WAKACJE !!!

 

 


 

Koniec roku szkolnego 2011-2012

 

     Chyba każdy czekał na ten dzień. 29 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego, w tym dniu odbyła się uroczystość kończąca obecny rok szkolny. Uczniowie z najlepszymi wynikami, osiągnięciami w nauce, konkursach, sporcie zostali wyróżnieni na forum szkoły dostając dyplomy oraz nagrody książkowe. Natomiast szóstoklasiści pożegnali się z nami, ponieważ w przyszłym roku udają się do nowej szkoły - gimnazjum. Uczniowie podziękowali swoim wychowawcom i nauczycielom, nie zabrakło wzruszeń...

     A my spotkamy się znów po wakacjach. Życzymy wszystkim miłych, bezpiecznych i pełnych aktywnego odpoczynku WAKACJI !!!

 


 

Dzień Dziecka

 

   1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym dniu nie było zwykłych zajęć szkolnych. Najmłodsze klasy (I - III) pojechały na szkolną wycieczkę. Natomiast klasy starsze (IV - VI) uczestniczyły w sportowych rozgrywkach międzyklasowych. Wielobój sprawnościowy klas IV - VI przygotował Pan Paweł Stefanowski wraz z Paniami Wychowawczyniami, Haliną Sech, Marią Błażowską i Anną Stachowską.

   Więcej informacji oraz wyniki z rozgrywek międzyklasowych znajdziecie w wiadomościach sportowych.

 


 

Święta majowe

 

     27 kwietnia odbył się apel z okazji świąt majowych. Uczniowie klasy VI, przygotowani przez wychowawczynię klasy - panią Annę Stachowską, przypomnieli wszystkim znaczenie nadchodzących świąt w montażu słowno-muzycznym:

 - 1 maja: Święto Pracy. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone jest od 1890 r.

 - 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto państwowe obchodzone od 2004 r.

 - 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Litwy i Polski) w 1791 r.

    Przypominamy, że przyszły tydzień jest wolny od zajęć dydaktycznych i do szkoły na zajęcia wracamy dopiero 7 maja w poniedziałek.

 


 

Święto Ziemi - Drzewo Twoim Przyjacielem

 

     25 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi, którego przewodnim hasłem było: "Drzewo Twoim Przyjacielem". Uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawczyni - Pani Marii Błażowskiej zaprezentowali barwne i ciekawe przedstawienie "Las moim przyjacielem". W bardzo atrakcyjny sposób przedstawili główne założenia obchodzonego święta dostarczając wiele cennych informacji na temat lasu, jego znaczenia dla środowiska i człowieka, obecnego drzewostanu w Polsce i wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze.

   Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i literackiego o tematyce przyrodniczej.

   Z okazji Święta Ziemi wszyscy uczniowie otrzymali sadzonki drzew, które następnie zasadzili w różnych miejscach naszej wsi.

 


 

Szkolny Dzień Matematyki

 

     11 kwietnia uczniowie wszystkich klas walczyli o tytuł "Najlepszej klasy matematyków". W tym właśnie dniu odbył się Szkolny Dzień Matematyki przygotowany przez panią Annę Stachowską. Tym razem wszyscy uczniowie zdobywali punkty dla swojej klasy rozwiązując różne zadania łamigłówki i kalambury  matematyczne. Na wyzwania uczniów czekały: zadania sportowo-matematyczne, głuchy telefon "Figury geometryczne", układanie figur geometrycznych z uczniów...

   W kategorii klas I - III zwyciężyła klasa III, natomiast w kategorii klas IV- VI - klasa VI.

   Dzień Matematyki był okazją do dobrej twórczej zabawy, dostarczył wszystkim wiele emocji wzbogacając wiedzę matematyczną uczestników. 

(zdjęcia pojawią się w późniejszym terminie)

 


 

Anielka piszczy wśród pisanek
ma na głowie kwiecia wianek
Podmuch wiosny na jej skroni
i kurczaczka ma na dłoni
obok baranek w trawie figluje
i Wielkanoc nam zwiastuje
Zajączek baziami strzela z procy
i życzy wszystkim radosnej Wielkanocy

 

 


 

Przedświąteczny apel

 

     Dzień 5 kwietnia (środa) był ostatnim dniem przed feriami świątecznymi. Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy IV pod czujnym okiem wychowawczyni - Pani Haliny Sech przygotowali montaż słowno-muzyczny. Występ ten przypomniał wszystkim o tradycjach Świąt Wielkanocnych.

