zamordowanych przez UPA w Jasielu w marcu 1946 roku. Stanęli także przed miejscem upamiętniającym żołnierzy I wojny światowej, pochowanych na zagórskim cmentarzu. Byli również przed Krzyżem Powstańczym, postawionym  na pamiątkę powstań polskich i innych  wydarzeń  historycznych. Jest to miejsce corocznych manifestacji religijnych i patriotycznych mieszkańców Gminy. Dzięki temu  najmłodsi członkowie naszej społeczności poznali ważne wydarzenia z historii Polski.

   Ponadto  klasy 0 – 3 wybrały się na miejscowy cmentarz, gdzie  znajduje się grób pana Władysłąwa Mądrego - żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, biorącego udział  w czasie drugiej wojny światowej w bitwie o Anglię, uhonorowanego wysokimi odznaczeniami państwowymi. Dzieci odwiedziły też groby nauczycieli, którzy niegdyś uczyli ich rodziców i dziadków.  Ponadto uprzątnęły opuszczone, bezimienne mogiły. Na wszystkich grobach zapaliły znicze przewiązane wstążką z napisem: „Szkoła pamięta”.

Cała szkoła wsparła działania  sanockiego Hufca, który zorganizował akcję zbierania zniczy przeznaczonych na  polskie cmentarze  na Ukrainie. Uczniowie i nauczyciele przynieśli wiele zniczy, aby można było je zapalić na polskich mogiłach, które nie powinny być zapomniane.

Pamięć o  zmarłych  jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Szkoła pamięta.

 


 

Światowy Dzień Oszczędzania - 95 lat

 

   Święto powstało z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw.

   Dzisiaj podczas uroczystego apelu gościliśmy dyrektora I Oddziału PKO BP w Sanoku Pana Janusza Baszaka, który wygłosił krótką prelekcję na temat promowania idei oszczędzania. Następnie uczniowie z klasy szóstej zaprezentowali przedstawienie, w którym zwrócili uwagę na wartość pieniądza i jego rozsądne wydawanie oraz zachęcali koleżanki i kolegów do oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności.

   Honorowy gość podziękował Pani dyrektor szkoły za miłą i owocną współpracę, przekazał ,,pakiet powitalny" z Żyrafą Lokatką, pogratulował uczniom nagrody II stopnia za ubiegły rok szkolny, a opiekunce SKO wręczył srebrną odznakę za krzewienie idei oszczędzania. Na koniec dyrektor banku rozdał nagrody.

 


 

Wycieczka uczniów klas V i VI do kina

 

   31 listopada uczniowie klasy V i VI wraz ze swoimi wychowawcami udali się do kina w Sanockim Domie Kultury na seans filmowy pt. „Był sobie pies 2”.

Film opowiadał o psie który po śmierci wraca we wcieleniach innego psa do swego pana - Ethana. Tym razem ma za zadanie opiekować się jego wnuczką - CJ, która dorastając nie ma łatwego życia – jej mama nie interesuje się nią zbytnio, będąc skupiona na własnych sprawach i dorastająca CJ musi radzić sobie sama. Wzruszająca i pouczająca opowieść o problemach dorastającej nastolatki, która sama rzucona w świat coraz bardziej dorosłego życia ma wsparcie przynajmniej w swoim niezwykle oddanym psie.

 


 

"Dziady" przy świecach

 

  Przed zbliżającym się Dniem  Zadusznym, kiedy  pogoda radykalnie się zmieniła, postanowiliśmy przeczytać „ Dziady”- część II Adama Mickiewicza.  Nie byłoby  w tym nic niezwykłego, gdyby nie towarzysząca temu atmosfera, którą sami stworzyliśmy. Otóż nie czytaliśmy w sali lekcyjnej, ale w miejscu zacisznym, ustronnym, czyli w suterenach szkolnych, a ściślej w sali bez okien, którą oświetliliśmy tylko różnymi  świecami.  Potęgowało to nastrój, jaki nam się udzielał w miarę czytanie dramatu.

