Sprzątanie Świata - Polska 2020

 

   Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Dla dzieci jest to atrakcyjna i aktywna forma edukacji ekologicznej, dzięki której, od najmłodszych lat uczą się dbania o środowisko przyrodnicze. Akcja „Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie ograniczania śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
   Tegoroczne sprzątanie odbywało się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie, co powoduje wzrost ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie”, zamiast trafić na wysypisko śmieci.
We wtorek, 22 września w naszej szkole, w klasach 0-3 odbywały się zajęcia na ten temat. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o przetwarzaniu plastiku. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o przyrodę, chronić ją, a przede wszystkim próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie – „Dlaczego należy sprzątać świat?”. Klasa 3 zachęciła młodsze dzieci do wspólnego śpiewania piosenki „Posprzątajmy świat”- mądre słowa i skoczna melodia wszystkim przypadła do gustu. Potem wszyscy, na podwórku wrzucili zgniecione butelki do specjalnych worków. A nakrętki zgromadzono oddzielnie, aby wspomóc „Akcję zbierania nakrętek dla Adama”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   Dnia 21 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka poprzez wspólne tańce, pląsy i zabawy integracyjne przy muzyce. Dzieci również podzieliły się widzą na temat tego jak być dobrym przedszkolakiem i co lubią robić w przedszkolu. Wspólna zabawa była bardzo udana i sprawiła dzieciom wiele radości.

 

 

 


 

Bezpieczna droga do szkoły

 

   16 września odwiedził naszą szkołę asp. szt. Artur Rajchel z Posterunku Policji w Zagórzu oraz pełniący funkcję dzielnicowego naszego rejonu mł. asp. Krzysztof Zięba. Podczas prowadzonej przez policjanta lekcji: dla klas 0-3 oraz IV-VIII skupiono się przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci. Funkcjonariusze poruszyli tematy bezpiecznej drogi do szkoły, przypominali jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych, przestrzegali przed zabawami w pobliżu jezdni, uczulali na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Uczniowie dowiedzieli się, że jednym z kluczowych punktów bezpieczeństwa na drodze jest noszenie odblasków, które umożliwiają kierowcom zauważenie osoby z odpowiedniej odległości oraz umożliwiają szybką reakcję. Klasa pierwsza otrzymała opaski odblaskowe. Liczymy, że wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

   Dodatkową atrakcją był pokaz przy samochodzie policyjnym: światła, dźwięki, wyposażenie - to jest to co chłopaki lubią najbardziej Starsze dzieci usłyszały prelekcję na temat zagrożeń „w sieci” oraz cyberprzemocy.

   Dziękujemy za bardzo pouczającą lekcję!

 


 

15 września - DZIEŃ KROPKI

 

   Święto kreatywności , odwagi i zabawy...   te słowa prezentują to, co tego dnia jest najważniejsze. Międzynarodowy Dzień Kropki włączyliśmy do naszych szkolnych tradycji klas I - III  i obchodziliśmy go po raz drugi. We wtorek wszystkich obowiązywała moda w kropki. Rozpoczęliśmy ten dzień od przeczytania fragmentu opowiadania Peter’a H. Reynolds  pt. „The dot” o historii Vashti.
   Historia ta bardzo poruszyła dzieci. W tym roku chyba jeszcze bardziej dojrzale zrozumieli przesłanie zawarte w jego treści. Po wysłuchaniu opowiadania każdy był gotowy, by ze swojej kropki zrobić wyjątkowe dzieło sztuki. Kulminacyjnym punktem tego dnia było opowiedzenie o swoim talencie – z zachwytem wysłuchaliśmy wypowiedzi dzieci:  w czym czują się wyjątkowi, jakie widzą w sobie najmocniejsze strony. Następnie przystąpiono do kropkowych wyzwań – zabaw. Dodatkową atrakcją tego dnia była fotościanka z kropkowymi gadżetami. Sprawiła ona wiele radości, a dodatkowo fotografie stanowią piękną pamiątkę po tym ważnym dniu.
   Dzień Kropki pozwala na dokonanie refleksji nam ludziom, nam rodzicom, nam pracownikom, nam nauczycielom, nam uczniom, nam dzieciom, nam...  jak wiele może zmienić jedno słowo czy gest co dosadnie ukazuje historia Vashti.
   Celebrujmy Dzień Kropki w każdej napotkanej okazji. Nasi uczniowie, dzieci kreują świat. Zapewniając im wiarę w swoje możliwości, wskazując sposoby odkrywania siebie, dając poczucie bycia ważnym, utalentowanym, wyjątkowym, sprawiając, by mieli odwagę wierzyć w siebie i swoje umiejętności, dodajemy skrzydeł.

Streszczenie opowiadania:  Tutaj

 


 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, w którym nastąpiła zmiana dyrekcji placówki i zostały wprowadzone liczne obostrzenia związane z funkcjonowaniem szkoły w okresie pandemii.

