Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

 

26 czerwca, w piątek odbyło się zakończenie roku szkolnego. Z racji trwającej pandemii  koronowirusa SARS-CoV-2 w tym dniu nie było uroczystej akademii końcoworocznej. Uczniowie poszczególnych klas przyszli w określonych godzinach aby na sali gimnastycznej w bezpiecznej odległości, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności odebrać od wychowawcy świadectwa szkolne. Na teren szkoły mogli wejść tylko uczniowie (bez rodziców) w maseczkach ochronnych, a po każdym wyjściu uczniów danej klasy dezynfekowano stanowiska. Wejście klas odbywało się w następującej kolejności:

8:00     8:30:     klasa 1

          8:30     9:00:     klasa 2 i 3

          9:00     9:30:     klasa 4

          9:30   – 10:00:     klasa 5

10:00 – 10:30:     klasa 6

10:30 – 11:00:     klasa 7

11:00 – 11:30:     klasa 8

 

Rozpoczęły się wakacje... i jak nigdy wszyscy sobie życzyli powrotu do szkoły we wrześniu.

Życzymy wszystkim dobrego i bezpiecznego wypoczynku letniego. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, związanych z pandemią. Ósmoklasistom życzymy dostania się do wybranych szkół i realizacji swoich marzeń (pamiętajcie o trwającym elektronicznie naborze rekrutacyjnym). Do zobaczenia :)

 

 


 

 


 

Dzień Matki

 

26 maja to Dzień Matki. Uczniowie kl. I–IV przygotowali dla swoich mam laurki z wierszykami i drobne upominki.

 


 

Setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

 

18 maja 2020 r. obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – naszego rodaka i wielkiego papieża. Z tej okazji uczniowie klasy trzeciej i piątej zrobili laurki.

 

 

 

 

 

 


 

Piękno naszej Ojczyzny

 

W ostatnich tygodniach uczniowie klasy II poznawali krajobrazy i kulturę wybranych regionów naszego kraju. Tworzyli piękne prace plastyczne.

W górach:

    

Kurpie:

    

Nad Morzem Bałtyckim:

   

 

 


 

ZIEMIA - NASZ DOM
(projekt plastyczno-przyrodniczy)

 

Klasa 1

Plakat: Ratujmy Ziemię ; Kwiatowa łączka

Klasa 2

Oznaki wiosny ; Krajobraz naszej okolicy

Klasa 3

Skarby przyrody w moim regionie

Klasa 4

Kolorowe kwiaty i ptaki

Klasa 5

Dbamy o Ziemię ; Prace plastyczne Kasi ; Prace Kaliny w programie PitzMaker

Klasa 6

Ekologiczna sztuka użytkowa - "coś z niczego" ; Papierowe rzeźby Antka

Klasa 7

Widokówka przyrodnicza

 


 

Święto 3 maja

   Święto 3 maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych - upamiętnia wprowadzenie w naszych kraju najważniejszego dokumentu regulującego prawa obywateli - konstytucji. Ale przed nami trzy święta majowe:

- 1 maja: Święto Pracy. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone jest od 1890 r. W tym też dniu, w roku 2004 Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.


- 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto państwowe obchodzone od 2004 r.


- 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Litwy i Polski) w 1791 r.

 


 

Informacja dla rodziców dzieci, które są członkami SKO 

 


 

 

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach
od 9 do 14 kwietnia

 


 

Prace wielkanocne uczniów klasy 1

 

   Uczniowie klasy pierwszej swtorzyli kartki z okazji Świąt Wielkanocnych w programie graficznym Paint. Zapraszamy do galerii.

 

 

 

 

 

 


 

"Szkoła w domu" - nauczanie zdalne

Z racji zagrożenia epidemiologicznego placówka szkolna zostaje zamknięta, wszelkie zajęcia prowadzaone są zdalnie. Czytaj: ZADANIA DLA UCZNIÓW

Ósmoklasisto, zadbaj o swoje przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Pomogą Ci w tym codzienne zadania powtórkowe a także materiałów egzaminacyjnych na stronie cke.gov.pl

 


 

Próbny egzamin ósmoklasisty

Uczniowie klas ósmych piszą egzamin próbny korzystając ze strony www.cke.gov.pl, skąd pobiorą materiały egzaminacyjne w dniach: 30.III – 1.IV wchodząc na stronę od 9:00.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

          30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 - język polski

wyniki swoich prac należy odesłać do 12:00 na email pani Haliny Sech ze swojego konta spczaszyn.edu.pl (adres wysłany w mailu)

          31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 - matematyka

wyniki swoich prac należy odesłać do 12:00 na email pani Anny Stachowskiej ze swojego konta spczaszyn.edu.pl (adres wysłany w mailu)

          1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 - język angielski

wyniki swoich prac należy odesłać do 12:00 na email pani Iwony Pałasz ze swojego konta spczaszyn.edu.pl (adres wysłany w mailu)

W tych dniach uczniowie klas ósmych nie będą mieli zajęć lekcyjnych

Pełna informacja dotycząca egzaminu

Egzamin próbny w 10 krokach

 


OGŁOSZENIE

Szanowni Państwo

Od środy 25 marca 2020r. uwzględniając zalecenia MEN, zgodnie z programem nauczania  rozpoczynamy realizację podstawy programowej i nowych tematów. Zajęcia będą odbywały się w trybie online. Prowadzone będą zgodnie z planem i godzinami trwania lekcji. Zachowujemy zgodnie z planem dnia przerwy śródlekcyjne, tak jak to miało miejsce w normalnych warunkach. (...) Czytaj dalej...

