Rok szkolny 2017/2018 zakończony

 


 

III Olimpiada klas I-III gminy Zagórz

  

   19 czerwca nasza organizowała już po raz drugi III Olimpiadę Sportową klas I-III gminy Zagórz. W Olimpiadzie uczestniczyły niemal wszystkie szkoły podstawowe naszej gminy z wyjątkiem Szkoły Podstawowej w Mokrem z powodu trudności organizacyjnych. Sześć drużyn rywalizowało w sześciu konkurencjach tj.: sztafeta sprawnościowa, slalom na wózkach, rzuty do „żywego” kosza (z udziałem opiekuna drużyny), traf w materac, hula hop w „żywym” kole i dodawanie skoków.

   Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwał główny organizator Pan Paweł Stefanowski, któremu pomagali uczniowie klasy siódmej naszej szkoły. Wyniki z poszczególnych konkurencji były na bieżąco wyświetlane na głównym ekranie wraz z ogólnym podsumowaniem.

   Młodzi zawodnicy dali z siebie wszystko i z pełnym zaangażowaniem walczyli o jak najlepsze wyniki. Podium olimpijskie zdobyli:

   - I miejsce: Szkoła Podstawowa w Zagórzu z wynikiem 32 pkt.

   - II miejsce: Szkoła Podstawowa Czaszynie z wynikiem 27 pkt.

   - III miejsce: Szkoła Podstawowa w Łukowem z wynikiem 22 pkt.

   Czołowe drużyny otrzymały puchary oraz medale a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnika. Odznaczenia te zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, Pana Ernesta Nowaka który wraz z Panią Elżbieta Stefanowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Czaszynie, wręczył je wszystkim uczestnikom.

   Gratulujemy wszystkim zawodnikom, a szczególnie naszej drużynie, która wywalczyła II miejsce!

 


 

Rusza pierwsza Placówka Wsparcia Dziennego w Gminie Zagórz!

  

Już niedługo budynek świetlicy miejskiej na Wielopolu zacznie tętnić życiem za sprawą dzieci, które skorzystają z zajęć organizowanych w ramach nowo powstającej Placówki Wsparcia Dziennego. Świetlica „Baza” będzie pierwszą tego typu placówką w Gminie Zagórz.

 

Zakres działania świetlicy będzie bardzo szeroki. Oprócz działań ukierunkowanych na rozwój dzieci, prowadzone będzie również specjalistyczne wsparcie dla rodziców. Poza ciekawym i bezpiecznym spędzeniem wolnego czasu, dzieci będą mogły skorzystać między innymi z porad psychologa i logopedy lub wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego. Dla rodziców prowadzony będzie coaching rodzicielski oraz utworzona zostanie grupa wsparcia. Wszystkie działania, którymi objęte zostaną rodziny biorące udział w projekcie, ustalane będą na podstawie Indywidualnych Planów Wsparcia, które opracują specjaliści.

 

Utworzenie Placówki Wsparcia Dziennego jest możliwe dzięki uzyskaniu przez Gminę Zagórz/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu, dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na projekt pn. „Wyrównanie szans na lepsze jutro – utworzenie placówki wsparcia dziennego w Gminie Zagórz”.

 

Rodziny zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zagórzu – tel. 13 46 22 526 lub mgops@zagorz.pl

 


 

Święto Rodziny w naszej szkole

  

   13 czerwca odbył się w naszej szkole uroczysty Dzień Rodziny, na którą uczniowie zaprosili swoich rodziców. Goście zebrali się w pięknie udekorowanej na ten dzień sali gimnastycznej gdzie przy ciastkach i napojach gorących mogli obejrzeć spektakl swoich pociech.
   Najpierw najmłodsze klasy zaprezentowały swoje występy. A potem przyszedł czas na główny występ – uczniowie klasy szóstej i piątej zaprezentowali spektakl „Królewna śnieżka”. Trzeba przyznać, że już sam wystrój sali nastrajał wszystkich w baśniowy nastrój. Ale sam występ przerósł chyba oczekiwania wszystkich. Młodzi aktorzy w cudownych kreacjach dali taki występ jak na najlepszych deskach teatru. Podkład muzyczny, piosenki, aktorstwo, choreografia, kostiumy, sceneria, efekty… wszystko to na najwyższym poziomie… I na dodatek wszystko w języku angielskim, ale nawet jeśli ktoś na Sali nie znał podstaw tego języka to i tak nie miał problemu ze zrozumienia przedstawianej treści :) To już kolejny spektakl tego formatu przygotowany przez Panią Iwonę Pałasz.
   Po tym niezwykłym przedstawieniu wszystkie dzieci złożyły serdeczne życzenia swoim rodzicom i wręczyły wykonane przez siebie laurki.

 


 

Sukces naszego ucznia w ogólnopolskim konkursie plastycznym

  

   8 czerwca na uroczystej gali w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie spotkali się uczestnicy powiatowego etapu  VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, a wśród nich uczeń Szkoły Podstawowej w Czaszynie Gracjan Barzyk, który otrzymał wyróżnienie. Organizatorem konkursu był KRUS oddział Regionalny. Na konkurs napłynęło w sumie 2038 prac.

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.

 


 

Sukcesy naszych uczniów

  

Sukcesy uczniów w ogólnopolskich konkursach plastycznych. 

Uczniowie z klas IV-VII brali udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych i odnosili sukcesy:
1. "Zakładkę zrób wspaniałą, aby lepiej się czytało" - organizator SP w Mętowie
  II miejsce: Jakub Kita
  wyróżnienia: Małgorzata Misiura i Justyna Krawczyk

2. "Cyberprzemoc - zagrożenia w sieci" (komiks) - organizator SP nr 2 w Rabce Zdrój
  II miejsce: Justyna Krawczyk

3. "Kosmiczny bankomat" - organizator SP w Lubeni
  wyróżnienie: Jakub Kita

4. "Zaprojektuj/wykonaj ekologiczną torbę na zakupy dla Lokatki" - organizator SP nr 2 w Szprotawie
  I miejsce: Małgorzata Misiura

5. "Jestem EKO z SKO" - organizator Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja w Kole
  I miejsce: Wiktoria Pietrów
  III miejsce: Malwina Stefanowska

6. "Wiosenna pocztówka z SKO" - organizator Zespół Szkół w Jasienicy
  I miejsce: Jakub Kita
  III miejsce: Justyna Krawczyk 

7. "Wielkanocny witraż lub wielkanocna wycinanka z motywem SKO" - organizator - Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im Jana Pawła II w Czechach
  I miejsce: Małgorzata Misiura
  wyróżnienie: Patryk Krupa

8. Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2018:
  - w kategorii Maluch wyróżnienie: Anita Długosz
  - w kategorii Kadet wyróżnienie: Radosław Kuzio

9. Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Albus 2018:
  - kategoria klas IV: wyróżnienie: Anita Długosz
  - kategoria klas V: laureat: Kamil Rajchel
, wyróżnienie: Oliwia Stefanowska
 
- kategoria klas VI: wyróżnienie: Natalia Oleksów
  - kategoria klas VII: laureat: Radosław Kuzio, wyróżnienie: Marlena Stach

10. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Archimedes Matematyka Plus:
  Laureat I stopnia z wyróżnieniem: Natalia Oleksów
  Laureat II stopnia: Magdalena Szałaj

  Laureat III stopnia: Radosław Kuzio
 
Laureat III stopnia: Patryk Morawa
  Laureat IV stopnia: Jarosław Kucharski
 
Laureat V stopnia: Kamil Rajchel
 
Laureat V stopnia: Gabriel Czuchry
 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i nagrody rzeczowe.


 

Uczniowie klas IV i V na wycieczce do Łańcuta i kina Helios

  

   Z okazji Dani Dziecka z naszej szkole zorganizowano wiele wycieczek dla poszczególnych klas. Uczniowie klas IV i V udali się 30  maja na wycieczkę do Łańcuta, gdzie zwiedzili Zamek Lubomirskich i Potockich wraz z malowniczym parkiem, muzeum oraz wozownią. Po obiedzie opiekunowie zabrali uczniów na lody do Galerii Rzeszów a następnie na film „Sebastian i Bella 3” do kina Helios.

