Uroczyste zkończenie roku szkolnego

 

Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 zakończony!

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas I-VII oraz pożegnanie uczniów klas VIII.

Dzień zakończenia roku szkolnego to dla większości uczniów jeden z najbardziej oczekiwanych dni w całym roku. W ciągu trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji, dzieci nie będą musiały wcześnie wstawać i pamiętać o codziennym przygotowywaniu się do lekcji. Wolny czas pozwoli im na relaks i odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkania z rówieśnikami oraz wakacyjne wyjazdy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani Dyrektor Sylwia Drozd podziękowała nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom za cały rok pracy.

Absolwenci szkoły w czasie uroczystego apelu odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe. Młodzież pożegnała się ze swoją wychowawczynią - panią Iwoną Pałasz. Życząc naszym uczniom sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej, pożegnaliśmy się i rozpoczęliśmy okres niecierpliwie oczekiwanego wypoczynku.

W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły pożegnała również odchodzące na emeryturę wieloletnie nauczycielki: panią Marię Błażowską oraz panią Annę Stachowską. Pani Dyrektor wyraziła uznanie i wdzięczność za wieloletnią pracę w naszej szkolnej rodzinie, za serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Życzyła delektowania się czasem wolnym na emeryturze oraz realizowania swoich marzeń i pasji. Do podziękowań dołączyła się również Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

A.O.

 


 

Piknik Rodzinny

 

19 czerwca, w niedzielę, Szkoła Podstawowa zorganizowała Piknik Rodzinny. Oprócz wspólnej zabawy, calem było zebranie funduszy na zakup sztandaru szkoły.

Zapewniono moc atrakcji, takich jak:

- występy dzieci i młodzieży naszej szkoły

- zabawa z animatorem (zumba, gry, zabawy, malowanie twarzy)

- sale doświadczeń (fizyka, chemika, matematyczne łamigłówki)

- prezentacja sprzętu i pokaz umiejętności : Służby Ochrony Kolei, Policji, Straży Pożarnej, Sanockiej Jednostki Strzeleckiej

- nawigacja dronem,

- zawody sportowe

- stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Lesko

- Quiz dla dzieci i dorosłych organizowany przez KRUS o/Sanok

W ofercie było tez cos dla ciała:

- pyszne ciasta, gofry, lody, wata cukrowa, popcorn, kiełbaski z grilla i serwowane przez strażaków pyszności z kuchni polowej.

Dziękujemy osobom i firmom, które już wsparły nasze starania i są to:

- "Jędruś" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Andrzej Jędrzejek

- INTERQ USŁUGI INTERNETOWE Ryszard Ziembicki, Tomasz Skotnicki

- Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Zagórzu

- Mateusz Janiec Służba Ochrony Kolei Posterunek w Zagórzu

- Gabriela Bałut Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sanoku

- Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie.

- Koło Gospodyń Wiejskich w Czaszynie

- Nadleśnictwo Lesko

- Sanocka Jednostka Strzelecka

- Komenda Powiatowa Policji w Sanoku

 

 


 

Dzień Przyjaciela i Przyjaźni

 

W naszej szkole wczoraj i dziś obchodziliśmy Dzień Przyjaciela i Przyjaźni w klasach I-III. Głównym celem tej akcji było propagowanie postaw wzajemnej życzliwości, szacunku wobec siebie oraz zwrócenie uwagi uczniów na wartość przyjaźni, trudu jej zdobycia i dbania o nią.
Z tej okazji zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat przyjaźni, naszych przyjaciół. Uczniowie starali się też odpowiedzieć na następujące pytania: Kto jest prawdziwym przyjacielem?, Jakie powinien mieć cechy?, Co robić by podtrzymać przyjaźń?
Uczniowie zrobili sobie zdjęcia ze swoimi przyjaciółmi na pamiątkę.
Przyjaciel to jedna z najważniejszych osób w naszym życiu, dlatego o przyjaźń warto dbać, a Dzień Przyjaciela jest do tego najlepszą okazją.

Drodzy uczniowie życzymy Wam prawdziwych i szczerych przyjaźni, takich na całe życie, na dobre i na złe.

A.O.

 

 


 

Wycieczka przedszkolaków

 

   Dnia 8 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Klasztoru w Zagórzu. Jest to piękne miejsce, które powinien zobaczyć każdy z nas. Dziękujemy wspaniałej przewodniczce pani Ewelinie, która z ogromnym zaangażowaniem opowiedziała nam o tym pięknym miejscu. Wirtualne zwiedzanie ruin Klasztoru było fascynujące. Sala ruchomych obrazów, umożliwiła obejrzenie najważniejszych epizodów związanych z historią obiektu i słynnych walk konfederatów. Atrakcją była również sala mnicha, wzorowana na XVIII-wiecznej celi. Był to czas pełen wrażeń i emocji. Więcej zdjęć TUTAJ.

M.B.

 


 

Wycieczka uczniów klas VI-VIII

 

   2 czerwca, tuż przed świtem, uczniowie klas 6-8 pod opieką swoich wychowawców i Pana Huberta Wolwowicza, wyjechali na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Pani Iwona – pilot naszej wycieczki oraz przewodnik lokalny – Pani Marzena, zadbały o zrealizowanie naszego programu w 100 % w najlepszy możliwy sposób.

A w programie znalazły się:

- Poznanie symboliki Pomnika „Polegli – Niepokonani” na cmentarzu Powstańców Warszawy.
- Spacer po ogrodach Łazienki Królewskie, gdzie można było zobaczyć: Belweder, Starą Pomarańczarnię, Amfiteatr, Biały Domek, Podchorążówkę, Pałac na wyspie.
- Wejście na taras widokowy Stadionu Narodowego.
- Zwiedzanie Starego Miasta (Plac Zamkowy, Rynek, Gnojna Góra, Barbakan, Szeroki Dunaj, Pomnik Małego Powstańca, Archikatedra Św. Jana, Krakowskie Przedmieście).
- Uczczenie pamięci poległym za ojczyznę przy Grobie Nieznanego Żołnierza z obejrzeniem zmiany warty.
- Gra miejska oparta na losach bohaterów książki „Kamienie na Szaniec” – zwiedzanie połączone z zabawą: szukanie miejsc według wskazówek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie zadań z poznaniem warunków życia w okupowanym mieście i zasad pracy konspiracyjnej.
- Zwiedzanie Zamku Królewskiego.
- Spacer Bulwarami Wiślanymi i Ogrodami na Dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Symulacja nieba i projekcja filmu w Planetarium.
- Zabawa połączona z poznaniem praw nauki w Centrum Nauki Kopernik.

Z pewnością wrażeń nie zabrakło, pogoda była wręcz idealna, a uczestnicy wycieczki mogli odpocząć w nocy w 3-gwiazdkowym hotelu, jeśli tylko mieli zamiar spać :)

J.B.

 


 

Wycieczka uczniów klas I-III

 

   2 czerwca uczniowie klas I-III kontynuowali obchody Dnia Dziecka. Wczoraj w szkole dzieci otrzymały słodkie upominki od wychowawczyń i rodziców. Dzisiaj wybraliśmy się do Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, gdzie dzieci wzięły udział w zajęciach w edukacyjnej sali OGNIK, które prowadzili strażacy. Następnie zwiedzaliśmy dziedziniec sanockiego zamku oraz rynek i spacerkiem schodami franciszkańskimi przeszliśmy do Pijalni Czekolady. Na miejscu dzieci uczestniczyły w "warsztatach czekoladowych", a potem nastąpiła słodka degustacja wszystkich wyrobów i rozmaitości sygnowanych przez mistrza czekolady M. Pelczara.
Pełni słodkich wrażeń i niezapomnianych wróciliśmy do szkoły.

A.S.

 


 

Dzień Dziecka w zerówce

 

   Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym oddziale przedszkolnym tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, pyszny poczęstunek i wiele innych niespodzianek. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

M.B.

 


 

Podsumowanie innowacji czytelniczej

 

   Dnia 31.05.2022 r. odbyło się podsumowanie innowacji czytelniczej prowadzonej w oddziale przedszkolnym przez panią Marię Błażowską i panią Magdalenę Borkowską w bieżącym roku szkolnym. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Najpierw uczennice z klasy IV zaprezentowały przedstawienie "Wokół książki" opowiadające o historii jej powstania. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły część artystyczną złożoną z wierszy, piosenek i tańca o książce. Pokazały również wykonane przez siebie książeczki. Na pamiątkę przeprowadzonej innowacji dzieci otrzymały "Legendy krakowskie i warszawskie". Wierzymy, że zrealizowana innowacja wpłynie na rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci.

M.B.

 


 

Nasi uczniowie w Biegu Nieczui w Zagórzu

 

   W sobotę 28 maja liczna grupa uczniów z klasy drugiej i trzeciej naszej szkoły uczestniczyła w V Biegu Nieczui w Zagórzu zorganizowanym przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Miło nam poinformować, że na dystansie 400 metrów pierwsze miejsce wywalczył Oskar Osenkowski (klasa III).
   Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy dziś stawili się na starcie zawodów i reprezentowali naszą szkołę. Jesteśmy z Was dumni i oczywiście serdecznie gratulujemy Oskarowi !

A.O.

 


 

Znamy wyniki konkursu pięknego pisania

 

   W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się po raz kolejny Konkurs Pięknego Pisania. Jego celem jest promowanie ładnego, starannego pisma, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie zdolności artystycznych. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem uczniów klas IV - VII. Wzięło w nim udział 16 osób, spośród których komisja konkursowa wyłoniła najlepszych kaligrafów. Z wielką radością informujemy, że I miejsce zajęła Katarzyna Kaleniecka z kl. VII, II miejsce - Martyna Inglot z kl. VI, III miejsce - Michalina Koczera z kl. IV. Przyznano również 3 wyróżnienia. Otrzymali je: Alexandra Janocha z kl. VI, Julia Osenkowska z kl. VI oraz Michał Jurczak z kl. VII.
   Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

S.S.

 


 

Po egzaminach!

 

Kolejne egzaminy 8-klasisty są już wspomnieniem.
Jesteśmy dumni, że mamy takich wspaniałych Uczniów!
Dziękujemy Nauczycielom za przygotowanie do egzaminów,a Wychowawczyni Pani Iwonie oraz księdzu Andrzejowi za wsparcie.

Uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach.

A.O.

 


 

26 maja - Dzień Matki

 

W tym wyjątkowym dniu, życzymy wszystkim Mamom zachowania zdrowia, siły, wytrwałości, cierpliwości i energii, tak potrzebnej w wychowywaniu dzieci.
Każda z Mam jest Super Bohaterką, choć każda jest inna, ale wszystkie są wyjątkowe!

Z tej okazji przesyłamy wszystkim Mamom cudowne życzenia, do których gorąco się dołączają uczniowie klas I-III.
Zapraszamy do obejrzenia pliku video z piękną piosenką dla Wszystkich Mam!

A.O.

 


 

Egzaminy ósmoklasistów

 

   Rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasistów, które są warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Ilośc zdobytych z egzaminów punktów będzia miała znaczenie w dostaniu się do wybranej szkoły średniej. Przed ósmoklasitami trzy nastepujące częśći egzaminów:

   - 24 maja: język polski

   - 25 maja: matematyka

   - 26 maja: język angielski

Życzymy zdającym powodzenia i uzyskania jak najwięcej punktów :).

 


 

Wycieczka klasy 4 do Foresterium w Zagórzu

 

   20 maja klasa 4 odwiedziła Klasztor Zagórz i Centrum Kultury Foresterium. Uczniowie obejrzeli celę mnicha, wysłuchali objaśnień przewodnika nt. konfederacji barskiej, poznawali historię klasztoru za pomocą wirtualnych okularów, obejrzeli film opowiadający o historii Zagórza w sali kinowej. Brali udział w warsztatach plastycznych. Obejrzeli z zewnątrz ruiny klasztoru. Odbyli bardzo ciekawą wycieczkę o wielu walorach historyczno-przyrodniczych.

 


 

Pielgrzymka dzieci komunijnych
do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic

 

   W duchu wdzięczności i radości za I Komunię świętą, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, ks. Andrzejem i Panią wychowawczynią Anną Hańczuk 19 maja 2022r. uczestniczyli w pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Wszyscy mogli wziąć udział w Mszy świętej w kościele. Po Mszy świętej, krótkim odpoczynku i posiłku uczniowie pomodlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej oddając się pod opiekę Matce Bożej. Następnie zwiedzali Bazylikę.
   Kolejny etap to pobyt w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i modlitwa przy chrzcielnicy, gdzie dla św. Jana Pawła II „wszystko się zaczęło”, potem zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Karola Wojtyły i w pobliskiej cukierni degustacja słynnych wadowickich kremówek.
   Pielgrzymka pozwoliła dzieciom poznać miejsca kultu religijnego, podziękować Panu Bogu i Maryi za dar I Komunii Świętej, a także dostarczyła wielu wrażeń i pozwoliła na miłe spędzenie czasu w otoczeniu najbliższych osób.

Ks. Andrzej.

 


 

Uczniowie klas I-III na teatralnym spektaklu w SDK

 

   20 maja uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III wybrali się do SDK w Sanoku na spektakl pt. „Lokomotywa Pana Tuwima”. Organizatorem był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
   „Czarodziejska lokomotywa” zabrała wszystkich w podróż do wierszy Juliana Tuwima między innymi takich jak: „O Panu Tralalińskim”, „Dyzio marzyciel”, „Okulary”, „Słoń Trąbalski”, „Abecadło”, "Rzepkę" i wiele innych.
   Widząc zadowolone i uśmiechnięte twarze uczniów jesteśmy pewni, że wyjazd można uznać za udany.

A.O.

 


 

Pani Fryzjerka w naszej szkole

 

   Dnia 17 maja do naszej szkoły zawitała Pani Fryzjerka – Mariola Kusiak, która przyniosła na spotkanie cały kuferek ciekawych rzeczy, których używa na co dzień w swojej pracy. Dzieci z dużym zaciekawieniem obserwowały, jakie „skarby” znajdują się w tak pokaźnym kuferku. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi do czego dany przedmiot służy. Na stoliku pojawiły się m. in. prostownica, suszarka, maszynka do strzyżenia, lokówka, pędzel do omiatania włosków, grzebienie, szczotki itp. Pani Mariola opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca, zwróciła także uwagę dzieci na konieczność dbania o swoje włosy oraz wizyty u fryzjera. Przy tej okazji również zrobiła dziewczynkom piękne fryzury. To było cenne spotkanie dzięki któremu nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć trudną, wymagającą precyzji i cierpliwości pracę fryzjerki. Bardzo dziękujemy Pani Marioli za chęć przybliżenia dzieciom swojego zawodu oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej. Zapraszamy do galerii..

 


 

Przedszkolne wędrówki Smoczka Sanoczka

 

   W ramach podsumowania projektu "Przedszkolne Wędrówki Smoczka Sanoczka" zadaniem do wykonania było zrobienie zdjęcia w najbardziej charakterystycznym obiekcie architektonicznym w naszej miejscowości. Dnia 18 maja Przedszkolaki wybrały się na spacer wraz ze swoim Smoczkiem do zrobienia wspólnego zdjęcia przy Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Czaszynie. W drodze powrotnej dzięki uprzejmości pani Marioli mogliśmy zobaczyć jak wygląda salon fryzjerski oraz zobaczyć etap tworzenia fryzury. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

M.B.

 


 

Dzień niezapominajki

 

   Dzień Niezapominajki obchodzimy 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność ekologiczną.
   Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, sytuacji, miejsc i lokalnych tradycji. Święto to zachęca do pamiętania o bliskich, o życzliwości oraz do otwarcia się na drugiego człowieka.
   Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III w tym dniu ubrani byli na niebiesko. Była to okazja do znakomitej zabawy, ale też do zdobycia nowej wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie. Wychowawczynie przybliżyły dzieciom znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody. Mamy nadzieję, że to urocze Święto Niezapominajki, przyczyni się do rozbudzania w dzieciach i nas samych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej.