     Podczas apelu Pani Halina Sech - opiekunka Samorządu Uczniowskiego, wyróżniła osoby które poprowadziły w tym dniu zajęcia lekcyjne, wcielając się w rolę nauczycieli, w ramach Dnia Samorządności. "Tymczasowi nauczyciele" mieli okazję wypowiedzieć sie na temat powierzonych im funkcji i ewentualnych trudnościach, które napotkali.

     Na koniec Pani Dyrektor Elżbieta Stefanowska złożyła wszystkim życzenia wielkanocne przypominając, że do szkoły wracamy w następną środę (11 kwietnia).

 


 

Dzień Samorządności

 

     5 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Haliny Sech wyznaczył w tym dniu nowych nauczycieli. To uczniowie starszych klas prowadzili w tym dniu zajęcia. Musieli przygotować sie do lekcji odpowiednio ją planując, a następnie właściwie  poprowadzić, aby zaplanowane działania przyniosły pożądany skutek.

     Wszystkim podobała się taka jednodniowa zamiana, z pewnością niektórzy chcieliby aby tak zostało na dłużej :).

 

 


 

Sprawdzian szóstoklasistów

 

     4 kwietnia uczniowie klas szóstych w całej Polsce pisali swój pierwszy najważniejszy test szkolny - sprawdzian sprawdzający wiadomości i umiejętności zdobyte podczas 6 lat nauki w szkole podstawowej. Sprawdzian jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową dający łącznie ze świadectwem ukończenia szkoły "przepustkę" do gimnazjum.

     W naszej szkole wszyscy uczniowie (16 osób) przystąpili w powyższym terminie do testu, który odbył się na sali gimnastycznej w obecności komisji egzaminacyjnej. Czy sprawdzian był trudny? Przekonamy się, kiedy będą wyniki. A jak wyglądał tegoroczny sprawdzian? Zobaczcie tutaj.

 


 

Wiosna 

 

     Astronomiczna wiosna przyszła w tym roku 20 marca, od tego dnia dzień będzie trwał dłużej od nocy, oznaki nadchodzącej wiosny na pewno już każdy zaobserwował.

     Uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę w tym dniu w sposób wyjątkowy i postanowili przebiec pełny dystans biegu maratońskiego na miejscowym boisku okrążając go 168 razy. Szczegóły tego wydarzenia opisane są w wiadomościach sportowych i na stronie esanok.pl.

 


 

* Ferie Zimowe *

 

już po feriach...

 


 

Wieczór kolęd i pastorałek...

 

     25 stycznia chętni uczniowie z klas IV - VI spotkali się na tradycyjnym wieczorze kolęd i pastorałek.

     Była to okazja do przypomnienia znanych polskich kolęd i pastorałek, a także utrwalenia znaczenia słowa "kolęda" i pisowni trudnych wyrazów występujących w tych pieśniach bożonarodzeniowych.

     Urozmaiceniem był konkurs znajomości kolęd, polegających na uporządkowaniu wersów według tytułów i kolejności występowania. Klaudia Koczeń z kl. V zaśpiewała pastorałkę, którą później zaprezentowała na Gminnym Przeglądzie Kolęd w Mokrem zajmując w swojej grupie wiekowej I miejsce.

 


 

Uczniowie naszej Szkoły czynni w akcji

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

    Dnia 8 stycznia tego roku w całej Polsce zbierano pieniądze w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja ta cieszy się ogromną popularnością w całym kraju organizowana co roku, a jest to już dwudziesta zbiórka darów pieniężnych. Zebrane pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętów medycznych leczących i ratujących życie noworodków.

    Również taką akcję przeprowadzono w Czaszynie. Chłopcy z klasy VI naszej szkoły zbierali pieniądze przy kościele. Łącznie udało im się zebrać ok. 1200 zł. Cieszymy się, że również i my mieliśmy bezpośredni udział  w tak ważnej akcji

Szymon Sitarz

 


 

 

Wesołych i rodzinnych Świąt

Bożego Narodzenia

oraz

Szczęśliwego Nowego Roku 2012

 

 


 

Święta Bożego Narodzenia - apel

 

         Tradycyjnie przed świętami odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. Klasa V zaprezentowała ciekawy program artystyczny obrazujący tradycje tych świąt w wybranych krajach Unii Europejskiej. Wszyscy mogli wiele dowiedzieć się na temat zwyczajów niespotykanych w naszym kraju. Na uwagę zasługiwały stroje i ciekawa scenografia.

