Czaszyn w dawnych czasach...
21 czerwca uczniowie naszej szkoły klas IV- VI przedstawili złożoną inscenizację z elementami wystąpień teatralnych, śpiewu, tańca i zabaw obraz dawnej wsi - naszej miejscowości. Wspaniałe przedstawienie, klimatyczna dekoracja, dawne stroje przeniosły widzów w dawne czasy. Dodatkowo wszyscy mogli skosztować tradycyjnie wypiekanego pieczywa oraz obejrzeć wystawy starych zdjęć oraz skonstruowanych drzew genologicznych uczniów.
Święto 3 Maja
W związku ze świętem Trzeciego Maja 29.04. w szkole zaprezentowano bardzo starannie przygotowaną inscenizację na temat Konstytucji 3 Maja, rozbiorów i walki Polaków o niepodległość. Uczniowie klasy szóstej przybliżyli młodszym kolegom te ważne wydarzenia, wcielając się w rolę różnych postaci historycznych tego okresu historycznego.
20 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Młodzieżowej Paradzie Niepodległości, która odbyła się na sanockim Rynku. 18 uczniów klas V i VI przedstawiło w symboliczny sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Jedna z uczennic, ubrana w suknię obrazującą mapę naszej ojczyzny, uosabiała Rzeczpospolitą, którą zaborcy otaczali łańcuchem, rozerwanym przez Polaków walczących o jej wolność.
Radość towarzyszącą temu historycznemu momentowi w dziejach Polski podkreślono śpiewem znanej pieśni patriotycznej i biało – czerwonymi strojami dziewcząt niosących kwiaty również w barwach narodowych. Parada Niepodległości jak i apel były formami działania w ramach wychowania patriotycznego
Gminny konkurs ekologiczny
25 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie ekologicznym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Porażu. Grzegorz Czepiel zajął III miejsce, a Klaudia Koczeń otrzymała wyróżnienie.
Konkurs "Zimowe oszczędzanie" - SKO
Szkolna Kasa Oszczędności działająca w Szkole Podstawowej w Czaszynie wzięła udział w ogólnopolskim konkursie pt. ,,Zimowe oszczędzania” ogłoszonym przez PKO BP. Celem konkursu było szerzenie w szkołach podstawowych idei oszczędności i przedsiębiorczości w ramach SKO. O końcowym sukcesie decydowała liczba dzieci oszczędzających w SKO i suma środków zaoszczędzonych na rachunkach uczniów. Członkowie naszego SKO wygrali dla szkoły aparat fotograficzny.
Święto Ziemi
Dnia 26 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyły się szkolne obchody Święta Ziemi. Zebrani rodzice, nauczyciele i uczniowie obejrzeli piękne przedstawienie pt. ,, Szanujmy Ziemię” w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego.
Następnie podsumowano akcję ekologiczną ,, Listy dla Ziemi”, której pomysłodawcą i patronem jest fundacja ekologiczna ARKA. Każdy uczeń napisał list do dorosłych, w którym zwrócił ich uwagę na współczesne problemy ekologiczne. Dzieci napisały o różnych ważnych sprawach, ale najczęściej o potrzebie segregowania śmieci, oszczędzania wody, energii i naturalnych zasobów przyrody. Na bazie tych listów członkowie kółka ekologicznego z klasy czwartej i piątej zaprezentowali zebranym barwny i pouczający happenning.
Wszystkie listy wzięły udział w szkolnym konkursie pt. ,,Najciekawszy list”. Autorzy 10 najwyżej ocenionych listów otrzymali nagrody rzeczowe. Akcji towarzyszyła zbiórka plastikowych nakrętek, makulatury i zużytych baterii, w którą zaangażowali się wszyscy uczniowie i ich rodziny.
Chętni uczniowie z kl. 0- VI wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. ,,Moja rodzina segreguje śmieci”. Prace stanowiły element barwnej dekoracji sali w tym dniu. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymali drobne upominki.
Na koniec wszyscy uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Święto Matematyki
17 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Matematyki”. Kolejny raz uczniowie przekonali się, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa. Hasłem przewodnim było „Matematyka – Królową Nauk”, a w świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich wiersze i piosenka o matematyce. Święto miało charakter konkursu między klasami, podczas którego uczniowie walczyli o tytuł "Najlepszej klasy matematyków". Najmłodsi również włączyli się do wspólnej zabawy wśród figur geometrycznych i liczb.