A. O.

 


 

Wycieczka do Pstrągowej

 

   13 maja klasy 4 i 5 pojechały na wycieczkę do Pstrągowej. Uczniowie zwiedzili ranczo znajdujące się nieopodal lasu. Brali udział w warsztatach kulinarnych dotyczących wykonywania i pieczenia proziaków. Do atrakcji, dzięki którym doskonale się bawili i ciekawie spędzili wolny czas należały: park linowy, tor pontonowy, wieża widokowa, letni kulig, zwiedzanie indiańskiego namiotu tipi, karmienie zwierząt w mini zoo, karmienie ryb w stawie, poczęstunek. Uczniowie ciekawie spędzili czas, mieli okazję pobyć razem. Czas przeznaczony na rozrywkę okazał się być potrzebny.

A.W.

 


 

Dwudniowe zajęcia terenowe w Bieszczadach

 

   12-13 maja, uczniowie klasy 7 i 6 wzięli udział w dwudniowych zajęciach terenowych w Wołosatem w ramach programu edukacyjnego Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

   W pierwszym dniu zrealizowaliśmy ścieżkę dydaktyczną w wejściu na najwyższą górę Bieszczadów polskich – Tarnicę. Pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pan Cezary Ćwikowski, przybliżył uczniom układ pięter roślinnych Bieszczadów, bezpośrednio zapoznawał z charakterystycznymi gatunkami roślin, wyjaśniał zależność budowy geologicznej z rzeźbą terenu oraz przedstawiał przykłady działań Bieszczadzkiego Parku Narodowego mających na celu ochronę i zachowanie tej unikatowej przyrody a zarazem jej udostępnienie turystom.

   Pogoda była, jak na zamówienie - ciepło, słonecznie, trochę wietrzyście, ale z przyjemnie. Wieczorem mogliśmy zapalić ognisko i upiec kiełbaski, a to był ciepły wieczór jak na pierwsza połowę maja w tej części Bieszczadów.

   W drugim dniu poznaliśmy historię wsi Wołosate i życie jej mieszkańców, jakie 100 lat temu wyglądało. Zwiedziliśmy zachowane pozostałości ich bytowania, w tym stary cmentarz i pozostałości cerkwi. Następnie wróciliśmy do eksploracji przyrody, a konkretnie wodnych ekosystemów. Poznaliśmy naturalnych mieszkańców środowiska oczka wodnego oraz potoku górskiego. Uczestnicy sami ich wyławiali. Nawet dziewczyny nie bały się żab, jaszczurek, larw i owadów :) Wyłowione okazy przynoszone były do naszego głównego punktu obserwacji i badań, gdzie pan Cezary pomagał nam je zidentyfikować oraz omawiał ich funkcjonowanie, rozwój oraz zależności środowiskowe.

   Był to bezpośredni kontakt z przyrodą i najlepszy sposób jej poznawania, a przy okazji – sama przyjemność czynnego odpoczynku w Bieszczadach :)

J.B.

 


 

Lekcje przyrody z panią leśnik

 

   Dnia 12 maja w oddziale przedszkolnym oraz w klasie II lekcje przyrody poprowadziła Pani Agnieszka Groń - leśnik z Nadleśnictwa Lesko. Pani zaprezentowała dzieciom swój mundur, a następnie opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję pooglądać filmy o zwierzętach zamieszkujących lasy naszej okolicy. Pani leśnik zadawała uczniom wiele pytań i zagadek, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Serdecznie dziękujemy za wizytę i upominki dla uczniów.

A. O.

 


 

Szkolny happening "Warto czytać"

 

   Uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji plastyki opracowali i przygotowali w bibliotece szkolnej happening p.t. ,,Warto czytać”, w którym mogli wziąć udział uczniowie naszej szkoły. W trakcie happeningu było wspólne czytanie książki połączone z rozmową zachęcającą do jej wypożyczenia i samodzielnego przeczytania oraz zabawa ruchowa z książką. Atrakcją była loteria fantowa, a więc szczęśliwcy mogli wybrać sobie książkę na własność, którą przeczytają w wolnym czasie. Każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci ciekawej i bardzo przydatnej podczas czytania zakładki do książki. Happening spełnił zakładane cele, a spotkanie na pewno zostanie na długo w pamięci naszych uczniów.

 


 

Nasze dary dla Ukrainy dotarły do celu

 

   Chcemy poinformować, że wszystkie dary zbierane przez naszą społeczność szkolną, przekazaliśmy potrzebującym mieszkańcom ukraińskiego Czernihowa dziękujemy Panu Grzegorzowi Czepiel za dostarczenie wszystkich darów do miejsca załadunku pomocy humanitarnej Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą" dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę

Poniżej przedstawiamy relacje od obdarowanych:

https://www.facebook.com/404176023458621/posts/1183654012177481/

S.D.

 


 

Podsumowanie konkursu historycznego
w Centrum Kultury Foresterium

 

   „By czas nie zaćmił i niepamięć…”, to czwarta już edycja wojewódzkiego konkursu historycznego, którego tematem było „Powstanie kolei i jej wpływ na życie mieszkańców Ziemi Sanockiej w ostatnim 150-leciu”. W tym roku naszą szkołę reprezentował Kacper Władyka, który nie zajął miejsca w konkursie, ale nabył nowych doświadczeń, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.
   Konkurs odbył się w niedawno otwartym Centrum Kultury Foresterium a uczestnicy mieli okazję obejrzeć ten pięknie odrestaurowany obiekt, poznając jednocześnie fragment rodzimej historii. W czasie zwiedzania, jury pod przewodnictwem pani Ewy Rodkiewicz, dokonało oceny prac.
   Nagrody ufundował i rozdał na podsumowaniu konkursu Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Pan Ernest Nowak

   Wszystkim serdecznie gratulujemy !

S.D.

 


 

Dzień bibliotekarza i bibliotek

 

   8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto, które zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji życzymy Pani Marii - naszej szkolnej Bibliotekarce- zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, wielu czytelników, tych małych i tych dużych, wielu ciekawych pomysłów w promowaniu czytelnictwa. To dzięki Pani Marii drzwi naszej biblioteki są zawsze otwarte, a półki są pełne ciekawych książek.
   W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-III złożyli serdeczne życzenia oraz zaśpiewali wesołą piosenkę w podziękowaniu za cierpliwość i życzliwość oraz ciekawe happeningi, które zawsze Pani Marysia organizuje dla całej społeczności naszej placówki.

A. O.

 


 

Spotkanie z fizjoterapeutką

 

   Dnia 06.05.2022r. odbyło się spotkanie uczniowie kl. 0 - VIII z fizjoterapeutką p. Barbarą Ryniak. Spotkanie miało formę pogadanki profilaktycznej o wadach postawy i sposobach zapobiegania im. Dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to osoba , która przez ćwiczenia i zabiegi pomaga ludziom chorym. Wytłumaczyła, że do jej zadań należy min. poprawienie sprawności ruchowej, zatrzymanie postępującej choroby poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów, masaży i ćwiczeń. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej pogawędki na temat ,,Czym jest prawidłowa postawa ciała”. Następnie uczniowie dowiedzieli się, co charakteryzuje prawidłową i nieprawidłową postawę ciała. Oglądały obrazy ,,Wady postawy ciała dzieci w wieku szkolnym”. Poznały przyczyny nieprawidłowej postawy i jak zapobiegać powstawaniu wad postawy. Winowajcą okazał się siedzący tryb życia, mała aktywność ruchowa i nieodpowiednie noszenie plecaków z książkami. Dzieci miały możliwość oglądnięcia filmu edukacyjnego ,,Jak dbać o prawidłową postawę ciała w trakcie pracy i nauki”. Pani Barbara pokazała ćwiczenia ogólnorozwojowe, które kształtują nasz cały organizm oraz pozwalają na jak najlepsze rozwijanie naszego ciała, a także wraz z dziećmi wykonała kilka ćwiczeń, które są bardzo ważne aby utrzymać zdrowy kręgosłup i stopy. Dzieci chętnie i bardzo aktywnie ćwiczyły . Pani fizjoterapeutka przypomniała dzieciom, że po każdej aktywności ruchowej należy ,, uzupełnić ubytek wody'', czyli wypić wodę.
   Bardzo dziękujemy za wizytę w naszej szkole !!!

A. H.

 


 

Uczniowie klas 0-3 z wizytą w ochotniczej Straży Pożarnej w Czaszynie

 

   Jak co roku w dniu 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka i dzień św. Floriana patrona Strażaków.
   Święto jest dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności Strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”!
   Z tej właśnie okazji przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawczyniami odwiedzili dzisiaj Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaszynie.
Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Dzieci wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przez chwile wszyscy mogli poczuć się jak strażacy wsiadając do wozu strażackiego, przymierzając hełm,a chętni mogli spróbować gasić pożar. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami.
   Na zakończenie uczniowie z klasy II w imieniu całej szkolnej społeczności podziękowali Druhnom z OSP w Czaszynie za poświęcenie i służbę w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia.
   Wszystkim Strażakom życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym i tylu powrotów, ile wyjazdów!

A. O.

 


 

Nasi uczniowie na powiatowych obchodach Święta 3 Maja

 

   W Zagórzu odbyły się powiatowe obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości delegacja uczniowska naszej szkoły w składzie: Anita Długosz, Roksana Filipowicz i Kacper Puzio, złożyła kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Konfederata.

 

 

 


 

Majowe święta Polaków

 

   Na początku maja obchodzimy dwa ważne narodowe święta - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

   Uroczystości te uczciliśmy w naszej szkole akademią przygotowaną przez uczniów klasy II i klasy VI pod opieką wychowawczyń - pani Anny Osenkowskiej i pani Sylwii Słoniewskiej. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego starsi uczniowie przypomnieli główne założenia Konstytucji 3 maja oraz historię jej powstania. Doniosły nastrój przywoływanych wydarzeń podkreślały fragmenty poezji oraz patriotyczne piosenki.

   Następnie uczniowie klasy II, którzy przygotowali część akademii dotyczącą Święta Flagi, dumnie recytowali okolicznościowe wiersze i wspólnie śpiewali.

   Dzień ten był wspaniałą okazją do wyrażenia dumy z tego, że jesteśmy Polakami, a Polska to nasza Ojczyzna. W związku z tym na koniec akademii Pani Dyrektor Sylwia Drozd zachęciła wszystkich do wywieszenia flag podczas świąt majowych. Będzie to piękny dowód naszego patriotyzmu.

A.O, S.S.

 


 

Spotkanie z doradcą zawodowym

 

   28.04.2022r. w naszej szkole odbyły się spotkania w klasach I – VIII z doradcą zawodowym p. Joanną Mozoła pracownikiem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sanoku. Tematyka zajęć w klasach starszych dotyczyła wyboru zawodu, szkoły ponadpodstawowej, a w klasach młodszych zajęcia prowadzono pod kątem pracy zawodowej rodziców .Spotkania te miały charakter warsztatów, na których uczniowie odkryli swoje mocne i słabe strony, predyspozycje i umiejętności. Natomiast działania zespołowe uczyły ich efektywnej komunikacji i pracy w grupie.

   

   Uczniowie klasy VIII mieli możliwość porozmawiania ze specjalistą na temat dalszej drogi kształcenia i wybranego przez siebie zawodu.

   Wszystkim naszym wychowankom życzymy sukcesów oraz realizacji postawionych sobie celów zawodowych.

A.H.

 


 

Wyjazd naszych uczniów do teatru

 

   26 kwietnia uczniowie klas VI, VII i VIII, pod opieką swoich wychowawców, udali się do teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl pt. „Biruta i tajemnica rzeki”. Przedstawiona historia  odwoływała się do mitologii bałtyjskiej, łącząc pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat natury czy kobieca siła. W pięknej scenerii podkreśloną grą świateł mogliśmy uczestniczyć w wędrówce Biruty, głównej bohaterki, w świat pierwotnych żywiołów w celu odkrycia tajemnicy zatrutej rzeki w pobliskiej wiosce.

   Sztuka teatralna dała zupełnie nowe wrażenia w odbiorze przekazywanej historii w porównaniu do sztuki filmowej. Cieszymy się też, że spora część młodzieży wiedziała, że do teatru wypada ubrać się w coś bardziej eleganckiego niż bluza czy dresy :) Może za niedługo znów wybierzemy się do teatru.

J.B.

 


 

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

 

   Obchody Dnia Ziemi mają już wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy w 1970 roku świętowali mieszkańcy dużych miast Stanów Zjednoczonych, a w kolejnych latach świętowano również w innych zakątkach świata. Każdego roku 22 kwietnia również w naszym kraju odbywają się festyny, spotkania i różne działania o tematyce ekologicznej mające na celu przedstawić zagrożenia i zależności między ochroną przyrody a zdrowiem ludzi. Również w naszej szkole pamiętano o tak ważnym dniu. Uczennice z klasy czwartej na forum szkoły zaprezentowały edukacyjne przedstawienie p.t. ,,Jak rozweselić Ziemię?” przybliżając zebranym niebezpieczeństwa grożące naszej planecie oraz sposoby zaradzania im. Za piękny występ dziewczynkom należą się wielkie brawa, a ich rodzicom podziękowania za pomoc w przygotowaniu strojów i rekwizytów. Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy ekologicznej zorganizowanego dla chętnych uczniów z kl. V – VIII.

I miejsce:  Anita Długosz i Oliwia Kieca

II miejsce:  Antoni Drozd, Jan Drozdowski i Roksana Filipowicz.

   Z tej okazji Dnia Ziemi uczniowie klas IV – VII w ramach lekcji plastyki realizowali projekty ekologiczno – artystyczne, które miały charakter konkursów klasowych. Pracując w grupach, przygotowali pomysłowe i piękne makiety przestrzenne na podjęte tematy ekologiczne. Do pracy wykorzystano głównie odpady papierowe i plastikowe oraz materiały przyrodnicze. Należy podkreślić i docenić wielkie zaangażowanie uczniów i dobrą współpracę podczas realizacji zadania. Efekty pracy zostały zaprezentowane podczas obchodów Dnia Ziemi w postaci wystawy, którą obejrzeli uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Wtedy również zostały ogłoszone wyniki konkursu i nastąpiło wręczenie nagród zwycięskim grupom.

   Temat projektu ,,Drzewo pełne życia”

Klasa IV

Grupa 1 :
1. Michalina Koczera
2. Daria Baran
3. Wiktoria Paszko
4. Malwina Dygoń

Grupa 2:
1. Aleksandra Kurinka
2. Iwona Skiba
3. Emilia Kruczek
4. Piotr Paszko

Klasa V

Grupa 1:
1. Nikola Pala
2. Paulina Giba

   Temat projektu ,,Ekologiczny dom”

Klasa VI

Grupa 1:
1. Bartłomiej Rajchel
2. Gracjan Barzyk
3. Jakub Bukowski

Grupa 2:
1. Bartosz Borkowski
2. Kacper Władyka
3. Gabriel Rajchel

   Temat projektu ,,Odpady i sztuka współczesna”

Klasa VII

Grupa 1:
1. Katarzyna Kaleniecka
2. Kalina Rostocka
3. Julia Czubska

   Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy ekologicznej zorganizowanego dla chętnych uczniów z kl. V – VIII.

I miejsce: Anita Długosz i Oliwia Kieca
II miejsce: Antoni Drozd, Jan Drozdowski i Roksana Filipowicz.