 


 

Zawieszenie zajęć szkolnych do 25 marca

Rodzicu,

·         ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

·         zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

·         jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

·         przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

·         rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

·         śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 Uczniu,

·         pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

·         przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

·         odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

·         przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 


 

Uczniowie naszej szkoły na warsztatach przyrodniczych
w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych

 

   6 marca  uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Ustrzykach Dolnych w ramach programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W czasie spotkań pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zapoznali uczniów  z osobliwościami przyrody nieożywionej, świata roślin i zwierząt, przedstawili formy ochrony cennych zasobów przyrodniczych podjąć przykłady działań na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zajęcia uatrakcyjniały filmy, prezentacje, interaktywne zadania, plansze i zdjęcia oraz ekspozycje Muzeum Przyrodniczego.

 


 

Program dla szkół dotyczący zasad zdrowego odżywiania

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.

Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z rozpoczęciem drugiego semestru realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie załączonego listu rodzicom zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole np. mailowo lub poprzez dziennik elektroniczny itp., za co z góry serdecznie dziękujemy. Jednocześnie prosimy o przekazanie informacji potwierdzającej udostępnienie ww. listu rodzicom do Oddziału Terenowego KOWR właściwego ze względu na adres siedziby szkoły.

 Z poważaniem

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

 


 

Kukiełkowe przedstawienie

 

   21 lutego uczniowie klasy II wraz ze swoją wychowawczynią p. Anną Stawarz   przygotowali na zajęciach szkolnych przedstawienie kukiełkowe pt. „Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i ... nie zgadniecie o kim jeszcze".

   Zaprosili na nie uczniów klasy 0 i wystawili przed nimi swoją sztukę. Wykazali się przy tym znajomością tekstu na pamięć oraz umiejętnością poruszania pacynkami. Wydarzenie to dostarczyło dużo radości wykonawcom i widzom. Były brawa i słowa uznania dla adeptów sztuki teatralnej. Wszyscy bawili się doskonale!

 


 

Tłusty czwartek w przedszkolu

 

   20 lutego grupa przedszkolaków świętowała tłusty czwartek. Dzieci poznały krótką historię tego święta i popularne powiedzenie „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek….”
   Według dawnych przesądów mówiono ,że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka ,to w życiu nie będzie mu się wiodło”. Dzieci w tym dniu degustowały świeże faworki, przez siebie przygotowane oraz  oceniały walory smakowe.
   Powyższe działania są doskonałym sposobem, aby dzieci poznawały tradycje naszego kraju.

 


 

XVI GMINNY PRZEGLĄD „ KOLĘD I PASTORAŁEK” W MOKREM

 

   W dniu 29 stycznia odbył się w Mokrem XVI Gminny  Przegląd „ KOLĘD I PASTORAŁEK” . Uczestniczyły w przeglądzie dzieci z klas „0”, „I- III”, „IV – VI”, „ VII – VIII” ze Szkół Podstawowych Gminy Zagórz. Dzieci miały możliwość prezentacji posiadanych umiejętności na forum. Jednocześnie ważnym aspektem było przezwyciężenie tremy przed publicznym występem. Wszystkie dzieci poradziły sobie z tą formą prezentacji doskonale. Uczennica klasy „0”  Nikola Osenkowska, zajęła I miejsce w kategorii „ kl. 0”, Zofia Pawłowska  oraz Martyna Władyka wyróżnienie w kategorii kl. „ I – III” , natomiast Nikola Stojak, której akompaniował Gabriel Czuchry zajęła II miejsce w kategorii kl. „VII – VIII”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.

 


 

Wyniki konkursu OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS - MATEMATYKA.PLUS

 

   W 32 edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Matematyka Plus, która odbyła się 8 listopada 2019 nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:

  Laureat III stopnia – Julia Osenkowska, Gabriela Stefanowska, Małgorzata Misiura, Natalia Oleksów

  Laureat IV stopnia – Artur Leśniowski, Maksymilian Czubki, Antoni Drozd

  Laureat V stopnia –Anita Długosz, Aleksander Słota, Kamil Rajchel.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS W PROGRAMIE GRAFICZNYM

 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wykonać kartkę na 85 urodziny SKO w programie komputerowym Paint lub innym graficznym, zapisać i wyssłać plik na adres:
 skomszczonow@wp.pl
 dopisując w treści emaila swoje imię i nazwisko, klasę oraz nazwę i adres szkoły.

Prace można wysłać do końca stycznia.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Mszczonowie.

 


 

13.I - 24.I

 


 

Spotkanie z policjantami "Bezpieczne ferie zimowe"

 

   Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniu 10.01.2020r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami dla uczniów kl.O-III  na temat "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych".  Policjanci przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupili się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariusze udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Przeprowadzone spotkanie zakończono dyskusją z uczniami. Wszystkim wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

 


 

"Choinka" - zabawa taneczna

 

   9 stycznia, tuż przed feriami, odbyła się zabawa choinkowa, która miała charakter imprezy środowiskowej. Oprócz uczniów wszystkich klas na zabawę przybyły mamy z maluchami oraz młodzi absolwenci naszej szkoły. O oprawą muzyczną zadbał DJ, a towarzysząca mu animatorka dbała o świetną atmosferę i organizację tańców i licznych zabaw. Hala sportowa została wypełniona kolorowymi światłami, klimatyczną mgiełką i fruwającymi, od czasu do czasu, bańkami mydlanymi. Rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci i wychowawców. Zabawa pozostawiła niezapomniane wrażenia :)

 


 

Jasełka szkolne

 

   20 grudnia był ostatnim dniem szkolnym w roku kalendarzowym 2019. Jest to też czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Z racji tego w tym dniu odbił się apel świątecznym, w którym uczniowie klasy czwartej przedstawili społeczności szkolnej Jasełka, a za aranżację muzyczną odpowiadały dzieci z klas 1-3, które bardzo ładnie śpiewały kolędy. Również dzieci z oddziału przedszkolnego miały swój występ artystyczny – w uroczo wyglądających strojach bałwankowych.