 


 

Z wizytą w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku

  

   Dnia 1 czerwca 2018 z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III naszej szkoły byli na wycieczce w KP PSP w Sanoku. Na miejscu uczniowie zapoznali się z pięknym nowym obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy oraz z pracą strażaków. Sympatyczni panowie z jednostki ratowniczo – gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, ubranie specjalne –żaroodporne. Poinformowali, jak należy zachować się na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Aby dzieci mogły jeszcze lepiej poczuć klimat strażackiego ducha, zaprezentowali, jak wygląda ratowanie ofiar poszkodowanych w wypadkach. Dzieci ochoczo pełniły rolę poszkodowanych. Najwięcej frajdy sprawiło im włączanie alarmu, zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Wszyscy byli zachwyceni i ochoczo pozowali do pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikat Dzielnego Młodego Strażaka. Wizyta u sanockich strażaków bardzo się podobała, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w ich pamięci. Następnie pojechaliśmy do SDK, gdzie dzieci obejrzały animowaną komedię ,, Kaczki z gęsiej paczki”. Podsumowaniem miłego dnia był poczęstunek w Mc Donald. Wycieczka przyniosła dzieciom wiele wrażeń.

 


 

Nagroda dla naszego SKO

  

   Nasza Szkolna Kasa Oszczędności prowadzi blog internetowy, na którym prezentuje działania związane z uczestnictwem w programie SKO. Nasz blog założony na platformie Szkolne Blogi bierze udział w konkursie "SKO Blog Miesiąca", którego celem jest propagowanie oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach SKO oraz promowanie współpracy w grupie. Każdego miesiąca Komisja Konkursowa wskazuje 5 najwyżej ocenionych blogów. I tak nasz blog znalazł się wśród laureatów "SKO Blog Miesiąca Kwietnia". Należy podkreślić, że w miesiącu kwietniu tematem przewodnim pracy SKO była ekologia, dlatego wiele podjętych działań dotyczyło tego tematu. Przyznana nagroda sprawiła wiele radości SKO-wiczom.

 


 

Wędkarskie Mistrzostwa dla Dzieci i Młodzieży

  

 


 

Zajęcia terenowe w Bieszczadach

  

   Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych w Wołosatem w ramach programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Niestety, pogoda nie okazała się zbyt łaskawa i deszczowa aura skróciła ścieżkę przyrodniczą Wołosate - Tarnica. Chmura deszczowa całkowicie pochłonęła najwyższy szczyt Bieszczadów, ale uczestnicy ambitnie dotarli do przełęczy pod Tarnicą na wysokość 1276 m npm. W trakcie wędrówki „odkrywali” charakterystyczne zbiorowiska, rośliny i zwierzęta. Pozostałe zajęcia prowadzone były w stacji naukowo-dydaktycznej BdPN, gdzie uczniowie rozpoznawali rośliny, oglądali pod mikroskopem mchy, porosty i owady, a także przyjrzeli się z bliska mieszkańcom potoku górskiego i oczka wodnego wyłowionych przez pracowników Parku. Wieczorem pierwszego dnia rozpogodziło się, dzięki czemu można było zapalić ognisko, upiec kiełbaski i spędzić miło czas śpiewając bieszczadzkie piosenki.

 


 

Upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  

   Tegoroczne obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w naszej szkole 30 kwietnia. W tym dniu uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii, którą przygotowała klasa siódma. W kilku odsłonach przybliżyli to ważne wydarzenie historyczne.  Odegrali sceny pierwszego rozbioru Polski i próby ratowania niepodległości naszego kraju. Na scenę wkroczyli  sam król Stanisław August Poniatowski i uosobiona Konstytucja, która odpowiadała na pytania uczniów przygotowujących się do sprawdzianu z historii. Wszyscy poznali najważniejsze założenia Konstytucji i jej znaczenie w ratowaniu państwa polskiego. Na prośbę Samorządu Szkolnego uczniowie  przybyli na uroczystość w ubraniach zawierających barwy narodowe.  To była prawdziwa lekcja historii!  Natomiast w dniu 3 maja delegacja szkoły brała udział w gminnych obchodach tego święta, które odbyły się w Zagórzu.

 


 

Krótki filmik promujący naszą szkołę

  

  Grupa uczniów w składzie: Natalia Oleksów, Sebastian Janik, Weronika Kieca i Oliwia Lipka wraz z pomocą nauczyciela Informatyki stworzyła 30 sekundowy filmik promujący naszą szkołę.

   Nagrano wiele scen, następnie wycięto i zmontowano w 30 sekund nagrania ukazującego życie naszej szkoły. Do podkładu muzycznego wykorzystano fragment utworu "Nasza Szkoła" Basi Wierzbickiej i Kamila Sucharskiego z nagrania w Studia w Opolu.

 


 

VII Gminny Konkurs Ekologiczny

  

   Natalia Oleksów i Patryk Morawa z klasy szóstej wzięli udział w VII Gminnym Konkursie Ekologicznym, który odbył się w dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej w Porażu. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą ekologiczną, o czym świadczą wyniki konkursu w kategorii testu. Patryk uplasował się na miejscu pierwszym, a Natalia na miejscu II. Serdecznie gratulujemy im sukcesu.

   Równocześnie odbył się konkurs plastyczny pod hasłem ,,Smogowi mówię NIE" w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I- III, uczniowie klas IV - VI. Wyróżnienia otrzymali nasi uczniowie: Małgosia  Misiura, Patryk Baraniewicz, Martynka Inglot, Kamil Inglot. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.

 


 

Dzień Ziemi - uroczysta akademia klasy piatej

  

   22 kwietnia jest obchodzony na całym świecie jako  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.  Ponieważ w tym roku była to niedziela, uroczystości w naszej szkole zaplanowaliśmy na 25 kwietnia.

  Na ten dzień uczniowie klasy piątej przygotowali przedstawienie na temat życia w naszej miejscowości kilkadziesiąt lat temu.  Dzieci pod opieką Pani Marii Błażowskiej i Pana Pawła Stefanowskiego  pokazały, że mieszkańcy Czaszyna  - na wiele lat przed tym jak ekologia zaczęła być modna – potrafili w sposób ekologiczny uprawiać rolę, zbierać plony, przetwarzać je, czy przygotowywać zdrowe posiłki.  Dzieci, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali przebieg żniw i zwyczaje związane ze zbiorem plonów, pieczeniem chleba i spożywaniem posiłków. 

   Swoistego uroku dodał przedstawieniu chwilowy brak prądu – dzieci musiały dokończyć przedstawienie bez użycia  mikrofonów i podkładów muzycznych – z  czym doskonale sobie poradziły.

   Na zakończenie Pani Dyrektor i zaproszeni goście wręczyli nagrody i upominki uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w wielu projektach ekologicznych prowadzonych wiosną w naszej szkole.

 


 

Lekcja muzealna

  

   W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10.04.2018 r. uczniowie kl. VI z naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

   Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Andrzeja Romaniaka na temat 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.  Dzieci poznały historię żołnierzy, którzy byli chlubą Sanoka, przyczynili się do rozwoju kulturalnego i patriotyzmu mieszkańców miasta. Razem z panem Romaniakiem śledziliśmy losy pana Antoniego Konckiego, który walczył w czasie I wojny światowej, w czasie wojny polsko – ukraińskiej i wojny polsko – bolszewickiej.  Wysłuchaliśmy też ciekawostek  z życia dowódców i szeregowych żołnierzy. Dodatkową atrakcją było obejrzenie ekspozycji, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zbroja husarska oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.

   Wszyscy uświadomili sobie jak trudna była droga do odzyskania niepodległości, a także to, że bohaterscy żołnierze „sanockiego” wojska mieli w tym wzniosłym wydarzeniu ogromny wkład.

R.K.

 


 

 


 

Przed Świętami Wielkanocnymi...

  

   Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej, Uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew „Alleluja” oznajmiają nam,  że nadeszły największe dla chrześcijan święta – Wielkanoc.

   Z tej okazji uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą przygotowali w naszej szkole poranek wielkanocny, w którym starano się ukazać znaczenie krzyża i zmartwychwstania Chrystusa.

  Zaprezentowane wiersze, piosenki, opowiadania podkreślały, że  krzyż jest przede wszystkim znakiem naszego zbawienia, znakiem największej miłości, jaką Bóg okazał człowiekowi i wezwaniem do okazywania jej innym ludziom. Zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą naszej wiary i gwarancją naszego zmartwychwstania. Wielkanoc jest zatem świętem radości, świętem życia wiecznego.