  Część II jest inscenizacją ludowego obrzędu odbywającego się podczas święta dziadów, czyli zmarłych przodków. Święto ma miejsce w kaplicy przy cmentarzu w noc przed Zaduszkami. Obrzędy, w których bierze udział pospólstwo (prości wieśniacy), polegają na wywoływaniu duchów. Ludzie żyjący mają za zadanie pomóc duszom w dostaniu się do nieba. Przy okazji otrzymują nauki, jak żyć, aby po śmierci dostąpić zbawienia..  Widma  przekazują im prawdy moralne i w ten sposób uczą jak żyć, by zasłużyć na miano człowieka. Przede wszystkim należy się kierować miłością bliźniego, nie czynić drugiemu człowiekowi krzywdy, pomóc w potrzebie, Duchy uczą też, że należy zaznać w życiu cierpienia, ponieważ inaczej nie będziemy umieli docenić szczęścia, zdrowia, spokoju. Życie człowieka to nie tylko przyjemności, zabawa, ale gorycz zmagania się z przeciwnościami, upadki i łzy. Kto tego wszystkiego nie zazna, nie wie, co to znaczy być człowiekiem. Trzeba umieć żyć wśród ludzi i dla ludzi. Odwzajemniać dobre uczucia, obdarzać nimi innych, współczuć, poświęcić się, jeśli zajdzie potrzeba.

   Wśród blasku świec, w mrocznej scenerii czytaliśmy tekst „Dziadów”  z podziałem na role, co pewien czas powtarzając: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. Było niesamowicie.

 


 

Wycieczka do lasu uczniów klas I-III

 

   Pod koniec października  klasy I-III  wybrały się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące późną  jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Oglądaliśmy różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas wędrówki wykazaliśmy  się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonalą wiedzą, ustaliliśmy, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja dla nas, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych. Pogoda i humor wszystkim dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

"Drzewa nasi przyjaciele"

 

   W ramach szkolnego projektu ,,Drzewa nasi przyjaciele" uczniowie klasy czwartej wraz z opiekunką SKO przygotowali spotkanie uczniów klas 0 - 4 z panem leśnikiem z Nadleśnictwa w Lesku. Najpierw zaprezentowali edukacyjne przedstawienie ,,O czym szumią drzewa", w którym ukazali rolę lasu oraz sposoby ochrony jego zasobów. Następnie zaproszony gość opowiedział dzieciom o drzewach, które rosną w Bieszczadach i o tym, jak leśnicy troszczą się o nasze lasy. W imieniu uczniów Kalina podziękowała za miłe i pouczające spotkanie. Na koniec dzieci przekazały panu leśniczemu kasztany i żołędzie zebrane podczas akcji ,,Pomagamy leśnym zwierzętom".

   Pan leśniczy z Nadleśnictwa w Lesku przekazał uczniom sadzonki jodełek. Była to nagroda za aktywny udział w szkolnej akcji zbierania makulatury, plastikowych nakrętek i zużytych baterii. Dzieci posadziły drzewka w wybranym przez siebie miejscu i otoczą je opieką. Sadźmy drzewa, bo to one są ,,fabryką" tlenu. Jedno dorosłe drzewo w ciągu roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom. Uczniowie, którzy przygotowali spotkanie, otrzymali od Pana leśnika piękne notatniki, w których będą mogli zapisywać obserwacje przyrodnicze.

    Ciekawostka:

Corocznie na świecie wycinanych jest 12 - 15 milionów hektarów lasów. Co minutę znika gdzieś naturalny las o wielkości 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata znika las tropikalny ,,płuca Ziemi" o powierzchni Polski.

 

 


 

Wycieczka krajoznawcza w jesienne Bieszczady

 

   16 października uczniowie klasy VII pożegnali złotą polską jesień podczas zajęć terenowych na ścieżce przyrodniczej Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne. Był to kolejny punkt programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” realizowanego wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

   Wyprawę rozpoczęliśmy przy pomniku poświęconym miłośnikowi gór Jerzemu Harasymowiczowi, a jego słowa „W górach jest wszystko co kocham…” towarzyszyły nam w dalszej wędrówce.

   Ostatnie opadające liście, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera towarzyszyły uczniom w czasie przemarszu na szczyt. Tam przystanek przy schronisku PTTK Chatka Puchatka i zapoznanie się z planami przebudowy schroniska.

   Wspólnie spędzony czas, pokonanie trudów wędrówki i pamiątkowe zdjęcia pozostaną na długo w pamięci.

 


 

Bal jesieni w klasie "0"

 

   Dnia 16 października w oddziale przedszkolnym odbył się Bal Jesieni. Tego dnia wszystkie przedszkolaki pięknie wystrojone miło spędziły czas. Pani Jesień zostawiła list, w którym opisała wszystko co chciałaby z nami zrobić, abyśmy wspólnie spędziliśmy miło czas. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. 