   Śpiewane kolędy, Jasełka, "bałwankowy" występ wprawiły widzów w prawdziwie świąteczny nastrój.

   Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor łamiąc się opłatkiem życzyła wszystkim  zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2020.

 


 

Wigilia u najmłodszych

 

   Oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. 20 grudnia 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego zebrały się w jednej sali. Dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Radosnych Świąt. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedliśmy do stołu, na którym nie brakowało świątecznych przysmaków za, których przygotowanie serdecznie dziękujemy kochanym Rodzicom. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania. Płonące lampki choinkowe wpłynęły na uroczysty, świąteczny nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

 


 

Dary dla bezdomnych i ubogich

 

    Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akcję zbierania darów dla osób bezdomych i ubogich z Towarzystwa św. Brata Alberta w Sanoku. Uczniowie przynieśli całkiem sporo artykułów spożywczych i chemicznych aby wspomóc potrzebującym. Dziękujemy za okazane serce.

 


 

Rajd turystyczny "W naszym rodzinnym domu..."

 

   12 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Rajdzie Turystycznym „W naszym rodzinnym domu…” organizowanym przez pana Marka Drwięgę i pana Jarosława Bochnaka przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Porażu.

   O 8:00 wszyscy uczestnicy zebrali się na Sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Porażu, gdzie przywitała zebranych Pani Dyrektor Dorota Grzyb, a następnie Pan Marek Drwięga przekazał informacje porządkowe i organizacyjne. Potem Pan Tadeusz Kruczek w swojej prelekcji przedstawił historię Poraża i okolic. Po rozdaniu plakietek pamiątkowych Rajdu i wbiciu pieczątek okolicznościowych do Książeczek GOT uczniowie zebrali się pod szkołą, aby w eskorcie strażaków z OSP Poraż bezpiecznie udać się na trasę turystyczną. Na szlaku uczniowie poznawali walory przyrodnicze miejscowości Poraż oraz zwiedzili starą, zabytkową plebanię, kościół i cmentarz po których oprowadzał ks. Piotr Gosztyła, a miejscem docelowym był cmentarzyk rozstrzelanych Żydów na Granicy, przy którym Pan Marek Drwięga przybliżył zebranym historię Holokaustu na terenie Polski i tutejszych okolic. Na koniec wszyscy mogli się napić gorącej herbaty.

   W Rajdzie uczestniczyli uczniowie z różnych szkół podstawowych - oprócz Czaszyna i Poraża, również Tarnawy Dolnej i z Mokrego. W sumie było osiemdziesiąt parę uczestników. Wbrew wcześniejszym obawom była bardzo sprzyjająca pogoda – bez opadów i wiatru, z częściowo słonecznym niebem, temperatura na plusie, jak na tą porę roku – bardzo przyjemnie. Organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw zainteresowaniom uczniów dotyczących poznania historii, kultury, unikalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych swoich i sąsiednich okolic i wstępnie zaplanowali kolejne edycje Rajdów w pozostałych miejscowościach naszej gminy.

 


 

Mikołaj w naszej szkole

 

Mikołaj w naszej szkole

„Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju,

w saniach jak to niebo.

Przywieź radość i prezenty, i prezenty,

dla nas dla każdego, dla nas dla każdego”

   6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Dla dzieci to najbardziej wyczekiwany dzień w roku! Wszyscy  nie mogli doczekać się gościa w czerwonym ubraniu i z workiem pełnym prezentów..

   I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego  Mikołaja.

   Z racji sędziwego wieku podpierał się długą laską. Zawitał do wszystkich, ale najbardziej podobało mu się w młodszych klasach, gdzie mógł spocząć na dłużej

i posłuchać piosenek w wykonaniu uczniów. Pięknie przygotowana sceneria, specjalny fotel dla Mikołaja oraz przedstawienie w wykonaniu dzieci z klasy „0” było dla gościa miłą niespodzianką. Bardzo mu się podobało! Mikołaj obiecał, że za rok też przybędzie (oczywiście pod warunkiem, że wszystkie dzieci będą grzeczne). A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!

 


 

W Mikołajki do kina

 

   6 grudnia, po otrzymaniu prezentów mikołajowych, uczniowie klas IV, V i VI udali się pod opieką swoich wychowawców do kina. W Sanockim Domu Kultury przywitał naszych uczniów Św. Mikołaj rozdając cukierki.

    Film animowany „Kraina Lodu 2” zauroczył wszystkich wspaniałą oprawą graficzną w 3D oraz losami głównych bohaterów – sióstr Anny i Elzy, które wraz z przyjaciółmi udały się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa.

 


 

Pasowanie na czytelników

 

   Uczniowie klasy pierwszej mają za sobą pasowanie na uczniów, a teraz zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Z tej okazji SKO-wiczki z klasy piątej wcielając się w role: Pinokia, Koszałka Opałka, Królowej i Króla oraz Książki wprowadziły przyszłych czytelników w baśniowy świat. Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie. Starsze koleżanki wręczyły dzieciom kolorowe zakładki do książki. A potem nadszedł upragniony moment wybrania książki.

   Dziękujemy starszym dziewczynkom za pomoc w przygotowaniu tej imprezy czytelniczej, a najmłodszych zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki i czytania książek.