 


 

Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

  

   20 marca w Domu Strażaka w Porażu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom" w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne.

   Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Natalia Oleksów, Bartosz Gocek, Katarzyna Szczudlik, Jarosław Kucharski i Radosław Kuzio. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego, do którego przechodziło pięcioro uczniów, którzy najlepiej wypadli w teście. W rundzie finałowej uczestnicy losowali jeden zestaw pytań i odpowiadali przed komisją konkursową.

   W drugim etapie nie zabrakło naszych uczniów. W kategorii podstawowej dostała się Natalia Oleksów, a w gimnazjalnej Katarzyna Szczudlik. Po zmaganiach uczestników i zliczeniu punktów przez komisję ogłoszono wyniki. Natalia zajęła miejsce czwarte, a Kasia drugie, zapewniając sobie awans do etapu rejonowego.

   Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i drobne podarunki. Kasia otrzymała przenośny głośnik, a Natalia - pendrive 32 GB i  kubek.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Kasi życzymy sukcesów na kolejnym etapie.

Natalia Oleksów

 


 

Powitanie wiosny

  

   Uroczystość powitania wiosny zorganizowano w naszej szkole dopiero 23 marca 2018 r. ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, które uniemożliwiły dzieciom odbycie pierwszej wiosennej wycieczki i zaobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie.  W tym czasie zmieniła  się  dekoracja klas lekcyjnych i szkolnych korytarzy. Witając wiosnę dzieci z klasy I, II i III wraz z wychowawcami udały się nad rzekę barwnym korowodem, gdzie nastąpiło spalenie słomianej kukły - marzanny symbolizującej zimę.

 


 

Podróżnik grupy Trzask w naszej szkole - Tajlandia

  

   Pierwszego dnia wiosny naszą szkołę odwiedził podróżnik grupy TRZASK. Pan Dariusz Rochecki przedstawił fotorelację z wyprawy do Tajlandii. Dzięki wspaniałym zdjęciom, barwnym opisom i ciekawych historiom mogliśmy dowiedzieć się o kulturze i warunkach życia mieszkańców tego azjatyckiego kraju. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć, podotykać i też powąchać pamiątki przywiezione z Tajlandii. Niewątpliwie na wszystkich zrobiły wrażanie pierścienie na szyję kobiet z ludu Kayan. Sporym zainteresowaniem cieszyła się wysuszona kupa słonia oraz wytworzony z niej papier. To było bardzo pouczające spotkanie, które zaciekawiło wszystkich – od uczniów klas pierwszych po siódmoklasistów.

 


 

Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów

  

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. 14 marca odbyły się spotkania kameralne w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. W czasie zajęć zapoznali się z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi przyrody ożywionej i nieożywionej Bieszczadów. Dzięki interaktywnym prezentacjom, malowniczym zdjęciom, ciekawym animacjom uczniowie mogli zapoznać się z osobliwościami przyrody naszego regionu. A po przez ćwiczenia przy planszach, zestawach kart i tablicy interaktywnej utrwalili sobie przyswojone wiadomości. Trzeba przyznać, że pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zrobili wszystko aby zajęcia te były jak najbardziej atrakcyjne.

   Przed nami kolejne wyjazdy, w tym też wycieczki terenowe.

 


 

"Święto matematyki" w naszej szkole

  

   12 marca obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Matematyki”. W tym roku matematyka zagościła w kuchni, a to za sprawą inicjatora i organizatora Dnia Matematyki w Polsce, którym jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl, pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

   Kolejny raz uczniowie klas I-VII walczyli o puchar przechodni w kategorii klas I–III oraz IV–VIII. Klasowe potyczki rozpoczął Turniej wiedzy matematycznej pod hasłem „Matematyka w kuchni”. W następnych konkurencjach wszyscy uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością szacowania, sprawnego liczenia, logicznego myślenia i spostrzegawczością. Wszyscy dzielnie walczyli o każdy punkt i przekonali się, że matematyką można się świetnie bawić.

   Podczas rozgrywek wykorzystano gry zakupione w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” finansowanego przez Fundację mBank.

   W kategorii klas I - III zwyciężyła klasa III, natomiast w kategorii klas IV- VII - klasa VI. Zwycięskie klasy otrzymały puchary z rąk Pani Dyrektor, a każda klasa dostała pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

 


 

Sukces naszych uczniow w ogolnopolskim konkursie
dotyczacym bezpieczeństwa w Internecie

  

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Cyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Bierutowie. Zadaniem konkursu było przygotowanie prezentacji komputerowej na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

   Tytuł laureata konkursu otrzymało troje uczniów z naszej szkoły zajmując z innymi nagrodzonymi całe podium:

     I miejsceNatalia Oleksów

     II miejsceJustyna Krawczyk

     III miejsceRadosław Kuzio

   Wyniki konkursu znajdują się na szkolnym blogu Szkoły Podstawowej w Bierutowie.

  Organizator konkursu przesłał dyplomy i nagrody rzeczowe dla zwycięzców oraz dyplomy i drobne upomink dla uczestników.

 


 

Logopedyczne wyzwania...

  

   Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada na 6 marca uczniowie naszej szkoły również zmierzyli się z logopedycznymi łamańcami językowymi. Jednak zanim do tego doszło najpierw dzieci poznały i utrwaliły techniki prawidłowego oddechu, ćwiczyły słuch fonematyczny, wykonywały ćwiczenia narządów artykulacyjnych usprawniających motorykę i kinestezję narządów mowy, dowiedziały się jak prawidłowo ułożyć język i wargi w celu wywołania określonej głoski. Uczestnicząc w takich zorganizowanych zabawach, ćwiczyły aparat artykulacyjny milo, lekko i przyjemnie

    Po wspólnych zabawach chętni uczniowie przystąpili do zmierzenia się z logopedycznymi łamańcami. Wszystkie działania przyniosły dzieciom wiele radości.

 


 

Komputerowy turniej w skokach narciarskich

  

   28 lutego w odbył się szkolny konkurs w komputerowych skokach narciarskich. Wzięło w nim udział 16 uczniów z naszej szkoły. Turniej obejmował pięć skoczni w grze komputerowej Deluxe Ski Jump 4. Poczynania poszczególnych zawodników i zawodniczek były prezentowane na ekranie, natomiast sam zawodnik starał się oddać swój skok przed monitorem laptopa sprawnie posługując się myszka komputerową. Atmosfera zawodów była niemal taka jak w Zakopanym pod Dużą Krokwią :) . Po oddaniu 10 skoków na zawodnika (dwie serie na każdej z pięciu skoczni) została wyłoniona trójka najlepszych:

   1 miejsce: Kamil Rajchel

   2 miejsce: Radosław Kuzio

   3 miejsce: Patryk Baraniewicz

   Gratulujemy powyższym zawodnikom, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci gier komputerowych. Pełna lista wyników turnieju znajduje się w galerii zdjęć.

   Dziękujemy Kamilowi Rajchlowi za pomoc w organizacji turnieju oraz Radkowi Kuzio za pomoc i użyczenie myszki z odpowiednią czułością.

 


 

Wystep artystyczny w ramch projektu "Bezpiczeny Internet"

  

   28 lutego uczniowie klasy VI zaprezentowali przedstawienie, w którym ukazali skutki dotyczące nadmiernego i nieostrożnego korzystania z Internetu oraz przedstawili sposoby ich rozwiązania.

   Uzależnienie od korzystania z Internetu, podawanie swoich danych osobowych, klikanie na niewłaściwe hiperłącza, zagrożenia wirusami, robakami, SPAMem… to problemy, które dotyczyły bohaterki szkolnego wystąpienia. Ale one również mogą dotyczyć każdego z nas. Czy mamy odpowiednio zabezpieczony komputer, czy rozsądnie poruszamy się w cyberświecie, czy właściwie gospodarujemy czasem spędzanym przed monitorem…? Z pewnością oglądający inscenizację uczniowie zadali sobie te pytania.