   Pani Dyrektor wręczyła także nagrody Jagodzie Wawro za zajęcie trzeciego miejsca w zdalnym Gminnym Konkursie Recytatorskim "Na jagody ze Stefkiem Burczymuchą" oraz Oliwii Leśniowskiej za kartkę wielkanocną o wysokich walorach artystycznych przyznaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

   Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

M.B.

 


 

Dzień Książki i Praw Autorskich

 

   23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, w celu promocji czytelnictwa. Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. Wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku.

   Bardzo ciekawe spotkanie przygotowała w piątek klasa druga dla swoich koleżanek i kolegów z klasy pierwszej i trzeciej. Uczniowie przybliżyli historię książki, jej budowę, drogę książki od autora do czytelnika oraz zachęcali do dbania o nie. Wszyscy bardzo chętnie rozwiązywali zagadki dotyczące tematyki, za co na końcu otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowe naklejki. Chętni uczniowie zaprezentowali swoje ulubione książki oraz zachęcali do przeczytania ich. Pani Bibliotekarka zachęcała wszystkich do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz do odbywania niezwykłych podróży w towarzystwie książki.

A.O.

 


 

Turniej wiedzy pożarniczej - etap powiatowy

 

   21 kwietnia odbył się konkurs z wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” na etapie powiatowym. W konkursie wzięli udział najlepsi uczniowie każdej gminy powiatu sanockiego. W kategorii klas I-IV wśród pięciu reprezentantów gminy Zagórz byli uczniowie naszej szkoły: Piotr Gocek i Michał Kurinka.

   Konkurs odbył się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i podobnie jak na etapie gminnym, uczestnicy rozwiązywali testy złożone z 30 zadań. Pięciu najlepszych dostawało się do finału z częścią ustną konkursu.

   Piąte miejsce zajęło czterech uczestników, a wśród nich był Michał Kurinka. Z racji ściśle określonej liczby finalistów zorganizowano dogrywkę. W dogrywce Michał uzyskał najwyższą ilość punktów, ale taki sam wynik zanotował jeszcze jeden uczestnik. Kolejny test miał ostatecznie rozstrzygnąć walkę o wejście do finału, ale i tym razem okazało się, że znów jest remis. Rozegrano trzecią dogrywkę, w której niestety, Michał zdobył mniej punktów niż jego rywal i ostatecznie zajął 6 miejsce. Walka o finał była naprawdę emocjonująca i należą się wielkie brawa dla Michała.

   Dziękujemy Piotrowi i Michałowi za bardzo dobre reprezentowanie naszej szkoły i gminy oraz mamy nadzieję, że za rok znów powalczą o świetne wyniki w tym konkursie.

J.B.

 


 

Żonkile - akcja upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim

 

   Nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno–edukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. Zapoczątkowano ją w 2013 roku.

   Żonkile są symbolem pamięci o powstaniu, które wybuchło w warszawskim getcie 19 kwietnia 1943 roku. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby.

   W ramach udziału w projekcie, uczniowie klas I-III wysłuchali opowiadania "Strasznie strasznie", natomiast uczniowie klas IV -VIII- "Prawdziwi przyjaciele". Materiały edukacyjne, wykorzystane podczas zajęć, były dostosowane do wieku odbiorców. W klasach odbyły się także pogadanki tematyczne , tworzone były pracę plastyczne oraz uczniowie wykonywali papierowe żonkile, które nosili z dumą.

   #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

A.O.

 


 

Wielkanoc w klasach młodszych

 

   W środę dzieci z klas młodszych spotkały się przy świątecznym stole- było to wprowadzenie do czekających nas świąt. Pięknie nakryty stół, odpowiednie dekoracje i artystyczna oprawa spotkania miały na celu pokazanie dzieciom, jak ważny jest w domu każdy element Wielkanocy. Uczniowie, odświętnie ubrani z ciekawością wysłuchali jakie znaczenie ma wszystko co znajduje się w koszyczku wielkanocnym, radośnie śpiewali piosenki o wiośnie i pisankach. Najwięcej śmiechu i radości dostarczyła „Zabawa na wybitki”. Potem wszyscy złożyliśmy sobie życzenia i zjedliśmy symbolicznie śniadanie w klasach. Zapraszamy do galerii zdjęć.

A.S.

 


 

Poranek Wielkanocny

 

   11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyła się akademia przygotowana przez klasę 4. Dotyczyła obyczajów związanych z świętami wielkanocnymi. Wiersze o wiośnie oraz kwestie związane z kultywowaniem zwyczajów świątecznych wygłosili chłopcy. Natomiast dziewczynki wykonały układy taneczne, gdzie zaprezentowały swoje umiejętności. Na podsumowanie uczniowie złożyli społeczności szkolnej życzenia świąteczne.

A.W.

Filmy z wystepów tanecznych uczennic klasy IV:

  

   Wśród autorów ozdób wielkanocnych, przeznaczonych na świąteczny kiermasz, wyróżniono następujących uczniów naszej szkoły:

   W kategorii klas 0-III:

I miejsce: Maria Frej oraz Julia Dobosz

II miejsce: Emilia Osenkowska oraz Patryk Osenkowski

III miejsce: Milena Jankowska oraz Zofia Pawłowska

   W kategorii klas IV-VIII:

I miejsce: Antoni Drozd

II miejsce: Malwina Stefanowska

III miejsce: Artur Leśniowski

   Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Wszystkim, którzy przynieśli swoje prace.

 


 

Palma Wielkanocna

 

   Wielkanoc to jedno z najbarwniejszych świąt chrześcijańskich. Obchody Wielkanocy rozpoczynają zwyczaje związane z niedzielą palmową, podczas której święci się w kościołach palmy. W wielu regionach Polski zachowała się wielowiekowa tradycja w tworzeniu palm wielkanocnych.
   Uczniowie z klas I-III oraz nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem na zajęciach plastycznych wykonali piękne kwiaty z bibuły, które połączono z bukszpanem, trawami i wstążkami. Mamy nadzieję, że tegoroczna palma będzie wspaniałą ozdobą w czaszyńskim kościele.

A.O.

 


 

 


 

"CZYSTA GMINA ZAGÓRZ 2022"

 

   Nasza szkoła przyłączyła się do corocznej akcji ekologicznej „CZYSTA GMINA ZAGÓRZ 2022”, której patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz - Pan Ernest Nowak. Uczniowie wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nazbierali wiele worków pełnych odpadów.

 


 

Osiągnięcia naszych uczestników w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

 

   5 kwietnia w Domu Kultury w Czaszynie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Każda szkoła podstawowa w gminie mogła wystawić 5 uczestników w kategorii klas I-IV i 5 – w kategorii klas V-VIII. Konkurs jest trudny, ale cieszył się sporym zainteresowaniem, w naszej szkole zgłosiło się sporo chętnych w jego uczestnictwie. Wybór reprezentatywnych „piątek” naszej szkoły odbył się po przez test eliminacyjny zorganizowany przez Pana Jarosława Bochnaka.

   Do konkursu w kategorii klas I-IV zakwalifikowali się: Zofia Pawłowska, Wiktoria Paszko, Michalina Koczera, Piotr Gocek i Michał Kurinka. Natomiast w kategorii klas V-VIII: Malwina Stefanowska, Aleksander Słota, Paweł Mołczan, Kacper Puzio i Maksymilian Wawrzyński.

   Konkurs dla obu kategorii wyglądał podobnie: w pierwszej części test pisemny, który wyłaniał finałową piątkę uczestników. W drugiej części „finałowa piątka” odpowiadała na 3 wylosowane pytania przed komisją konkursową, walcząc o trzy pierwsze miejsca i awans do etapu powiatowego.

   Do finału nie udało się dostać reprezentantom naszej najstarszej grupy. Zabrakło im naprawdę niewiele - od 1 do 3 punktów (maksymalnie można było zdobyć 30 pkt). Natomiast w młodszej grupie mieliśmy aż czterech finalistów: Michalina Koczera, Wiktoria Paszko, Piotr Gocek i Michał Kurinka.

   W finale drugie miejsce wywalczył Piotr Gocek, a trzecie miejsce zajął Michał Kurinka. Tym samym uzyskali oni awans do etapu powiatowego, który odbędzie się 21 kwietnia w Sanoku.

   Zofia Pawłowska została wyróżniona jako najmłodsza uczestniczka konkursu. Brawo!

   Dyplomy dla uczestników oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza wręczył osobiście Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz – Pan Ernest Nowak.

   Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom Turnieju, a szczególnie naszym finalistom.

J.B.

 

 


 

"Zaczarowany świat muzyki" - projekt klasy III

 

   Dźwięki to nieodłączny element naszego życia. Sama muzyka ma znaczący wpływ na rozwój dziecka dlatego też uczniowie klasy trzeciej realizując projekt „Zaczarowany świat muzyki” przygotowali własnoręcznie wykonane instrumenty muzyczne. Na swój koncert zaprosili naszych najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego. Prezentowali swoje instrumenty, podawali jego nazwę, opowiadali jak wykonali dany instrument i wspólnie z przedszkolakami grali na nich. Radosne dźwięki wywołały uśmiech na twarzach dzieci i dodały energii zachęcając do wspólnej zabawy. Dzięki projektowi uczniowie rozwijali w sobie również potrzebę obcowania z muzyką.

A.H.

 


 

Teatr Zielony Melonik "Nerwy do konserwy"

 

   30 marca w naszej szkole gościł teatr Zielony Melonik ze spektaklem pt. „Nerwy do konserwy”. Dzieci z oddziały przedszkolnego i klas I-III poznały historię małego Henia który, jak każde dziecko, toczył walkę z nudą. Gdy ta wkradła się, górę wzięła złość. Psoty i niemądre pomysły skrywały się pod postacią kota Balerona starającego się zwieść Henia na manowce. Bajka opowiadała o splocie niefortunnych zdarzeń, z którymi mierzył się chłopiec. Rozczarowany i smutny szukał sposobów na nudę i gniew. Z pomocą wyobraźni i słusznych rad nasz mały bohater dostrzegł zalety pozytywnych emocji.
   Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przedstawienie, a na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

A.H.

 


 

Nasze laureatki powiatowego konkursu plastycznym

 

24 marca 2022 r. w Osiedlowym Domu Kultury Puchatek" w Sanoku zostały wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym "Ja i moje zwierzątko". Zgłoszono prawie 300 prac, ale wśród 20 laureatów znalazły się dwie nasze zdolne uczennice:
   - Martyna Inglot z klasy VI oraz
   - Martyna Władyka z klasy III.

Gratulacje dziewczynki!!!

A.O.

 


 

Pożegnanie zimy przez uczniów klas 0-III

 

"Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno.
Ciebie żegnamy, wiosnę witamy!”


   Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.
   W piękny czwartkowy poranek spod szkoły uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III rozpoczęli marsz ku wiośnie nad Osławę, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu.
Kukła została wrzucona do wody, a wraz z nią opuściła nas zima. Wiosenną piosenką i z uśmiechem na twarzy została powitana najpiękniejsza z por roku – wiosna.
   Spacer wzdłuż brzegu rzeki sprzyjał wiosennym obserwacjom przyrodniczym. Uczniowie mogli obserwować pierwsze zwiastuny wiosny.

A.O.

 


 

Wycieczka klasy IV

 

21 marca 2022 roku klasa czwarta obejrzała w SDK film "UPS 2. Bunt na arce". Uczniowie brali również udział w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym w Sanoku. Poszerzyli swoją wiedzę na temat rycerstwa średniowiecznego. Szczególnie zainteresowały ich części zbroi rycerskiej oraz broń. Zapoznali się z realiami życia
w średniowieczu. Obejrzeli: naczynia, ozdoby, biżuterię, które znajdują się w posiadaniu Muzeum a zostały uzyskane podczas wykopalisk archeologicznych w najbliższej okolicy.
Pierwszy Dzień Wiosny był dzięki tym atrakcjom bardzo udany!!!!

 

 


 

Konkurs na ozdoby wielkanocne

 

Zapraszamy do udziału w konkursie na najładniejszą ozdobę lub dekorację wielkanocną
np. pisanka – wykonana na prawdziwym jajku lub wydmuszce, stroik, zawieszka, girlanda, figurka zajączka lub baranka – wypiekana lub z cukru, koszyk wielkanocny, wycinanki itd.

Celem konkursu jest : - pielęgnowanie tradycji wielkanocnych
- rozwijanie kreatywności i wyobraźni
- łączenie pokoleń w tworzeniu ozdób świątecznych, dekoracji i symboli świątecznych (dzieci, rodzice i dziadkowie)

Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.

Termin składania prac konkursowych : do dnia 4 kwietnia 2022 roku u wychowawców klas.

Po ocenie jury prace zostaną przekazane na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się w naszej szkole w dniach 6-8 kwietnia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

A. O.

 


 

Szkolne konkursy: fotograficzny "Pora roku" i "Bezpieczeństwo w Internecie" - podsumowanie

 

  W tym tygodniu odbyło się podsumowanie następujących konkursów:

- Szkolny konkurs fotograficzny – „Pora roku”. Przysłano wiele ciekawych zdjęć z uchwyceniem pięknych krajobrazów. Oprócz wyboru najlepszego zdjęcia przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały: Ola Sądelska oraz Iwona Skiba. Natomiast główna nagroda - gra dla miłośników fotografii, trafiła do Nikoli Pali.

- Szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w Internecie” był zwieńczeniem projektu klasy siódmej, której uczniowie opracowali materiały na temat bezpieczeństwa w sieci, ukryte pod charakterystycznymi ikonkami rozmieszczonymi w różnych zakładkach szkolnej strony internetowej. Test konkursowy odnosił się do zawartej w nich wiedzy. Tylko jedna osoba rozwiązała go w pełni poprawnie – Malwina Stefanowska. I to do niej powędrowała główna nagroda: mysz bezprzewodowa z wyciszonymi przyciskami.

   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w powyższych konkursach.

J.B.

 


 

Dzień bez plecaka

 

Pierwszego dnia wiosny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji "Dzień bez plecaka" zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.
Chętni uczniowie mogli więc przynieść podręczniki i przybory szkolne w czym tylko chcieli. Wiedzieliśmy, że na co jak na co, ale na pomysłowość naszych uczniów możemy liczyć. I oczywiście mieliśmy rację. Odkurzacz, kosz na zakupy, szuflady, wózek dla lalek, kuweta dla kota, pojemnik na ciasta, poszewka, walizka, lodówka turystyczna, pudełko na buty, sanki, komputer...– to tylko niektóre z wielu pomysłów na alternatywny plecak.
Szaleństwu i uśmiechom nie było końca.
W dniu dzisiejszym nastąpiło podsumowanie "Dnia bez plecaka". Najbardziej kreatywni uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem, bonem na dzień bez pytania oraz słodyczami. Oto nagrodzeni:
   Maria Frej -oddział przedszkolny
   Laura Dymek- kl. I
   Julia Dobosz- kl. I
   Filip Ogarek- kl. II
   Martyna Władyka- kl. III
   Oskar Dygoń- kl. V
   Gabriela Stefanowska- kl. VI
   Artur Leśniowski -kl. VII
   Jakub Gajda - kl. VII
   Antoni Drozd- kl. VIII
   Szymon Krok -kl. VIII
   Aleksander Słota- kl. VIII- nagroda specjalna.
Spośród grona pedagogicznego nagrodę otrzymał Pan Jarosław Bochnak.
Pani Dyrektor Sylwia Drozd podziękowała wszystkim za udział, zaangażowanie i wspólną zabawę w tym wesołym dniu.