Klasowe potyczki rozpoczął „Turniej wiedzy matematyczno – ekonomicznej”. Drużyny musiały szacować, układać puzzle oraz rozwiązywać zadania tekstowe. W kolejnych konkurencjach wszyscy uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością sprawnego liczenia, logicznego myślenia i spostrzegawczością rozwiązując zadania – zagadki, sudoku oraz zadania - matematyczne skojarzenia. W konkursach matematyczno – sportowych dzieci prezentowały również sprawność fizyczną, a w plastycznym wykonały portret „Królowej Nauk – Matematyki”. W kategorii klas I - III zwyciężyła klasa III, natomiast w kategorii klas IV- VI - klasa VI. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła wszystkim klasom pamiątkowe dyplomy i upominki
Dzień Samorządności
12 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Samorządności, podczas którego uczniowie klasy szóstej wcielili się w rolę nauczycieli. Trzeba przyznać, że przygotowali się znakomicie i starali się z dobrym skutkiem zainteresować młodszych kolegów i koleżanek realizowaną lekcją.
Podsumowanie swojej pracy "młodzi nauczyciele" przedstawią podczas najbliższego apelu.
Wiosna w geometrii
9 kwietnia rozstrzygnięty został konkurs „Wiosna w geometrii”. Tym razem uczniowie mieli wykonać pracę z samych trójkątów. Liczył się pomysł, dokładność i staranność. Zwyciężyła Paulina Florczak – kl. VI, II m. ex aequo Karolina Kantorek i Klaudia Koczeń – kl. VI, a III m. Klaudia Kowalik – kl. IV. Najciekawsze prace zdobią gazetkę ścienną.
Konkurs w "Domu Górnika"
5 kwietnia odbył się ”IV Bieszczadzki Przegląd Piosenki Ekologicznej” udział w którym wzięli następujący uczniowie:
Klasa „0a”: Gabriel Czuchry, Hanna Pawłowska
Klasa „0b”: Sara Szczudlik, Oliwia Stefanowska, Anna Kuzio
Klasa II: Anna Koczeń
Klasa III: Urszula Pawłowska
Klasa VI: Klaudia Koczeń
W swojej grupie wiekowej II miejsce zajęła Hanna Pawłowska pozostałe dzieci oprócz dobrej zabawy dostały dyplomy i drobne upominki.
Sprawdzian końcowy szóstoklasistów
4 kwietnia - niemal tuż po Świętach Wielkanocnych, uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian, który był podsumowaniem zdobytych wiadomości w szkole podstawowej. W tym czasie uczniowie młodszych klas nie mieli zajęć lekcyjnych.
Mamy nadzieję, że wieloletnia nauka zaowocuję dobrymi wynikami z testów sprawdzianu.
ŚWIĘTA WIELKANOCNE
Mówi zając do baranka
– jaka piękna to pisanka.
Wtem z jajeczka wyszła kurka,
nastroszyła swoje piórka.
Biega głośno, krzyczy,
że wesołych świąt Wam życzy!
Wielkanoc tuż, tuż!
Wielkanoc to najradośniejsze święto w roku, najpiękniejsze w obrzędowym kalendarzu chrześcijańskim. Poprzez tego rodzaju konkursy chcemy prezentować i kultywować tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Rozwijać kreatywność, uzdolnienia plastyczne i wrażliwość artystyczną dzieci. Uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej w Czaszynie uczestniczyli w szkolnym konkursie „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna”.
WYNIKI KONKURSU:
1 miejsce: Konrad Gocek kl. III
2.miejsce: Martyna Długosz kl. III
3. miejsce: Wiktoria Pietrów kl. II
WYRÓŻNIENIA: Maksymilian Czepiel, Wawro Adam, Wawro Martyna, Klaudia Kieca, Nela Jaworska, Zuzanna Błaszak, Karolina Oleksów.
Droga krzyżowa
22 marca uczniowie Szkoły podstawowej w Czaszynie przygotowali i poprowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym.
"Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica..." - mówią słowa pieśni. Tę tajemnicę - wędrując przez kolejne czternaście stacji - starali się ukazać słowem i pieśnią nasi uczniowie.