 


 

Koncert Majki Jeżowskiej

 

Majka Jeżowska – wokalistka obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym, kompozytorka, autorka wielu przebojów. 2 grudnia uczniowie naszej szkoły byli na występie w Sanoku w ramach „Edukacyjnej Trasy Koncertowej 2019”. Wielka scena, piękna aranżacja utworów, kultowe piosenki, które niosły ważne przesłanie, poruszały niezwykle istotne tematy, ucząc jednocześnie dzieci tolerancji. To wszystko spowodowało, że dzieci były zachwycone i rozbawione. Takie koncerty są dla wszystkich wielką przyjemnością. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


 

Andrzejki dla najmłodszych

 

„Andrzeju, Andrzeju
Prosimy dziś Ciebie,
Pozwól nam zobaczyć
Co pisane nam w niebie”

   Tradycyjnie już w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Pięknie ubrane dzieci z klas I-III spotkały się na sali gimnastycznej w szkole aby pobawić się wróżeniem i potańczyć.  Wspólne pląsy i zabawy przebiegły w radosnej, miłej atmosferze. Dzieci  bardzo chętnie brały udział we wszystkich proponowanych wróżbach, grach i zabawach. Wszyscy skrzętnie zapisywali przepowiednie w swoich „Certyfikatach Andrzejkowych”. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich, bardzo dziękujemy za troskę i pomoc w organizacji imprezy. To spotkanie pozwoliło na integrację uczniów w szkole i dostarczyło im wspaniałych wrażeń. Zapraszamy do galerii zdjęć

 


 

"Hokus-pokus, czary mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary"

 

   28 listopada w oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości .Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem oraz otrzymały dyplomy za udział w andrzejkowych zabawach.

 


 

III edycja Konkursu Poezji Patriotycznej
"Mój Dom - Moja Ojczyzna"

 

   27 listopada uczniowie naszej szkoły - Katarzyna Kaleniecka oraz Patryk Baraniewicz zaprezentowali swoje recytatorskie talenty podczas III edycji Konkursu Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, który odbył się w Łukowem.  W konkursie wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych z terenu Gminy Zagórz. Po wysłuchaniu uczniowskich recytacji jury z niemałym trudem wyłoniło zwycięzców. Niezmiernie miło nam poinformować, że w kategorii uczniów klas IV-V Kasia Kaleniecka zajęła II miejsce! Patryk, mimo iż nie stanął na podium, godnie reprezentował naszą szkołę w kategorii uczniów klas VI-VIII.

Serdecznie gratulujemy naszym recytatorom i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

   W dniu 25.11.2019r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Wszystkie dzieci  zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do nas wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólnie się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

 


 

20 listopada  jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu w 1989 roku uchwalono Konwencję o prawach dziecka, najważniejszy dokument o prawach najmłodszych.

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W wielu krajach dzieci  podejmują wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

Organizacja humanitarna i rozwojowa UNICEF, działająca na rzecz dzieci, zaprosiła  wszystkie szkoły i przedszkola do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. Przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko - w kolorze UNICEF. Niektórzy z nas mieli przynajmniej jeden element o tej barwie.  Korytarz szkolny udekorowaliśmy niebieskimi balonikami, a na specjalnym parawanie przypięliśmy materiały dotyczące praw dziecka, aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Na gazetce samorządu zamieściliśmy informacje  na temat UNICEF, przybliżając wszystkim cele i zadania tej organizacji. Rozmawialiśmy na temat łamania praw dzieci na świecie. Pamiątką tego ważnego wydarzenia będzie nasze wspólne zdjęcie, do którego ustawiliśmy się tak, aby utworzyć napis UNICEF. To był wyjątkowy dzień! Przed nami kolejne zadania…

 


 

Nie pal śmieci!

 

   Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią i opiekunką SKO przygotowali szkolny happening poświęcony problemowi spalania śmieci na wolnym powietrzu i w domowych piecach. W obrazowy sposób pokazali jak wygląda powietrze, kiedy palimy drewnem, gazem i węglem dobrej jakości oraz jak wygląda powietrze, kiedy spalamy śmieci.

   Uczulili kolegów i koleżanki na zdrowotne skutki takiego postępowania oraz na skutki dotyczące całej przyrody (kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany).

   Na koniec uczestnicy happeningu podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a SKO - wiczki z klasy piątej rozdały wcześniej przygotowane ulotki.

   Uczniowie obiecali przeczytać ulotkę w domu z najbliższymi i porozmawiać o tym, jak wspólnie mogą dbać o czystość naszego powietrza. Taka forma przekazu wszystkim bardzo się  spodobała.


 

"Shrek" - bajka o tolerancji

 

   19 listopada 2019 roku uczniowie klas 0-III wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Shrek – baśń o tolerancji”. Baśń została ukazana na motywach książki Williama Steiga. Przedstawiono wędrówkę zielonego, szkaradnego Shreka, który przerażał swym wyglądem wszystkie napotkane osoby, prócz złej czarownicy. Niezwykle wesoły, odważny i bardzo lubiany przez dzieci – osioł – towarzyszył Shrekowi w wędrówkach i pokonaniu rycerza strzegącego królewny.

   Szpetny ogr, szkaradna królewna i czarownica odnaleźli spełnienie. Połączyła ich brzydota i ostatecznie przyniosła szczęście, które ujawniło się na bazie akceptacji. Przedstawienie zawierało bardzo ważne przesłanie o tolerancji, poszanowaniu inności, a także wierze we własne możliwości.

   Spektakl dostarczył dzieciom wielu pozytywnych emocji i wrażeń, a gromkie brawa były wyrazem uznania dla aktorów.