A. O.

 


 

Dzień kolorowej skarpetki
- Światowy Dzień Zespołu Downa

 

   21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Jest to także Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jest to święto ustanowione w 2005 roku, którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa.
   Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów osoby z Zespołem Downa mają 3 chromosomy. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
Nasi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami dołączyli do akcji #skarpetkowewyzwanie. Wszyscy przyszli do szkoły w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. Odbyły się pogadanki, dyskusje oraz uczniowie wykonali prace plastyczne. W ten sposób okazaliśmy solidarność z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

A. O.

 


 

Dzień Samorządności w Pierwszym Dniu Wiosny

 

   W dniu 21 marca odbył się Dzień Samorządności zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekunów. Święto to bezpośrednio związane jest z Pierwszym Dniem Wiosny. W tym dniu ku wielkiej radości naszych podopiecznych, chętni uczniowie wcielili się w rolę wybranych przez siebie nauczycieli. Ich zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie lekcji na podany przez nauczyciela temat. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła przyjazna i miła atmosfera, a wcielenie się w rolę nauczyciela pozwoliło niektórym uczniom zweryfikować wyobrażenie o pracy.

   Wielkie podziękowania wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody tego dnia.

A. O.

 


 

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

 

   Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.
   To unikatowe miejsce 17 marca 2022 roku odwiedzili uczniowie klas I-III. W ciągu trzech godzin dzieci poznały proces produkcji szkła w teorii i w praktyce. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć. Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy. Najpierw dzieci wzięły udział w warsztatach malowania na szkle. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki, ze szklanej surówki. Dzieci odwiedziły warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły poznać na czym polega kunszt artystów szkła. Zwiedziły interaktywne sale, poznały różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyły w eksperymentach i zabawach. Wycieczka była bardzo udana i wyjątkowo ciekawa.

A. O.

 


 

"Spotkanie z Panem Szuberem" - sukcesy naszych uczennic

 

Dnia 15 marca 2022 roku w Muzeum Historyczne W Sanoku  odbył się konkurs recytatorski  „Spotkanie z Panem Szuberem” upowszechniający twórczość sanockiego poety. Jest nam niezmiernie miło przekazać informacje o naszych uczennicach, które pięknie reprezentowały naszą szkołę

I miejsce zajęła uczennica klasy VII Katarzyna Kaleniecka - wygłosiła wiersz „Próba dębu”. Wyróżnienia zdobyły: Aleksandra Kurinka (wiersz „Dora”) i Iwona Skiba (utwór „Epilog”)  z klasy IV oraz Roksana Filipowicz („Elegia”) z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom.

A.W.

 


 

Słodko i aktywnie

 

   Dziś nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sokoliki" gdzie mogły korzystać z takich atrakcji jak : zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, wszelkiego rodzaju labiryntów, jazdy na samochodzikach i wielu, wielu innych niesamowitych atrakcji. Zabawy przebiegały w bardzo miłej oraz radosnej atmosferze. Następnie udaliśmy się do Pijalnia Czekolady M.Pelczar w Sanoku głównym celem było zapoznanie z historią czekolady, procesem produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Dzieci miały możliwości degustacji czekolady oraz konsumpcji przepysznych lodów. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

M.B.

 


 

Wystawa prac Martyny Inglot

 

   Od początku marca w naszej bibliotece jest dostępna dla społeczności szkolnej wystawa prac uczennicy klasy 6 - Martyny Inglot. Kim jest Martynka? To wrażliwa dziewczyna, która od kilku lat rozwija swój talent plastyczny. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych. Tworzy swoje prace różnymi technikami, ale najczęściej są to rysunki wykonane ołówkiem i kredkami.
   Serdecznie gratulujemy talentu i trzymamy kciuki za rozwój artystycznej pasji.
Cieszymy się, że uczniowie posiadają liczne talenty i chcą dzielić się nimi z innymi.

A.O.

 

 


 

Konkurs meteorologiczny

 

   Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu z zakresu meteorologii i wiedzy o pogodzie. W konkursie uczestniczą wszyscy uczniowie naszej szkoły, a najmłodszym mogą pomóc rodzice lub starsze rodzeństwo. Dla laureatów konkursu czekają nagrody o wartości sięgających 2 tys. zł.

   Aby przystąpić do konkursu należy pobrać aplikację na smratfon lub tablet: Meteo IMGW "Prognoza dla Polski". Aplikacja w czytelny sposób pokazuje stan aktualnych zjawisk pogodowych dla Polski i naszego regionu oraz przedstawia prognozę pogody opracowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W aplikacji w menu jest zakładka KONKURS, w której należy podać kod naszej szkoły: 6059.

   Od 4 kwietnia (termin przesunięty z marca) należy przesyłać nasze obserwacje pogody w zakresie: temperatury, zachmurzenia, opadów i wiatru.

 - Instrukcja obsługi aplikacji konkursowej

- Strona konkursowa

Wszelkie informacje i wyjaśnienia będzie dostarczał Pan Jarosław Bochnak

 

 


 

Wycieczka klas I-III do kina i do sali zabaw

 

   W czwartek 10 marca dzieci z klas I-III wybrały się na wycieczkę do Sanoka. W SDK pooglądały film animowany pt. „Potworna rodzina II”, który dostarczył uczniom wielu wrażeń i pozytywnych emocji.

    Po wyjściu z kina wszyscy w doskonałych nastrojach udali się do sali zabaw "Sokoliki”. Dzieci miały szansę na beztroską zabawę w labiryntach, zjeżdżalniach, mostkach oraz basenach z piłeczkami. Wszyscy szczęśliwi oraz pełni wrażeń wrócili do szkoły, mile wspominając ten czas.

A.O.

 

 


 

Dzień Kobiet w naszej szkole

 

   „Być kobietą, być kobietą…” czyli o obchody Dnia Kobiet w naszej szkole.

   W polskim kalendarzu sporo jest dni, które bywają okazją do miłych spotkań czy gestów. Szczególną datą jest 8 marca, czyli Święto Kobiet. Nasza szkolna społeczności zawsze pamięta o tym dniu. Wszystkie Kobiety małe i duże czuły się dziś wyjątkowo.

Kochanym Paniom składamy moc najserdeczniejszych życzeń.

A.O.

 


 

Komunikat!

 

   Na podstawie protokołu komisji rekrutacyjnej z dnia 07 marca 2022 r. informuję, że do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023 zostało zakwalifikowanych: 42 kandydatów w tym: 8 kandydatów, których rodzice złożyli deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, 34 kandydatów których rodzice, złożyli wnioski o przyjęcie do oddziału przedszkolnego i spełnili warunki oraz kryteria określone w postępowaniu rekrutacyjnym.

   Jedno dziecko zostało niezakwalifikowane ze względu na niespełnienie warunków i kryteriów rekrutacyjnych.

   Lista kandydatów zakwalifikowanych i lista kandydatów niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego upubliczniona jest w budynku szkoły (drzwi wejściowe) oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce Rekrutacja. Informacja również udzielana jest bezpośrednio telefonicznie zainteresowanym rodzicom przez sekretariat szkoły (wtorek, czwartek) w godzinach od 7.00 do 15.00.

   Informuję jednocześnie, że w oddziale przedszkolnym zaplanowanym na rok szkolny 2022/2023 jest jeszcze 8 wolnych miejsc. Planowane oddziały przedszkolne będą pracowały w systemie 5 i 9-godzinnym dostosowanym do pracy rodziców (od godz. 8 do 16).

   Zapraszamy zainteresowanych rodziców do składania wniosków w rekrutacji uzupełniającej.

S.D.

 


 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

 

3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji w naszej bibliotece szkolnej uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie pięknego czytania baśni Andersena. Najpierw zebrani poznali życie i twórczość H. Ch. Andersena. Mieli okazję obejrzeć przygotowaną gazetkę tematyczną prezentującą ilustracje do najpopularniejszych baśni pisarza. Następnie chętni uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty baśni. Robili to bardzo pięknie, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni upominkami rzeczowymi. Na koniec wśród widowni przeprowadzono konkurs znajomości najważniejszych wątków życiorysu pisarza i tytułów jego baśni rozpoznawanych za pomocą przygotowanych rekwizytów np. zapałki, muszelki. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnicy byli nagradzani. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i przez uczestników zostanie zapamiętane na długo.

M.B.

 


 

Projekt klasy pierwsze "Dni dookoła nas"

 

   Klasa pierwsza przedstawiła zerówce, koleżankom i kolegom z klasy drugiej i trzeciej podsumowanie projektu „Dni dookoła nas”. Uczniowie utrwalali nazwy i kolejność dni tygodnia, miesięcy oraz pór roku. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki pokazywały swoje prace plastyczne związane z utrwalaną tematyką. Był to kolejny występ, który oswaja uczniów z publicznymi wystąpieniami i prezentacją swoich umiejętności. Zapraszamy do galerii zdjęć.

A.S. 

 


 

Poczta miłości i przyjaźni

 

Miłość, przyjaźń, życzliwość powinniśmy okazywać sobie przez cały rok. Jest jednak taki dzień, który nam o tym szczególnie przypomina. To obchodzone 14 lutego walentynki. Ponieważ w tym roku przypadły one na okres ferii, Samorząd Uczniowski postanowił uruchomić pocztę walentynkową zaraz po powrocie z zimowego wypoczynku. Od poniedziałku uczniowie wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki kartki z miłymi, ciepłymi słowami dla swoich przyjaciół. Na pewno znalazły się tam również miłosne wyznania:)
Dzisiaj przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Malwina, Oliwia, Wiktoria oraz Olek wystąpili w roli listonoszy i dostarczyli pięknie wykonane kartki do adresatów. Radości było co niemiara! Pamiętajmy, aby ciepłym słowem, wyrazami miłości i zapewnieniami przyjaźni dzielić się z ważnymi dla nas osobami każdego dnia.

S.S.

 

 


 

Dziękujemy za pomoc

 

    Szanowni Mieszkańcy Czaszyna i Gminy Zagórz
Pragniemy serdecznie podziękować za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w organizację pomocy na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Na apel naszej społeczności Szkoła Podstawowa w Czaszynie spotkał się z wielką serdecznością mieszkańców: dzieci, młodzieży, strażaków z Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie, członkiń naszego KGW Czaszyn.

Zebraliśmy sprzęt AGD, pościel, ubrania, środki higieniczne i czystości, żywność i leki. Serce się raduje, a łza w oku kręci, jak widzi się ile osób zaangażowało się w tę pomoc. Oprócz pomocy rzeczowej otrzymaliśmy usługi tłumacza języka ukraińskiego, elektryków i osób chętnych do pomocy. Nie chcielibyśmy kogoś pominąć, dlatego dziękujemy wszystkim!
Wiemy, że wielu mieszkańców naszej gminy otworzyło już swoje domy, dając uchodźcom schronienie i wyżywienie. To piękny i szlachetny gest, dlatego jeśli potrzebujecie wsparcia czy konkretnych rzeczy to prosimy o kontakt z nami. Będziemy przekazywać wam rzeczy z naszej zbiórki, niech trafią do potrzebujących.
    Tel. 13 4661013 lub poprzez wiadomość na FB naszej szkoły.

S.D.

 


 

Pomagamy Ukrainie

 

   Jako społeczność, nie pozostajemy obojętni wobec mieszkańców Ukrainy, którzy w poszukiwaniu schronienia przybywają do Polski. Nasz Samorząd Uczniowski, dyrekcja i pracownicy szkoły od poniedziałku rozpoczynamy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które sukcesywnie będziemy przekazywać do punktów recepcyjnych zlokalizowanych w pobliżu wschodniej granicy jak również do miejsc w których ulokowani będą nasi sąsiedzi.

Zbieramy w szczególności:

- koce, śpiwory, karimaty, ręczniki,

- nową (tzn. nieużywaną) bieliznę damską, męską i dziecięcą, skarpetki, koszulki bawełniane, spodnie dresowe,

- środki higieniczne – szczególnie podpaski, tampony, maseczki, pampersy, mokre chusteczki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, żele pod prysznic, szampony, jednorazowe maszynki do golenia

- środki medyczne: plastry, woda utleniona, bandaże,

- wodę butelkową w zgrzewkach,

- dania instant, jedzenie w puszkach, konserwy, kawy i herbaty, batony energetyczne, mleko modyfikowane dla dzieci, kaszki i słoiczki dla dzieci,

- kubki, talerzyki i sztućce jednorazowego użytku.

Rzeczy spakowane w kartony można przynosić do sekretariatu w godzinach pracy szkoły.

Szkoła Podstawowa w Czaszynie, ul.Starowiejska14

Od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00

Tel. 13 46 61 013

#solidarnizukraina

#szkolawczaszynie

---------------------------------------------------------------------------------

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji oraz eskalacją konfliktu na Ukrainie, coraz więcej osób chce włączyć się w organizację pomocy dla naszych sąsiadów.
Na obecną chwilę samorządy są zobowiązane do ścisłej współpracy z Wojewodą Podkarpackim. Będąc w stałym kontakcie z sztabem kryzysowym Wojewody, będą informować Państwa na bieżąco o podjętych decyzjach i działaniach.

Już dziś można zgłaszać swoją gotowość do niesienia pomocy oraz zapotrzebowanie na nią, na stronie internetowej prowadzonej przez Kancelarię Premiera.
Chcesz pomóc? Potrzebujesz pomocy?
Wejdź na stronę.
Kliknij w link: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Koordynator ds. zbiórki: 502 921 449

 


 

Czy jesteś bezpieczny/a korzystając z Internetu?

 

   Zapraszamy do zabawy związanej z bezpieczeństwem w internecie. Przez najbliższy tydzień, zaczynając od poniedziałku, codziennie na szkolnej stronie internetowej pojawiać się będzie taka ikonka:

   Szukaj ją w różnych zakładkach. Klikając na nią zostaniesz odesłany/a do różnych informacji oraz ciekawostek związanych z zagrożeniami i zachowaniem bezpieczeństwa w internecie.

Iość ukrytych ikonek: 6

   Zdobywając cenne informacje rozwiążesz test konkursowy, który znajduje się poniżej:

TEST KONKURSOWY

- tylko dla zalogowanych na koncie spczaszyn.edu.pl
- UWAGA: test można wypełnić tylko raz!

   Dla zwycięzcy (osoba z najwyższym wynikiem) czeka nagroda! :)
(jeśli będzie więcej osób z tym samym najwyższym wynikiem, zwycięzca zostanie wyłoniony przez publiczne losowanie)

Klasa 7 wraz z wychowawcą :)

 


 

14.II - 27.II

 


 

Maseczkowa zabawa karnawałowa w klasach I-III

 

   Niestety, czas trwającej pandemii bardzo ograniczył formę zabawy karnawałowej. Mimo tego dzieci przygotowały sobie piękne, kolorowe maseczki. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach z balonem. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawczyniom. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

   Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 


 

Dziś, 8 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

 

   W obecnych czasach, kiedy internet stał się częścią naszego życia, niezwykle ważne jest, aby nasza świadomość niebezpieczeństw związanych z dostępem do sieci internetowej była jak najwyższa.

   Z internetu korzystają wszyscy – dorośli, młodzież oraz dzieci.

   Obchodząc ten dzień, chodzi głównie o to, aby dzieci i młodzież były jak najmniej narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

   Z racji tego uczniowie klasy siódmej naszej szkoły, wraz z wychowawcą, zaplanowali akcję informacyjno-konkursową na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jej przebieg został zaplanowany na czas ferii zimowych.

   Na szkolnej stronie internetowej pojawiać się będą informacje, filmiki oraz zadania konkursowe ukryte w różnych częściach strony pod określoną ikoną graficzną. Szczegóły tej akcji ogłoszone zostaną na początku ferii. Mamy nadzieję, że zabawa ta uatrakcyjni czas zimowego odpoczynku, dostarczy wiele radości, a przede wszystkim zwiększy świadomość bezpiecznego korzystania z internetu.

J.B.