 

 


 

Kiermasz bożonarodzeniowy

 

         W naszej szkole już po raz kolejny został zorganizowany kiermasz bożonarodzeniowy, na którym uczniowie sprzedawali różne ozdoby świąteczne. Przygotowania trwały kilka tygodni, a niektóre rzeczy zostały wykonane jeszcze wcześniej. Wiele pracy włożyli rodzice, nauczyciele i uczniowie, czego efekty mogliśmy podziwiać w dniu sprzedaży wyrobów. Najpiękniej prezentowały się bombki wykonane m.in. z kolorowych wstążek, a także aniołki i stroiki. Nie zabrakło też słodkich przysmaków - ciasteczek i pierników, cieszących się wielkim powodzeniem u dzieci.

 


 

Uczta na Olimpie

 

         Dnia 16 grudnia klasa V urządziła "Ucztę na Olimpie", która była podsumowaniem projektu o tej samej nazwie. Na lekcjach j. polskiego i historii poznawali mity greckie, a na zajęciach kółka polonistycznego poszerzali swoje wiadomości na temat wybranych postaci mitologicznych. W domu przygotowali stroje i atrybuty wybranych bogów i bohaterów mitologicznych. Podczas uczty wykazali się dobrą znajomością prezentowanych postaci, a także ogólna wiedzą z zakresu omawianych mitów, co udowodnili odpowiadając na pytania konkursowe.

 


 

Zbiórka darów rzeczowych dla potrzebujących

 

     W dniach 12 - 16 grudnia odbyła się zbiórka darów rzeczowych na rzecz podopiecznych Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta w Sanoku. Dzieci przyniosły przede wszystkim produkty spożywcze: cukier, olej, makaron itp. Zebrane zabawki i słodycze pracownicy Towarzystwa przekażą ubogim rodzicom w ramach pomocy przedświątecznej.

 

 


 

ENERGOWŁADNI - źródła pozytywnej energii wokół nas

 

         Najmłodsze klasy (I - III) wzięły udział w ogólnopolskim programie ekologicznym "ENERGOWŁADNI" mającym na celu przybliżenie walorów uzyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz wykształcenia nawyków dbania o środowisko.

         W ramach programu realizowany jest konkurs plastyczny polegający na przygotowaniu prac na temat: "Energowładni w krainie pozytywnej energii", których zdjęcie umieszczone jest na stronie internetowej energowladni.pl . W dniach 9 - 18 grudnia można oddawać głosy na najlepsze prace. Podczas głosowania z jednego komputera można oddać 3 głosy w ciągu 24 godzin. Wygrywają prace, które 18 grudnia zbiorą najwięcej głosów. Prace naszych uczniów są już na stronie, zarówno w pracach zbiorowych, jak i w indywidualnych, więc prosimy o głosowanie zaglądając tutaj (prace z naszej szkoły znajdziemy wpisując Czaszyn w polu obok "Nazwa szkoły zawiera:").

 

KONKURS  ZAKOŃCZONY

    Wyróżnienie otrzymali:

        - Urszula Pawłowska (klasa II)

        - Karolina Oleksów (klasa II)

        - Wiktoria Pietrów (klasa I)

 

GRATULUJEMY WYRÓŻNIONYM I WSZYSTKIM BIORĄCYCH UDZIAŁ!

 

 


 

Zimowe spotkanie "Cztery pory roku z kulturą i sztuką"

 

     30 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Cztery pory roku z kulturą i sztuką"

     Tym razem uczniowie wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe, które następnie sprzedawali na kiermaszu świątecznym.

 

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

 

       11 listopada jest polskim świętem państwowym, obchodzimy wówczas Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten upamiętnia odzyskanie przez Naród Polski niepodległego państwa w 1918 r. po 123 latach nieistnienia Polski na mapach świata od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. W tym dniu wiele ulic, budynków publicznych, jak i wiele domów (w tym może i nasz) zostanie przyozdobionych flagą narodową.

         Uczniowie klasy VI, przygotowani przez wychowawcę klasy - panią Annę Stachowską, przedstawili montaż słowno-muzyczny, podczas uroczystego apelu, z okazji tego święta.

 


 

Jesienne spotkanie "Cztery pory roku z kulturą i sztuką"

 

         9 listopada w szkole odbyło sie pierwsze spotkanie z cyklu "Cztery pory roku z kulturą i sztuką" - tym razem jesienne.

         Chętni uczniowie klas IV- VI słuchali wierszy związanych z tą porą roku, śpiewali piosenki, rozmawiali o zmianach zachodzących w przyrodzie. A trakcją było na pewno tworzenie dekoracji z wykorzystaniem materiałów naturalnych, zbieranych w ogrodzie i w lesie, np. siana, kasztanów, liści. Tworzeniem takich ozdób było okazją do podpatrywania przyrody o tej porze roku i przenoszenia jej do naszych wnętrz. Łącząc przyjemne z pożytecznym, uczniowie wykonali bardzo ładne stroiki w formie wianuszków, a także maskotki SKO - zwierzątka (ptaki, myszki), które obecnie są eksponowane na korytarzu szkolnym.

         Podczas tego spotkania dzieci zapoznały się z czasopismem "Brawo Bank", opiekunka SKO  zachęcała do czytania ciekawych artykułów, które w znaczący sposób poszerzyły wiedzę uczniów na temat oszczędzania.

         Na zakończenie w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości zaśpiewano kilka znanych pieśni patriotycznych. Dzieci wysoko oceniły te zajęcia przyznając maksymalną liczbę punktów.

 


 

Ku pamięci zmarłym...

 

         1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, to w tym dniu, jak i w dniu następnym - Dniu zaduszanym odwiedzamy groby naszych bliskich. 31 października jest dniem wolnym od zajęć szkolnych i oczywiście 1 listopada, który jest dniem wolnym od pracy.

 

         

 

 


 

Dzień Nauczyciela

 

         14 października jest Dniem Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. W tym dniu nie było zajęć lekcyjnych i uczniowie nie mieli obowiązku przyjść do szkoły, ale nauczyciele byli przez cały dzień do dyspozycji dla uczniów, którzy mieli na to ochotę, bądź nie mogli zostać w domu.

 

Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły

życzymy dużo zdrowia, energii i wytrwałości

aby mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe

 


 

Uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I

 

         W dniu 7 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przedstawioną przez uczniów klasy I. Następnie dzieci złożyły ślubowanie, po czym Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Wszystkie dzieci otrzymały książeczki SKO oraz dyplomy i książki ufundowane przez rodziców. Po zakończonej uroczystości dzieci zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

         Również w tym dniu uczniowie klasy "0" złożyli uroczyste ślubowanie zostania przykładnym zerówkowiczem oraz otrzymali dyplomy ucznia klasy "0" Szkoły Podstawowej w Czaszynie.

 

 


 

Dnie wolne od zajęć szkolnych

 

         Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r., w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn.  zm.) oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 05.10.2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 189, poz. 1245) § 5 ust.1 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czaszynie informuje, że po zasięgnięciu opinii  Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i  Rady Pedagogicznej  ustalono w roku szkolnym 2011/12 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych :

·               31.10.2011 r. – (poniedziałek) przed dniem ustawowo wolnym od zajęć szkolnych

·            03.04.2012 r. – sprawdzian klasa VI,

                 30.04.2012 r. – (poniedziałek) przed dniem ustawowo wolnym od zajęć szkolnych,

                 02.05. 2012 r. – (poniedziałek) przed i po dniu  ustawowo wolnym od zajęć szkolnych,

·            04.05.2012 r. – (piątek) po dniu ustawowo wolnym od zajęć szkolnych,

·               08.06.2012 r. (piątek) po dniu ustawowo wolnym od zajęć szkolnych.

 

   Zgodnie z rozporządzeniem wymienione dni  są wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zostaną zorganizowane zajęcia wychowawczo-opiekuńcze dla chętnych uczniów.

 

 


 

Rok szkolny 2011/2012 został rozpoczęty

 

   Rok szkolny rozpoczął się dokładnie 1 września w czwartek. Niestety, wakacje skończyły się, ale jeszcze tylko 10 miesięcy a znów będziemy się nimi cieszyć. Tymczasem nie ma co się załamywać, bo w szkole też może być fajnie i z pewnością wiele osób do niej tęskniło. W końcu nie ma to jak niemal codzienne spotkanie z koleżankami i kolegami z klasy, spotkanie swoich ulubionych nauczycieli i spędzenia przyjemnego czasu na swoich ulubionych lekcjach. A sama nauka też może być przyjemna, trzeba ją tylko choć trochę polubić... :)

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU SZKOLNEGO  !!!