 


 

"Moja Ojczyzna w moim sercu"

 

14 listopada 2019 r w Szkole Podstawowej im. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Zahutyniu odbył się III Gminny Konkursu Recytatorski o tematyce patriotycznej, pod honorowym patronatem Pana Ernesta Nowaka - Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

W konkursie udział brali uczniowie klas 0-III ze szkół gminy Zagórz, w dwóch kategoriach wiekowych. 

W tym konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Zofia Pawłowska – kategoria klas 0 – I i Paulina Giba – kategoria klas II – III.

W kategorii klas 0-1:  I miejsce zajęła Zofia Pawłowska, która recytowała wiersz Katarzyny Grochowskiej ,, Co to jest Polska”.

  

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

 

   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy ósmej podczas uroczystej akademii szkolnej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów.

   Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do Hymnu", dlatego o godzinie 11:11 zebrani odśpiewali Hymn Polski. 

 


 

Śniadanie daje moc

 

   Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas 0-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej utrwalili sobie wiadomości o witaminach i Kazimierzu Funku. Potem zapoznani zostali z instrukcją poprawnego mycia rąk, wykorzystano do tego materiały otrzymane z Sanepidu. Tak więc dzieci najpierw umyły ręce, następnie przygotowywały, a potem wspólnie spożywały drugie śniadanie. Bardzo chętnie przystąpiły do udziału w konkursie ogłoszonym przez SKO „Pomysłowe, zdrowe i kolorowe- nie tylko kanapki śniadaniowe”.

   Uczniowie ,,wyczarowali” kolorowe kanapki, przeróżne sałatki owocowe i warzywne, niesamowicie zachęcające przekąski. Wszystkie potrawy zostały nagrodzone. Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Wszyscy dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.

   Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 


 

Dzień Postaci z Bajek

 

   W dniu 5 listopada w naszej szkole uczniowie klas 0-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten czas był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o świecie i życiu. Tego dnia na uczniów przebranych za ulubione postacie bajkowe czekało wiele atrakcji. Na początku dzieci wspólnie odgadywały cytaty z bajek, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce, prezentowały hasła o oszczędzaniu związane z wybraną postacią bajkową. Odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych na podstawie charakterystycznych rekwizytów i obrazków nie stanowiło dla nich problemu. Wszyscy bawili się doskonale, szczególnie podczas zabawy zręcznościowej doskonalącej refleks „Zatrute jabłko”, która wzbudziła wiele emocji. Na koniec dzieci zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez pana dyrektora Banku PKO BP. Bajkowe spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 


 

   Nasza szkoła  włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

   W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było odwiedzenie miejsca pamięci narodowej w naszej miejscowości, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający działalność kurierską na terenie Bieszczadów i Beskidów  w czasie II wojny światowej. Starsi uczniowie uporządkowali teren, położyli wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapalili znicze, w ten sposób oddając  hołd  bohaterom wojennym. Należy podkreślić, że nasza szkoła opiekuje się tym miejscem i co roku na początku listopada w podobny sposób pielęgnuje pamięć  o kurierach  beskidzkich. W tym roku pomoc zaoferowała Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie, dzięki czemu uczniowie mogli dostać się w to trudno dostępne i odległe miejsce terenowym samochodem strażackim.

   Z kolei uczniowie klas 1–3 odwiedzili cmentarz w Zagórzu, a na nim masową  mogiłę żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza zamordowanych przez UPA w Jasielu w marcu 1946 roku. Stanęli także przed miejscem upamiętniającym żołnierzy I wojny światowej, pochowanych na zagórskim cmentarzu. Byli również przed Krzyżem Powstańczym, postawionym  na pamiątkę powstań polskich i innych  wydarzeń  historycznych. Jest to miejsce corocznych manifestacji religijnych i patriotycznych mieszkańców Gminy. Dzięki temu  najmłodsi członkowie naszej społeczności poznali ważne wydarzenia z historii Polski.

   Ponadto  klasy 0 – 3 wybrały się na miejscowy cmentarz, gdzie  znajduje się grób pana Władysłąwa Mądrego - żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, biorącego udział  w czasie drugiej wojny światowej w bitwie o Anglię, uhonorowanego wysokimi odznaczeniami państwowymi. Dzieci odwiedziły też groby nauczycieli, którzy niegdyś uczyli ich rodziców i dziadków.  Ponadto uprzątnęły opuszczone, bezimienne mogiły. Na wszystkich grobach zapaliły znicze przewiązane wstążką z napisem: „Szkoła pamięta”.

Cała szkoła wsparła działania  sanockiego Hufca, który zorganizował akcję zbierania zniczy przeznaczonych na  polskie cmentarze  na Ukrainie. Uczniowie i nauczyciele przynieśli wiele zniczy, aby można było je zapalić na polskich mogiłach, które nie powinny być zapomniane.

Pamięć o  zmarłych  jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Szkoła pamięta.

 


 

Światowy Dzień Oszczędzania - 95 lat

 

   Święto powstało z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw.

   Dzisiaj podczas uroczystego apelu gościliśmy dyrektora I Oddziału PKO BP w Sanoku Pana Janusza Baszaka, który wygłosił krótką prelekcję na temat promowania idei oszczędzania. Następnie uczniowie z klasy szóstej zaprezentowali przedstawienie, w którym zwrócili uwagę na wartość pieniądza i jego rozsądne wydawanie oraz zachęcali koleżanki i kolegów do oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności.