   To artystyczne wystąpienie było podsumowaniem projektu „Bezpieczny Internet”, który był prowadzony przez panią Marię Błażowską i pana Jarosława Bochnaka w miesiącu lutym. W tym czasie rozmawiano na temat bezpiecznego Internetu na zajęciach szkolnych, zorganizowano konkursy,  wykonano gazetkę ścienną. Chętni uczniowie wykonali prezentacje multimedialne, które zostały przesłane na ogólnopolski konkurs dotyczący zasad bezpiecznego korzystania w sieci. Mamy nadzieję, że już wszyscy poznali zasady bezpiecznego Internetu i stosują je w praktyce.

 


 

Sukces naszych uczniów w międzypowiatowym konkursie przyrodniczym

  

   Dnia 27 lutego 2018 r. troje uczniów z klasy VI brało udział w VII edycji  Międzypowiatowego Konkursu Przyrodniczego dla szkół podstawowych „Młody Przyrodnik”, który odbył się w SP numer 8 w Sanoku.

   Celem konkursu było:
 - rozwijanie zainteresowań tematyką przyrodniczą,
 - wspieranie uczniów w ich działaniach,
 - promowanie uczniów zdolnych.

   Uczestnicy pisali test sprawdzający wiadomości i umiejętności z przyrody. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Natalia Oleksów, Patryk Morawa i Sebastian Janik. Uczniom poszło świetnie. W klasyfikacji indywidualnej Natalia zajęła 3 miejsce, a Patryk i Sebastian otrzymali wyróżnienia. W rywalizacji drużynowej na 12 szkół zajęli znakomite 2 miejsce. Gratulujemy uczniom i życzymy im sukcesów w innych konkursach.

 


 

Szkolny konkurs w skokach narciarskich na komputerze!

  

   UWAGA: 28 lutego w środę na siódmej lekcji w pracowni komputerowej rozpocznie się konkurs w komputerowych skokach narciarskich w Deluxe Ski Jump 4. Zapisy do konkursu prowadzi Kamil Rajchel z klasy 5. Wersją demo, na której można trenować, można pobrać z tej strony. Zasady gry są bardzo proste. Gramy posługując się tylko myszką komputerową: klikamy LPM (lewym przyciskiem myszy), aby zacząć zjeżdżać, wybijamy się przed progiem skoczni naciskając dwa przyciski myszy jednocześnie, następnie ustawiamy zawodnika w locie delikatnie przesuwając myszą i lądujemy telemarkiem klikając LPM (lewy przycisk myszy). Powodzenia! :)

 


 

Spotkanie z policjantami - cyberbezpieczeństwo

  

  W dniu 20 lutego w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się kolejne spotkanie z policjantami, którzy tym razem przeprowadzili zajęcia w zakresie profilaktyki cyberbezpieczeństwa. Prelekcja i rozmowy dotyczyły Internetu, jego dobrych i złych stron, ale przede wszystkim poruszały problem „Jak zachować się w sieci, aby być bezpiecznym w kontaktach społecznościowych i w trakcie zdobywania informacji w sieci? Omówione zostały również  zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania telefonów komórkowych. Na zakończenie policjanci przypomnieli telefony alarmowe i wytłumaczyli, w jakich okolicznościach powinno się z nich korzystać. Spotkania policjantów z dziećmi mają charakter prewencyjny i przyczyniają się do poprawy poziomu wiedzy młodych ludzi na temat zagrożeń, z którymi czasem, nawet nieświadomie mogą się spotkać.

 


 

Podsumowanie konkursu "Ferie z bezpiecznym Internetem"

  

   14 lutego zostały ogłoszone wyniki konkursu pod hasłem ,,Ferie z bezpiecznym Internetem".  Uczniowie, którzy brali udział w konkursie na szkolnym blogu internetowym, przynieśli po feriach odpowiedzi zadań. Po ich sprawdzeniu wyłoniono grupę nagrodzonych uczniów: Malwina Stefanowska, Oliwka Stefanowska, Daria Morawa, Justyna Krawczyk, Małgorzata Misiura i Mateusz Kozyra. Nagrodami były myszki bezprzewodowe i pamięci SD 16GB.

     Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do przejrzenia 10 feriowych zadań z bezpiecznym internetem, aby samemu się sprawdzić i poznać zasady bezpieczeństwa w sieci.

 


 

Konkurs na prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie

  

   Szkoła Podstawowa w Bierutowie zaprasza do udziału w konkursie "Cyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da" - szczegóły na szkolnym blogu szkoły w Bierutowie. Termin nadsyłania prac: do 23 lutego!

   Wystarczy stworzyć ciekawą prezentację na temat zasad bezpiecznego korzystania w sieci do 12 slajdów w programie PowerPoint. Na każdym slajdzie ma znajdować się logo SKO (kliknij prawym przyciskiem na poniższe logo i wybierz "Kopiuj obraz", a dalej to już chyba wiesz co zrobić :) :

   O szczegóły proszę pytać pana Jarosława Bochnaka lub Panią Marię Błażowską

 


 

 

Przedstawienie naszych uczniów na Opłatku dla Seniorów

  

   1 lutego odbył się w naszej miejscowości  Opłatek dla Seniorów. Spotkanie  zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu oraz Radę Sołecką w Czaszynie, przy współpracy z KGW. Wstępem do uroczystości był występ uczniów naszej szkoły, którzy przedstawili Jasełka, w drugiej części nie zabrakło wierszy,  piosenek i tańców dla babć i dziadków. Każdy z obecnych mógł napawać się pięknem kolęd i pastorałek  w wykonaniu solistek ze starszych klas i włączyć się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło  niezwykle ciepłą oraz dającą poczucie bliskości atmosferę spotkania. Po przedstawieniu  nie zabrakło w pełni zasłużonych gromkich braw, a mali artyści zostali zaproszeni na poczęstunek oraz  otrzymali od organizatorów spotkania upominek w postaci gier do świetlicy szkolnej.

 


 

Ferie z bezpiecznym Internetem!

  

   Na szkolnym blogu, podczas feerii, pojawi się seria zadań, które pomogą Ci być bezpiecznym w internecie. Rozwiązując zadania możesz uczestniczyć w konkursie i mieć szanse na zdobycie nagród rzeczowych - szczegóły na szkolnym blogu

 


 

29.I  -  11.II

 


 

Szkolna zabawa karnawałowa

  

   Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie SP w Czaszynie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole 22 stycznia.

   Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła... W zabawie uczestniczyły również młodsze dzieci z naszej miejscowości. Barwne stroje, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom.  Korowody, kółeczka, konkursy i tańce w parach uświetniały noworoczną imprezę. W ten wyjątkowy wieczór bawił wszystkich zespół muzyczny RUFIO. Rodzice dla swoich pociech przygotowali gorący poczęstunek oraz paczki ze słodyczami.

  Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Za kilka dni czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

 


 

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

  

   W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Już po raz czwarty w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie uczestniczyli  w spotkaniu z panami  Policjantami, którzy 18.01.2018 r.  przybyli  do szkoły w związku z zaproszeniem przez p. Dyrektor.

   Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów w czasie zbliżających się ferii, bezpieczna droga do  oraz ze szkoły w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie. Omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusze udzielali wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformowali dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, zwłaszcza po zmierzchu, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieciaki z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyła „lawina” pytań skierowana do gości. Dzięki  takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 


 

Jasełka dla babć i dziadków w kościele parafialnym

  

   Czas Świąt Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzy się z kolędowaniem. Z tej okazji w 21 stycznia w kościele parafialnym w Czaszynie odbył się wieczór kolęd i pastorałek połączony z dniem Babci i Dziadka. Uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka dedykowane babciom i dziadkom z okazji ich  święta. Oprawę muzyczną spektaklu wzbogaciły kolędy zaśpiewane przez uczniów. Na zakończenie dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki dla babć i dziadków. Jasełka w wykonaniu uczniów z naszej szkoły były wydarzeniem, które przyniosło ogrom emocji, zarówno widzom jak i jego młodym odtwórcom. Występ wnucząt był dla dziadków i babć wielkim przeżyciem, został nagrodzony gromkimi brawami.

 


 

Jasełka na spotkaniu opłatkowym

  

   13 stycznia podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego dla mieszkańców naszej miejscowości i okolic uczniowie klas młodszych przedstawili Jasełka. Występ dzieci był wstępem do zabawy przygotowanej przez panie z KGW w Czaszynie. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a piękna scenografia dopełniła całe przedstawienie. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, oraz słodkim poczęstunkiem.