 

 


 

Sukcesy naszych uczniów

 

   Z ogromną przyjemnością prezentujemy laureatów w ogólnopolskim konkursie "Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus - Matematyka.Plus". Nagrodę otrzymali:

- Iwona Skiba kl. IV- laureat II st.,
- Michał Kurinka kl. IV- laureat IV st.
- Piotr Godek kl. IV- laureat IV st.

   Ponadto w ogólnopolskim konkursie fotograficznym " SKO w roli głównej" nagrodę laureata otrzymała uczennica klasy IV - Iwona Skiba.

   Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A. O.

 

 


 

Wyróżnienia uczniów za kartki bożonarodzeniowe

 

   Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz - Pan Ernest Nowak przekazał nagrody dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym za wykonanie kartek bożonarodzeniowych.
Nagrodzone zostały nasze trzy uczennice:
 - Oliwia Leśniowska kl. II
 - Emilia Morawa kl. III
 - Martyna Władyka kl. III
Dziewczynki, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A. O.

 


 

Bal karnawałowy dla przedszkolaków

 

   Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu dzisiejszym. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Szkoda, że następny bal dopiero za rok. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji.

Obejrzyj film

 


 

Wyróżnienie w "Szkolnym Gangu Swojaków"

 

   Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego, którzy brali udział w Ogólnopolskim konkursie " Szkolny Gang Swojaków " otrzymali wyróżnienie za przygotowany występ, który został zaprezentowany w wersji online. Jury doceniło zarówno występ naszych przedszkolaków ich zaangażowanie i talent aktorski jak również piękną scenografię wykonaną do niniejszej prezentacji. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Obejrzyj film

 


 

Sukces Wojtka

 

   Wojciech Jurczak, uczeń klasy 4 oraz jego mama Adriana zdobyli III miejsce w konkursie na napisanie wiersza, którego tematem jest zmagania się z chorobą. Opowiadają w nim swoją historię. Dodatkową nagrodą za zdobycie miejsca była publikacja wiersza w styczniowym numerze miesięcznika DIABETYK oraz na stronie diabetyk.pl.
   Bardzo dużo osób zagłosowało na utwór opisujący historię Wojtka.
Życzymy Wojtkowi i jego Rodzinie dużo sił. Podziwiamy za odwagę, wytrwałość

społeczność szkolna SP w Czaszynie

 


 

Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka mają stałe miejsce w kalendarzach. W przeciwieństwie do wielu innych świąt są przypisane do konkretnej daty. Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a święto poświęcone dziadkom obchodzimy dzień później- 22 stycznia.

Skąd się wzięły te święta?

To święta o stosunkowo krótkiej historii. Pomysł na święto poświęcone babciom pojawił się w 1964 r. w tygodniku "Kobieta i Życie". W następnych latach pomysł był popularyzowany na łamach wielu lokalnych czasopism, aż do momentu, gdy obchody upowszechniły się w całej Polsce.

Pomysł na obchodzenie Dnia Dziadka trafił do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX w. Amerykanie nie rozdzielają Dnia Dziadka i Dnia Babci - święta połączone są u nich w jedne obchody, National Grandparents Day, odbywające się we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wnukowie składają życzenia oraz wręczają drobne prezenty. Jedną z najpopularniejszych form składania życzeń są bogato zdobione laurki, zawierające życzenia w formie wierszyków.

Pamiętajmy szczególnie w okresie pandemii o naszych ukochanych Babciach i Dziadkach, WSPIERAJMY I KOCHAJMY. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!

Uczniowie klasy I, II oraz III pod czujnym okiem swoich wychowawczyń przygotowali specjalne życzenia z okazji ich święta. Dzieci z wielkim uczuciem i zaangażowaniem życzyły swoim ukochanym dziadkom zdrowia, szczęścia i radości.
Zapraszamy do obejrzenia filmików nagranych z okazji Dnia Babci i Dziadka.

A.O.

 


 

Betlejemskie Światełko Pokoju

 

   „Światło Nadziei” to tegoroczne hasło niesionego przez skautów i harcerzy na całym świecie Betlejemskiego Światła Pokoju.
   To Betlejemskie Światło Pokoju, światło które jest zwiastunem Chrystusa, na którego wszyscy czekamy, a Chrystus symbolem pokoju, nadziei i solidarności międzyludzkiej do naszej społeczności przyniosły w tym roku dziewczynki w krakowskich strojach. Ten płomień NADZIEI każdy mieszkaniec Czaszyna mógł zabrać w wigilijny poranek z kościoła do swojego domu.
   To symboliczne światło pokoju niech będzie motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju niech stanie się iskrą, tlącą się w sercu każdego z nas i pomoże stawić czoła wyzwaniom.
   Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

A. H.

 


 

Nagrania świątecznych życzeń

 

- od klasy I

- od klasy II

- od klasy III

 

 


 

WŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA SKŁADAJĄ
PRZEDSZKOLAKI
WRAZ Z WYCHOWAWCZYNIĄ

 

 

 


 

Niech magia Bożego Narodzenia
towarzyszy wszystkim dniom nadchodzącego roku,
wypełniając je spokojem i radością.

Najserdeczniejsze życzenia świąteczne składa
 kl V z Wychowawcą

 

 


 

Wigilie klasowe

 

   W ostatnich dniach  przed Świętami i poprzedzającą je nauką zdalną, kiedy to uczniowie mogli przyjść do szkoły, zorganizowano w klasach wigilie. W każdej klasie rozbrzmiały kolędy i złożono sobie życzenia. Zgodnie z zaleceniami zrezygnowano z potraw wigilijnych ograniczając się do drobnych wypieków i owoców, mając na uwadze wszelkie środki ostrożności, w tym utrzymaniu właściwego stanu higienicznego (mycie rąk i dezynfekcja stolików). Wychowawcy wraz ze swoimi uczniami mogli usiąść wspólnie do stołu przy świątecznych wystrojach sal i spędzić czas w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.

 

   A jak wyglądały wigilie klasowe w klasach I - IV?

   Klasa pierwsza ostatni raz- przed świętami- spotkała się w szkole. Dzieci spędziły czas przy pięknie nakrytym stole, składając sobie życzenia, symbolicznie łamały się opłatkiem, częstowały się makowcem i pierniczkami. Wszyscy z radością śpiewali kolędy i pastorałki. Nastrój cudownych i pięknych świąt Bożego Narodzenia udzielił się całej klasie. Zapraszamy do galerii zdjęć.

A. S.

 

   Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia klasa druga zorganizowała swoją klasową Wigilię.
Przy samodzielnie przystrojonym stole, przy dźwiękach kolęd i pastorałek złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. W cudownej atmosferze rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach. Ten piękny dzień przyczynił się nie tylko do wprowadzenia Ducha Świąt w nasze serca, ale także wzmocnienia bliskich i serdecznych relacji.

A. O.

 

   Boże Narodzenie to czas magiczny, niezwykle piękny, przepełniony ciepłem rodzinnym, radością, miłością.
Przy wigilijnym stole zasiadamy nie tylko w gronie rodziny, ale również wśród kolegów z klasy i nauczycieli.
Opłatek na stole, rodzinna atmosfera, goście, którzy nas zaszczycili swoją obecnością zapach potraw wśród świec, wspólne śpiewanie kolęd - to najkrótszy opis Wigilii, która 16 grudnia odbyła się w klasie trzeciej.

A. H.

 

   Uczniowie klasy czwartej przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia oraz w miłej i nastrojowej atmosferze świątecznych kolęd wygłosili swoje postanowienia na przyszły rok.

A.W.

 

 

 


 

"Hej kolęda, koooolęda..."

 

   W piątek, kiedy to w klasach organizowanao wigilie klasowe, uczniowie należący do chóru wraz z opiekunem i nauczycielem muzyki panią Pauliną Oryszczak kolędowali w naszej szkole.
   Chór przy SP w Czaszynie życzy wszystkim Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!

 

 


 

Nasi uczniowie nagrodzeniu w konkursie plastyczno-literackim
"List do Mikołaja"

 

17 grudnia odbył się finał 20 konkursu plastyczno- literackiego "List do Mikołaja", który został zorganizowany przez ODK Gagatek w Sanoku. Ze 101 listów napisanych przez dzieci, wyróżniono 30. Wśród nagrodzonych znalazło się troje uczniów z naszej szkoły:
  - Oliwia Leśniowska kl. II,
  - Gabriel Leśniowski kl. III,
  - Kacper Władyka kl. VI.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

A. O.

 

 


 

Jasełka w naszej szkole

 

   Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii i Józefa, odkryć na nowo wydarzenia, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu.
Tegoroczne jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas: 3, 4, 5, 6 7 oraz przedszkolaków pod opieką księdza katechety Andrzeja Kudyby. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych kostiumach wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
   Na scenie pojawili się: św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, anioły, pasterze, krakowianki oraz dzieci. Przedstawienie przeplatane było kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów, którym przegrywała na gitarze i przygotowała pani Paulina Oryszczak.

   Jasełka bardzo się wszystkim podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.

A. O.

 


 

Zbiórka kasztanów dla leśnych zwierząt

 

   W trosce o leśne zwierzęta przeprowadzono szkolną akcję pod hasłem ,,Zbiórka kasztanów”. Zebrane kasztany, żołędzie i orzechy włoskie przekazano do Nadleśnictwa w Lesku, z którym od lat współpracujemy. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji.
   W zamian otrzymaliśmy piękny karmnik i kulki z nasionami dla ptaków. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej obiecali, że będą pamiętali, by w mroźne i śnieżne dni głodne ptaki znalazły coś do jedzenia w karmnikach. Wszyscy o tym pamiętajmy. Dziękujemy Nadleśnictwu za owocną współpracę.

B. M.

 


 

Nagrody w konkursach plastycznych SKO

 

Nagrodzeni w szkolnych konkursach plastycznych:

,,Październikowe oszczędzanie z SKO"
Martyna Inglot kl. VI
Iwona Skiba kl. IV

,,Oszczędzamy i marzenia spełniamy”
Martyna Inglot kl. VI
Alexandra Janocha kl. VI
Nikola Pala kl. V

,,SKO w roli głównej”
Iwona Skiba kl. IV
Emilia Kruczek kl. IV
Malwina Dygoń kl. IV
Alexandra Janocha kl. VI

Gratulujemy dziewczynkom i życzymy kolejnych sukcesów.

B. M.

 


 

Wyróżnienie dla Katarzyny Kalenieckiej

 

   Nasza uczennica Katarzyna Kaleniecka została wyróżniona w konkursie promującym zabytki polsko-słowackiego pogranicza. Gratulujemy !
   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

 

 

 

 


 

Świąteczna akcja "Od Juniora do Seniora"

 

   W grudniu nasza szkoła przyłączyła się do świątecznej akcji pod hasłem "Od Juniora do Seniora", której organizatorem był Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu . Akcja ma na celu wsparcie osób starszych, samotnych, chorych, które zamieszkują na terenie Gminy Zagórz. Zebrane w szkole artykuły spożywcze, środki czystości i higieny osobistej zostały 14 grudnia zostały odebrane przez organizatorów. Wyrazy uznania i podziękowania kieruję do KRWIODAWCÓW Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddziału terenowego w Sanoku, którzy przekazali nam swoje czekolady. Trafiły one również do naszych seniorów!
   Za włączenie się do akcji i okazałą pomoc serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

 


 

Szkolny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową

 

W połowie listopada został ogłoszony szkolny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową. Wzięło w nim udział 36 uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klas I-VIII. Prace młodych artystów były bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jury przyznało następujące miejsca:

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY :
I miejsce: Lena Leśniowska
II miejsce: Lena Osękowska
III miejsce: Anna Jagiełło

KLASA PIERWSZA:
I miejsce: Zuzanna Piotrowska
II miejsce: Milena Jankowska
III miejsce: Emilia Torba

KLASA DRUGA:
I miejsce: Karol Skiba
II miejsce: Gracjan Dąbrowski
III miejsce: Piotr Szpara

KLASA TRZECIA:
I miejsce: Martyna Władyka
II miejsce: Dalia Suszyna
III miejsce: Antoni Jagiełło

KLASY IV-VIII:
I miejsce: Antoni Drozd
II miejsce: Wiktoria Paszko
III miejsce: Emilia Kruczek

WYRÓŻNIENIA: Maria Frej, Jakub Dąbrowski, Laura Dymek, Anna Dygoń, Julia Dobosz, Marcin Florczak, Maksymilian Kruczek, Adrian Osękowski, Emilia Osenkowska, Oliwia Leśniowska, Nikola Osenkowska, Krystian Gocek, Anastazja Dymek, Gabriel Leśniowski, Emilia Morawa, Aleksandra Stefanowska, Michalina Koczera, Bartosz Borkowski, Jakub Bukowski, Kacper Władyka, Artur Leśniowski.

   Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A. O.

 

 


 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu.

 

 


 

Sukces naszych uczniów w Turnieju halowej piłki nożnej

 

   Nasi uczniowie byli najlepsi w VII Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej Halowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, który odbył si 13 grudnia. Zajęli perwsze miejsce w turnieju!
   Malwina Stefanowska została najlepszą zawodniczką! Gratulacje dla zwycięzkiej drużyny oraz opiekuna Pani Patrycji Wojtal.

 

 


 

"ABC zdrowej rodziny"

 

   W ramach uzyskanych środków finansowych z funduszu prewencyjnego z PZU i projektu Pomoc To Moc, Stowarzyszenie Experto Crede Sanok, realizuje projekt „ ABC zdrowej rodziny” do którego nasza szkoła została zaproszona za co dziękujemy Pani Gabrieli Bałut. Projekt skierowany do rodzin borykających się z problemem otyłości. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.

   Termin zgłoszeń do 15 grudnia 2021r.

 - O projekcie

 - Karta zgłoszenia

 


 

Nasi uczniowie w Finałach Wojewódzkich w Badmintonie

 

   10 grudnia w Straszęcinie odbyły się Finały Wojewódzkie w Badmintonie dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksander Słota, Patryk Baraniewicz i Kacper Puzio stoczyli ogromną walkę sportową na kortach zajmując 5 lokatę. Chłopcy pokazali niesamowity charakter sportowy. Walka trwała do ostatniej lotki. Brawa za zaangażowanie i gratulujemy sukcesów sportowych.

   Kilka dni wcześniej bo 18,19,25,26 listopada Szkoła Podstawowa w Czaszynie była organizatorem półfinału wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w badmintona, to właśnie wtedy nasi chłopcy zwycięsko z drugiego miejsca dostali się do finału wojewódzkiego.

   Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałego turnieju i świetnej sportowej rywalizacji. Dziękujemy Pani Patrycji Wojtal za przygotowanie zawodów i opiekę nad uczniami.

 


 

Warsztaty świąteczne w klasie IV

 

   Uczniowie klasy czwartej zainspirowani warsztatami plastycznymi, w których uczestniczyli podczas wycieczki do skansenu, wykonali ozdoby świąteczne wraz z wychowawczynią. Cykl zajęć poświęcony był przygotowaniu papierowych ozdób choinkowych: muchomorów, pajacyków z wydmuszek i tradycyjnych łańcuchów ze słomek i bibuły.
Dzisiaj podsumowaliśmy naszą pracę wykonując stroiki z naturalnych materiałów: szyszek, orzechów, kory.
   Klasa czwarta podczas warsztatów wystąpiła w strojach mikołajkowych i zaprezentowała się bardzo pięknie!!!
   Dziękuję mojej klasie za wspaniałe prace i entuzjastyczne podejście!

A.W.

 


 

Nakrętki zbieramy i pomagamy...

 

   Zbiórka nakrętek w naszej szkole prowadzona jest systematycznie od wielu lat. Ma ona aspekt ekologiczny i charytatywny. Dziękujemy bardzo, bardzo serdecznie naszym uczniom i ich rodzinom za wielkie zaangażowanie i wrażliwe serca. Zebrane w ostatnim czasie nakrętki zostały przekazane na leczenie i rehabilitację osoby z naszego powiatu. Jeszcze raz dziękujemy i prosimy o dalsze wspieranie naszej zbiórki.