Konkurs w "GAGATKU"
W marcu w Domu Kultury "Gagatek" w Sanoku odbył się konkurs plastyczny pod tytułem "Kosmiczny Świat", w którym udział wzięli uczniowie klas "0 a" i "0 b". Wyróóżnienia w tym konkursie otrzymały: Sara Szczudlik i Oliwia Stefanowska.
Zajęcia otwarte w klasie 0 B
21 marca w klasie "0 B" odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami, których temat brzmiał: „Wielkanocna pisanka”. W trakcie zajęć dzieci wraz z rodzicami wykonywały pisanki metodą deco+upage oraz nakrapiały kredkami woskowymi i oklejały jajka ziarenkami. Wykonane pisanki zabrały do domów jako dekoracje świąteczne
Pierwszy Dzień Wiosny
Marzanno, ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy!
Aby tradycji stało się zadość, 21 marca uczniowie klas 0 - III wybrali się nad pobliską rzekę w celu symbolicznego spalenia Zimy.
Oby wiosna pojawiła się jak najszybciej !!!
Dzień Kobiet
10 marca uczniowie naszej szkoły - z klas 0 - VI przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Kobiet, który przedstawili na uroczystości zorganizowanej z tej okazji przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czaszyna.
Nasi mali zwycięzcy !!!
Dwa miesiące temu - 7 stycznia, odbyła się w naszej szkole olimpiada dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „Olimpusek” w której uczestniczyło łącznie 24 uczniów z klas pierwszych (4), drugich (10) i trzecich (10). Tematyką olimpiady były zagadnienia z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej i j. angielskiego. Każdy test zawierał 21 zadań o różnej skali trudności. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i chęciami przystąpili do konkursu aby sprawdzić swoje możliwości i umiejętności.
Olimpiada była największym przeżyciem dla uczniów klas I, ponieważ są oni na początku swojej przygody z olimpiadą. Na wyniki musieliśmy czekać aż do tej pory. Jak wyszło? Zobaczcie poniżej.
- język angielski:
Tomasz Hańczuk – laureat w kategorii kl. III (VI miejsce na 5046 uczestników)
- edukacja wczesnoszkolna:
Natalia Oleksów- laureat w kategorii kl. I (VI miejsce na 3855 uczestników)
Tomasz Hańczuk – laureat w kategorii kl. III (VIII miejsce na 6159 uczestników)
Realizacja projektu "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Zagórz"
Nasza szkoła bierze udział w realizacji projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Zagórz”.
W ramach realizacji w/w projektu w Szkole Podstawowej w Czaszynie są realizowane następujące zajęcia:
1. - Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonym ryzykiem dysleksji.
2. - Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie uzdolnionych szczególnie z nauk matematyczno-przyrodniczych.
3. - Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy.
Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji prowadzone są przez p. Annę Hańczuk.
Zajęcia mają na celu wspomaganie i wyrównywanie braków w rozwoju psychomotorycznym dzieci poprzez eliminację trudności w czytaniu i pisaniu co wpłynie na zmniejszenie specyficznych trudności w uczeniu się. W ramach wsparcia działań podejmowanych w czasie projektu zakupiono i przekazano szkole pomoce dydaktyczne. Stosowanie ich na zajęciach ma na celu dostarczenie uczniom bodźców sensoryczno-motorycznych oddziałujących na ich zmysły (wzrok, słuch, dotyk). Usprawnia proces nauczania w toku prowadzonych zajęć.
Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych prowadzone są przez p. Jolantę Ferenc.
Zajęcia mają na celu rozwijanie zainteresowań matematyczno-przyrodniczych, wdrażanie do logicznego i samodzielnego rozumowania, kształtowania emocjonalnego stosunku do przyrody, rozszerzania zagadnień poznawanych na zajęciach edukacyjnych. Naukę uatrakcyjnia sprzęt multimedialny: tablica WIT i projektor, co pozwala na innowacyjne prowadzenie zajęć. Uczniowie rozwijają swoje talenty poprzez zastosowanie multimedialnych programów matematyczno-przyrodniczych rozwijających logiczne myślenie i samodzielne wnioskowanie.
Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy prowadzone są przez p. Katarzynę Adamkiewicz.
