Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

 

   Po wytężonej pracy nadszedł oczekiwany czas odpoczynku. W dniu dzisiejszym, tj. 25 czerwca 2021 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego, tradycyjnie rozpoczęte od Mszy św. Pani dyrektor Sylwia Drozd podsumowała trudny mijający rok szkolny. Pogratulowała uczniom osiągniętych wyników w nauce, nauczycielom podziękowała za wkład pracy włożony w nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży. Podziękowania otrzymali również wspierający naszą szkołę rodzice. W minionym roku szkolnym dużo uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, a najlepsi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Pani Dyrektor wręczyła także dyplomy za 100% frekwencję oraz za zwycięstwa w różnych konkursach. Dziś po raz ostatni w progi naszej szkoły zawitali Ósmoklasiści, którzy pięknym przedstawieniem podziękowali i pożegnali się ze swoimi wychowawcami. W programie uroczystości nie zabrakło chwil wzruszenia. Pani Dyrektor wraz z wychowawcą panią Renatą Kaczmarską wręczyła absolwentom dyplomy ukończenia naszej szkoły. Uczniowie udali się do sal, gdzie otrzymali świadectwa i podziękowali swoim wychowawcom za całoroczną opiekę.

Wszystkim uczniom życzymy wypoczynku oraz bezpiecznych i udanych wakacji.

 


 

Plan zakończenia rokusz szkolnego

 

   Dyrektor szkoły informuje, że w dniu 25 czerwca 2021 roku o godzinie 9.00 (klasy 0- VI) 10.30 (klasy VII-VIII) odbędzie się rozdanie świadectw promocyjnych i świadectw ukończenia Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Koniec roku to okazja do refleksji nad tym, co się w tym czasie wydarzyło, ale także czas na to, aby podziękować Panu Bogu za każdy dzień, za opiekę nad nami, za ludzi, których spotkaliśmy i za to, co dane nam było w tym roku przeżyć. Jako społeczność szkolna nie możemy pominąć spotkania z Panem Bogiem. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły na mszę świętą o godz. 8.00 do Kościoła Parafialnego w Czaszynie. Prosić będziemy o zdrowie, piękne i bezpieczne wakacje, abyśmy po ich zakończeniu, wypoczęci i pełni sił mogli wrócić do szkolnych ławek i obowiązków. Organizując ten dzień uwzględniamy przepisy ogólne ustanawiające określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W związku z powyższym na teren szkoły mogą wchodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej, u których nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Na uroczystość rozdania świadectw ze względów bezpieczeństwa zapraszamy tylko rodziców uczniów klasy ósmej - tegorocznych absolwentów!

HARMONOGRAM:

 - Godz. 8.00 msza święta

- Godz. 9.00 uroczysty apel oraz rozdanie świadectw dla klas 0-6 bez obecności rodziców.

- Godz.10.30 uroczysty apel oraz rozdanie świadectw dla klas 7-8 w obecności rodziców absolwentów.

- Godz. 10.00 i 11.30 życzymy wszystkim zdrowych, słonecznych i bezpiecznych wakacji

 


 

Dzień Taty

 

   Dzień Taty w Polsce obchodzony jest corocznie 23 czerwca od 1965 roku. Jest to święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności wszystkim Tatusiom. Nasze świetliczaki życzą wielu pogodnych chwil, odpoczynku od codziennych obowiązków oraz mnóstwa radosnej zabawy ze swoimi dzieciakami. Swoją ogromną miłość wyrazili robiąc piękne laurki

 


 

Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz

 

   W dniu dzisiejszym (22.06.2021 r.) w sali MGOKiS w Zagórzu obyło się uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz Ernesta Nowaka dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wysokie osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2020/21. W tym roku nagrodzona została nasza uczennica Anita Długosz, finalistka konkursu kuratoryjnego z biologii. Nagrodę otrzymała również Justyna Krawczyk uczennica klasy ósmej która zajęła 5 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „By czas nie zaćmił i niepamięć – Tu jest Polska – mozolne wykuwanie niepodległości na ziemi sanockiej w latach 1917-1922 ” Serdecznie gratulujemy uczennicom wysokich wyników w nauce! Nagrody niech będą zachętą, inspiracją oraz motywacją do nauki i udziału w konkursach przedmiotowych i olimpiadach dla wszystkich uczniów.

 


 

"Góra Grosza"

 

   W tym roku podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie funduszy na pomoc dla dzieci najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę małych dzieci oraz swoich rówieśników i przynosili drobne monety. Akcja była dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych pieniędzy. Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III mimo pandemii zebrali w sumie 931,30 zł. Pieniądze zostaną wysłane na adres organizatora. Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, oraz mamy nadzieję, że w następnej edycji też będą chętnie brali udział.

 


 

"Sukcesik" 2021

 

   Dzisiaj, tj. 20 czerwca, w Zagórzu nasze uczennice wzięły udział w 24 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Sukcesik" 2021. W kategorii klas I-III Zofia Pawłowska wyśpiewała sobie 2 miejsce , a Martyna Władyka otrzymała wyróżnienie. Gratulacje dla naszych uczennic!

 

 


 

Wycieczka uczniów klas VII-VIII

 

   16 - 17 czerwca 2021 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w wycieczce do Sandomierza. Zanim jednak dotarliśmy do światowej stolicy krzemienia pasiastego, postanowiliśmy poprawić kondycję fizyczną w Parku Trampolin w Rzeszowie. W Sandomierzu moc atrakcji, a m.in.: rejs statkiem po Wiśle, przejście podziemną trasą turystyczną, kościół św. Jakuba, żywa lekcja historii w zbrojowni rycerskiej, spacery śladami Ojca Mateusza. Wieczorem ognisko z kiełbaskami, gra w piłkę nożną i siatkówkę, czas na odpoczynek i rozmowy. Piękna, słoneczna pogoda i urokliwe miasto na pewno może zauroczyć. Miłe wspomnienia, pamiątki i wspólnie spędzony czas na długo pozostaną w pamięci.