W związku z tym inauguracja roku szkolnego przebiegała inaczej niż w poprzednich latach. Po mszy św. do szkoły przyszli uczniowie klas 0 – 3. Powitani przez  nową panią dyrektor Sylwię  Drozd udali się ze swymi wychowawcami do klas. Z grona wychowawczyń klas I – III po wieloletniej pracy w szkole na emeryturę odeszła   pani Jolanta Ferenc, którą pożegnaliśmy  na sierpniowej konferencji Rady Pedagogicznej. Po  opuszczeniu  szkoły przez młodszych uczniów w  sali gimnastycznej zebrali się ich starsi koledzy z  klas 4 – 8. Tam w obecności obejmującej stanowisko dyrektora – pani Sylwii Drozd, Zastępcy Burmistrza i Sekretarza  Miasta i Gminy Zagórz – pani Alicji Górniak, nauczycieli, uczniów i przedstawiciela rodziców pożegnano  odchodzącą na świadczenie kompensacyjne panią dyrektor Elżbietę Stefanowską. W zaprezentowanym z tej okazji  krótkim programie artystycznym nie zabrakło humoru, ale pięknie zaśpiewana przez ucznia klasy ósmej rzewna piosenka uzmysłowiła zebranym, że nieubłaganie nadszedł czas pożegnań, co na pewno wielu zebranym  wycisnęło łzy z oczu. Do pani Elżbiety Stefanowskiej skierowali również słowa uznania pracownicy szkoły, mówiąc o Jej zaletach jako człowieka i dyrektora, przypominając zasługi dla szkoły, którą kierowała 29 lat. Wręczenie symbolicznych kwiatów przez nauczycieli, rodziców i uczniów  i ciepłe słowa wypowiedziane przez odchodzącą panią dyrektor były dopełnieniem tej pożegnalnej  uroczystości. W życiu coś się kończy, coś zaczyna. Pożegnaliśmy  panią Elżbietę Stefanowską, a potem kwiatami  powitaliśmy panią Sylwię Drozd, życząc Jej  satysfakcji z realizacji  planów zawodowych, owocnej współpracy z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi, uczniami  i organem prowadzącym oraz wszelkiej pomyślności w sprawowaniu tej trudnej misji.

Na pewno ten inny niż zwykle 1 września na długo zostanie w naszej pamięci.

Tutaj zamieszczamy słowa podziękowania skierowane do odchodzącej na świadczenie kompensacyjne pani dyrektor Elżbiety Stefanowskiej.

-----------


Wychowawcami poszczególnych klas są:

   klasa 0 – Magdalena Borkowska
   klasa I - Anna Osenkowska
   klasa II - Anna Hańczuk
   klasa III - Anna Stawarz
   klasa IV - Paweł Stefanowski
   klasa V - Sylwia Słoniewska
   klasa VI - Jarosław Bochnak
   klasa VII - Iwona Pałasz
   klasa VIII - Renata Kaczmarska
  
Życzymy wszystkim szczęśliwego nowego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że długo będziemy mogli cieszyć się szkołą bez przechodzenia na naukę zdalną.

 

 


  

Zbliża się nowy rok szkolny 2020/2021

 

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

 

Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się  1 września 2020 r. o godzinie 800 w Kościele p. w. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO w Czaszynie.

Informujemy, że opiekę nad dziećmi w drodze do kościoła i szkoły sprawują Rodzice.

Uczestnicy mszy św. powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (stosować środki ochronne: osłona ust i nosa)

 

Inauguracja nowego roku szkolnego - dla wszystkich uczniów klas O – VIII - odbędzie się  po zakończeniu Mszy Św. zgodnie z poniższym harmonogramem

Uczniowie/Rodzice gromadzą się przed głównym wejściem  Szkoły zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) w przestrzeni szkoły-opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

 

Godz. 9.15

Prosimy o punktualne przybycie,  uczniowie wraz ze swoimi Wychowawcami udają się do swoich sal:

 

Uczniowie klasy 0 (z 1 rodzicem/opiekunem)

Uczniowie klasy I (z 1 rodzicem/opiekunem)

Uczniowie klasy II (bez rodzica/opiekuna)

Uczniowie klasy III (bez rodzica/opiekuna)

 

Godz. 10.00

Uczniowie klasy IV

Uczniowie klasy V

Uczniowie klasy VI

Uczniowie klasy VII

Uczniowie klasy VIII

 

Uczniowie gromadzą się przed wejściem głównym do Sali Gimnastycznej (zachowując dystans między sobą) o godzinie 10.00 uczniowie wraz ze swoimi Wychowawcami udają się na Salę Gimnastyczną na Inaugurację nowego roku szkolnego.

 

Przypominamy Uczniom, że w tym dniu obowiązuje strój apelowy.

 

 


Rok szkolny 2019/2020