W celu skorygowania zdiagnozowanych zaburzeń wymowy przeprowadzane są ćwiczenia z zastosowaniem metod zabawowych, instruktażu słownego, gestów pomocniczych, fonetycznych i mechanicznego wywołania głosek. Metody i zadania indywidualnie dostosowuje się do potrzeb i możliwości uczniów. Podstawowymi ćwiczeniami na zajęciach logopedycznych są ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny, ćwiczenia uwrażliwiające miejsca artykulacji, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ortofoniczne, grafomotoryczne, ćwiczenia rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe, ćwiczenia funkcji wzrokowych, słuchowych, ćwiczenia funkcji kinestetyczno-ruchowych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenia pamięci, koncentracji uwagi, rozwijające zasób słownictwa oraz czytania głośnego i cichego ze zrozumieniem.
* F e r i e Z i m o w e *
do szkoły wracamy 25 lutego
Międzyklasowy konkurs "Zielono mi..."
Z inicjatywy członków kółka ekologicznego klas IV – VI w nawiązaniu do obchodów Roku Kaczki przeprowadzono międzyklasowy konkurs poetycko–muzyczny pt. ,,Zielono mi…” Zadaniem uczestników było przygotowanie inscenizacji, której bohaterem był wybrany ptak oraz zaśpiewanie piosenki ekologicznej. Występ był oceniany przez komisję oraz uczniów klas 0-III, którzy przyznali nagrody publiczności. Wielkim powodzeniem cieszył się występ uczennic z klasy VI, które zrobiły furorę śpiewając piosenkę ,,SOS dla Ziemi”.
Przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy III
W lutym uczniowie klasy III na zajęciach kółka ekologicznego przygotowali bardzo ciekawą inscenizację na temat pomocy zwierzętom w zimie, którą poprzedziła zbiórka kasztanów i żołędzi przekazanych Kołu Łowieckiemu ,,Świstak” w Zagórzu. Mali aktorzy zaprezentowali trudną sytuację zwierząt w czasie zimy i zachęcali do aktywnego włączenia się w akcję dokarmiania ,,naszych braci mniejszych" jak nazywał ich święty Franciszek.
Zabawa karnawałowa
W Czas karnawału to czas zabaw szkolnych. Dzieci z radością czekają na ten dzień. Niektóre przychodzą przebrane w piękne stroje, a inne ubrane na galowo. Ważne, aby dobrze się czuć podczas wspólnej zabawy. Dnia 8 lutego 2013 roku o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci zorganizowana przez Radę Rodziców. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas 0-VI oraz młodsze dzieci z naszej miejscowości. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny. Rada Rodziców zadbała również poczęstunek dla dzieci zorganizowany w stołówce szkolnej. Otrzymały również paczki noworoczne przygotowane przez Radę Rodziców. Bal karnawałowy dostarczył uczniom i ich rodzicom wielu przyjemnych wrażeń. Był to mile spędzony czas a zarazem integracja środowiska ze szkołą. Na temat przebiegu zabawy choinkowej ze strony rodziców i dzieci padały same pozytywne i ciepłe słowa, wnioskujemy więc, że było to udane spotkanie .
Jasełka w wykonaniu uczniów klas "0"
W dniu 2 lutego podczas obchodów Matki Bożej Gromnicznej kończącej okres Bożego Narodzenia odbyły się w kościele parafialnym pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Czaszynie jasełka wystawiane przez oddziały zerowe Szkoły Podstawowej w Czaszynie. W przygotowaniu jasełek aktywnie uczestniczyli rodzice przygotowując dzieciom stroje i rekwizyty. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział starając się jak najlepiej odegrać powierzoną rolę. Uroczystość ta została pozytywnie odebrana przez społeczeństwo a dzieci zastały nagrodzone gromkimi brawami.
Gminny konkurs - "Kolędy i pastorałki"
W dniu 24 stycznia odbył się w Szkole Podstawowej w Mokrem przegląd piosenki w ramach gminnego konkursu „Kolędy i pastorałki”, Uczestniczyły w przeglądzie dzieci z klas 0-III , IV-VI ze Szkół Podstawowych Gminy Zagórz. Dzieci miały możliwość prezentacji posiadanych umiejętności na forum gminy. Jednocześnie ważnym aspektem było przezwyciężanie tremy przed publicznym występem. Wszystkie dzieci poradziły sobie z taką formą prezentacji. Uczennica klasy III Urszula Pawłowska zajęła I miejsce w kategorii klas I-III, Klaudia Koczeń - II miejsce w kategorii klas IV-VI, a Hanna Pawłowska z klasy „0” i Anna Koczeń z klasy II otrzymały wyróżnienia.