   Honorowy gość podziękował Pani dyrektor szkoły za miłą i owocną współpracę, przekazał ,,pakiet powitalny" z Żyrafą Lokatką, pogratulował uczniom nagrody II stopnia za ubiegły rok szkolny, a opiekunce SKO wręczył srebrną odznakę za krzewienie idei oszczędzania. Na koniec dyrektor banku rozdał nagrody.

 


 

Wycieczka uczniów klas V i VI do kina

 

   31 listopada uczniowie klasy V i VI wraz ze swoimi wychowawcami udali się do kina w Sanockim Domie Kultury na seans filmowy pt. „Był sobie pies 2”.

Film opowiadał o psie który po śmierci wraca we wcieleniach innego psa do swego pana - Ethana. Tym razem ma za zadanie opiekować się jego wnuczką - CJ, która dorastając nie ma łatwego życia – jej mama nie interesuje się nią zbytnio, będąc skupiona na własnych sprawach i dorastająca CJ musi radzić sobie sama. Wzruszająca i pouczająca opowieść o problemach dorastającej nastolatki, która sama rzucona w świat coraz bardziej dorosłego życia ma wsparcie przynajmniej w swoim niezwykle oddanym psie.

 


 

"Dziady" przy świecach

 

  Przed zbliżającym się Dniem  Zadusznym, kiedy  pogoda radykalnie się zmieniła, postanowiliśmy przeczytać „ Dziady”- część II Adama Mickiewicza.  Nie byłoby  w tym nic niezwykłego, gdyby nie towarzysząca temu atmosfera, którą sami stworzyliśmy. Otóż nie czytaliśmy w sali lekcyjnej, ale w miejscu zacisznym, ustronnym, czyli w suterenach szkolnych, a ściślej w sali bez okien, którą oświetliliśmy tylko różnymi  świecami.  Potęgowało to nastrój, jaki nam się udzielał w miarę czytanie dramatu.

  Część II jest inscenizacją ludowego obrzędu odbywającego się podczas święta dziadów, czyli zmarłych przodków. Święto ma miejsce w kaplicy przy cmentarzu w noc przed Zaduszkami. Obrzędy, w których bierze udział pospólstwo (prości wieśniacy), polegają na wywoływaniu duchów. Ludzie żyjący mają za zadanie pomóc duszom w dostaniu się do nieba. Przy okazji otrzymują nauki, jak żyć, aby po śmierci dostąpić zbawienia..  Widma  przekazują im prawdy moralne i w ten sposób uczą jak żyć, by zasłużyć na miano człowieka. Przede wszystkim należy się kierować miłością bliźniego, nie czynić drugiemu człowiekowi krzywdy, pomóc w potrzebie, Duchy uczą też, że należy zaznać w życiu cierpienia, ponieważ inaczej nie będziemy umieli docenić szczęścia, zdrowia, spokoju. Życie człowieka to nie tylko przyjemności, zabawa, ale gorycz zmagania się z przeciwnościami, upadki i łzy. Kto tego wszystkiego nie zazna, nie wie, co to znaczy być człowiekiem. Trzeba umieć żyć wśród ludzi i dla ludzi. Odwzajemniać dobre uczucia, obdarzać nimi innych, współczuć, poświęcić się, jeśli zajdzie potrzeba.

   Wśród blasku świec, w mrocznej scenerii czytaliśmy tekst „Dziadów”  z podziałem na role, co pewien czas powtarzając: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. Było niesamowicie.

 


 

Akcja - nakrętki!

 

   Kończymy październikową akcję zbierania plastikowych nakrętek - zebraliśmy 10 worków.

Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie. Wielkie brawa dla Sebastiana z klasy ósmej, który na akcję przyniósł wielki worek nakrętek.

Zebrane nakrętki przekażemy rodzicom Adama z przeznaczeniem na jego rehabilitację. Pamiętajcie, że akcja trwa nadal.

 

   Ciekawostka:

Plastik porzucony w naturalnym środowisku rozkłada się przez kilkaset lat. Na szczęście możemy go przetwarzać i robić z niego nowe rzeczy np. zabawki, ubrania. Starajmy się ograniczyć używanie plastikowych rzeczy (plastikowe sztućce, talerze, reklamówki itp.). Zbieranie nakrętek to też oszczędzanie pieniędzy i przyrody. Pamiętajcie o tym!

 


 

Wycieczka do lasu uczniów klas I-III

 

   Pod koniec października  klasy I-III  wybrały się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące późną  jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Oglądaliśmy różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas wędrówki wykazaliśmy  się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonalą wiedzą, ustaliliśmy, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja dla nas, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych. Pogoda i humor wszystkim dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

"Drzewa nasi przyjaciele"

 

   W ramach szkolnego projektu ,,Drzewa nasi przyjaciele" uczniowie klasy czwartej wraz z opiekunką SKO przygotowali spotkanie uczniów klas 0 - 4 z panem leśnikiem z Nadleśnictwa w Lesku. Najpierw zaprezentowali edukacyjne przedstawienie ,,O czym szumią drzewa", w którym ukazali rolę lasu oraz sposoby ochrony jego zasobów. Następnie zaproszony gość opowiedział dzieciom o drzewach, które rosną w Bieszczadach i o tym, jak leśnicy troszczą się o nasze lasy. W imieniu uczniów Kalina podziękowała za miłe i pouczające spotkanie. Na koniec dzieci przekazały panu leśniczemu kasztany i żołędzie zebrane podczas akcji ,,Pomagamy leśnym zwierzętom".