M.B.

 


 

I miejsce w konkursie przedszkolnym

 

   Gratulujemy Amelii Drozd z oddziału przedszkolnego za zajęcie 1 miejsca w przedszkolnym konkursie na "Najpiękniejszy różaniec " zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne w Tarnawie Dolnej - Filia w Zagórzu. Jesteśmy dumni. Życzymy dalszych sukcesów.

M.B.

 


 

Sukces uczniów klasy VII w konkursie ogólnopolskim

 

   Nasi uczniowie z klasy VII przygotowani przez Panią Marię Błażowską zostali nagrodzeni w konkursie "MSC Polska - chrońmy morza i oceany" Serdecznie gratulujemy i jesteśmy z Was bardzo dumni.

 

 


 

Wizyta Świętego Mikołaja w oddziale przedszkolnym

 

Idzie, idzie święty z nieba.
Oto jest wśród nas.
Witaj święty Mikołaju
Witaj, witaj nam.

Dzisiaj w oddziale przedszkolnym również zawitał długo wyczekiwany Gość. Dziękujemy Ci święty Mikołaju za piękne prezenty i zapraszamy za rok.

 

 


 

Wizyta Świętego Mikołaja w klasach I-III

 

   Długo oczekiwany gość wywołał radość na twarzach dzieci. Święty Mikołaj został powitany wierszykami i piosenkami. Miłym akcentem spotkania były prezenty dla każdego ucznia oraz pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Dzieci bardzo się cieszyły z podarków, podziękowały za upominki i zaprosiły Mikołaja na następny rok.

A.O.

 

 


 

Przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego 2021

 

   Kiermasz bożonarodzeniowy coraz bliżej, w naszej szkole przygotowania w pełni. Uczniowie, rodzice, ale także nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowują piękne stroiki i ozdoby, które już niedługo będzie można kupić w czasie kiermaszu. Zapraszamy!

A.O.

 

 


 

"Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi"

św. Jan Paweł II

 

   Ta myśl Jana Pawła II, niech przyświeca dzieciom, młodzieży, nauczycielom, i wychowawcom naszej placówki, która po raz kolejny przyłącza się do akcji charytatywnej, w tym roku organizowanej przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu Zbiórka produktów żywnościowych czy środków czystości niech będzie wyrazem naszej bezinteresowności w pomaganiu tym, którzy są w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka do kartonów umieszczonych na korytarzu w naszej szkole potrwa do 14 grudnia. Dzielmy się miłością.

S.D.

 

 


 

Święty Andrzej Ci ukaże, co ci los przyniesie w darze

 

   Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

   Uczniowie klas 1-3 przenieśli się dziś w krainę czarów, zaklęć, przepowiedni dzięki czarom trzech wróżek: Sybilli, Allegry i Ofelii. Wróżyły przyszłość z kart, kostek, liczb, czy szklanej kuli. Emocje były ogromne. Atmosfera magii, andrzejkowych wróżb unosiła się w powietrzu. Świece, czarownice, nietoperze, wystrój sal potęgował napięcie. Każdy chciał dowiedzieć się co go czeka w najbliższej, albo dalekiej przyszłości. Wszyscy uczniowie bawili się świetnie. Mamy nadzieję, że wszystkie dobre przepowiednie i wróżby andrzejkowe się sprawdzą!

A.O.

 

 


 

Dzień Pluszowego Misia w zerówce

 

   25 listopada przedszkolaki uczciły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swoją ulubioną przytulankę. Dzieci i misie brały aktywny udział w zajęciach, podczas których opowiedziały o swoich misiach, poznały historię powstania maskotki, układały misiowe puzzle, rozpoznawały misie z bajek, śpiewały piosenki. Dzieci brały udział w misiowych grach, zabawach i konkurencjach. Dodatkową atrakcją była wizyta pani wicedyrektor Anity Wolanin, która przeczytała dzieciom bajkę pt. " Chcę mieć przyjaciela'. To były naprawdę wyjątkowe, pełne radości i dziecięcych uśmiechów chwile.

M.B.

 

 


 

Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III

 

   Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. W naszej szkole dzieci z klas I-III swoim ukochanym misiom pokazały szkołę- maszerowaliśmy korytarzem szkolnym wesoło śpiewając. Były oczywiście portrety misiów, koło fortuny, tańce i przytulanie, zagadki, oglądanie filmów i trochę historii o powstaniu zabawki. Przysmakiem misiów- miodem, częstowały się dzieci, smarowały wafle, a potem dokładnie oblizywały swoją łyżeczkę. Wszystko po to, by ćwiczyć motorykę narządów artykulacyjnych usprawniając język i wargi. Anastazja i Laura przyniosły specjalne drewniane nożyki i pałeczki do nabierania miodu. Zabawom, pląsom, śpiewom nie było końca. Dzieci były zachwycone, przecież miś jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego nasze dzieci bardzo pragną i potrzebują. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

A.S.

 

 


 

Dzień Czystego Powietrza

 

   Smog to inaczej zanieczyszczone powietrze tlenkami azotu, dwutlenkami siarki, szkodliwymi gazami i pyłami zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym. Celem Dnia Czystego Powietrza obchodzonego 14 listopada jest zwrócenie uwagi na zjawisko smogu i jego konsekwencji dla zdrowia ludzi i kondycji przyrody. Polskie miasta zajmują czołowe miejsca w Europie ze względu na złą jakość powietrza. Aby zmienić tę sytuację, należy podjąć różnorodne działania zmieniające nasze myślenie o tym zagrożeniu. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali happening. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

B.M.

 

 


 

Najważniejsze bezpieczeństwo

 

   W pogodzie i przyrodzie króluje jesień, a wraz z nią mgliste dni i długie, ciemne wieczory. W takiej scenerii na drogach wszyscy chcemy być bezpieczni. By tak było, zadbali o to uczniowie klasy czwartej, którzy na lekcję w ,,Leśnej szkole ruchu drogowego” zaprosili koleżanki i kolegów z kl. 0-3. Podczas występu przypomnieli światła i ważne znaki drogowe, przećwiczyli przechodzenie przez drogę oraz poinformowali o roli odblasków. Nikola, Emilka i Karol zaśpiewali piosenkę o odblaskach, a następnie obdarowali zebranych odblaskami od SKO. Pamiętajcie: Najważniejsze bezpieczeństwo na drodze.

B.M.

 

 


 

Robot edukacyjny Photon w naszej szkole

 

   24 listopada br. w naszej szkole gościły roboty edukacyjne PHOTON - dzieło absolwentów Politechniki Białostockiej. PHOTON to najbardziej zaawansowany technologicznie robot edukacyjny, który posiada całą gamę interaktywnych czujników, podświetlane oczy i czółki, głośnik, mikrofon itp. Można nim sterować przez mobilne aplikacje na tablecie lub smartfonie np.: Photon Robot, Photon Coding, Photon Rivals. Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas 1-4 wzięli dzisiaj udział w warsztatach. Podczas zabawy z photonami poznawali podstawy programowania, rozwijali swoją kreatywność i logiczne myślenie. Chętnie uczestniczyli w tych zajęciach, byli bardzo zainteresowani i z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali kolejne zadania.

A.O.

 

 


 

Spotkanie z przedstawicielką schroniska dla zwierząt

 

   Dnia 22 listopada nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką schroniska dla zwierząt "Wesoły kundelek" w Lesku. Pani przybyła do nas z maleńkim szczeniakiem, który wabił się Liczi. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda schronisko i dlaczego trafiają tam zwierzęta, jak wygląda praca wolontariusza. Pani opowiedziała, jak dbać o zwierzęta i odpowiedzialnie się nimi zajmować. Na zakończenie wizyty chętne dzieci mogły pogłaskać szczeniaka. Nasi goście chcieli osobiście podziękować uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w pomoc bezdomnym zwierzakom i wsparcie schroniska w Lesku. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się̨ w akcję i okazali wielkie serce milusińskim.

A.O.

 

 


 

Dzień Praw Dziecka

 

   19 listopada uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 32.rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Strażnikiem konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Nasi nauczyciele przygotowali specjalne lekcje, dzięki którym tematyka praw dziecka stała się dla uczniów bardziej zrozumiała, a na szkolnych korytarzach wyeksponowano gazetki okolicznościowe. Uczniowie omawiali wybrane prawa Konwencji: - do życia i tożsamości - do wychowania w rodzinie - do wyrażania własnych poglądów - do prywatności - do odpoczynku - do ochrony przed przemocą - do godziwych warunków socjalnych - do edukacji - do informacji - do ochrony w procesie karnym - do znajomości swoich praw i powoływania się na nie.

A.O.

 

 


 

Nasi uczniowie w lekcja on-line
"Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów"

 

17 listopada uczniowie klas V - VII uczestniczyli w lekcji on-line pt. "Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej". Fundamentem lekcji był wykład Pana Kamila Kopery pt. "Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów".

 Lekcja została przygotowana przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej. Celem lekcji było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży, edukacji historycznej oraz promocji postaw patriotycznych młodego pokolenia.

S.S.


 

Dzień tolerancji w naszej szkole

 

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W każdej klasie wychowawcy oraz pedagog przeprowadzili pogadankę na temat tolerancji. Na gazetkach zostały powieszone informacje o tolerancji, które przypominały, jak ważna jest akceptacja i zrozumienie drugiego człowieka. Pamiętajmy - TOLERANCJA to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Dla każdego z nas Dzień Tolerancji powinien stać się okazją do zastanowienia nad własną postawą wobec innych.

A.O.

 

 


 

Upamiętniamy Dzień Niepodległości naszej Ojczyzny

 

   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty apel w naszej szkole. Uczniowie klasy siódmej wystąpili w inscenizacji przygotowanej przez pana Marka Drwięgę upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Swój występ zaprezentowali też najmłodsi z oddziału przedszkolnego w montażu muzyczno-tanecznym przygotowanym przez panią Magdalenę Borkowską.

   Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do Hymnu". O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała wspólnie Hymn Polski. 

Zapraszamy do obejrzenia videorelacji przygotowanej przez Panią Dyrektor

   W dniu 11 listopada nasza szkoła brała udział w zagórskich obchodach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz społeczności szkolnej wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych złożyli przedstawiciele Samorządu uczniowskiego oraz uczniów: Malwina Stefanowska, Roksana Filipowicz oraz Aleksandra Wawro.

 

   Dzieci i młodzież z naszej szkoły razem ze scholą oraz KGW Czaszyn przygotowały okolicznościowy montaż słowno-muzyczny w kościele parafialnym dla społeczności lokalnej. Dzięki Pani Joannie Kudlik możemy obejrzeć występ w tym nagraniu video.

 

 


 

Projekt patriotyczny

 

   Z  okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w Projekcie Patriotycznym. Dzieci we wspólnej zabawie i pracy utrwalały wiedzę o losach Ojczyzny i drodze do niepodległości. śpiewane były pieśni patriotyczne, słuchano podobnych utworów. Kodowano napis POLSKA. W wykreślance szukano haseł związanych z wymienioną tematyką, układano sudoku, rysowano symbole narodowe. Uczniowie wysłuchali pogadanki o marszałku Józefie Piłsudskim, zastanawiali się dlaczego warto być dumnym z bycia Polką i Polakiem. Taki projekt interdyscyplinarny pozwolił dzieciom zintegrować się i w odpowiedni sposób przygotować do święta 11 listopada. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

A.S.

 


 

Śniadanie daje moc

 

   W naszej  szkole  od kilku lat realizujemy  program „Śniadanie daje  moc”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! W czasie zajęć edukacyjnych przekazywane są dzieciom cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia. W tym dniu organizujemy w klasach dzień  zdrowego śniadania. Wszystkie dzieci zaopatrzone przez rodziców w produkty potrzebne do przyrządzenia zdrowego śniadania, wśród których przeważały warzywa i owoce, z wielkim zapałem i zaangażowaniem  zabrały się do przygotowywania potraw. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki, pyszne soczki, owocowe sałatki, były przysmakiem w tym dniu. To właśnie takie śniadanie daje moc, zarówno do pracy, jak i do zabawy. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole. Była to także okazja do integracji klasy jako zespołu. Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywne włączenie się do Dnia Zdrowego Śniadania. Było pysznie!!!

A.H.

 


 

Sukcesy naszych uczniów w konkursie
"Zabawa ze sztuką"

 

W ubiegłym tygodniu w ODK Gagatek w Sanoku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 17 konkursu plastycznego pt. „Zabawa ze sztuką". Prace, które zostały zgłoszone można było obejrzeć w pokonkursowej galerii. Komisja nagrodziła w kategorii klas I-III uczniów naszej szkoły: Gracjana Dąbrowskiego oraz Krystiana Gocka. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

A.O.

 


 

"Patriotą się jest, a nie bywa"

 

   W dniu 6.11.2021r. Nikola Osenkowska - uczennica klasy drugiej- wzięła udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim, którego organizatorem był Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej. Konkurs został przeprowadzony w ramach obchodów Święta Niepodległości, a uczniowie biorący w nim udział prezentowali wiersze o treści patriotycznej. Nikola zajęła 4 miejsce w kategorii 6-9 lat. Do konursu była przygotowywana przez mamę i pod kierunkiem wychowawcy p. Anny Osenkowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A.O.

 


 

Wycieczka klasy 4 do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
- warsztaty plastyczne

 

   5 listopada 2021 roku uczniowie klasy czwartej wraz z nauczycielkami p. Anitą Wolanin i p. Marią Błażowską pojechali na warsztaty plastyczne do skansenu. Uczyli się jak namalować przy użyciu tradycyjnych technik makatkę oraz wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie udało się również odbyć spacer i podziwiać zabytkowe obiekty: chaty kryte strzechą, wiatraki, synagogę, cerkiew, plebanię, szkołę, ule, krzyże przydrożne i kapliczki. Był to wspaniale spędzony dzień!

A.W. 

 


 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

   5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów. Sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło oczywiście wróżek, czarodziejek, księżniczek, super-bohaterów, Boba Budowniczego, Pinokia oraz wielu innych bajkowych postaci. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych pląsów na sali. Bal rozpoczęliśmy paradą, którą poprowadził nasz gość specjalny -Minionek. Pod koniec dnia nasi uczniowie mieli okazję pooglądać "bajki na ścianie" z projektora i poczuć się jak w... STARYM KINIE. Pani Ania przyniosła dla dzieci dawny projektor do wyświetlania klisz. Pokazała dzieciom w jaki sposób kiedyś wyświetlane były bajki. Uczniowie klasy trzeciej zamienili się w narratorów i z zaangażowaniem czytali podpisy do kolejnych obrazków młodszym kolegom i koleżankom. Wszystkim się bardzo podobało. Ten dzień w naszej szkole był wyjątkowy. Było kolorowo i naprawdę bajkowo.

A.O

 


 

Patroni roku 2021

 

   Projekt „Patroni roku 2021” W listopadzie ubiegłego roku Sejm ustanowił patronów roku 2021. Izba uhonorowała Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego (120. rocznica urodzin), Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza (100. rocznica urodzin) oraz Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin). 2021 ustanowiono również rokiem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VI, aby bliżej poznać wybitne postacie i wydarzenie wybrane w drodze uchwały przez Sejm, realizowali projekt edukacyjny „Patroni roku 2021”. Młodzież pracowała w dwuosobowych zespołach, a ich zadaniem było przygotowanie kilkuminutowej prezentacji na temat wybranego patrona. Celem projektu było kształtowanie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej, a także rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania. 4 listopada nastąpiła oficjalna prezentacja efektów pracy, na którą zaproszeni zostali uczniowie klas V,VII i VIII wraz z nauczycielami oraz p. dyrektor Sylwia Drozd. Szóstoklasiści świetnie poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem, za co zostali nagrodzeni słowami uznania oraz ocenami z języka polskiego. Wiedza i umiejętności, które zdobyli podczas realizacji projektu, niewątpliwie przyczyniły się do rozwoju osobistego, a także do większej integracji zespołu klasowego.