 


 

Wycieczka uczniów klas II-III

 

   W czwartek, 17 czerwca klasa druga i trzecia wybrały się na wycieczkę. Pogoda dopisała nam cudowna, wiec wszyscy z wielką radością i ochotą ruszyliśmy do Klasztoru Karmelitów Bosych. W czasach swojej świetności klasztor robił duże wrażenie. Niestety, burzliwe koleje dziejów nie oszczędziły budowli. Klasztor był oblegany i zniszczony podczas Konfederacji Barskiej, niemal doszczętnie spłonął w 1822 roku – po tych tragediach miejsce to już nie wróciło do dawnej świetności.
Przez wiele lat zabudowania klasztorne niszczały. Teren zaczęto porządkować po 1989 roku: wzmocniono mury i prezbiterium, odbudowano też wieżę. Wzdłuż drogi, która prowadzi do klasztoru zostały ustawione stacje drogi krzyżowej, które wykonali lokalni artyści.
W drodze powrotnej podziwialiśmy piękne widoki i meandry Osławy- do centrum Zagórza szliśmy Promenadą.
Na placu za Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zagórzu dzieci z niespożytą energią korzystały z  atrakcji dla turystów oraz mieszkańców. Bardzo ważną część  placu stanowi Pomnik Nieznanego Konfederata, który upamiętnia ostatnią bitwę konfederacji barskiej na przedpolach miasteczka nad Osławą.
Pyszne lody, granita i inne desery były dopełnieniem tej świetnej wyprawy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


 

Wycieczka do wiejskiego zoo w Berezce
- dzień wrażeń i wspaniałej zabawy

 

   W dniu 16 czerwca 2021 r. nasze przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli na wycieczkę do „Wiejskiego Zoo” w Berezce. Dzieci miały możliwość karmić wszystkie zwierzęta znajdujące się w ogrodzie- króliki, owce, kozy, osła, konia,cielątko, kury. Dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy mogli na żywo zobaczyć pawia czy nutrie. Chętni mogli przejechać się na kucyku o imieniu Majka. Ogromną atrakcją była możliwość  wydojenia „sztucznej krowy”.   Potem przyszedł czas na zabawy na zjeżdżalni pontonowej i linowej, trampolinie, huśtawkach, w piaskownicy, w labiryncie oraz parku linowym . Zabawa była tak udana, że ciężko było zebrać wszystkich na pyszne kiełbaski i ciepłą herbatę.  Mimo upału, dzieci świetnie się bawiły i ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 


 

Wycieczka uczniów klas IV-VI

 

   15 czerwca uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wycieczce po najbliższych zakątkach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Przy wspaniałej pogodzie czekały na nich takie atrakcje, jak:

- piesza wyprawa torami do starego tunelu kolejowego w Łupkowie na granicy polsko-słowackiej,

- przejazd wąskotorową kolejką bieszczadzką na trasie: Majdan – Balnica – Majdan,

- zwiedzenie Regionalnego Centrum Kultury w Myczkowie z zapoznaniem się historią Bojków (film, prelekcja Pana prowadzącego Muzeum, oglądanie eksponoatów z możliwością własboręcznego sprawdzenia ich działania),

- pieczenie kiełbasek na ognisku w Myczkowie (na placu przy Muzeum),

- przejazd wzdłuż Jeziora Solińskiego,

- smakowanie pozabieszczadzkiego jadła w jednym z sanockich restauracji.

 

 


 

WSukces naszych uczniów w konkursie
 "Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy"

 

  Kolejne wspaniałe wiadomości! Cieszymy się bardzo, bo uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Podsumowanie konkursu zorganizowano w Szkole Rolniczej w Nowosielcach. KRUS oddział Sanok z Panią Kierownik Gabrielą Bałut na czele, zadbali by dzieci w ciekawy, praktyczny sposób poszerzyły swoją wiedzę dot. zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa, ratownictwa medycznego oraz to co chłopaki lubią najbardziej czyli świetny pokaz maszyn rolniczych. Nasi uczniowie złożyli największą ilość prac i byli najliczniejszą nagrodzoną grupą w konkursie! Aż pięć osób otrzymało nagrody!! Miejsce III zajął Wojciech Jurczak, a wyróżnienia otrzymali: Martynka Inglot, Michał Kurinka, Antek Drozd oraz Michał Jurczak. Wielkie brawa należą się wszystkim tym, którzy zaangażowali się i przygotowali ciekawe prace. Więcej o tym wydarzeniu przeczytać można tutaj.

 


 

Spotkanie z Doradcą Zawodowym

 

   Dnia 14.06.2021r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia w klasach I – VIII z doradcą zawodowym p. Joanną Mozoła pracownikiem Poradni Psychologiczno -  Pedagogicznej w Sanoku. Spotkania miały charakter warsztatów, na których uczniowie odkrywali swoje mocne i słabe strony, predyspozycje i umiejętności. W klasach starszych skupiano się na doradzeniu uczniom w wyborze odpowiedniej ścieżki edukacyjnej (wybór odpowiedniej szkoły ponadpodstawowej – zwłaszcza klasa VIII) w celu zwiększenia szans zdobycia odpowiedniego wykształcenia, a następnie pracy w wymarzonym zawodzie.  Zajęcia przeprowadzono w miłej i przyjaznej atmosferze.

 


 

Piknik z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole

 

Co to był za dzień :))
Tańce, mega bańki mydlane, prezentacja sprzętu policji, zdjęcia z maskotką, rywalizacja sportowa, rzuty do celu, biegi, slalomy, ringo , mumia, bieg kelnera, rzutki, malowanie twarzy, gry planszowe, pogaduchy na kocyku oraz doświadczanie świata z szalonym chemikiem i fizykiem!
Dziękujemy za waszą obecność, bo to właśnie dzięki Wam ten dzień był wyjątkowy, dziękujemy kadrze pedagogicznej za zaangażowanie i opiekę, dziękujemy Panu Jakubowi Pawłowskiemu za przekazanie gadżetów na nagrody, dziękujemy funkcjonariuszom Posterunku Policji w Zagórzu: asp. sztab. Arturowi Rajchlowi i sierż. Kamilowi Kowalikowi za profilaktyczną pogadankę oraz prezentację sprzętu, wielkie dzięki dla Zakręcone Animacje i Pani Julicie Fałek za mega energię, którą dzieci pokochały serdecznie dziękujemy Panu Ernestowi Nowakowi- Burmistrzowi Miasto i Gmina Zagórz oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za dofinansowanie naszego pikniku.

 


 

Dzień Mamy i Tat w wykonaniu Przedszkolaków

 

Dziękuję Mamo
Dziękuję Tato
Nasze przedszkolaki - Rodzicom

Filmik z inscenizacji 


 

 

Dzień Dziecka w Przedszkolu

 

   Słodki Dzień Dziecka świętowały dzisiaj nasze przedszkolaki. Było pysznie 🍭🍬🍫 i wesoło 🎈🎈🎈 Każdy dzień w przedszkolu może być ciekawy, jednakże jest taki dzień w roku - kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka. W tym dniu każde dziecko było szczęśliwe. Nie obyło się bez słodkości i prezentów. Jeszcze raz życzymy wszystkim naszym dzieciom dużo radości i uśmiechu! 🎊🥳 Bardzo dziękujemy pani Kasi za zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniu dzisiejszego stołu ze słodkościami...