   Pan leśniczy z Nadleśnictwa w Lesku przekazał uczniom sadzonki jodełek. Była to nagroda za aktywny udział w szkolnej akcji zbierania makulatury, plastikowych nakrętek i zużytych baterii. Dzieci posadziły drzewka w wybranym przez siebie miejscu i otoczą je opieką. Sadźmy drzewa, bo to one są ,,fabryką" tlenu. Jedno dorosłe drzewo w ciągu roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom. Uczniowie, którzy przygotowali spotkanie, otrzymali od Pana leśnika piękne notatniki, w których będą mogli zapisywać obserwacje przyrodnicze.

    Ciekawostka:

Corocznie na świecie wycinanych jest 12 - 15 milionów hektarów lasów. Co minutę znika gdzieś naturalny las o wielkości 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata znika las tropikalny ,,płuca Ziemi" o powierzchni Polski.

 

 


 

Wycieczka krajoznawcza w jesienne Bieszczady

 

   16 października uczniowie klasy VII pożegnali złotą polską jesień podczas zajęć terenowych na ścieżce przyrodniczej Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne. Był to kolejny punkt programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” realizowanego wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

   Wyprawę rozpoczęliśmy przy pomniku poświęconym miłośnikowi gór Jerzemu Harasymowiczowi, a jego słowa „W górach jest wszystko co kocham…” towarzyszyły nam w dalszej wędrówce.

   Ostatnie opadające liście, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera towarzyszyły uczniom w czasie przemarszu na szczyt. Tam przystanek przy schronisku PTTK Chatka Puchatka i zapoznanie się z planami przebudowy schroniska.

   Wspólnie spędzony czas, pokonanie trudów wędrówki i pamiątkowe zdjęcia pozostaną na długo w pamięci.

 


 

Bal jesieni w klasie "0"

 

   Dnia 16 października w oddziale przedszkolnym odbył się Bal Jesieni. Tego dnia wszystkie przedszkolaki pięknie wystrojone miło spędziły czas. Pani Jesień zostawiła list, w którym opisała wszystko co chciałaby z nami zrobić, abyśmy wspólnie spędziliśmy miło czas. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. 

 

 


 

Pasowanie uczniów klasy pierwszej

 

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie są już pełnoprawnymi uczniami.
W dniu 8 października  2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wspólnie śpiewali piosenki, recytowali wiersze. Po części artystycznej nastąpiła ceremonia ślubowania a następnie akt pasowania dokonany przez panią dyrektor Elżbietę Stefanowską. Uczniowie zostali też przyjęci do braci uczniowskiej przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Starsze koleżanki i koledzy poczęstowali nowo pasowanych uczniów słodkościami. Również przedstawiciele SKO obdarowali młodszych kolegów drobnymi gadżetami  i zachęcili do oszczędzania w SKO.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książkę ufundowaną przez rodziców. Następnie w radosnym nastroju udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany również przez rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Wyjście do sadu i ogrodu uczniów klasy "0"

 

W słoneczny jesienny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego dzięki uprzejmości dziadków Karola zostały zaproszone do sadu i ogrodu, gdzie mogły zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Wspólnie spędziliśmy tam bardzo miło czas, a na koniec każdy zrobił z opadłych kolorowych liści bukiecik, który przynieśliśmy do naszej sali i umieściliśmy w kąciku przyrody.

 


 

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   4 października nasza szkoła uczestniczyła w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Kolejny raz młodsi sprawdzali, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Przez cały tydzień, już od poniedziałku uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki i podczas przerw. Wzięli udział w konkursie na matematyczny wiersz, hasło, rymowankę związaną z tabliczką mnożenia, zabawach "Hasło dnia" i grach "Królowa skakanki" oraz "Piłkarz matematyk". W piątek uczniowie przystąpili do egzaminu o tytuł MT Ekspert i wszyscy go zdali. Komisja Egzaminacyjna złożona z uczniów klas młodszych egzaminowała również pracowników szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Patrol Egzaminacyjny zaopatrzony w losy i transparent wyruszył na ulicę i odpytał mieszkańców. Wszyscy egzaminowani wykazali się wspaniałą znajomością tabliczki mnożenia. Gratulujemy i serdeczni dziękujemy za udział w akcji.

 


 

Podróżnik rupy TRZASK - Oman i ZEA (Dubaj)

 

   4 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem grupy Trzask - panem Maciejem Krasem. Tym razem podróżnik zabrał nas na Bliski Wschód - do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie:

  - usłyszeliśmy historię przywódców – Sułtana Qaboosa i Szejka Zayeda – którzy mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj,
  - zobaczyliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya i dowiedzieliśmy się jak kiedyś mogło wyglądać tu życie,
  - rozszerzyliśmy naszą wiedzę o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni,
  - w górach Al Hajar na północy Omanu zobaczyliśmy urokliwy Wielki Kanion – czyli Wadi Ghul,
  - na plaży Omanu zobaczyliśmy Żółwie Zielone składają swoje jajka i dowiedzieliśmy się o tym jak nie wiele z nich przezywa aby dorosnąć,
  - zobaczyliśmy sztuczne wsypy u wybrzeża Dubaju, które widać z kosmosu, a na których wybudowane są luksusowe hotele,
  - oprócz wyjątkowych hoteli w Dubaju widzieliśmy najwyższy wieżowiec świata – Burj Khalifa, stoki narciarskie w gorącym klimacie, najszybsze i najdroższe samochody świata.

   W trakcie spotkania można było zobaczyć a nawet dotknąć i powąchać różne rekwizyty przywiezione ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. 

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   20 września 2019r w oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Na koniec wspaniałej zabawy i mile spędzonego dnia, każdy Przedszkolak otrzymał słodki poczęstunek oraz DYPLOM PRZEDSZKOLAKA

 

 

 


 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

   Jak każdego roku w trzecim tygodniu września wybieraliśmy Samorząd Uczniowski.  Kiedy klasy zaproponowały swych kandydatów, ogłoszono listę uczniów, na których można było głosować. W wyborach wzięły udział klasy 4 – 8. Zanotowano dużą frekwencję. Każdy wyborca oddawał 2 głosy, w tym jeden na jednego z kandydatów z klasy ósmej, ponieważ zgodnie z naszym regulaminem przewodniczącym zawsze zostaje uczeń najstarszej klasy. Powołana komisja czuwała nad przebiegiem wyborów i liczyła głosy.

 Po podliczeniu  okazało się, że na przewodniczącą wybrano Natalię z klasy ósmej.

Pozostali uczniowie, którzy zdobyli najwięcej głosów, weszli do Rady SU. Są to:

   Sebastian z klasy ósmej – wiceprzewodniczący

   Gabriel z klasy siódmej – sekretarz

   Nikola z klasy ósmej i Kacper z klasy piątej - skarbnicy

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

 


 

Narodowe czytanie

 

   Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018r. -   Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

   1.      Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

   2.      Dym – Maria Konopnicka

   3.      Katarynka – Bolesław Prus

   4.      Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

   5.      Orka – Władysław Stanisław Reymont

   6.      Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

   7.      Sachem – Henryk Sienkiewicz

   8.      Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

   W naszej szkole wybrano  trzy  nowele: Dobra pani, Dym i Katarynka. Ola  i Gabriel z klasy szóstej oraz Oliwia i Piotr z klasy siódmej  podjęli  się czytania  w różnych klasach. Mamy nadzieję, że wysłuchanie tych utworów  zachęciło do samodzielnego przeczytania innych utworów tych pisarzy. Zbiory nowel znajdziemy w naszej szkolnej bibliotece.

 


 

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy"

 

   Sprzątanie świata – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Nasi uczniowie z klas 0-III czynnie włączyli się do akcji i posprzątali teren wokół szkoły. Przed wyjściem w teren odbyła się pogadanka na temat dbania o przyrodę i porządku wokół nas. Wszyscy śpiewali piosenkę o bardzo wymownej treści „ Posprzątajmy świat, śmieci pozbierajmy, niech wokoło będzie czysto, o przyrodę dbajmy”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 


 

Spotkanie z policjantami

 

   W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci,  dlatego 20 września 2019r. uczniowie z klas 0 – III wzięli udział w spotkaniu z policjantami. Policjanci rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a w szczególności  omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły . Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 


 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie zokazji Sprzątania Świata

 

W ramach akcji Sprzątanie świata 2019 odbędą się 4 konkursy:

 1. Konkurs na wiersz Haiku – dla najmłodszych uczniów z klas I – IV.
 2. Konkurs na krótką bajkę odpadową ( max. 2 strony A4) – dla uczniów klas V – VI.
 3. Konkurs na etiudę filmową nagrywaną telefonem ( 2 minuty) – dla uczniów klas VII – VIII.
 4. Konkurs wiedzy dla 3-osobowych reprezentacji szkół podstawowych.

Prace konkursowe wraz z załączonymi formularzami i oświadczeniami należy przesłać lub złożyć osobiście w następujących terminach:

na adres Wykonawcy: Stowarzyszenie „EKOSKOP” Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Lubelska 28/4 lok. 1, 35-233 Rzeszów.

Decyduje data wpływu do siedziby Stowarzyszenia.

Finał konkursu odbędzie się w dniu 4 października 2019 r. w Sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE !!

Załączniki do pobrania:

 1. Konkurs literacki na „krótką bajkę, o tym jak dzieci posprzątały okolicę i co dobrego z tego wynikło”:
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs literacki na „haiku Sprzątania Świata 2019” – japońską miniaturę poetycką dotyczącą akcji Sprzątanie Świata:
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs na „etiudę filmową inspirowaną ideą Akcji Sprzątanie Świata 2019 i hasłem: Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!":
  1. Regulamin konkursu
  2. Załącznik do regulaminu
  3. Klauzula informacyjna RODO
 1. Konkurs wiedzy „Sprzątanie Świata Podkarpacie 2019”:
  1. Regulamin konkursu
  2. Zgłoszenie szkoły do konkursu wiedzy „Sprzątanie Świata Podkarpacie 2019”
  3. Klauzula informacyjna RODO

 


 

Zaczął się nowy rok szkolny 2019/2020

 

   Uroczystość inauguracyjna roku szkolnego 2019/2010 odbyła się zgodnie z planem na sali gimnastycznej. Na początku wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy, potem uczniowie przypomnieli w swoim krótkim wystąpieniu o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie Pani Dyrektor przywitała wszystkich serdecznie przedstawiając wszystkich nauczycieli.

Wychowawcami poszczególnych klas są:

   klasa 0 – Magdalena Borkowska
   klasa I - Anna Hańczuk
   klasa II - Anna Stawarz
   klasa III - Jolanta Ferenc
   klasa IV – Sylwia Słoniewska
   klasa V - Jarosław Bochnak
   klasa VI - Iwona Pałasz
   klasa VII - Renata Kaczmarska
   klasa VIII - Anna Stachowska

Życzymy wszystkim szczęśliwego nowego roku szkolnego :)

 

 


  

Zbliża się nowy rok szkolny 2019/2020

 

 Rok szkolny 2019/2020 rozpoczyna się 2 września i potrwa do 26 czerwca 2020r..

   Przebieg nowego roku szkolnego znajduje się w Kalendarzu roku szkolnego 2019/2020 opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Prosimy o zapoznanie się z nim.

 

 


Rok szkolny 2018/2019