 


 

Sukcesy naszych uczniów w Olimpipadzie Wiedzy Archimedes
- Matematyka.Plus

  

   W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes-Matematyka.Plus.

  Celem konkursu było:

 - popularyzowanie matematyki wśród uczniów,
 - rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych ,
 
- budzenie ducha olimpijskiej rywalizacji.

   Laureatem I stopnia z wyróżnieniem została Natalia Oleksów.
   Laureatem III stopnia zostały  Katarzyna Szczudlik i Hanna Pawłowska.
   Laureatem IV stopniaOliwia Stefanowska,
   Laureatem V stopniaRadosław Kuzio, Gabriel Czuchry i Kamil Rajchel.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

"Dzień Czystego Powietrza"

  

   W ramach realizacji programu „Dzień Czystego Powietrza” w naszej szkole przeprowadzono następujące działania:

  - lekcje na temat niskiej emisji,

  - szkolny happening „Dzień Czystego Powietrza”,

  - budowa kukieł Trującego Smoga,

  - budowa instalacji n. t. Wizja miasta bez smogu, Wizja miasta ze smogiem.

 


 

 

 

Gimna Zagórz przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej
"Dzień Czystego Powietrza"

 

   14 listopada 2017 rozpoczęła się ogólnopolska akcja – Dzień Czystego Powietrza. Cały projekt potrwa do końca lutego 2018 roku. Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku, a jego tematyka dotyczy niskiej emisji, problemu palenia śmieci w piecach domowych.

   Do tegorocznej akcji „Dzień Czystego Powietrza” przystąpiły następujące szkoły z Gminy Zagórz: Szkoła Podstawowa w Czaszynie, Szkoła Podstawowa w Łukowem, Szkoła Podstawowa w Porażu, Szkoła Podstawowa w Zagórzu, Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, a także Gimnazjum w Tarnawie Dolnej.

   Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Fundacja Ekologiczna ARKA jest pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

   Dzień Czystego Powietrza to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez ARKĘ w 2005 roku. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych pokazując jednocześnie w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

   Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które biorą udział w akcji, otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne.

   Całość projektu zakończy się w lutym 2018 roku konkursem „Kawałek błękitnego nieba”, w którym zostanie wybranych 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły.

   Więcej informacji na: www.fundacjaarka.pl

 


 

Szkolne Jasełka

 

   Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma pięknymi tradycjami i zwyczajami. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o przyjściu na świat Jezusa – zwanych Jasełkami, które na stałe wpisane są w kalendarium uroczystości naszej szkoły. Nie inaczej było w tym roku – 22 grudnia. Tegoroczne Jasełka miały charakter bajkowy. Mali aktorzy wcielili się w różne postacie z bajek: Dziewczynkę z zapałkami, Pinokia, Jasia i Małgosię, Smerfetkę, Czerwonego Kapturka, Calineczkę, Kopciuszka, Rybaka. Każda z tych postaci ofiarowała Małemu Dzieciątku jakiś swój dar z odniesieniem do współczesności. Oczywiście nie mogło zabraknąć chóru aniołków i najważniejszych: Maryi i Józefa.

   Śpiewane kolędy, oraz piękne tańce aniołków, wprawiły widzów w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością wszyscy czekamy na te święta.

   Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor łamiąc się opłatkiem życzyła wszystkim  zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018.

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą dekorację świąteczną sali

 

   Samorząd naszej szkoły na początku grudnia ogłosił konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną sali lekcyjnej klas 4 - 7. Uczniowie przystąpili do prac, gromadząc materiały, wykonując ozdoby, dbając o najmniejsze szczegóły. Należy podkreślić, że każda klasa dokonała wielu starań, aby ich sala była najładniejsza, więc konkurencja była bardzo duża.  Rezultaty są imponujące i świadczą o dużym zaangażowaniu poszczególnych klas. Dziś, czyli 21 grudnia, powołana komisja, której przewodniczyła pani dyrektor, rozstrzygnęła konkurs. Zwycięzcą została klasa czwarta. Wszystkie elementy świątecznego wystroju zostały dokładnie zaplanowane, wyróżniały się starannością wykonania, były piękne i gustowne. Samorząd ufundował słodkie upominki dla zwycięskiej klasy.

 Wesołych Świąt!

 


 

Podsumowanie projektu "Przez zabawę do nauki matematyki"

 

   W grudniu nasza szkoła zakończyła realizację projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanego przez Fundację mBank.

   Na apelu przypomniano działania podejmowane w ramach tego projektu, ogłoszono wyniki przeprowadzonych konkursów, zaprezentowano nagrodzone prace oraz wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu "Układamy Radosne sześciany".

   Dzięki realizacji projektu szkoła zakupiła dużo atrakcyjnych gier logicznych i strategicznych oraz układanek, z których dzieci bardzo chętnie korzystają. Sprzyja to rozwijaniu wyobraźni, kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, przewidywania i wyciągania wniosków.

   Uczniowie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki i VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Projektowali i wykonywali matematyczne gry, puzzle, karty i domina. Poznali zasady tworzenia zabaw i gier w aplikacji Learning Apps oraz pracę z awatarem Voki. Przeprowadzono wiele ciekawych konkursów. Wszystkie te działania sprzyjały uczeniu się matematyki poprzez zabawę. Zdobyte wiadomości i umiejętności będą procentować w kolejnych latach nauki.

   Wprawdzie projekt "Przez zabawę do nauki matematyki" dobiegł końca ale już teraz myślimy o kolejnym...

 


 

Bierzemy czynny udział w akcji "Misie ratownisie"

 

   Przyłączyliśmy się do akcji ,,Misie ratownisie.”  Naszym zadaniem było zebranie jak największej ilości pluszaków. Zostaną one przekazane do jednostek Straży Pożarnych, zespołów Ratownictwa Medycznego i innych służb, by były wsparciem dla najmłodszych poszkodowanych w wypadkach.

   Efektem  zbiórki  jest zgromadzenie w naszej szkole ponad  trzystu pluszowych maskotek. Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy zdecydowali się na oddanie własnych pluszaków dla innych dzieci.

 


 

Informatyczne konkursy na najciekawszego awatara
i najleszą aplikację matematyczną - rozstrzygniete!

 

   Ogłoszono wyniki oraz rozdano dyplomy i nagrody z informatycznych konkursów na najciekawiej wykonanego awatara aplikacji internetowej Voki "Mój awatar" oraz na najlepszą aplikację matematyczną wykonaną w Learnig Apps "Moja gra". Konkursy zostały zrealizowane w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanym przez Fundację mBank.

   Wybór najlepszych prac był niezwykle trudny. Istotne było spełnienie wymagań zarówno merytorycznych jak i technicznych oraz oryginalność prac.

W konkursie "Mój awatar" zwyciężyła:
 - Natalia Oleksów (awatar),
 natomiast wyróżnienie otrzymali: Małgorzata Misiura (awatar) oraz Patryk Krupa (awatar)

W konkursie "Moja gra" najelepsze prace w poszczególnych klasach należały do:
 KLASA IV:
  - Maksymilian Czubski (aplikacja)
 KLASA V:
  - Justyna Krawczyk (aplikacja)
  - wyróżnienia: Małgorzata Misiura (aplikacja) i Paweł Florczak (aplikacja)
 KLASA VI:
  - Natalia Oleksów (aplikacja)
 KLASA VII:
  - Emilia Kulig (aplikacja)

Tytuł najlepszej szkolnej aplikacji matematycznej "Moja gra" uzyskała:
 - Natalia Oleksów (aplikacja)

   Brawa dla Natalii za wykonanie najlepszych prac. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom klasowym i wyróżnionym. Dziękujemy wszystkim za wykonanie bardzo ciekawych aplikacji i atrakcyjnych awatarów. Zachęcamy do tworzenia aplikacji również w innym zakresie tematycznym i wykorzystania ich na lekcjach. 

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

   W związku z obchodzonym 25 listopada Dniem Pluszowego Misia, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przyniosły dzień wcześniej do szkoły swoje ulubione pluszami. W trakcie zajęć zapoznały się z historią Dnia Pluszowego misia, odbyła się gimnastyka poranna z misiami oraz innymi maskotkami. Rozwiązywały również zagadki śpiewały znane piosenki o misiach i bawiły się z nimi w kółeczko. Na zakończenie zostały zaproszone na słodki poczęstunek – ciasteczka, do których do wypieku użyto miodu, przysmaku misiów.