S.S.

 


 

Wycieczka uczniów klas 0-3

 

   Dzisiaj, tj. 4 listopada, klasy młodsze oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w naszej szkole, wybrały się do Sanockiego Domu Kultury. Wycieczkowicze obejrzeli animowaną komedię o tym, że nie warto oceniać wilka po pozorach, a tym bardziej po pazurach! Porywająca akcja i przygody włochatej watahy pokazały widzom, że ten kto ma kły nie musi być zły! Film dostarczył niesamowitych wrażeń i emocji, a wyjazd przyczynił się do integracji grupy oraz nabywania świadomości w odbiorze sztuki filmowej.

   Uczniowie klas 0-3 uczestniczyli również w warsztatach w Centrum Symulacji Medycznej na Uczelni Państwowej w Sanoku. Zobaczyli jak wyglądają zajęcia dla studentów medycyny, pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego. Zwiedzili salę oddziału ratunkowego, noworodków i geriatryczną. Zafascynowani oglądali wnętrze karetki. Uczestnictwo w zajęciach z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie fantomów, które płaczą i reagują na widok człowieka, a dodatkowo pozwalają się zbadać i zebrać szczegółowy wywiad medyczny było dla uczestników niesamowitą atrakcją. Uczniowie pierwszy raz zobaczyli fantomy, które oddychaj, poruszają się, płaczą. Największe emocje wywołał fantom noworodka, który uczniowie mogli potrzymać na rękach. Była to bardzo cenna praktyczna lekcja o trudnym i wymagającym zawodzie pielęgniarki oraz ratownika medycznego. Na pewno długo jej nie zapomną. Dzieci były zafascynowane pobytem na terenie CSM.

   Wybraliśmy się również na cmentarz komunalny, gdzie uczniowie zobaczyli: dębowy Krzyż Powstańców, Mauzoleum Ofiar II Wojny Światowej, symboliczną mogiłę ofiar rozstrzelanych na Gruszce oraz pomnik Golgota Wschodu upamiętniający pochodzące z Sanoka i Ziemi Sanockiej ofiary zbrodni katyńskiej. Podziwialiśmy 21 dębów w Alei Katyńskiej, honorujących ofiary zbrodni katyńskiej, urodzone w Sanoku bądź związane z miastem. Na obszarze nekropolii znajdują się też nagrobki zabytkowe, podlegające ochronie prawnej. Są to zarówno nagrobki indywidualne jak i rodzinne grobowce zbiorowe- spokojny spacer pozwolił dzieciom na podziwianie piękna miejskiego cmentarza oraz przybliżył trudne historyczne wydarzenia. Było to kolejne wydarzenie związane z akcją #SzkołaPamięta.

A.S. i A.O.

 


 

!!! Zmiana numeru telefonu zaufania !!!

 

Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znaleźć można wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.

 


 

"Światełko pamięci dla Łyczakowa"

 

"Światełko pamięci dla Łyczakowa” Znicze, białe i czerwone, z naszej szkoły zapłonęły 1 listopada 2021 r. na polskich grobach za wschodnią granicą. Na polskich cmentarzach na Kresach, tych znanych jak Łyczaków, ale też małych i zapomnianych. Nasze znicze, zebrane w szkole zostały przekazane do Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, tam było ich prawie tysiąc. W Rzeszowie miał miejsce finał akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa”. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Było to kolejne działanie w ramach akcji #SzkołaPamięta.

A.S.

 


 

"Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?"

 

   "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?"- taki tytuł nosiło przedstawienie, które zaprezentowali uczniowie świetlicy. Widowisko obejrzeli ich koleżanki i koledzy z klas I – III oraz z klasy VIII, a także nasi zerówkowicze. Opowiadało ono o jesiennych zwyczajach zwierząt (pszczoły,osy, żaby, zająca, jeża, konika polnego, ślimaka, wróbla, kury i psa), które szykują się do zimy. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich piękne i ciekawe stroje dzieci oraz barwne dekoracje. Wszystko to sprawiło, że występ oglądało się z ogromną przyjemnością. Widowisko wspaniale przygotowała pani Maria Błażowska. Ponadto uczniowie oddziału zerowego zaprezentowali piękną piosenkę o psie, a pani wychowawczyni Magdalena Borkowska podsumowała w kilku słowach akcję "Pełna miska dla schroniska" , w której nasza szkoła bierze udział. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem, za co serdecznie dziękujemy. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt. Na zakończenie pani wicedyrektor Anita Wolanin podziękowała uczniom oraz nauczycielom za piękny występ, a widownia nagrodziła artystów brawami.

A.O.

 


 

Pamiętamy... wizyta uczniów naszej szkoły na cmentarzu w Czaszynie
#SzkołaPamięta

 

   Uczniowie naszej szkoły kolejny raz biorą udział w akcji MEiN. Dzisiaj, 28 października wybraliśmy się na cmentarz w Czaszynie. Klasa”0” ze swoją wychowawczynią panią Magdaleną Borkowską, klasa 1 z panią Anną Stawarz, klasa 2 z panią Anną Osenkowską, klasa 3 z panią Anną Hańczuk. Piękna pogoda zachęcała do spaceru po starej części cmentarza, słuchania opowieści o zapomnianych mogiłach oraz o bohaterach naszej miejscowości. Dzieci przyniosły znicze, które zostały położone na opuszczonych grobach i na miejscu spoczynku swoich bliskich. Dodatkowo zapalono znicze, przygotowane na tę specjalną okazję przez panie, na pomnikach zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły oraz ks. Romana Woźniaka- długoletniego proboszcza naszej parafii. Ta piękna akcja odbywa się w okresie, kiedy szczególnie wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych co zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób uczymy nasze dzieci polskich tradycji i nawiązujemy do świąt zadusznych. Zapraszamy do galerii zdjęć.

A.S.

 


 

Grupa "Rekonstrukto" - Życie i kultura w średniowieczu

 

   27 października 2021 roku naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu”. W programie uwzględniono prezentację obyczajów i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, dawne prawo. Widzowie zapoznali się osobiście ze średniowiecznymi rekwizytami i strojami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów narzędzia tortur oraz rycerskie pojedynki. Niektórzy nawet osobiście zapoznali się z rekwizytami! Była to żywa lekcja historii, która w interesujący i zabawny sposób przybliżyła nam realia epoki średniowiecza.

A.O.

 


 

Bal jesieni w przedszkolu

 

27 października w oddziale zerowym odbył się Bal Jesieni. Tego dnia w naszej sali było wyjątkowo jesiennie. Wszyscy zamieniliśmy się w przepiękne, jesienne stroje, które były biletem wstępu na bal. Zabawa była bardzo wesoła, tańczyliśmy do pięknych jesiennych piosenek . Dzieci zaprezentowały poznane na zajęciach piosenki związane z tematyką jesienną. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomysłowość w przygotowaniu jesiennych strojów. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany.

M.B.

 


 

Wycieczka uczniów klas VI-VIII w świat sztuki fimowej

 

   26 października uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz ze swoimi wychowawcami udali się do kina Helios w Rzeszowie na film przygodowy pt. „Wyprawa do dżungli”, w którym miłośniczka nauki Lily (żeńska odmiana Indiany Jonesa) wraz ze swoim bratem udaje się do Amazonii w poszukiwaniu tajemniczego drzewa życia. Tam zatrudnia niezwykle charyzmatycznego kapitana łodzi, w którego wcielił się znany aktor Dwayne Johnson i razem odbywają niesamowitą wyprawę pełną przygód i zwrotów akcji do serca dżungli amazońskiej.
   Oprócz seansu filmowego uczniowie zapoznali się ze sztuką tworzenia filmu dzięki przygotowanej przez Helios prezentacji. Dotyczyła ona przede wszystkim scenariusza filmowego. Młodzież mogła się dowiedzieć jak powstaje scenariusz i jak powinien wyglądać, kto go pisze, kto i w jaki sposób go realizuje, aby finalnie powstał film.

J.B.

 


 

Prace naszych uczniów w konkursie
"Zabytki pogranicza polsko-słowackiego"

 

Polsko-słowacka komisja konkursowa w składzie: Pan Jan Mogilany, Pani Mgr. Alexandra Siváková, Pani Ewa Baranowska oraz Pani Aniceta Brągiel w dniu 15 października 2021 r. dokonała indywidualnych ocen 21 prac złożonych w ramach konkursu pn. „Zabytki pogranicza polsko-słowackiego” będącego częścią realizacji mikroprojektu pn. „Cyfrowe oko”- Innowacyjne spojrzenie na kulturę pogranicza dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym, a zwłaszcza naszej zdolnej uczennicy Katarzynie Kalenieckiej z klasy 7, która otrzymała Wyróżnienie. Dziękujemy Kasi oraz Kacprowi Władyce, którzy przygotowali piękne prace, które reprezentowały naszą szkołę. Jesteśmy z Was bardzo dumni

 

 


 

Przerwa na czytanie

 

   22 października Szkoła Podstawowa w Czaszynie wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI ogólnopolskiej akcji pod hasłem: #przerwanaczytanie- bicie rekordu. To przedsięwzięcie czytelnicze realizowane jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie przynieśli ze sobą książki, które szczególnie lubią, związane z ważnymi wydarzeniami w ich życiu. Czytali fantastykę, bajki, baśnie, legendy, powieści przygodowe, podróżnicze i wiersze. Rolę lektorów dla najmłodszych przejęli ich starsi koledzy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Wydarzenie czytelnicze koordynowały polonistki: Sylwia Słoniewska i Anita Wolanin. Dziękujemy

A.W.

 


 

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

 

   Dzisiaj, 21 października, odbyło się uroczyste Ślubowanie klasy pierwszej. Dzieci przygotowały, wraz z wychowawczynią- Anną Stawarz, piękny popis swoich umiejętności a pani dyrektor Sylwia Drozd, uroczyście pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Aby nauka była dla pierwszaków przyjemna i łatwa ksiądz Andrzej Kudyba poświęcił tornistry z książkami i przyborami. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy drugiej i trzeciej przygotowały dla koleżanek i kolegów drobne upominki- dziękujemy bardzo. Pięknie przyjęte zostały pierwszaki przez Samorząd Uczniowski- ołówki, które uczniowie dostali będą cały czas potrzebne przy nauce pisania- dziękujemy. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za poczęstunek dla dzieci oraz upominki- słowniczki ortograficzne i pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

A.S.

 


 

Komputery dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR

 

W związku z ogłoszeniem Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina - „Granty PPGR” Gmina Zagórz zamierza złożyć wniosek o wsparcie dla uczniów z rodzin popegeerowskich z terenu gminy, którzy będą mogli otrzymać sprzęt komputerowy z oprogramowaniem.

Sprzęt może zostać przeznaczony jedynie dla dziecka, które:

- zamieszkuje gminę Zagórz,

- jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie lub opiekunem prawnym) Pani/Pana który pracował niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwał w miejscowości lub gminie objętej PGR,

- dziecko nie otrzymało na własność lub w drodze użyczenia, w roku 2020 i 2021 sprzętu komputerowego zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotów kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

Wniosek przez Gminę Zagórz jest składany na podstawie oświadczeń składanych przez rodziców.

Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr

Aby zgłosić udział w projekcie, należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy Zagórz następujące dokumenty (dokumenty do pobrania pod linkami):

- Oświadczenie rodzica ucznia niepełnoletniego lub Oświadczenie ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletniość,

 - Zgoda na przetwarzanie danych osobowych,

- W przypadku posiadania dokument potwierdzający zatrudnienie w byłym PGR (np. świadectwo pracy, zaświadczenie ZUS).

Dokumenty należy złożyć do 29.10.2021r.

 

 


 

Spotkanie z krawcową w klasach 0-3

 

   18 paździerika w klasach 0-3 odbyło się spotkanie z panią krawcową - Anetą Sawczyszyn, która krawiectwem jak i projektowaniem ubrań pasjonuje się od lat. Pani Aneta z ochotą opowiedziała, na czym polega jej praca oraz cierpliwie pokazywała dzieciom jak wyglądają potrzebne jej na co dzień przybory krawieckie. Pani krawcowa przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy: ostrożne obchodzenie się z igłą oraz używanie naparstka, aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem. Na zakończenie każdy mógł spróbować swoich sił podczas szycia na maszynie. Dziękujemy pani krawcowej za interesujące zajęcia i naukę szycia.

M.B.

 


 

Wyprawa w Bieszczady

 

   Uczniowie klasy VII naszej szkoły biorą udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” realizowanym wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

   15 października grupa naszych uczniów aktywnie uczestniczyła w warsztatach terenowych na trasie: Muczne – Bukowe Berdo. Niemal cała przyroda Bieszczadów była na wyciągnięcie ich ręki, a Pan Cezary Ćwikowski, pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w bardzo przystępny i niezwykle ciekawy sposób starał się przybliżyć oblicze tej wyjątkowej części Wschodnich Karpat.   

J.B.

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   W trakcie roku szkolnego obchodzimy wiele świąt i uroczystości, ale jedno z nich ma dla nas szczególne znaczenie. 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Święto obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. 13 października w naszej szkole odbyła się przygotowana pod kierownictwem Pani Iwony Pałasz akademia, podczas której uczniowie klasy ósmej zaprezentowali w zabawny sposób szkolne realia. Następnie podziękowali swym nauczycielom za ich pracę, okazywane na co dzień wsparcie oraz życzliwość. W pięknych słowach wierszy i piosenek wyrazili swą wdzięczność. Wręczyli pracownikom szkoły kwiaty. Pani Dyrektor Sylwia Drozd podkreśliła, że to nie tylko święto nauczycieli oraz pracowników szkoły, ale także uczniów i złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. W tym szczególnym dniu pamięć należy się również emerytowanym pracownikom Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Kierujemy do nich serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz dzieci i młodzieży oraz życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

S.S.

 


 

Niecodzienna lekcja w klasie drugiej

 

   Uczniów klasy II odwiedził dzisiaj chomik. Dzieci dowiedziały się, jak go pielęgnować, co je i jakie są jego zwyczaje. Chętni mogli potrzymać go na ręce i okazało się, że to bardzo ruchliwe zwierzątko. Radości i śmiechu było co nie miara, zwłaszcza kiedy chomik bawił się w klatce i na swoim kołowrotku. Uczniowie na przerwie zbudowali mu tunel z kloców. Chyba dobrze się u nas czuł. Głównym celem było uświadomienie dzieciom, że zwierzątka to nie zabawki i należy odpowiedzialnie należy się nimi opiekować. Takie poglądowe zajęcia w szkole dają wiele radości, a wiedza zdobyta w ten sposób na długo pozostanie w pamięci.

A.O.

 


 

Wyjątkowi goście naszej szkoły

 

   8 października w Szkole Podstawowej w Czaszynie mieliśmy okazję gościć Panie: Renatę Piątkowską- pisarkę, Malwinę Kożurno - lektorkę, Anicetę Brągiel - dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu oraz Magdalenę Kuczmę- pracownika biblioteki. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły- Pani Sylwia Drozd. W spotkaniu uczestniczyły klasy 4, 5 i 6 oraz nauczycielki języka polskiego: Sylwia Słoniewska i Anita Wolanin. Podczas spotkanie autorskiego Pani Renata Piątkowska opowiedziała zgromadzonym o książce „Wszystkie moje mamy”, zaś przybyła wraz z nią lektorka, Pani Malwina Kożurno, odczytała fragmenty tekstu. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat Ireny Sendlerowej oraz ogromnej roli jaką odegrała podczas II wojny światowej, wywożąc z getta żydowskie dzieci i w ten sposób ratując je od śmierci. Sendlerowa uważała, że powinna wykorzystać każdą okazję, aby uratować jak największą liczbę dzieci i znaleźć dla nich bezpieczne domy. Jest to postać heroiczna i wybitna. Za swoją bezinteresowną, płynącą z serca działalność charytatywno-społeczną otrzymała liczne odznaczenia i tytuły: Order Uśmiechu, Order Orła Białego, Order Ecce Homo, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. Bardzo dziękujemy za niezmiernie ciekawe i inspirujące spotkanie!