 

 


 

Pasowanie uczniów klasy pierwszej

 

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie są już pełnoprawnymi uczniami.
W dniu 8 października  2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wspólnie śpiewali piosenki, recytowali wiersze. Po części artystycznej nastąpiła ceremonia ślubowania a następnie akt pasowania dokonany przez panią dyrektor Elżbietę Stefanowską. Uczniowie zostali też przyjęci do braci uczniowskiej przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Starsze koleżanki i koledzy poczęstowali nowo pasowanych uczniów słodkościami. Również przedstawiciele SKO obdarowali młodszych kolegów drobnymi gadżetami  i zachęcili do oszczędzania w SKO.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książkę ufundowaną przez rodziców. Następnie w radosnym nastroju udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany również przez rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Wyjście do sadu i ogrodu uczniów klasy "0"

 

W słoneczny jesienny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego dzięki uprzejmości dziadków Karola zostały zaproszone do sadu i ogrodu, gdzie mogły zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Wspólnie spędziliśmy tam bardzo miło czas, a na koniec każdy zrobił z opadłych kolorowych liści bukiecik, który przynieśliśmy do naszej sali i umieściliśmy w kąciku przyrody.

 


 

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   4 października nasza szkoła uczestniczyła w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Kolejny raz młodsi sprawdzali, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Przez cały tydzień, już od poniedziałku uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki i podczas przerw. Wzięli udział w konkursie na matematyczny wiersz, hasło, rymowankę związaną z tabliczką mnożenia, zabawach "Hasło dnia" i grach "Królowa skakanki" oraz "Piłkarz matematyk". W piątek uczniowie przystąpili do egzaminu o tytuł MT Ekspert i wszyscy go zdali. Komisja Egzaminacyjna złożona z uczniów klas młodszych egzaminowała również pracowników szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Patrol Egzaminacyjny zaopatrzony w losy i transparent wyruszył na ulicę i odpytał mieszkańców. Wszyscy egzaminowani wykazali się wspaniałą znajomością tabliczki mnożenia. Gratulujemy i serdeczni dziękujemy za udział w akcji.

 


 

Podróżnik rupy TRZASK - Oman i ZEA (Dubaj)

 

   4 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem grupy Trzask - panem Maciejem Krasem. Tym razem podróżnik zabrał nas na Bliski Wschód - do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie:

  - usłyszeliśmy historię przywódców – Sułtana Qaboosa i Szejka Zayeda – którzy mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj,
  - zobaczyliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya i dowiedzieliśmy się jak kiedyś mogło wyglądać tu życie,
  - rozszerzyliśmy naszą wiedzę o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni,
  - w górach Al Hajar na północy Omanu zobaczyliśmy urokliwy Wielki Kanion – czyli Wadi Ghul,
  - na plaży Omanu zobaczyliśmy Żółwie Zielone składają swoje jajka i dowiedzieliśmy się o tym jak nie wiele z nich przezywa aby dorosnąć,
  - zobaczyliśmy sztuczne wsypy u wybrzeża Dubaju, które widać z kosmosu, a na których wybudowane są luksusowe hotele,
  - oprócz wyjątkowych hoteli w Dubaju widzieliśmy najwyższy wieżowiec świata – Burj Khalifa, stoki narciarskie w gorącym klimacie, najszybsze i najdroższe samochody świata.

   W trakcie spotkania można było zobaczyć a nawet dotknąć i powąchać różne rekwizyty przywiezione ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. 

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   20 września 2019r w oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Na koniec wspaniałej zabawy i mile spędzonego dnia, każdy Przedszkolak otrzymał słodki poczęstunek oraz DYPLOM PRZEDSZKOLAKA

 

 

 


 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

   Jak każdego roku w trzecim tygodniu września wybieraliśmy Samorząd Uczniowski.  Kiedy klasy zaproponowały swych kandydatów, ogłoszono listę uczniów, na których można było głosować. W wyborach wzięły udział klasy 4 – 8. Zanotowano dużą frekwencję. Każdy wyborca oddawał 2 głosy, w tym jeden na jednego z kandydatów z klasy ósmej, ponieważ zgodnie z naszym regulaminem przewodniczącym zawsze zostaje uczeń najstarszej klasy. Powołana komisja czuwała nad przebiegiem wyborów i liczyła głosy.

 Po podliczeniu  okazało się, że na przewodniczącą wybrano Natalię z klasy ósmej.

Pozostali uczniowie, którzy zdobyli najwięcej głosów, weszli do Rady SU. Są to:

   Sebastian z klasy ósmej – wiceprzewodniczący

   Gabriel z klasy siódmej – sekretarz

   Nikola z klasy ósmej i Kacper z klasy piątej - skarbnicy

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

 


 

Narodowe czytanie

 

   Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018r. -   Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

   1.      Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

   2.      Dym – Maria Konopnicka

   3.      Katarynka – Bolesław Prus

   4.      Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

   5.      Orka – Władysław Stanisław Reymont

   6.      Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

   7.      Sachem – Henryk Sienkiewicz

   8.      Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

   W naszej szkole wybrano  trzy  nowele: Dobra pani, Dym i Katarynka. Ola  i Gabriel z klasy szóstej oraz Oliwia i Piotr z klasy siódmej  podjęli  się czytania  w różnych klasach. Mamy nadzieję, że wysłuchanie tych utworów  zachęciło do samodzielnego przeczytania innych utworów tych pisarzy. Zbiory nowel znajdziemy w naszej szkolnej bibliotece.

 


 

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy"

 

   Sprzątanie świata – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Nasi uczniowie z klas 0-III czynnie włączyli się do akcji i posprzątali teren wokół szkoły. Przed wyjściem w teren odbyła się pogadanka na temat dbania o przyrodę i porządku wokół nas. Wszyscy śpiewali piosenkę o bardzo wymownej treści „ Posprzątajmy świat, śmieci pozbierajmy, niech wokoło będzie czysto, o przyrodę dbajmy”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 


 

Spotkanie z policjantami

 

   W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci,  dlatego 20 września 2019r. uczniowie z klas 0 – III wzięli udział w spotkaniu z policjantami. Policjanci rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a w szczególności  omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły . Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 


 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie zokazji Sprzątania Świata

 

W ramach akcji Sprzątanie świata 2019 odbędą się 4 konkursy:

 1. Konkurs na wiersz Haiku – dla najmłodszych uczniów z klas I – IV.
 2. Konkurs na krótką bajkę odpadową ( max. 2 strony A4) – dla uczniów klas V – VI.
 3. Konkurs na etiudę filmową nagrywaną telefonem ( 2 minuty) – dla uczniów klas VII – VIII.
 4. Konkurs wiedzy dla 3-osobowych reprezentacji szkół podstawowych.

Prace konkursowe wraz z załączonymi formularzami i oświadczeniami należy przesłać lub złożyć osobiście w następujących terminach:

na adres Wykonawcy: Stowarzyszenie „EKOSKOP” Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Lubelska 28/4 lok. 1, 35-233 Rzeszów.

Decyduje data wpływu do siedziby Stowarzyszenia.

Finał konkursu odbędzie się w dniu 4 października 2019 r. w Sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE !!

Załączniki do pobrania:

 1. Konkurs literacki na „krótką bajkę, o tym jak dzieci posprzątały okolicę i co dobrego z tego wynikło”:
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs literacki na „haiku Sprzątania Świata 2019” – japońską miniaturę poetycką dotyczącą akcji Sprzątanie Świata:
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs na „etiudę filmową inspirowaną ideą Akcji Sprzątanie Świata 2019 i hasłem: Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!":
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs wiedzy „Sprzątanie Świata Podkarpacie 2019”:
  1. Regulamin konkursu
  2. Zgłoszenie szkoły do konkursu wiedzy „Sprzątanie Świata Podkarpacie 2019”
  3. Klauzula informacyjna RODO

 


 

Zaczął się nowy rok szkolny 2019/2020

 

   Uroczystość inauguracyjna roku szkolnego 2019/2010 odbyła się zgodnie z planem na sali gimnastycznej. Na początku wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy, potem uczniowie przypomnieli w swoim krótkim wystąpieniu o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie Pani Dyrektor przywitała wszystkich serdecznie przedstawiając wszystkich nauczycieli.

Wychowawcami poszczególnych klas są:

   klasa 0 – Magdalena Borkowska
   klasa I - Anna Hańczuk
   klasa II - Anna Stawarz
   klasa III - Jolanta Ferenc
   klasa IV – Sylwia Słoniewska
   klasa V - Jarosław Bochnak
   klasa VI - Iwona Pałasz
   klasa VII - Renata Kaczmarska
   klasa VIII - Anna Stachowska

Życzymy wszystkim szczęśliwego nowego roku szkolnego :)

 

 


  

Zbliża się nowy rok szkolny 2019/2020

 

 Rok szkolny 2019/2020 rozpoczyna się 2 września i potrwa do 26 czerwca 2020r..

   Przebieg nowego roku szkolnego znajduje się w Kalendarzu roku szkolnego 2019/2020 opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Prosimy o zapoznanie się z nim.

 

 


Rok szkolny 2018/2019