 


 

Oszczędzanie ważna sprawa

 

   22 listopada członkowie SKO z klasy piątej i szóstej naszej szkoły zorganizowali  apel na temat oszczędzania. Jego celem było zachęcenie uczniów do oszczędzania w SKO, a także dzielenie się z innymi swymi doświadczeniami dotyczącymi tego zagadnienia. Gościem honorowym była pani Anna Puzio, pracownik I oddziału PKO BP w Sanoku, z którym nasza szkoła stale współpracuje.

   Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i prezentowane scenki przedstawili, jak ważną wartością w życiu człowieka jest umiejętność właściwego zarządzania swymi pieniędzmi. Wskazali na korzyści płynące z systematycznego oszczędzania, m. in. na możliwość realizacji swoich marzeń. Dodatkowo przypomniano również o innych formach oszczędzania, np. energii elektrycznej, wody, a także w sposób zabawny przedstawiono ,,oszczędzanie” języka i pięści, zaszczepiając kulturę zachowania wolną od agresji słownej i fizycznej.

   W trakcie apelu opiekunka SKO  razem z przedstawicielką banku wręczyły nagrody za  systematyczne gromadzenie oszczędności na kontach SKO i aktywność na blogu szkolnym. Upominki rzeczowe otrzymali również uczniowie, którzy w ostatnim czasie przystąpili do Szkolnej Kasy Oszczędności. Wszyscy uczestnicy apelu zostali obdarowani słodkim poczęstunkiem.

 


 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

   20 listopada odbyły się kolejne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ustanowionego przed trzema laty przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. W tym roku stolicą praw dziecka została Piła, miasto w województwie wielkopolskim. W naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował na ten temat krótki apel. Poinformowano zebranych, czym jest Konwencja o prawach dziecka, która obowiązuje niemal we wszystkich państwach świata. Obowiązkiem państwa jest dopilnowanie tego, aby prawa te były przestrzegane. Przypomniano podstawowe prawa; m.in.  prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, do wychowania w rodzinie, do swobodnego wyrażania własnych poglądów, do nauki, do wypoczynku i czasu wolnego, do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej. W trakcie spotkania zaśpiewano piosenkę na ten temat z repertuaru  zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. Pani dyrektor przypomniała o Statucie szkoły, w którym też są  określone prawa i obowiązki ucznia. Ważne materiały zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.

   Dodatkowe informacje znajdziesz na tej stronie internetowej.

 


 

Informatyczny konkurs na najciekawszego awatara

 

   Ogłaszamy konkurs informatyczny na najciekawiej wykonanego awatara w aplikacji internetowej Voki w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanym przez Fundację mBank.

   Voki jest darmową kolekcja awatarów, które można dowolnie edytować – zmieniać wygląd postaci i tła, a także dodać głos, którym przemówi nasz awatar. To co powie stworzony przez nas awatar zależy od nas – możemy wpisać tekst i wybrać język (np. polski) oraz emulator głosu według płci, albo możemy nagrać nasz głos.

   W tworzeniu awatara w voki pomoże Ci ten film.

Cel konkursu: Konkurs ten jest nawiązaniem do poprzedniego konkursu, bowiem należy stworzyć mówiącego awatara, który opowie o stworzonej aplikacji w learningapps  zachęcając do skorzystania z niej. W wyborze najciekawszych awatarów brane będą pod uwagę: atrakcyjny wygląd, sposób wykonania i treść wypowiedzi zachęcająca do skorzystania z utworzonej aplikacji matematycznej w learningapps.

   Dla kogo konkurs? – Dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły.

   Jak wziąć w nim udział? – Przesłać link do stworzonego awatra Voki na adres: spczaszyn1@gmail.com (pamiętaj o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz numeru klasy) lub dostarczyć go do Pani Anny Stachowskiej lub Pana Jarosława Bochnaka.

   Do kiedy? – Aplikację należy dostarczyć do 30 listopada 2017r.

   Życzymy dobrej zabawie przy tworzeniu awatara :). Dla zwycięzców przewidziane są nagrody!

 


 

Rycerze w naszej szkole

 

   16 listopada w naszej szkole odbyło się przedstawienie dotyczące życia rycerzy, zasad walki. Dzieci zobaczyły rodzaje broni, między innymi: miecze, halabardy, topory. Tańsze bronie chłopów i ciche łuki. Przedstawiono realistyczną inscenizację zakucia chłopa w dyby. Obejrzano również prezentację strojów, czyli: misiurki, kolczugi, rękawice, zbroję płytową i hełmy. Następnie uczniowie mieli okazję przymierzyć elementy stroju rycerza. Na koniec wszyscy skupili się na pojedynku pomiędzy rycerzem polskim a krzyżackim. Przesłaniem pokazu było stwierdzenie, że: „Dla rycerza nieważna jest walka, tylko zachowanie honoru i przestrzeganie Kodeksu rycerskiego.” Była to świetna i bardzo pouczająca lekcja historii.

 


 

Informatyczny konkurs na najlepszą aplikację matematyczną
pod tytułem "Moja gra"

 

   Trwa informatyczny konkurs na najlepszą aplikację matematyczną wykonaną w Learnig Apps w formie gry. Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanym przez Fundację mBank.

   LearningApps.org jest aplikacją Web 2.0 wspierającą proces uczenia się i nauczania za pomocą małych interaktywnych modułów, które tworzy się w bardzo prosty sposób za pomocą gotowych szablonów lub z wykorzystaniem innych gotowych przykładów.

   Dla kogo konkurs? – Dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły.

   Jak wziąć w nim udział? – Założyć konto na stronie: learningapps.org i stworzyć interesującą aplikację matematyczną w formie gry. A następnie link do aplikacji przesłać na adres: spczaszyn1@gmail.com (pamiętaj o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz numeru klasy) lub dostarczyć do Pani Anny Stachowskiej lub Pana Jarosława Bochnaka.

   Do kiedy? – Aplikację należy dostarczyć do 30 listopada 2017r.

   Wybrane zostaną najlepsze prace klasowe, a wśród nich najlepsze prace szkolne, które zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowe. Pod uwagę będą brane: poprawność merytoryczna treści matematycznych, techniczne wykonanie, atrakcyjność i oryginalność pracy. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody!

   Zapraszamy do udziału w konkursie!

 


 

14 listopada  Dzień Czystego Powietrza - niska emisja

 

   Czyste powietrze to szansa na zdrowe i życie. Często musimy oddychać powietrzem zanieczyszczonym powietrzem pyłami i szkodliwymi gazami, które u ludzi wywołują alergię, choroby układu oddechowego i krwionośnego, nowotwory. Sprawcami niskiej emisji są dymy z domowych pieców, gdy spala się węgiel niskiej jakości i odpady np. plastikowe butelki, stare ubrania. Tego nie wolno robić. Odpady należy segregować. Przyczyną niskiej emisji są również spaliny samochodowe. Warto auta zamienić na rowery lub poruszać się pieszo. Mamy wtedy podwójną korzyść: zyskujemy na zdrowiu przez aktywność fizyczną oraz ograniczamy szkodliwe gazy w powietrzu.

   Zagadnienie niskiej emisji poznali nasi uczniowie w ramach lekcji i happeningu. Uczniowie klasy piątej w ciekawy i obrazowy sposób przedstawili przyczyny, skutki i sposoby zmniejszenia niskiej emisji w naszej okolicy.

   Podjęte działania przyczynią się do podniesienia świadomości naszych uczniów na temat znaczenia czystego powietrza dla przyrody.

 


 

Święto Niepodległości

 

   Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy  w naszej szkole przez zaprezentowanie ciekawego  programu artystycznego w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Było to prawdziwe widowisko historyczne, pokazujące w poszczególnych scenach najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny. Rozpoczęto sceną chrztu Polski, a zakończono radosnym dniem 11 listopada, czyli odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj. Według  scenariusza o dziejach Polski dziadek opowiadał wnukowi, a prezentowane sceny obrazowały te wydarzenia. Ta inscenizacja przybliżyła młodszym i starszym piękne, ale też trudne i tragiczne karty naszej historii. Różnorodne stroje, w których wystąpili uczniowie, piękna oprawa muzyczna, wzruszające piosenki podkreśliły wyjątkowość tego patriotycznego przedstawienia. To nasz prezent dla Polski z okazji jej święta.

 


 

Kształtowanie lokalnego patriotyzmu przed Świetem Niepodległości

 

   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie aktywnie włączyli się w przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W celu rozbudzenia zainteresowania własną przeszłością oraz historią lokalną zorganizowano dla klasy IV i V spotkanie z panią Zofią Korpak i panem Janem Wroną, którzy przybliżyli dzieciom dzieje Czaszyna. Uczniowie zobaczyli zdjęcia ważnych dokumentów świadczących o aktywności mieszkańców miejscowości w różnych dziedzinach życia. Usłyszeli historię znamienitych ludzi wywodzących się lub pracujących na tej ziemi. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pani Zofii Korpak i pana Jana Wrony, którzy roztoczyli przed słuchaczami historię pana Antoniego Rejnina, siostry Bronisławy Czuchry, siostry Kunegundy Marii Baraniewicz, pani Marty Niemiec – Lichy, księdza Zygmunta Skrętkowskiego, księdza Michała Krila.

   Uczniowie zobaczyli zdjęcia wspaniałego dworu, który znajdował się w Czaszynie, zapoznali się z historią przydrożnych kapliczek,  związanych z ważnymi wydarzeniami z życia mieszkańców wsi. Wyjątkowym elementem tej niezwykłej lekcji  była ekspozycja zdjęć i dokumentów pana Władysława Mądry pilota dywizjonu 303.

   Mamy nadzieję, że rozbudzanie zainteresowania dziejami „małej ojczyzny” będzie podstawą budowania u dzieci szacunku dla innych ludzi oraz ich dokonań.

 


 

Śniadanie daje moc!

 

   8 listopada 2017 r., w Dniu Śniadanie Daje Moc wszystkie dzieci z klas I-III naszej szkoły przygotowały najważniejszy posiłek dnia - śniadanie. Miały przy tym frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

   Dlatego też powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym zachęca się do zdrowego odżywiania i spożywania najważniejszego posiłku. Przystąpiliśmy do przyrządzania i konsumowania zdrowego śniadania, wykorzystując również owoce i warzywa, które dzieci dostają w szkole. Był to dzień bardzo miły, kolorowy i pełny wrażeń. Najważniejsze cele akcji zostały osiągnięte tj. zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywiania dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

   12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów  - według Instytutu Matki i Dziecka:

 

 


 

Dzień postaci z bajek

 

   Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

   Dnia 6 XI 2017r. nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków. Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 0- VII. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją  dziecięcych bajkowych przebrań. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, układały bajkowe puzzle, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie wszyscy otrzymali ordery i przeszli barwnym korowodem przez naszą wioskę. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

 


 

Wyniki konkursu na
"Najciekawszą grę matematyczną"

 

 

Tytuł "Najciekawszej gry matematycznej" i

I miejsce zdobyły gry:

- "Koło fortuny" wykonane przez Malwinę S., Anitę D., Nikolę CH. z kl. IV,

 - "Geometryczne potyczki" wykonane przez Justynę K. z kl. V.

  

II miejsce zdobyły gry:

- "Czy potrafisz" autorstwa Oli W. z kl. IV

- "Koło fortuny2" wykonane przez Antka D. i Szymona K. z kl. IV

  

III miejsce zajęła gra

 - "MATMIX" wykonana przez Weronikę K. i Nikolę S. z kl. VI.

  

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

       

 


 

Konkurs matematyczny na "Najładniejsze opowiadanie z tangramem"

 

   Zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VII do udziału w kolejnym konkursie na "Najlepsze opowiadanie z tangramem" realizowanym w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanym przez Fundację mBank

Tangram jest starą chińską łamigłówką. Został wymyślony prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów około 3000 lat temu. Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części tzw. tanów.

 

 

 

  Ważne!

Przy ocenie będzie się liczyć:

   - pomysłowość,

   - estetyka wykonania.

POWODZENIA!!!

 


 

"Już jesteśmy uczniami..."

 

   19 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy pierwszej. Spotkanie  uświetnili zaproszeni goście, licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie starszych klas z wychowawcami.

   Zanim  nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, uczniowie  zaprezentowali  swoje umiejętności w programie artystycznym, Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Pomyślnie pokonali zadania  przygotowane przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego.  Następnie po złożonym  ślubowaniu każde dziecko zostało przyjęte przez panią Dyrektor do grona braci uczniowskiej, poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem.  Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne i  piękne kolorowe zakładki do książek . Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 


 

Dzien Edukacji Narodowej

 

   Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Szkolny przygotował program artystyczny, który został zaprezentowany w przeddzień tego święta. Wierszami i piosenkami podziękowano nauczycielom  za trud nauczania i wychowania, a pracownikom administracji i obsługi za ich codzienne, żmudne prace, bez których szkoła nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, jak np. pokazania obowiązkowego wyposażenia nauczyciela, aby mógł on dobrze pracować. W tym celu powinien posiadać m.in. słuchawki chroniące przed nadmiernym hałasem, ale także tubę nagłaśniającą, która przydaje się szczególnie podczas przerw. Warto zaopatrzyć się też w ściągę, na której są spisane miejsca ukrycia ściąg przez uczniów. Tą wesołą scenką zwrócono uwagę na różne trudności związane z pracą nauczycieli. Na zakończenie wszystkim nauczycielom oraz  pracownikom administracji i  obsługi złożono serdeczne życzenia.

 


 

Konkurs na najciekawszą grę matematyczną

 

    Zapraszamy uczniów klas IV - VII do udziału w konkursie na "Najciekawszą grę matematyczną". Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Przez zabawę do matematyki" finansowanego przez Fundację mBank.

1. Konkurs polega na opracowaniu i wykonaniu gry matematycznej (domina, puzzle, karty, gry planszowe, itp,).

2. Gra może dotyczyć dowolnego działu matematyki.

3. Gra może być dowolnie wykonana (np. ręcznie, za pomocą komputera), może być kolorowa, płaska, 3D,...

4. Prace mogą być wykonane samodzielnie, w parach lub zespołach trzyosobowych.

5. Prace składamy do 20 października (piątek) nauczycielowi matematyki.

6. Każda praca musi być podpisana (imię, nazwisko, klasa).

7. Do gry musi być dołączona instrukcja oraz wszystkie niezbędne elementy (kostki, pionki, plansze, pytania, odpowiedzi, itp.).

8. Na autora najciekawszej gry czeka nagroda i dodatkowa ocena celująca z matematyki!

 

  Uwaga!

Na ocenę wpłynie:

 

 


 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - podsumowanie

 

   Drugim zadaniem zrealizowanym przez naszą szkołę w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanym przez Fundację mBank był udział w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja przebiegała pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!" i miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

   Uczniowie z klas IV - VII odświeżali jej znajomość przez cały tydzień poprzez różnego rodzaju gry, zabawy i konkursy. W piątek przystąpili do egzaminu polegającego na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 5 trudnych przypadków mnożenia i pięknie go zdali, zdobywając tytuł MT Expert.

   Komisja złożona z uczniów egzaminowała również pracowników szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Patrol egzaminacyjny wyruszyły w teren do pobliskiego sklepu i Biblioteki Publicznej. Okazało się, że nasi mieszkańcy świetnie pamiętają tak ważną w życiu umiejętność liczenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

 Czekamy na kolejne spotkanie z tabliczką mnożenia już za rok!

 


 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

      Szanowni Rodzice i Uczniowie,

nasza szkoła uczestniczy w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej
w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

   Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Program:

   25.09 - 28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

   29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

    * Uczeń wybiera los z 5 przypadkami mnożenia.
      Na przykład:

       

    * Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł MT EXPERT.

    * W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany.

   Egzamin można powtórzyć po 1 godzinie.

 

Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji!

Więcej informacji: www.wmtday.org.

Życzymy miłej i pożytecznej zabawy!

 


 

Międzynarodowy dzień kropki

 

  15 września nasza szkoła po raz pierwszy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Było to pierwsze zadanie, jakie zaplanowaliśmy w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” finansowanego przez Fundację mBank. W tym dniu wszyscy przebrali się w kropkowe stroje. Na wstępie wyświetlono film przedstawiający historię dziewczynki o imieniu Vashti, która uwierzyła we własne możliwości, a wszystko zaczęło się od narysowania kropki na zajęciach plastycznych.