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole
Dnia 22.01.2013r. o godz. 10.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.
Dzieci z klas 0-III z tej okazji przygotowały część artystyczną, na której zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, wręczyły upominki, wykonane własnoręcznie, złożyły życzenia i zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek. Babcie i dziadkowie miło i radośnie spędzili czas.
Matematyczno-plastyczny konkurs "Ziemia w geometrii"
16 stycznia rozstrzygnięty został konkurs matematyczno–plastyczny „Zimia w geometrii”. Był to kolejny konkurs z cyklu „Pory roku w geometrii” przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Zadaniem uczniów było wykonanie kompozycji z samych kół. Wymyślenie tematu, wycięcie i przyklejenie odpowiedniej ilości figur było dla uczniów sporym wyzwaniem. Liczyła się precyzja, staranność i pomysł. Najciekawsze i najstaranniejsze prace zostały nagrodzone i umieszczone na gazetce szkolnej. I miejsce zajęła Paulina Florczak, II - Kamila Gajda a III - Julita Janik .
Bal maskowy uczniów klas "0"
16 stycznia oddziały zerowe zorganizowały „bal maskowy” w którym wzięli udział nie tylko uczniowie ale i chętni rodzice z młodszymi dziećmi. Przedszkolacy przebrani w stroje postaci baśniowych, wesoło bawili się przy muzyce. Podczas balu odbyły się również konkursy tj.: „przypnij nos klaunowi”, „kim jestem i z jakiej bajki pochodzę” oraz pokaz mody. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek, który był uwieńczeniem balu.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy wszystkim
wspaniałej rodzinnej atmosfery
w zdrowiu, szczęściu i radości,
łask Bożych płynących
od nowonarodzonego Jezusa.
Aby magia Świąt opanowała
każdego z Was
i pozostała w waszych domach
jak najdłużej
Dzień Oszczędności
7 grudnia uczniowie klas IV i II przygotowani przez Panie Marię Błażowską i Jolantę Ferenc w swoim wystąpieniu pokazali wszystkim dlaczego warto oszczędzać.
Dlaczego warto gasić zbędnie świecące się światło, dlaczego warto segregować śmieci i wyrzucać do wtórnego użycia puszki, szkło czy papier, dlaczego warto mieć oszczędności w banku...? Montaż słowno-muzyczny czwartoklasistów świetnie prezentował odpowiedzi na powyższe pytania. Dodatkowo uczniowie zaprezentowali pokaz mody z odpadów plastikowych (worki, zakrętki...), które w mini konkursie oceniali uczniowie szkoły gromkimi brawami.
Uczniowie klasy II przygotowali piosenkę o oszczędzaniu, którą uroczo razem zaśpiewali.
A na koniec Pani Maria Błażowska wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów: "Nasi skrzydlaci przyjaciele" i "Najpiękniejszy karmik" w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Święty Mikołaj w naszej szkole
Tradycyjnie 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Towarzyszyli mu pomocnicy, którzy worki z prezentami. Mikołaj spotkał się z uczniami każdej z klas. Przed wręczeniem prezentów wysłuchał piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wszyscy cieszyli się z otrzymanych upominków.
Andrzejki
29 listopada w godz. 16:00 - 19:00 odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas IV - VI.
W przerwach między tańcami zorganizowano wróżby zgodnie z tradycją andrzejkową, a dziewczyny z klasy V i VI przygotowały konkurs. Każda z klas miała zorganizowany poczęstunek, który wzmocnił wszystkich uczestników zabawy.
Wszyscy doskonale się bawili, zabawa andrzejkowa udała się wyśmienicie.
Wycieczka do Leska
Dnia 14 listopada uczniowie klas IV - VI pod opieką wychowawców pojechali do Leska. Najpierw odwiedzili Stację Meteorologiczną, w której zobaczyli przyrządy do opisywania składników pogody. Dowiedzieli się również, w jaki sposób uzyskane dane przesyła się do IMiGW w Krakowie.