 

 


 

W Dniu Dziecka uczniowie zastępują nauczycieli :)

 

   Wszystkim dzieciom 👧👦zarówno tym małym jak i tym dużym, z okazji Dnia Dziecka życzymy uśmiechu od ucha do ucha, mnóstwa okazji do beztroskiej zabawy, wspaniałych przyjaciół oraz wyjątkowych prezentów! W tym świątecznym dniu w naszej szkole nastąpiła zamiana ról. Uczniowie klas: ósmej i siódmej wcielili się w rolę nauczycieli, a nauczyciele zasiedli w szkolnych ławach. Dziękujemy za dzisiejsze zaangażowanie naszej młodszej kadrze pedagogicznej 👩🏫👨🏫 która bardzo profesjonalnie przygotowała się do zajęć 👏

 


 

Nasi uczniowie na konkursie historycznym w Zagórzu

 

Świetny prezent z okazji dnia dziecka! Cieszymy się z wyniku naszej uczennicy Justyny Krawczyk oraz dziękujemy za udział w konkursie historycznym Arturowi Leśniowskiemu i Katarzynie Kalenieckiej, który odbył się 31 maja w Zagórzu. Dla wszystkich wielkie brawa👏🎊

 


 

Najmłodsi nasi uczniowie w IV Biegu Nieczui w Zagórzu

 

   W sobotę 29 maja kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Biegu Nieczui w Zagórzu zorganizowanym przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Sprzyjająca aura sprawiła, że na starcie stawiła się liczna grupa uczestników. Miło nam poinformować, że dwóch naszych uczniów stanęło na podium. Na dystansie 200 metrów Gracjan Dąbrowski wywalczył 1 miejsce, a tuż za nim był Karol Skiba. Dziękujemy również naszym uczennicom za uczestnictwo w zawodach i reprezentowanie naszej szkoły. Jesteśmy z Was dumni i oczywiście serdecznie gratulujemy :).

 


 

Zakończył się maraton egzaminów ósmej klasy

 

  Po języku polskim, matematyce, dziś przyszedł czas na język angielski Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca. Egzamin ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany jest po raz trzeci. Pierwszy raz uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić w pierwszym terminie to będzie go pisał w drugim terminie - 16-18 czerwca. W naszej szkole wszyscy uczniowie stawili się o czasie i egzaminy mają już za sobą 👏teraz trzymamy 🤞za dobre wyniki Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

 


 

Świętujemy Dzien Mamy w świetlicy

 

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie 🌍. Obchodziliśmy go również w świetlicy. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze mamy, że każdej mamie należy się moc uścisków, buziaków😚 i milion bukietów kwiatów 💐za jej bezwarunkową miłość💕. Uczniowie wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza, robiąc samodzielnie piękne laurki z życzeniami. 💖

 


 

Drodzy Rodzice z okazji Waszego Święta - Dnia Mamy i Taty
 przyjmijcie najlepsze życzenia:
 zdrowia, spokoju, wytrwałości oraz spełnienia marzeń

Od nas...

 


 

Egzaminy ósmoklasisty

 

Przez najbliższe 3 dni (25-27 maja) ósmoklasiści piszą tak długo wyczekiwane egzaminy:

W tym czasie uczniowie pozostałych klas mają wolne.

 


 

Zachęcamy do udziału w IV Biegu Nieczui w Zagórzu

 

 W biegu mogą wziąć uczniowie w każdej kategorii wiekowej. Bieg odbędzie się 29 maja, prosze zgłaszać chęć udziału.

Regulamin IV Biegu Nieczui - Zagórz biega

 


 

Sukcesy w konkursach plastycznych

 

   Mamy wyniki z dwóch konkursów. Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” w Sanoku ogłosił wyniki konkursu plastycznego pt. „Moja wymarzona podróż”. Wśród laureatów są uczniowie naszej szkoły: Daria Baran, Nikodem Dankiewicz, Magdalena Torba, Karol Skiba, Katarzyna Kaleniecka i Małgorzata Misiura. Laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 http://puchatek.esanok.pl/2021/04/wyniki-konkursu-plastycznego/ Szkoła Podstawowa nr 164 w Krakowie ogłosiła wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „ Zakładka z motywem SKO”. Miła dla nas wiadomość to III miejsce Julii Jachyry i wyróżnienie Iwony Skiby. Wielkie brawa dla dziewczynek.

 


 

Zebranie z rodzicami

 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne naszej szkoły zapraszają Rodziców na zebranie klasowe z Wychowawcami klas:

Miejscem spotkań są sale lekcyjne poszczególnych klas.

 


 

"Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami"

 

   Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie dziękują „za nominację do akcji #challengeniebieskiemotyle2021. Uczniom klas I, II, III ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie oraz Społeczne Przedszkole Rodzinne w Czaszynie.
Wyzwanie, to akcja upamiętniająca Światowy Dzień Autyzmu przypadający 2 kwietnia i mający na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
Wykonanie zadania sprawiło nam wiele radości. Przesyłamy pozdrowienia i nasze niebieskie motylki do osób z autyzmem, a do dalszej zabawy nominujemy:
- Oddział zerowy Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej
- Biblioteka w Zagórzu
Zapraszamy wyżej wymienione osoby do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.
Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:
1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).
2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla".
3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com
Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).
4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.
5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.
5. Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.
Trzymamy kciuki za nominowane osoby i życzymy powodzenia!

 


 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

8 maja jest obchodzony Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 📖 To święto jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Wszystkim bibliotekarzom z Gminy Zagórz, a w szczególności naszej Pani Marii Błażowskiej, z okazji ich święta życzymy satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

 

 


 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 

   4 maja obchodzimy dzień św. Floriana – patrona Strażaków. Z tej okazji  Druhom i Druhnom wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Zagórz składamy  najserdeczniejsze życzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do jednostki OSP Czaszyn za prelekcje, prezentacje swojego sprzętu oraz  umiejętności.

Niech dopisuje Wam zdrowie, nie opuszcza szczęście, a życie osobiste i zawodowe dostarcza powodów do dumy i zadowolenia.

Dziękujemy za Wasz trud i poświęcenie w ratowaniu życia i mienia ludzkiego, za Waszą nieustanną gotowość do niesienia pomocy i zaangażowanie w funkcjonowanie Waszych jednostek oraz życie lokalnej społeczności. Życzymy Wam opieki patrona strażaków – św. Floriana, bezpiecznych powrotów z akcji, a przede wszystkim wytrwałości i satysfakcji z pełnienia strażackiej służby.

Życzy cała społeczność szkoły w Czaszynie

Filmik z pokazu OSP Czaszyn

 


 

Konkurs fotograficzny - ogrody i ogródki wiosną

 

  Pokaż piękno swojego ogrodu lub ogródka wiosną. Może to wschodzące, zieleniejące się warzywa, a może kwitnące kwiaty ogrodowe, albo kolorowe od kwiatów krzewy lub drzewa…

Zrób zdjęcia i wyślij maksymalnie trzy na podany adres:

jarekbochnak2@gmail.com

Wymagania:

-  od 1 do 3 zdjęć zrobionych dowolnym aparatem lub smartfonem, w dowolnym formacie graficznym,

- pokazanie wiosennego piękna w swoim ogródku lub ogrodzie dowolną techniką fotograficzną, ale bez retuszu i zmian w programie graficznym.

Konkurs adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły

Uczestnicząc w konkursie autor zgadza się na publikację zdjęcia na stronie szkolnej oraz na wykorzystanie przesłanej pracy w celach promocyjnych szkoły z zachowaniem danych o autorze (imię i nazwisko).

Prace należy wysyłać do 31 maja 2021 r.

Najlepsze prace zostaną wyróżnione i opublikowane na szkolnej stronie internetowej

 


 

 

  Upamiętniając Święto Konstytucji 3 Maja delegacja szkolna w składzie Katarzyna Kaleniecka i Artur Leśniowski wraz z Panią Dyrektor Sylwią Drozd i   Panem Jarosławem Bochnakiem odwiedzili miejsce pamięci narodowej w naszej miejscowości, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający działalność kurierską na terenie Bieszczadów i Beskidów  w czasie II wojny światowej.

  W to odległe i trudno dostepne miejsce pomogła nam się dostać Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie. Pan Krzysztof Giba zabrał nas terenowym wozem strażackim, za co bardzo dziękujemy.

Uczniowie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i oddali cześć poległych chwilą ciszy i zadumy.

 

Prezentacja dotycząca Konstytucji 3 maja - wykonał Marek Drwięga

 


 

Państwowe święta majowe

 

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. 

Wszyscy jesteśmy dumni z naszych biało – czerwonych barw, dlatego nasi uczniowie z klasy pierwszej przygotowali krótką prezentację z okazji Święta Flagi 🇵🇱

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wywieszenia flag przez cały weekend majowy.

Klasa 1 - Filmik

Oddział przedszkolny - Filmik

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu na Pisankę Wielkanocną

 

W marcu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym "Pisanka Wielkanocna", którego organizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu oraz Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady w Lesku. Wśród nagrodzonych uczestników konkursu są nasi uczniowie:

Anita Długosz i Antek Drozd

Nagrodzonym gratulujemy :)


 

Przerwa świąteczna: 1-6 kwietnia

Specjalne życzenia od uczniów klasy VI  - wykonanie filmu: Katarzyna Kaleniecka

 


 

Palma klas młodszych

 

  Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Obrzęd święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii w XI wieku. Ten zwyczaj kultywowany jest w Polsce do dzisiaj – palmy święcone są podczas głównego nabożeństwa niedzielnego. Polskie palmy wielkanocne to najczęściej smukłe, dość wysokie, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi, srebrzystymi baziami, nazywanymi też kotkami. Taką właśnie palmę na niedzielę przygotowali uczniowie z klas I-III naszej szkoły. Dzieci wykonały piękne kwiaty z bibuły, dołożone zostały bazie i bukszpan. Palma będzie wspaniałą ozdobą w kościele, będzie też powodem do dumy i radości dla wszystkich osób, które zaangażowały się w jej wykonanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Konkurs pięknego pisania - wyniki

 

   Kaligrafia, czyli sztuka estetycznego, starannego pisania, w dzisiejszych czasach coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. A warto o niej pamiętać, ponieważ nie tylko doskonali nasze pismo, ale też kształtuje charakter, silną wolę i cierpliwość. Aby rozwijać tak ważne w życiu umiejętności, w naszej szkole zorganizowany został dla uczniów klas IV-VI „Konkurs Pięknego Pisania”. Zadaniem uczestników było staranne przepisanie wskazanego fragmentu powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie: Katarzyna Kaleniecka (I miejsce), Michał Jurczak (II miejsce), Nikola Pala (III miejsce) oraz Martyna Inglot (wyróżnienie). Serdecznie gratulujemy!

   Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i dbają o estetykę swojego pisma.

 


 

Dzień Kobiet

 

   Wszechobecne serdeczne życzenia płynące od uczniów dla uczennic i nauczycielek naszej szkoły od samego rana wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

   Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8 marca to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach zawsze w uroczysty sposób. Wszystkim Paniom, w tym Dniu, jeszcze raz życzymy pogody ducha, spełnienia pragnień, samych cudownych chwil, miłości i zrozumienia.

 


 

Dzień Dinozaura

 

   Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Co chwilę powstają nowe albumy, książki, a nawet kinowe ekranizacje. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzimy 26 lutego. Można spędzić je na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach, oglądać ilustracje, zrobić ciekawą pracę plastyczną itp. Nasze przedszkolaki zamieniły się w prawdziwych malarzy i spod ich pędzli powstały piękne arcydzieła.
Uczniowie klasy pierwszej poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Uczniowie na zajęciach świetlicowych wykonali fantastyczne balonowe dinozaury. Wspaniałą przygodę zakończyliśmy pamiątkowymi zdjęciami.

 


 

Dzień Kota

 

   17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, jednak w naszej szkole obchody tego święta odbyły się dopiero w tym tygodniu. Kociej tematyce poświęcone były zajęcia świetlicowe, na których czytaliśmy fragmenty bajek, opowiadań i wierszy o kotach. Zaprezentowane były także książki popularnonaukowe opisujące rasy kotów oraz pomagające w opiece nad kotami domowymi. Nie zabrakło również ciekawostek i zagadek. W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu rozwijanie empatii oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby wszystkich zwierząt. Dzieci wypowiadały się na temat opieki nad zwierzętami domowymi. Uczestniczyły w zabawach ruchowo - muzycznych. Wysłuchały piosenek, których bohaterami były koty. Powstało także wiele prac plastycznych, które można oglądnąć w naszej świetlicy.

 


 

Karnawał i Walentynki

 

   Czas zabaw mija, my tęsknimy!!!
   Zbliża się koniec karnawału a już 14 lutego są Walentynki. Dlatego dzieci z klas młodszych w ramach wychowania fizycznego bawiły się do skocznej muzyki. Z powodu reżimu sanitarnego, każde dziecko bawiło się swoim balonikiem- serduszkiem, które przypomina wszystkim o zbliżającym się święcie. Taki mały i miły akcent karnawałowy choć na chwilę pozwolił wszystkim zapomnieć o trudnej sytuacji w jakiej się znajdujemy. Z tęsknotą patrzymy w przyszłość, czekamy na czas kiedy będziemy się wspólnie, wesoło i bezpiecznie bawić i uczyć.

 


 

Zimowe dokarmianie ptaków

 

   „Zima długa i surowa, naszym ptaszkom ziarno chowa. Ptaszki głodne przyfruwają, i w okienko zaglądają. Nakarm ptaszki mój kolego, a tym sprawisz coś dobrego. Pełny brzuszek to uczyni, że się ptak nie boi zimy.” Zima jest dla ptaków ciężkim okresem, ze względu na niskie temperatury i trudne warunki pogodowe. W związku z tym uczniowie klasy I Naszej Szkoły zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków zimą. W szkolnym ogrodzie zadbali o to, by karmniki były pełne i ptaki miały co jeść kiedy zgłodnieją. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i opadów śniegu. Dni są krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto znać zasady rozsądnego dokarmiania. Do karmnika sypiemy ziarna, owoce, siemię lniane, a dla sikorek zawieszamy słoninkę. Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować.

 

 


 

Konkurs plastyczny "Święta u Lokatki" - wyniki

 

Wyniki konkursów plastycznych Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny „Święta u Lokatki” adresowany do uczniów klas I – III. Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:

Klasa 1:
I miejsce – Nikola Osenkowska i Krystian Gocek
II miejsce – Gracjan Dąbrowski
III miejsce – Karol Skiba

Klasa 2:
I miejsce – Emilia Morawa i Dalia Suszyna
II miejsce – Kornelia Paszko
III miejsce – Anastazja Dymek

Klasa 3:
I miejsce – Daria Baran i Wiktoria Paszko
II miejsce – Michalina Koczera, Iwona Skiba i Magdalena Torba
III miejsce – Aleksandra Kurinka, Michał Kurinka i Wojciech Jurczak.

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Lokatka przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia" otrzymały:
Nikola Osenkowska oraz Dalia Suszyna.

 Rozdano również nagrody z konkursu świetlicowego "11 Listopada- Święto Niepodległości". Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursów i zachęcamy do dalszej współpracy!

 

 


 

Życzenia dla babć i dziadków od najmłodszych

 

    Zapraszamy Wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenia występu, które przygotowała nasza grupa przedszkolna.

Dużo zdrowia! :)

Filmik z występu

 


 

Życzenia dla babć i dziadków od najmłodszych

 

   Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podziękowaniu za ich wielkie serce zapraszamy do obejrzenia poniższego filmiku.
DZIĘKUJEMY!

Film  z życzeniami

 


 

Świetlica szkolna bogatsza o nowe pomoce

 

   Świetlica szkolna wzbogaciła się o nowe gry, zabawki oraz artykuły plastyczne, które umilają dzieciom czas spędzony na naszej świetlicy. Nasi sprytni uczniowe już dzisiaj plątali się w supełki grając w nową grę.
Było dużo uśmiechu i radości

 

 

 


 

Życzymy...
zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,
szczęśliwego Nowego Roku,
przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku
podczas Ferii Świątecznych i zimowych

Ferie świąteczno-zimowe: 23.XII.2020r. - 17.I.2021 r.

 


 

Świąteczne życzenia dla kolegów i koleżanek,
 rodziców, nauczycieli i pracowników
 oraz sympatyków Szkoły Podstawowej w Czaszynie
 składają uczniowie klasy 1.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2021 Roku!

 

Zobacz specjalne życzenia od klasy 1

 

'Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzenia radosnych i spokojnych Świąt
 oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2021
 wszystkim kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom
 oraz sympatykom Szkoły Podstawowej w Czaszynie
 składają uczniowie z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią.
Wesołych Świąt!

Zobacz specjalne życzenia od klasy 0

 


 

Ku pamięci poległym podczas II wojny światowej...

 

   Uczniowie klasy szóstej – Katarzyna Kaleniecka i Artur Leśniowski reprezentowali naszą szkołę w akcji upamiętniającej miejsca poległych za swoją wolność i naszą Ojczyznę w II wojnie światowej. 18 grudnia delegacja naszej szkoły wraz z panem Jarosławem Bochnakiem wzięła udział w akcji organizowanej przez pana Marka Drwięgę, w której uczniowie z pobliskich szkół odwiedzili miejsca upamiętniające tragiczną śmierć osób pragnących żyć w wolnym kraju.

Odwiedzone miejsca to:

- cmentarzyk rozstrzelanych Żydów na Granicy w Porażu,

- miejsce straceń na Gruszce,

- pomnik żołnierzy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w 1939 r. w Bykowcach,

- pomnik w hołdzie ofiarom Zwangsarbeitslager w Zasławiu.

   Uczniowie  szkół podstawowych z Czaszyna, Poraża i Tarnawy Dolnej poznali historię w każdym z tych miejsc i zapalili znicze oddając cześć poległych. Wyjazd obył się w godzinach popołudniowych z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i dostosowaniem do wytycznych związanych z zagrożeniem epidemiologicznym.

 


 

Przegląd kartek na Boże Narodzenie

 

Chętni uczniowie klas I-III wykonali kartki na zbliżające się święta. Dzieci miały różne pomysły, postarały się i oto możemy wszyscy podziwiać piękne prace. Bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w naszym szkolnym przeglądzie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Filmik prezentujący zdjęcia uczniów

 


 

"Razem na Święta"

 

   Nasi uczniowie z młodszych klas włączyli się do akcji „Razem na Święta”. Dzieci wykonały świąteczne pocztówki, które otrzymają emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Ponieważ ważne jest kształtowanie, już u najmłodszych dzieci, poczucia odpowiedzialności za drugą osobę, budowanie wspólnot i umacnianie więzi. Mamy świadomość, że w tym trudnym czasie wiele osób czeka na wsparcie i dobre słowo. Pozostałe kartki z pięknymi życzeniami trafiły do rodziców dzieci z zerówki. Tak więc, niech te piękne świąteczne pocztówki i szczere życzenia będą wyrazem naszych dobrych działań i pamięci o ludziach wokół nas.

 


 

Społeczność Szkoły Podstawowej w Czaszynie
 zaprasza serdecznie wszystkich mieszkańców Czaszyna
 i sympatyków naszej szkoły
 do przyłączenia się do akcji Razem na Święta.

Zobacz na naszym FanPage'u filmik uczniów naszej szkoły promujący akcję.

 


 

Święty Mikołaj w naszej szkole

 

   7 grudnia nasze najmłodsze dzieci  odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz odpowiadały na pytania. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Bardzo miło zaskoczona została Pani Madzia oraz Pani Dyrektor, które również otrzymały prezenty, ponieważ dzieci potwierdziły, że panie tego roku były bardzo grzeczne  Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a wielkie wzruszenie na twarzach Pań, także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

 


 

3 grudnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

   W czwartek (03.12) przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie.

   Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypomina nam, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności oraz  uświadamia, że likwidacja barier i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania zależy jedynie od nas samych.

 


 

Dzień Pluszowego Misia  - 25 listopada

 

Misie mają swoje święto od 2002 roku kiedy to minęło dokładnie 100 lat od powstania tej popularnej maskotki. Pierwszy pluszowy miś powstał w Stanach Zjednoczonych. Niemal od razu stał się ulubioną zabawką dzieci na całym świecie. Chyba każdy z nas ma lub miał swoją ulubioną przytulankę.

Misie pocieszają gdy jesteśmy smutni, pomagają zasypiać i zawsze chętnie wysłuchują naszych sekretów. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w tym roku dzieci z naszej szkoły uczciły to święto tworząc galerię zdjęć z pluszakami. Uczniowie klasy pierwszej wykonali też piękne prace plastyczne zrobione różnymi technikami, a przedstawiające właśnie misie.

 


 

Świetlicowy konkurs plastyczny "11 Listopada - Święto Niepodległości"

 

Pod koniec października 2020 r. został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny „11LISTOPADA- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”. Wzięło w nim udział 19 uczniów z oddziału przed szkolnego oraz klas I-III. Młodzi artyści za pomocą różnych technik plastycznych zaprezentowali trudne dzieje Naszej Ojczyzny. Prace były bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jury przyznało następujące miejsca:

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY : -I miejsce: Julia Dobosz -II miejsce: Milena Jankowska -III miejsce: Lena Leśniowska

KLASA PIERWSZA: -I miejsce: Krystian Gocek -II miejsce: Gracjan Dąbrowski -III miejsce: Oliwia Leśniowska.

KLASA DRUGA: -I miejsce: Martyna Władyka -II miejsce: Kornelia Paszko -III miejsce: Zofia Pawłowska.

KLASY TRZECIE: -I miejsce: Michalina Koczera -II miejsce: Aleksandra Kurinka -III miejsce: Wiktoria Paszko.

WYRÓŻNIENIA: Adrian Osękowski, Maria Frej, Aniela Pawlikowska, Karol Skiba, Gabriel Leśniowski, Daria Baran, Iwona Skiba.

Prace można będzie obejrzeć po powrocie do szkoły na wystawie pokonkursowej. Rozdanie dyplomów odbędzie się po powrocie do szkoły. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 


 

Śniadanie daje moc!

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

To najlepszy start w nowy dzień!

9 listopada w naszej szkole, mimo innych warunków niż zazwyczaj realizowaliśmy program „Śniadanie Daje Moc” organizowany w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Oddział przedszkolny zrobił swoje przepyszne śniadanie w szkole. Uczniowie klas 1-3 przygotowali wraz z rodzicami zdrowe kanapki, utrwalając w ten sposób wiadomości dotyczące witamin i ich znaczenia dla organizmu młodego człowieka.

 


 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika biblioteki szkolnej

 

„Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”

   6 listopada 2020 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. W poczet czytelników biblioteki przyjętych zostało 10 uczniów. Wszyscy wychowankowie zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej. Uczniom zostały odczytane Prośby Książek. Nowi użytkownicy biblioteki złożyli ślubowanie czytelnicze oraz otrzymali karty biblioteczne. Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Ślubowanie na Czytelnika.

   Pierwszoklasiści wypożyczyli również pierwszy raz książkę w bibliotece szkolnej. Życzymy Wam drodzy Czytelnicy, by poznawane przez Was litery opowiedziały Wam wszystko. Oko było Otwarte jak O i niech Oświetla Obrazy. U niech będzie Uważne jak Ucho, a R- Ruchliwe jak Ręce, którymi można Robić wszystko. Niech F pachnie jak Fioletowe Fiołki, a K niech Kocha Książki. Życzymy Wam jeszcze dużo W, Wielkiego jak Wasza Wyobraźnia.


 

Dzień postaci z bajek

 

   Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka w wieku przedszkolnym  i wczesnoszkolnym a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny  i radosny. Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

   W tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły z klas 0-III wraz z wychowawczyniami i p. dyrektor przybyli do szkoły przebrani w przepiękne bajkowe stroje. Głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa.

   Dzieci prezentowały swoje stroje i przyniesione z domu rekwizyty, opowiadały treść ulubionych bajek, odgadywały zagadki. Na ten dzień zaplanowane były również przeróżne konkursy dla dzieci oraz zabawa i tańce przy muzyce.

   Na zakończenie zabawy dzieci wysłuchały bajki, którą przeczytała pani dyrektor Sylwia Drozd. Doskonała atmosfera, ogrom włożonej pracy, piękne stroje przygotowane przez kochanych rodziców uczniów, to wszystko spowodowało niezapomniane chwile w świecie postaci z bajek.

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

 


 

Szkoła pamięta

 

   Tradycyjnie już na naszym cmentarzu pojawiły się i zapaliły znicze przewiązane wstążką z napisem: „Szkoła pamięta”. Postawiono je na groby nauczycieli, którzy niegdyś uczyli w naszej szkole.

   Na miejscowym cmentarzu, znajduje się też grób pana Władysława Mądrego - żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, biorącego udział  w czasie drugiej wojny światowej w bitwie o Anglię, uhonorowanego wysokimi odznaczeniami państwowymi.

 


 

Pasowanie Pierwszoklasistów

 

   Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka. Z niecierpliwością dziecko czeka każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka ono na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez Pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Dnia 29 października b.r. w Naszej Szkole odbyło się wyczekiwane przez pierwszoklasistów Pasowanie na ucznia. Chociaż z powodu pandemii inny niż co roku, dzień ten był bardzo uroczysty. Uczniowie z klasy 1 w obecności dyrektora szkoły pani Sylwii Drozd, wychowawcy Anny Osenkowskiej, grona pedagogicznego oraz koleżanek i kolegów złożyli ślubowanie. Następnie Pani Dyrektor poprzez dokonanie symbolicznego aktu pasowania przyjęła Pierwszoklasistów do wspólnoty szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Na zakończenie uroczystości wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

 


 

Dzień Drzewa i Dzień Czystego Powietrza

 

   W październiku obchodzimy m. in. Dzień Drzewa i Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji uczniowie klasy drugiej zaprezentowali przedstawienie p.t. ,,Dbamy o drzewa i czyste powietrze”. Opowiedzieli o tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest powietrze, którym oddychamy. Podali rady, jak każdy z nas może dbać o jego stan. W bardzo ciekawy sposób pokazali szkodliwość palenia śmieci. Przypomnieli sposób właściwego segregowania odpadów, które dzięki recyklingowi otrzymują ,,drugie życie”. Podkreślono również rolę drzew, które są naturalnym filtrem zanieczyszczonego powietrza. Mali aktorzy wzorowo przygotowali się do występu, dlatego na koniec otrzymali od swoich kolegów i koleżanek wielkie brawa.

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

   14 października to wyjątkowe święto wszystkich nauczycieli, pedagogów, wychowawców i pracowników oświaty. Dzisiaj, w tym trudnym czasie, pamiętamy o naszych nauczycielach. W naszej szkole wykonane zostały okolicznościowe kartki dla nauczycieli emerytów. Wszyscy pamiętamy, jak ważna jest rola Nauczyciela w życiu ucznia, którym każdy z nas jest lub był.

 

 

 

 

 

 


 

Wyprawa do Kenii z podróżnikiem grupy "Trzask"

 

   8 października odwiedził nas podróżnik grupy Trzask - pan Dariusz Rochecki, który niezwykle barwnie przedstawił nam kolejny kraj odwiedzony przez podróżników – Kenię.

   Prezentowany materiał z wyprawy przedstawiony był z podziałem na grupy wiekowe: dla uczniów klas I-IV (jedna godzina prezentacji) i dla uczniów klas V-VIII (dwie godziny prezentacji).

   Z przedstawionej fotorelacji mogliśmy się dowiedzieć o parku narodowym Masaj Mara, gdzie sawanna jest dominującą formacją roślinną, którą zamieszkują znane zwierzęta afrykańskie. Dowiedzieliśmy się o wszystkich zwierzętach wchodzących w skład „wielkiej piątki” oraz hipopotamach, krokodylach, antylopach gnu, itd. Poza zwierzętami poznaliśmy zamieszkującą tu ludność rdzenną - Masajów. Odwiedziliśmy jedną z ich wiosek i dowiedzieliśmy się jak żyli kiedyś i jak ich życie wygląda dziś. Później wybraliśmy się do Parku Narodowego Jeziora Nakuru, gdzie można spotkać flamingi, dowiedzieliśmy się dlaczego jest ich tu coraz mniej. Potem odwiedziliśmy miasto Nanyuki, które leży dokładnie na równiku, a następnie - wioskę  Umoja plemienia Samburu, w której nie ma mężczyzn. Podczas naszej wizualnej podróży odwiedziliśmy też Iten– rodzinne miasto wielu świetnych kenijskich biegaczy. Zaglądnęliśmy na plantację kawy i zwiedziliśmy region Kericho, gdzie uprawia się  herbatę.  A na koniec odwiedziliśmy sierociniec dla małych słoników i miejsce w którym można pogłaskać – a nawet pokarmić żyrafy.

   Nie zabrakło też rekwizytów i pamiątek przywiezionych z Kenii, które tym razem, nie można było dotknąć z racji zachowania środków ostrożności.

 


 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia nasza szkoła świętowała pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Jest  to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.

   Przygotowania do X ŚDTM trwały wiele dni. Uczniowie klas 0-III poznawali tabliczką mnożenia w malowankach i  labiryntach. Rozwiązywali ciekawe zadania, uzupełniali wykreślanki i  układali puzzle udostępnione przez Organizatora Głównego. Najwięcej radości sprawiły dzieciom sowy wykonane samodzielnie wg. udostępnionych szablonów.

   Uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki oraz podczas przerw. Zapamiętywali „Hasło dnia” oraz grali z wykorzystaniem kart Grabowskiego: m.in. w „Piłkarza matematyka”, „Królową skakanki”, „Szeryfa”. Wzięli również udział w II edycji konkursu „Z tabliczką mnożenia w tle...” na matematyczny wiersz, hasło, wyliczankę lub rymowankę.

   W piątek przystąpili do egzaminu o tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA i wszyscy go zdali. Komisja Egzaminacyjna złożona z uczniów klas młodszych egzaminowała również dorosłych,  którzy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Gratulujemy i serdeczni dziękujemy za udział w akcji.

   W tym roku wszyscy chętni mogą powtórzyć egzamin z tabliczki mnożenia online na stronie Organizatora Głównego. Nowością jest również   Internetowym Konkursie Matematyczno-logiczny „ARCYMISTRZ MNOŻENIA”, który rozpocznie się  5 października. Wszystkich zachęcamy do udziału.

 

 


 

Dzień Chłopaka

 

Dzień Chłopaka w naszej szkole obchodzono bardzo radośnie. Dla chłopców przygotowane były zagadki oraz różne konkursy za wykonanie których otrzymali pamiątkowe medale „SUPER CHŁOPAK 2020”.

 Na końcu wspaniałej zabawy dziewczynki wręczyły dżentelmenom upominki i złożyły życzenia:

Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego:

Niech każdy dzień dostarcza Wam radości

i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.

Niechaj problemy Was omijają,

A wszyscy bardzo Was kochają.

Bo jak nikt inny na świecie,

Wy na to zasługujecie!

 


 

Sprzątanie Świata - Polska 2020

 

   Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Dla dzieci jest to atrakcyjna i aktywna forma edukacji ekologicznej, dzięki której, od najmłodszych lat uczą się dbania o środowisko przyrodnicze. Akcja „Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie ograniczania śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
   Tegoroczne sprzątanie odbywało się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie, co powoduje wzrost ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie”, zamiast trafić na wysypisko śmieci.
We wtorek, 22 września w naszej szkole, w klasach 0-3 odbywały się zajęcia na ten temat. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o przetwarzaniu plastiku. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o przyrodę, chronić ją, a przede wszystkim próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie – „Dlaczego należy sprzątać świat?”. Klasa 3 zachęciła młodsze dzieci do wspólnego śpiewania piosenki „Posprzątajmy świat”- mądre słowa i skoczna melodia wszystkim przypadła do gustu. Potem wszyscy, na podwórku wrzucili zgniecione butelki do specjalnych worków. A nakrętki zgromadzono oddzielnie, aby wspomóc „Akcję zbierania nakrętek dla Adama”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Spotkanie z Rodzicami – Wywiadówka

Ze względu bezpieczeństwa zapraszamy na spotkania Rodziców z podziałem na dwie grupy z zachowaniem środków bezpieczeństwa:

22.09.2020 r. (wtorek)

- 16:30  Spotkanie na Sali Gimnastycznej – szkolenie wdrożenia e-dziennika
 dla rodziców klas: 1, 2, 3, 4

- 17:00  Spotkanie w klasach z Wychowawcami oddziału przedszkolnego „0”
 oraz klas 1, 2, 3, 4

23.09.2020 r. (środa)

- 16:30  Spotkanie na Sali Gimnastycznej – szkolenie wdrożenia e-dziennika
 dla rodziców klas: 5, 6, 7, 8

- 17:00  Spotkanie w klasach z Wychowawcami klas 5, 6 ,7, 8

Czytaj więcej…

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   Dnia 21 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka poprzez wspólne tańce, pląsy i zabawy integracyjne przy muzyce. Dzieci również podzieliły się widzą na temat tego jak być dobrym przedszkolakiem i co lubią robić w przedszkolu. Wspólna zabawa była bardzo udana i sprawiła dzieciom wiele radości.

 

 

 


 

Bezpieczna droga do szkoły

 

   16 września odwiedził naszą szkołę asp. szt. Artur Rajchel z Posterunku Policji w Zagórzu oraz pełniący funkcję dzielnicowego naszego rejonu mł. asp. Krzysztof Zięba. Podczas prowadzonej przez policjanta lekcji: dla klas 0-3 oraz IV-VIII skupiono się przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci. Funkcjonariusze poruszyli tematy bezpiecznej drogi do szkoły, przypominali jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych, przestrzegali przed zabawami w pobliżu jezdni, uczulali na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Uczniowie dowiedzieli się, że jednym z kluczowych punktów bezpieczeństwa na drodze jest noszenie odblasków, które umożliwiają kierowcom zauważenie osoby z odpowiedniej odległości oraz umożliwiają szybką reakcję. Klasa pierwsza otrzymała opaski odblaskowe. Liczymy, że wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

   Dodatkową atrakcją był pokaz przy samochodzie policyjnym: światła, dźwięki, wyposażenie - to jest to co chłopaki lubią najbardziej Starsze dzieci usłyszały prelekcję na temat zagrożeń „w sieci” oraz cyberprzemocy.

   Dziękujemy za bardzo pouczającą lekcję!

 


 

15 września - DZIEŃ KROPKI

 

   Święto kreatywności , odwagi i zabawy...   te słowa prezentują to, co tego dnia jest najważniejsze. Międzynarodowy Dzień Kropki włączyliśmy do naszych szkolnych tradycji klas I - III  i obchodziliśmy go po raz drugi. We wtorek wszystkich obowiązywała moda w kropki. Rozpoczęliśmy ten dzień od przeczytania fragmentu opowiadania Peter’a H. Reynolds  pt. „The dot” o historii Vashti.
   Historia ta bardzo poruszyła dzieci. W tym roku chyba jeszcze bardziej dojrzale zrozumieli przesłanie zawarte w jego treści. Po wysłuchaniu opowiadania każdy był gotowy, by ze swojej kropki zrobić wyjątkowe dzieło sztuki. Kulminacyjnym punktem tego dnia było opowiedzenie o swoim talencie – z zachwytem wysłuchaliśmy wypowiedzi dzieci:  w czym czują się wyjątkowi, jakie widzą w sobie najmocniejsze strony. Następnie przystąpiono do kropkowych wyzwań – zabaw. Dodatkową atrakcją tego dnia była fotościanka z kropkowymi gadżetami. Sprawiła ona wiele radości, a dodatkowo fotografie stanowią piękną pamiątkę po tym ważnym dniu.
   Dzień Kropki pozwala na dokonanie refleksji nam ludziom, nam rodzicom, nam pracownikom, nam nauczycielom, nam uczniom, nam dzieciom, nam...  jak wiele może zmienić jedno słowo czy gest co dosadnie ukazuje historia Vashti.
   Celebrujmy Dzień Kropki w każdej napotkanej okazji. Nasi uczniowie, dzieci kreują świat. Zapewniając im wiarę w swoje możliwości, wskazując sposoby odkrywania siebie, dając poczucie bycia ważnym, utalentowanym, wyjątkowym, sprawiając, by mieli odwagę wierzyć w siebie i swoje umiejętności, dodajemy skrzydeł.

Streszczenie opowiadania:  Tutaj

 


 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, w którym nastąpiła zmiana dyrekcji placówki i zostały wprowadzone liczne obostrzenia związane z funkcjonowaniem szkoły w okresie pandemii.

W związku z tym inauguracja roku szkolnego przebiegała inaczej niż w poprzednich latach. Po mszy św. do szkoły przyszli uczniowie klas 0 – 3. Powitani przez  nową panią dyrektor Sylwię  Drozd udali się ze swymi wychowawcami do klas. Z grona wychowawczyń klas I – III po wieloletniej pracy w szkole na emeryturę odeszła   pani Jolanta Ferenc, którą pożegnaliśmy  na sierpniowej konferencji Rady Pedagogicznej. Po  opuszczeniu  szkoły przez młodszych uczniów w  sali gimnastycznej zebrali się ich starsi koledzy z  klas 4 – 8. Tam w obecności obejmującej stanowisko dyrektora – pani Sylwii Drozd, Zastępcy Burmistrza i Sekretarza  Miasta i Gminy Zagórz – pani Alicji Górniak, nauczycieli, uczniów i przedstawiciela rodziców pożegnano  odchodzącą na świadczenie kompensacyjne panią dyrektor Elżbietę Stefanowską. W zaprezentowanym z tej okazji  krótkim programie artystycznym nie zabrakło humoru, ale pięknie zaśpiewana przez ucznia klasy ósmej rzewna piosenka uzmysłowiła zebranym, że nieubłaganie nadszedł czas pożegnań, co na pewno wielu zebranym  wycisnęło łzy z oczu. Do pani Elżbiety Stefanowskiej skierowali również słowa uznania pracownicy szkoły, mówiąc o Jej zaletach jako człowieka i dyrektora, przypominając zasługi dla szkoły, którą kierowała 29 lat. Wręczenie symbolicznych kwiatów przez nauczycieli, rodziców i uczniów  i ciepłe słowa wypowiedziane przez odchodzącą panią dyrektor były dopełnieniem tej pożegnalnej  uroczystości. W życiu coś się kończy, coś zaczyna. Pożegnaliśmy  panią Elżbietę Stefanowską, a potem kwiatami  powitaliśmy panią Sylwię Drozd, życząc Jej  satysfakcji z realizacji  planów zawodowych, owocnej współpracy z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi, uczniami  i organem prowadzącym oraz wszelkiej pomyślności w sprawowaniu tej trudnej misji.

Na pewno ten inny niż zwykle 1 września na długo zostanie w naszej pamięci.

Tutaj zamieszczamy słowa podziękowania skierowane do odchodzącej na świadczenie kompensacyjne pani dyrektor Elżbiety Stefanowskiej.

-----------


Wychowawcami poszczególnych klas są:

   klasa 0 – Magdalena Borkowska
   klasa I - Anna Osenkowska
   klasa II - Anna Hańczuk
   klasa III - Anna Stawarz
   klasa IV - Paweł Stefanowski
   klasa V - Sylwia Słoniewska
   klasa VI - Jarosław Bochnak
   klasa VII - Iwona Pałasz
   klasa VIII - Renata Kaczmarska
  
Życzymy wszystkim szczęśliwego nowego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że długo będziemy mogli cieszyć się szkołą bez przechodzenia na naukę zdalną.

 

 


  

Zbliża się nowy rok szkolny 2020/2021

 

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

 

Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się  1 września 2020 r. o godzinie 800 w Kościele p. w. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO w Czaszynie.

Informujemy, że opiekę nad dziećmi w drodze do kościoła i szkoły sprawują Rodzice.

Uczestnicy mszy św. powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (stosować środki ochronne: osłona ust i nosa)

 

Inauguracja nowego roku szkolnego - dla wszystkich uczniów klas O – VIII - odbędzie się  po zakończeniu Mszy Św. zgodnie z poniższym harmonogramem

Uczniowie/Rodzice gromadzą się przed głównym wejściem  Szkoły zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) w przestrzeni szkoły-opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

 

Godz. 9.15

Prosimy o punktualne przybycie,  uczniowie wraz ze swoimi Wychowawcami udają się do swoich sal:

 

Uczniowie klasy 0 (z 1 rodzicem/opiekunem)

Uczniowie klasy I (z 1 rodzicem/opiekunem)

Uczniowie klasy II (bez rodzica/opiekuna)

Uczniowie klasy III (bez rodzica/opiekuna)

 

Godz. 10.00

Uczniowie klasy IV

Uczniowie klasy V

Uczniowie klasy VI

Uczniowie klasy VII

Uczniowie klasy VIII

 

Uczniowie gromadzą się przed wejściem głównym do Sali Gimnastycznej (zachowując dystans między sobą) o godzinie 10.00 uczniowie wraz ze swoimi Wychowawcami udają się na Salę Gimnastyczną na Inaugurację nowego roku szkolnego.

 

Przypominamy Uczniom, że w tym dniu obowiązuje strój apelowy.

 

 


Rok szkolny 2019/2020