   Dzieci wzięły udział w konkursie na „Najbardziej kropkowy strój” w przygotowaniu, którego szczególnie włączyli się rodzice młodszych dzieci. Komisji konkursowej bardzo trudno było wyłonić zwycięzców poszczególnych klas, stąd wszystkie maluchy z klas 0 i I zostały nagrodzone.

   Na wszystkich zajęciach uczniowie bawili się kropką i pracowali z kropką. Wykonali wspaniałe jesienne obrazy, łączyli litery, wykorzystywali nuty, jako kropki, dmuchali balony i ozdabiali je kolorowymi kropkami. Jednak najwięcej kropek było na matematyce. Dzieci młodsze liczyły kropki na biedronkach, łączyły kropki w porządku rosnącym, wykonywały obliczenia, a wyniki działań przypisywały do odpowiednich kropek. Uczniowie klas starszych przypominali sobie tabliczkę mnożenia oraz rozwiązywali zadania i wykonywali obliczenia z wykorzystaniem kropki, jako znaku działania mnożenia. Bawili się też kropką grając w różne gry logiczne.

   Powstała Wielka Kropka Talentów, na którą uczniowie przyklejali kropki z napisanym własnym talentem. Dziewczynki z klasy VI zaśpiewały piosenkę o Vashti.

   Tego dnia wszyscy świetnie się bawili odkrywając swoje mocne strony.  Na zakończenie utworzyli wielką kropkę i zjedli małą słodką kropeczkę. 

 


 

Międzynarodowy dzień kropki - konkurs!

 

   W ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Fundację mBank. "Przez zabawę do nauki matematyki" ogłaszamy szkolny konkurs na "Najciekawszy kropkowy strój".

   Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I - VII i polega na wymyśleniu ,,kropkowego stroju". W zaprojektowanym ubraniu należy przyjść do szkoły w piątek 15 września. W tym dniu nasza szkoła weźmie udział w Międzynarodowym Dniu Kropki.

   Prosimy rodziców o pomoc w przygotowaniu kropkowych kreacji szczególnie rodziców uczniów klas młodszych. Uczniowie zerówki również mile widziani w piątek w "kropkach".

   Zachęcamy gorąco do twórczej pracy! Na zwycięzców czekają nagrody!

 


 

Narodowe czytanie w naszej szkole

 

  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku w całej Polsce czytano "Wesele " Stanisława Wyspiańskiego. Do akcji włączyła się też Szkoła Podstawowa w Czaszynie. Uczniowie zmierzyli się   z   tym dramatem,  niełatwym  w odbiorze  nawet dla ich starszych kolegów z gimnazjów czy szkół średnich. Na początku nauczyciel języka polskiego  przedstawił w krótkim zarysie sylwetkę autora, genezę i  problematykę utworu. Wybrane do czytania  fragmenty spotkały się z zainteresowaniem młodych słuchaczy, którym dodatkowa objaśniano niezrozumiałe, nowe dla nich słowa. Późniejsze rozmowy z uczniami pozwalają stwierdzić, że to pierwsze spotkanie z ważnym dla Polaków dziełem Wyspiańskiego kiedyś zaowocuje przeczytaniem całości utworu.

 


 

Rozpoczął się owy rok szkolny 2017/2018

 

Po wakacyjnej przerwie 4 września uczniowie wszystkich rodzajów szkół rozpoczęli nowy rok szkolny. Z tej okazji gminna inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbyła się w Szkole Podstawowej w Czaszynie. Swoją obecnością zaszczycili ją burmistrz - pan Ernest Nowak, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół - pani Ewa Get, radny Gminy Zagórz - pan Grzegorz Czepiel, sołtys Czaszyna - pan Kacper Kuzio oraz ksiądz wikary Andrzej Kudyba.  Po mszy św. w miejscowym kościele, w której wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, dzieci i rodzice,  wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie po przywitaniu obecnych pani dyrektor uroczyście rozpoczęła  nowy rok szkolny. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszaków i uczniów klasy 0, zapewniając ich, że szkołą jest miejscem przyjaznym dla dzieci, w którym mogą liczyć na  wyrozumiałość i pomoc innych. Potem głos zabrał pan burmistrz, zwracając uwagę na to, że każdy uczeń powinien rozwijać swoje talenty, starać się jak najlepiej pracować, wytrwale dążyć do celu. Zapewnił, że Gmina dokłada wszelkich starań, aby uczniom niczego w szkołach nie brakowało. Zarówno pan burmistrz jak i pani dyrektor życzyli uczniom sukcesów w nauce i pięknych świadectw na koniec roku. Następnie zebrani mogli obejrzeć  przygotowany  w ostatnich dniach wakacji krótki program artystyczny, który nawiązywał do minionych wakacji i czekających wszystkich obowiązków, ale nie zabrakło również nawiązania do 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ponieważ o tej dacie każdy Polak powinien pamiętać.

   Pani dyrektor przypomniała również o projekcie opracowanym przez panią Annę Stachowską "Przez zabawę do nauki matematyki". Projekt ten otrzymał grant w wysokości 5 tysięcy złoty w ramach programu mPotęga realizowany przez Fundację mFundacja prowadzoną przez MBank. Przedstawiony został harmonogram projektu, który rozpoczyna się we wrześniu i potrwa do końca grudnia.

 

   Przypominamy też o głosowaniu na Kronikę SKO (szczegóły poniżej) 

 


 

Sukces naszej Szkolnej Kasy Oszczędności!

 

   Nasza Szkolna Kasa Oszczędności otrzymała nagrodę pierwszego stopnia (3 tys. zł) w konkursie organizowanym przez PKO BP dla SKO w etapie regionalnym za miniony rok szkolny. Tym samym zakwalifikowała się do etapu krajowego. W tym etapie Komisja Konkursowa wyłoni wśród jedenastu zakwalifikowanych trzy szkoły do przyznania nagród: I, II i III stopnia.

   Oprócz tego nasza szkoła może powalczyć w Konkursie Internetowym w głosowaniu na najlepszą prezentację Kroniki SKO (nagroda dla szkoły: 10 tys. zł). Pomóż zdobyć dla naszej szkoły tą cenną nagrodę.

   Co trzeba zrobić aby oddać głos na naszą kronikę?

   Powinieneś mieć skończone 13 lat i posiadać pocztę elektroniczną.

1. Zarejestruj się w Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności klikając tutaj. Po podaniu danych zostanie wysłany e-mailem link aktywacyjny (uwaga: mail z linkiem może trafić do katalogu Spam, sprawdź, jeśli nie znajdziesz go w odebranych, może tez trochę potrwać zanim mail przyjdzie).

   - jeśli przy rejestracji/logowaniu wyskakuje informacja o zablakowanej możliwości plików cookies to:

 u samej góry strony wyświetlona jest informacja o wykorzystaniu plików cookies, zamknij ją klikając na przycisk "ZAMKNIJ" (pod ta informacją, a na prawo od "Dowiedz się więcej"). Następnie odśwież stronę (klikając na klawiaturze przycisk F5 lub zawiniętą strzałeczkę obok pasku z adresem strony). Teraz powinny pokazać się pola do uzupełnienia.

2. Posiadając konto na Szkolnych Blogach zaloguj się.

3. Wejdź na stronę: https://www.sko.edu.pl/konkurs/

4. Wybierz kronikę z naszej szkoły i kliknij GŁOSUJ.

   UWAGA: Głosować można tylko raz.

Zasady głosowania Internautów znajdują się tutaj.

 

Głosowanie trwa do 10 września tego roku. Liczy się każdy głos, dlatego prosimy o głosowanie i zachęcanie innych do oddawania głosów na naszą kronikę. Za każdy głos gorąco dziękujemy.

 


 

Zbliża się nowy rok szkolny 2017/2018

 

   Przypominamy, że rok szkolny 2017/2018 rozpoczyna się 4 września.

   Zestaw podręczników do poszczególnych klas znajduje się tutaj. Wszystkie podręczniki dla uczniów zaopatruje szkoła. Jedynie podręczniki z religii zakupuje rodzic.

   Przedstawiamy Kalendarz roku szkolnego 2017/2018 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 


Rok szkolny 2016/2017