Następnie obejrzeli Kamień Leski i poznali legendy opisujące jego powstanie. Przed powrotem powrotem do szkoły odwiedzili "słodki domek", w którym spróbowali pysznych łakoci.
Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć.
Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości
11 listopada jest niezwykle ważnym Świętem naszej ojczyzny, wówczas upamiętniam dzień, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość i dzień ten jest Narodowym Świętem Niepodległości naszego kraju.
94 rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy uroczystym apelem, podczas którego niezwykle barwnym przedstawieniem uraczyli nas uczniowie klasy VI z udziałem uczniów klasy III, a nad całością przygotowań czuwała pani Maria Błażowska. W swoim wystąpieniu uczniowie w bardzo atrakcyjny sposób przedstawili nam ten trudny okres Polski, który zaczął się rozbiorami, następnie przez krwawo tłumione powstania do ofiarnej walki w czasie I wojny światowej prowadzącej do wyzwolenia kończąc na utrzymaniu uzyskanej niepodległości przez Józefa Piłsudskiego. Całość przedstawienia przeplatana pieśniami towarzyszyła wizualizacja prezentacji komputerowej.
Na końcu wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Każdy z nas miał przypięty do piersi biało czerwony kotylion wykonany przez uczniów.
Przygotowywanie kotylionów
Dnia 7 listopada Samorząd Szkolny zorganizował dla chętnych uczniów z klas III - VI popołudniowe spotkanie, podczas którego wykonano kotyliony, które zostaną przypięte uczestnikom uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.
Pamiętajmy o tych co odeszli...
1 listopada przypada dzień Wszystkich Świętych, a w następnym dniu - Dzień Zaduszny. W tym czasie z pewnością przyjdzie nam wraz z rodzicami odwiedzać groby bliskich zmarłych.
Pamiętajmy o tych co odeszli, aby i kiedyś o nas pamiętano...
"Bal Zwierząt"
25 października Samorząd Szkolny i członkowie koła ekologicznego zorganizowali Jesienny Bal Zwierząt. Każdy uczestnik przybył na bal w przebraniu za wybraną przez siebie zwierzę. Wszyscy ubrali się bardzo pomysłowo. Zorganizowano konkurs na najciekawsze przebranie. Wygrała w nim Justyna Sitarz przebrana za papugę, drugie miejsce zdobyła Karolina Kantorek - gepard, a trzecie - Paulina Florczak - motyl. Wszystkie osoby otrzymały drobne upominki. "Barwna papuga" została okrzyknięta Maskotką SKO.
Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce wybranej przez kolegów z klasy VI. Spragnieni i głodni tancerze mogli wzmocnić się słodyczami i napojami zakupionymi w zorganizowanym bufecie.
Nasi uczniowie w programie artystycznym "Totus Tuus Maryjo"
W dniu 21 października uczniowie klasy III i VI oraz uzdolnione absolwentki Monika i Dominika - obecne uczennice gimnazjum i liceum za prezentowali w kościele parafialnym program artystyczny pt. "Totus Tuus Maryjo". To interesujące wydarzenie było związane z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz miesiącem poświęconym Maryi, w którym codziennie odbywają się nabożeństwa różańcowe.
Licznie zgromadzeni parafianie ze wzruszeniem wysłuchali montażu słowno-muzycznego, przypominając sobie osobę Jana Pawła II, który cały swój pontyfikat poświęcił Maryi (stąd tytuł przygotowanego programu). Na zakończenie - jak to najczęściej bywa - wszyscy uczestnicy zaśpiewali ulubioną pieśń naszego papieża "Barkę".
Było to bardzo wzruszające spotkanie.
Wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Dnia 19 października uczniowie klas IV-VI pod opieką wychowawców: p. Błażowskiej, p. Sech i p. Stachowskiej wzięli udział w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które jest największym polskim skansenem i jednym z piękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Prezentowana jest w nim kultura polsko - ruskiego (ukraińskiego) pogranicza wschodniej części polskich Karpat.
Z historią powstania tego "muzeum wsi" zapoznali uczniów przewodnicy, którzy oprowadzali po skansenie.