A.W.

 


 

Konkurs fotograficzny "Piękno jesieni"

 

   Pokaż piękno jesieni uchwycone aparatem fotograficznym lub smartfonem. Zrób zdjęcie i prześlij na pniższy adres e-mail (podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę):

jarekbochnak2@gmail.com

Wymagania:

- jedno zdjęcie zrobione dowolnym aparatem lub smartfonem, w dowolnym formacie graficznym,

- na zdjęciu mogą być dowolne elementy krajobrazu z charakterystycznymi oznakami jesieni (zdjęcie nie może zawierać osób w sposób rozpoznawalny)

Konkurs adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły

Uczestnicząc w konkursie autor zgadza się na publikację zdjęcia na stronie szkolnej oraz na wykorzystanie przesłanej pracy w celach promocyjnych szkoły z zachowaniem danych o autorze (imię i nazwisko).

Prace należy wysyłać do 31 października 12 listopada 2021 r.

Najlepsze prace zostaną wyróżnione i opublikowane na szkolnej stronie internetowej

 

 


 

Konkurs fotograficzny organizowany przez
Dom Osiedlowy "Puchatek" w Sanoku

 

Aby wziąć udział w konkursie należy zrobić zdjęcie zgodnie z kategorią i wywołać w formacie nie mniejszym niż 20x30 ale nie większym niż 30x40, wypełnić kartę zgłoszenia wraz ze zgodą i oświadczenie (dostępne na stronie - kliknij na plakat), nagrać zdjęcie na płycie CD, razem włożyć do koperty z opisaniem swojego imienia i nazwiska i przekazać Panu Jarosławowi Bochnakowi, który odpowie na pytania wszystkich zainteresowanych.

 

 


 

Zerówkowicze poznają Żyrafę Lokatkę z SKO

 

   Nasi zerówkowicze mieli okazję poznać Żyrafkę Lokatkę, która jest maskotką SKO. Żyrafka wzbudziła u dzieci ogromny zachwyt i zainteresowanie. Aby dzieci mogły bliżej poznać Żyrafkę zorganizowano konkurs plastyczny pt. "Wakacyjna Przygoda z SKO", w którym to nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję wykazać się talentem plastycznym. Za pięknie wykonane prace laureaci ( Anna J., Amelia D., Jagoda W., Lena L., Pola N., Jakub D.) otrzymali nagrody, natomiast osoby wyróżnione ( Amelia K., Milena P., Karol K., Oliwier O., Dawid M.) otrzymali drobne upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

M.B.

 


 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   Xl Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia nasza szkoła świętowała pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania -uczenia się matematyki. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia. Uczniowie klas l-III poznawali tabliczką mnożenia w malowankach i labiryntach, uzupełniali wykreślanki udostępnione przez Organizatora Głównego. Uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki oraz podczas przerw. W piątek 1 października zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia". Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także wśród nauczycieli i pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział w akcji. Nastąpiło również rozstrzygnięcie III edycji szkolnego konkursu "Z tabliczką mnożenia w tle". Oto zwycięzcy: miejsce I: Oskar (kl. 5) miejsce II : Julia (kl. 4) i Nikola (kl. 5) miejsce III: Paulina (kl.5), Patrycja (kl.5) i Michał (kl. 7) Wszystkim gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział w akcji!!! Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia!

S.A.

 


 

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego został wybrany!

 

   Wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie odbyły się zgodnie z planem - 1 października, podczas lekcji piątej w wyznaczonym wcześniej lokum wyborczym.

 Komisja Wyborcza w składzie:

    Przewodniczący: Wiktoria Baran

    Zastępca: Oliwia Kieca

    Członkowie: Patrycja Stareńczak i Michał Kurinka

była odpowiedzialna za przygotowanie sali, w której odbyły się wybory, w tym urna wyborcza (dzieło Wiktorii), informacje dla uczniów oraz przeprowadzenie wyborów podliczyła wszystkie głosy.

   Na 66 uprawnionych do głosowania (uczniowie klas IV-VIII) oddano 63 głosy, z czego 7 było nieważnych. Najwięcej głosów (34) uzyskała…

Malwina Stefanowska (klasa VIII)

i objęła stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie w roku szkolnym 2021/2022. Gratulujemy!!!

 

 


 

Dzień chłopaka w naszej szkole

 

   30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia!

A.O.

 


 

Zerówka w "Szkolnych Przygodach Gangu Swojaków"

 

   Nasi zerówkowicze przystąpili do programu edukacyjnego "SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW" , którego celem jest ukazanie dzieciom piękna polskiej przyrody, zachęcanie do odrywania wzroku od ekranu, zainteresowania się naturą. W ramach programu dzieci otrzymały DZIENNIKI TROSKLIWEGO ODKRYWCY i zbierają naklejki- odznaczenia za wykonanie 12 zadań związanych z obserwacją przyrody, obcowaniem z naturą i odkrywaniem piękna otaczającego nas świata!

M.B.

 


 

Lekcja przyrody z Panią Leśnik

 

   28 września w naszej szkole w klasach młodszych gościliśmy panią leśnik z Nadleśnictwa Lesko, która  opowiadała o swojej pracy, zwierzętach  żyjących w lesie, ich ochronie  oraz o  właściwym  zachowaniu  podczas kontaktu z otaczającą  nas  przyrodą. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Dowiedziały się także, w jaki sposób zachować się wobec zwierząt napotkanych  w lesie. Uczniowie  mieli  możliwość zadawania pytań Pani leśnik,   oczywiście ochoczo z tej możliwości skorzystali. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Na zakończenie pani leśnik obdarowała uczestników breloczkami i magnesami z motywem lasu. Z całą pewnością informacje dotyczące zwierząt, naszej przepięknej natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.

A.H.

 


 

Lista kandydatów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

   Na Stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie w roku szkolnym 2021/2021 ubiegają się:

- Alexandra Janocha (klasa VI)

- Katarzyna Kaleniecka (klasa VII)

- Malwina Stefanowska (klasa VIII)

   Do czwartku (30.IX) powyżsi kandydaci będą starać się przekonać uczniów klas IV-VIII do oddania na nich głosu. Wybory planowane są w piątek (1.X) na lekcji piątej.

   Zgodnie z zasadami, wybory są tajne, powszechne i równe. Każdy uczeń z klas IV-VIII odda swój głos na wybranego kandydata na karcie do głosowania, stawiając przy jego imieniu i nazwisku krzyżyk w wyznaczonym polu, w miejscu odosobnionym (poza możliwością wglądu innych osób) i anonimowo.

   Miejsce wyborów i ich dokładny przebieg zostanie ogłoszony w czwartek (30.IX)

 


 

Dziś smacznie i twórczo - warsztaty uczniów kl. 0

 

   22 września kl.0 wybrała się na wycieczkę do Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Dzieci w aktywny sposób uczestniczyły w warsztatach ginących zawodów. Same utoczyły garnuszek oraz przygotowały ciasto na proziaki, które po upieczeniu w piecu chlebowym mogły smacznie zjeść. Był to dzień pełen wrażeń oraz beztroskiej radości i uśmiechu.

 


 

Konkurs organizowany przez KRUS

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2007-2015 do udziału w kursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród tych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia zostanie rozlosowanych 100 hulajnóg. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/  Termin zgłoszenia: do 31 października.

 


 

Wyjazd uczniów klasy II i III na przegląd stomatologiczny

 

W dniu dzisiejszym (20 września) uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w przeglądzie stomatologicznym w Zagórzu. Dzieciom udzielono informacji o stanie uzębienia oraz wskazano w jaki sposób utrzymać zdrowy uśmiech . W drodze powrotnej nasi uczniowie odwiedzili skwer w Zagórzu dedykowany Pamięci Obrońców Zagórskiego Węzła Kolejowego z 1918 roku.

A.O.


 

Dzień Przedszkolaka

 

   20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie zabawy pani dyrektor wszystkim Przedszkolakom wręczyła piękne medale.

 

 


 

Pielgrzymka dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie

 

   17 września  dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie odbyły pielgrzymkę do Sanktuarium w Łagiewnikach. Złożyły też wizytę smokowi wawelskiemu oraz zwiedziły  Kraków, a także krakowskie Zoo.

A.H i A.S.

 

 

 


 

Sprzątanie Świata

 

   Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej Planety. Wielki Finał akcji Sprzątanie Świata - Polska odbędzie się w trzeci weekend września. Hasłem tegorocznej akcji jest "Myślę, więc nie śmiecę". W naszej szkole na sali gimnastycznej odbył się apel z okazji akcji Sprzątanie Świata. Spotkanie dotyczyło promowania nieśmiecenia, edukacji odpadowej oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dziękujemy uczniom klasy czwartej za ich ogromne zaangażowanie ekologiczne, a także naszym pierwszakom i przedszkolakom, którzy w śpiewający sposób przekazali wszystkim, jak dbać o Planetę!

A.O.

 


 

Dzień Kropki

 

   15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Z okazji Dnia Kropki mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Uczniowie klas 1-4 oraz nasze przedszkolaki zaprosiliśmy do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć.

A.O.

 


 

Pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
oraz Przychodni zdrowia w spotkaniu z rodzicami

 

   10 września w naszej szkole odbyły się spotkania z rodzicami. Na ogólnym spotkaniu poruszone zostały zasady organizacji zajęć w roku szkolnym 2021/2022, zasady bezpieczeństwa nauki w trakcie trwania pandemii oraz profilaktyki szczepień w ramach akcji #szczepimysie.
   W spotkaniu wzięli udział pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku oraz Przychodni Zdrowia w Zagórzu. Pani dyrektor Ewa Baranowska z SPZOZ w Zagórzu zapoznała wszystkich z procedurą szczepień, poinformowała o najbliższych punktach szczepień i bardzo rzeczowo przekazała informacje dotyczące profilaktyki szczepień. Pani kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku, Krystyna Będkowska opowiedziała o bezpiecznej organizacji nauczania w szkołach, o obowiązujących procedurach i współpracy szkoły z PSSE w Sanoku. Pani Dyrektor Sylwia Drozd podkreśliła, że kwestia szczepień dzieci powyżej 12 roku życia to jest tylko i wyłącznie świadomy wybór każdego rodzica! Przypomniała rodzicom zasady obowiązujące w szkole dotyczące bezpieczeństwa, ale również praw i obowiązków ucznia, korzystania z telefonów w szkole oraz właściwej postawy i ubioru uczniów. W spotkaniach klasowych wybrano przedstawicieli do Rady Rodziców, a Wychowawcy przedstawili plany pracy na nowy rok szkolny. Dziękujemy rodzicom, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a pozostałych zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w sprawach dotyczących dzieci

S.D.

 


 

Wydarzenie w naszej miejscowości
- zjazd kursowy księży w kościele parafialnym

 

   Kapłaństwo jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Najczęściej udzielany jest on w seminariach duchownych, gdzie kształcą się alumni. Według przekazów Kościoła katolickiego przez sakrament kapłaństwa Bóg wyznacza i daje zdolność niesienia nowych zadań, które związane są ze wzmacnianiem i budowaniem wspólnoty. Dziś na zaproszenie naszego księdza proboszcza Marka Figury odbył się w naszym kościele zjazd kursowy księży, którzy święcenia kapłańskie otrzymali w 1983r. W spotkaniu wzięło udział 28 księży. W czasie uroczystej Mszy św. modliliśmy się w intencji kapłanów. Przed rozesłaniem uczniowie naszej złożyli życzenia kapłanom, a także ofiarowali czerwone róże.

   Czcigodni Kapłani, życzymy Wam niegasnącej miłości do Eucharystii, gorliwości oraz siły potrzebnych do głoszenia Dobrej Nowiny, a także obfitych owoców duszpasterskiej pracy. Oby radość i satysfakcja towarzyszyły Wam w każdym dniu posługi kapłańskiej. Niech Bóg obdarza Was wszelkimi łaskami, byście mogli w pełni realizować swoje powołanie. Szczęść Wam Boże! życzy cała nasza społeczność.

S.D.

 


 

Sukces naszych uczniów w piłce nożnej

 

   Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy na wakacjach zdobyli puchar dla naszej szkoły. Drużyna Osławianka Czaszyn, która reprezentowała naszą szkołę w zawodach piłki nożnej podczas Pikniku organizowanego przez Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą" zdobyła I miejsce!!! i do tego tytuł najlepszego bramkarza otrzymała Malwina Stefanowska, najlepszym zawodnikiem został Patryk Baraniewicz najlepszym strzelcem okazał się Karol Chudio. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Czepiel Czepiel Transport za zaangażowanie, zebranie zawodników i transport drużyny reprezentującej naszą Szkołę.

S.D.

 


 

Spotkanie z policjantami

 

   "Bezpieczna droga do szkoły” Już pierwszego dnia nauki naszą szkołę odwiedzili policjanci z Posterunku Policji w Zagórzu: asp. szt. Artur Rajchel, mł. asp. Dawid Kita oraz sierż. Kamil Kowalik, którzy spotkali się z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich oraz oddziału zerowego. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a w szczególności omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Pod okiem policjantów nasi uczniowie ćwiczyli bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Okazało się, że doskonale wiedzą co to "zebra" i jak się z nią "obchodzić" - a raczej nie "obchodzić" a po niej przechodzić. Na koniec wszyscy otrzymali od mundurowych drobne upominki.

A.O. 

 


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

 

   1 września uroczyście powitaliśmy rok szkolny 2021/2022. Inauguracja rozpoczęła się od uczestnictwa społeczności szkolnej we Mszy świętej. W szkole spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie wszysycy odśpiewali hymn. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Sylwia Drozd, która powitała wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszaków rozpoczynających naukę w naszej szkole. Kilka słów skierowano do uczniów oraz pracowników szkoły.
    Dzisiaj pożegnaliśmy się również z Panią Haliną Sech- długoletnią nauczycielką Szkoły Podstawowej w Czaszynie, która w tym roku zdecydowała się przejść na emeryturę. Pani Halina przez lata wprowadzała uczniów w świat literatury oraz nauki o języku polskim. Wielu absolwentów naszej szkoły zaczynało przygodę z nauką pod jej opieką, ucząc się obowiązkowości, solidności, pewności siebie i przyjaznych relacji z rówieśnikami. Wszyscy pamiętamy wspaniałe występy, przygotowane przez Panią Halinę, które uatrakcyjniały uroczystości szkolne, pozaszkolne i gminne. Tym razem uczniowie pod kierunkiem Pani Iwony Pałasz wystąpili z okolicznościowym programem artystycznym. Były serdeczne podziękowania, życzenia i kwiaty. Panią Halinę pożegnali także wychowankowie z poprzednich roczników, którzy przybyli, by powspominać dawne czasy.

    Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, tym starszym i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

A.O.

----------

Wychowawcami poszczególnych klas są:

   klasa 0 – Magdalena Borkowska
   klasa I - Anna Stawarz
   klasa II - Anna Osenkowska
   klasa III - Anna Hańczuk
   klasa IV – Anita Wolanin
   klasa V - Paweł Stefanowski
   klasa VI - