Święta majowe

   Na początku maja obchodzimy ważne święta państwowe. Z pewnością wszyscy cieszą się dniami wolnymi od nauki, ale powinniśmy znać znaczenie ochodzonych świąt. Uczniowie klasy VI przypomnieli nam, czego dotyczą w krótkiej inscenizacji słowno-muzycznej. Powtórzmy więc:

  - 1 maja: Święto Pracy. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone jest od 1890 r.

  - 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto państwowe obchodzone od 2004 r.

  - 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Litwy i Polski) w 1791 r.

   Na końcu artystycznego wystąpienia uczniowie wszystkich klas, ubrani w koszulki białe i czerwone, utworzyli "żywą flagę" na podwórku szkolnym.

 


 

Tradycje wielkanocne

   20 kwietnia uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni - pani Anny Stachowskiej, przygotowali ciekawy występ artystyczny przedstawiający tradycje Świąt Wielkanocnych. Po występie pracownicy szkoły otrzymali od uczniów koszyki wielkanocne, a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, przypomniała uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa i rozwagi w pełnieniu tradycji śmingusa-dyngusa i poinformowała, że do szkoły przychodzimy w środę, tj. 27 kwietnia.

   Na koniec pani Maria Błażowska i pani Halina Sech wylosowali szczęśliwców z kuponów konkursowych zebranych w dniu z inscenizacją o handlu, którzy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych

   

Maleńki baranek, co ma złote różki,
pilnuje pisanek na trawie z rzeżuszki.
Kiedy nikt nie widzi, chorągiewką buja
i beczy cichutko...
Wesołego Alleluja...

 


 

Święto Ziemi - Rok Sarny

   19 kwietnia w naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. Podczas tej uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy Nadleśnictwa w Lesku i Komańczy, członek Koła Łowieckiego "Świstak" w Zagórzu oraz pani dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Gminie Zagórz.

   W pięknej scenografii najmłodsi uczniowie z klasy zerowej przedstawili atrakcyjną inscenizację słowno-muzyczną. Natomiast najstarsza klasa w formie scen z życia zwierząt leśnych ukazała niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym. W ciekawy sposób opowiedziano, jak żyć w zgodzie z przyrodą przez zaprezentowanie w baśniowej scenerii królestwa.

   Na końcu zaproszeni goście wybrali najlepiej zrobioną sarnę wśród prac przygotowanych przez poszczególne klasy. Wygrała sarna klasy "0".

 


 

Handel: od kiermaszu do marketu

   15 kwietnia uczniowie klasy IV przedstawili bardzo ciekawą inscenizację dotyczącą handlu. Dla porównania zobrazowano handel z czasów Średniowiecza oraz z czasów obecnych. Dowiedzieliśmy się o realiach panujących w tej usłudze dawniej i dziś dzięki opisom,  strojom, scenom przykładowych transakcji handlowych i co najatrakcyjniejsze - prawdziwie funkcjonującym stanowiskom handlowym. Na stoiskach średniowiecznych towary (adekwatne do ówczesnych realiów) można było kupić za dukaty. Dukaty otrzymywało się w punkcie wymiany walutowej (50 gr = 1 dukat). Natomiast na stoiskach współczesnych można było nabyć ozdoby wielkanocne za obecne pieniądze.

  Na pewno wszyscy sporo się dowiedzieli o handlu, o tym, jak bardzo się zmienił od czasów Średniowiecza, a przy okazji posmakowano "średniowiecznych" smakołyków i zakupiono trochę świątecznych ozdób.

  Była też zorganizowana zbiórka na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii, a także można było wypełnić kupon konkursowy SKO, których losowanie odbędzie się w apelu przedświątecznym.

 


 

Sprawdzian szóstoklasisty

   Dziś (5 kwietnia) w całej Polsce uczniowie klas szóstych szkół podstawowych przystąpili do swojego pierwszego poważnego egzaminu - sprawdzianu szóstoklasisty. Było ich 375 tysięcy z prawie 13 tysięcy szkół, w tym też i naszej. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał 60 minut. Jak poszło naszym szóstoklasistom, okaże się pod koniec maja, kiedy to ukażą się wyniki.

   Jeśli ktoś chce przeanalizować dzisiejszy test zapraszamy tutaj, natomiast prawidłowe odpowiedzi do tego testu znajdziecie tutaj.

 


 

Prima aprilis

   1 kwietnia w naszej szkole mieliśmy innych, znacznie młodszych nauczycieli, w ich rolę wcieli się uczniowie klasy szóstej. "Nowi" nauczyciele przygotowali się należycie do tej funkcji i starali się jak najlepiej zastąpić w tym dniu prawdziwych nauczycieli, którzy mogli co najwyżej zająć miejsce w ławce. Trzeba przyznać, że bardzo sprawnie im to wyszło, każda lekcja była przemyślana, a uczniowie klas młodszych bardzo chętnie brali w nich udział. Kto wie, może ktoś z dzisiejszych, primaaprilisowych nauczycieli zostanie prawdziwym nauczycielem w przyszłości...

 


 

Dzień Matematyki

   21 marca nasza szkoła zrezygnowała z klasowo-lekcyjnego systemu edukacji wybierając inna formę aktywności uczniów. W ten sposób włączyliśmy się w obchody Roku Odkrywania Talentów, który został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Edukacji Narodowej. Celem zajęć było rozwijanie zdolności matematycznych, dlatego zorganizowaliśmy kolejny już raz Szkolny Dzień Matematyki.

   Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, które przybrały atrakcyjną formę konkursu międzyklasowego. Nauczycielka matematyki zadbała o atrakcyjne i nietypowe zadania, przerywane różnymi zabawami też związanymi z matematyką. Uczestnicy musieli np. wypełnić przekaz bankowy, a komisja sprawdzała poprawność zapisu numeru konta, kwoty i danych nadawcy. Były zadania dla drużyn klasowych, plastyczny konkurs "Geometryczna Pani Wiosna", zagadki matematyczne dla publiczności, a także interesujące konkurencje z chustą Klauza.

   Na pewno wszyscy bawili się wesoło, nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, którzy podobnie jak ich podopieczni utworzyli kolorową gąsienicę. trudność polegała na tym, aby jak najdłużej utrzymać bez pomocy rąk duże piłki, którym byli poprzedzani uczestnicy zabawy.

   Mamy nadzieję, że skutecznie zainteresowaliśmy uczniów matematyką.

 


 

Chronimy środowisko naturalne

   Nasza szkoła od lat aktywnie włącza się do akcji na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego zbierając puszki po napojach i zużyte baterie.

   W bieżącym roku szkolnym zebrano 62 kg zużytych baterii i 35 kg puszek.

   Dzięki tym działaniom z ekologią jesteśmy na ty! :)

 


 

Dzień Kobiet

   Podobnie jak w ubiegłych latach w Dniu Kobiet, chłopcy nie zapomnieli o złożeniu życzeń paniom i koleżankom z wszystkich klas. W tajemnicy przygotowali słodki poczęstunek, z którym wędrowali po całej szkole, obdarowując każdą osobę rodzaju żeńskiego, składając przy tym serdeczne życzenia.

Dla mamy, pani, dla dziewczynek,
w domu i w szkole, na wycieczce,
każdego dnia dobry uczynek -
to jest od chłopców drobny upominek :)

 

 

"Ortografia na bank"

   Drugiego marca uczniowie klas IV - VI wzięli udział w międzyklasowym konkursie "Ortografia na bank" przygotowanym przez nauczycielkę języka polskiego - panią Halinę Sech i opiekunkę SKO - panią Marię Błażowską. Poszczególne klasy reprezentowały pięcioosobowe zespoły uczniów, którzy najlepiej napisali ogólnoszkolne dyktando. Konkurs obejmował kilka konkurencji, m.in. wyjaśnienie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną, poprawne napisanie związków wyrazowych, np. klient banku, pożyczka na samochód, konto bankowe oraz uzupełnienie wyrazów z luką. Większość słów była związana z oszczędzaniem, bankiem, wydawaniem pieniędzy. Miedzy konkurencjami ortograficznymi przedstawiciele klas prezentowali propozycje strojów pracowników banku, a także zgromadzone stare monety i banknoty, z których najstarsze pochodziły z XIX w. Konkurs wygrała klasa VI, kolejne miejsca zajęły kl. V i IV, z niewielką strata punktów do zwycięzców.

   Podczas tego spotkania rozstrzygnięto także konkurs SKO pt. "Zostałem milionerem", który wygrała uczennica kl. VI - Magda Penar barwnie opisująca swoje przeżycia podczas gry o główna nagrodę w "Milionerach". Magda puściła wodze wyobraźni, sugestywnie przedstawiając zmagania o wielkie pieniądze, z których dużą część chciałaby przeznaczyć na edukację muzyczną swego utalentowanego kuzyna. GRATULUJEMY!

 


 

"5 porcji w szkole"

   Uczniowie klasy I pod czujnym okiem wychowawczyni - pani Anny Hańczuk, realizowali założenia programu "5 porcji w szkole", podczas którego uczniowie nabywali wiedzę o właściwym odżywianiu się. W codziennej diecie nie może brakować warzyw, owoców i soków, a spożywać je należy co najmniej 5 razy dziennie.

   Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywaniu poprzez gry i zabawy odwiedź stronę: 5porcjiwszkole.pl. Rodzice też znajdą tu cenne informacje.

 


 

Uczniowie klasy "0" dbają o sarny - wycieczka do Szczawnego

   9 lutego 2011 r. uczniowie klasy "0" biorący udział w programie "Ożywić pola - rok sarny" udali się na wycieczkę do Szczawnego. Na miejscu spotkali się z panem leśniczym z Komańczy oraz z panami myśliwymi z koła łowieckiego "Świstak". Wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Rzepedzi założyli paśnik oraz wykładali karmę dla saren. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i śpiewem piosenek.

 


 

Karnawałowa dyskoteka

   W ostatnim tygodniu karnawału Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę, na którą przyszło ponad trzydzieścioro uczniów kl. IV - VI. Chłopcy z kl. VI zadbali o dobrą aranżację muzyczną, przy której miło i szybko płynął czas. W przerwach między tańcami odbyła się "randka w ciemno" ciesząca się dużą popularnością wśród uczestników. Z tego powodu członkowie samorządu przeprowadzili kilka sesji tej zabawy. Nie zabrakło też rozwiązywania przygotowanych kalamburów, zmuszających do wykazania się zdolnościami aktorskimi i dużą wyobraźnią.

   To była udana zabawa!

 


 

"Wigilia klasowa"

   Wzruszające, miłe spotkanie wigilijne przeżyli uczniowie kl. VI. W świątecznej atmosferze spożywali tradycyjne potrawy przygotowane dzięki staraniom rodziców. Na stole pojawiły się różne dania: barszcz, pierogi, ryba, smaczne ciasto, kompot z suszu owocowego. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składali życzenia, śpiewali kolędy wspólnie z panią dyrektor, wychowawczynią i kilkoma mamami.

   To były niezapomniane chwile...