Dzieci zwiedziły na początek drewnianą cerkiew z Ropek z 1801 r. oraz dzwonnicę bramną, gdzie znajduje się dzwon pochodzący z Balnicy, który jak się okazało, ludność ukryła przed Niemcami w czasie wojny i przeleżał pod ziemią aż do 2006 r. Członkowie kółka regionalnego z kl. V szczególnie zwrócili uwagę na piękny ikonostas, ponieważ ostatnio na zajęciach omawiano obiekty sakralne w gminie Zagórz.
Najważniejszym celem wycieczki było zwiedzanie "Rynku Galicyjskiego", gdzie uczniowie podzieleni na dwie grupy wchodzili do poszczególnych obiektów, oglądając zgromadzone eksponaty. Po wyjściu ze skansenu na gorąco dzielili się wrażeniami. Każdy na coś innego zwrócił uwagę, więc utrwalali przez to wiadomości na temat wyglądu małego miasteczka galicyjskiego, zajęć mieszkańców, życia codziennego.
Wizyta w sanockim Parku Etnograficznym była niezapomnianym przeżyciem.
Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów
19 października odbyło się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Zanim Pani Dyrektor osobiście dokonała pasowania swoim "magicznym" ołówkiem, pierwszoklasiści pochwalili się swoimi zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi, co zrobiło wrażenie na oglądających ich starszych kolegów i koleżanek ku uciesze obecnych rodziców.
Każdy z "nowo upieczonych" uczniów złożył odcisk palca w pamiątkowej księdze szkoły i otrzymał prezenty sponsorowane przez Radę Rodziców oraz PKO BP.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w roku szkolnym 2012/2013
Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r., w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 05.10.2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 189, poz. 1245) § 5 ust.2 1a, 1d, 2 i 3 w/w rozporządzenia Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czaszynie informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej ustalono w roku szkolnym 2012/13 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zgodnie z potrzebami społeczności lokalnej i prawidłową organizacją pracy szkoły:
· 02.11.2012 r. – (piątek),
· · 04.04.2013 r. – sprawdzian klasa VI,
· · 02.05.2013 r. – (czwartek),
· · 31.05.2013 r. – (piątek),
Zgodnie z rozporządzeniem wymienione dni są wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zostaną zorganizowane zajęcia wychowawczo-opiekuńcze dla chętnych uczniów.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim nauczycielom,
wszystkim pracownikom szkoły
życzymy
dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości
wielu sukcesów zawodowych
i zadowolenia z uczących się i grzecznych uczniów
Myśliwy w naszej szkole
10 października odwiedził naszą szkołę myśliwy - Pan Franciszek Stach. Panie Anna Hańczuk i Maria Błażowska zorganizowały spotkanie uczniów z panem myśliwym w ramach programu Ożywić Pola (2012/2013). A że rok ten został ogłoszony przez "Łowca Polskiego" Rokiem kaczki, tematem głównym spotkania były właśnie kaczki.
Uczniowie przekazali panu myśliwemu zebrane przez nich żołędzie w celu dokarmiania zwierząt leśnych w zimie.
Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole
Członkowie koła ekologicznego z klasy III i VI pod kierunkiem pań Anny Hańczuk i Marii Błażowskiej zaprezentowali uczniom naszej szkoły przedstawienie pt. "Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków". W pięknej, baśniowej scenerii mali aktorzy przeprowadzili praktyczne czynności zbierania i segregowania odpadów. W ten sposób uświadomili wszystkim konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody i dbania o stan naszego środowiska.
Następnie uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali wybrane miejsca naszej miejscowości.
Podsumowano również ubiegłoroczną akcję zbiórki plastikowych nakrętek prowadzoną we współpracy z Fundacją Jaśka Meli "POZA HORYZONTY"
Będzie ona kontynuowana w bieżącym roku szkolnym. Prosimy o zbieranie nakrętek i zachęcanie innych do udziału w tej akcji.
WITAJ SZKOŁO !
Rok szkolny 2012/2013 rozpocznie się uroczystą inauguracją o godzinie 9:00 w naszym budynku szkolnym. Wszystkich stęsknionych serdecznie zapraszamy, a Ci którzy za szkołą nie tęsknili nie będą żałować powrotu do niej. Przed Wami nowe przygody i wyzwania...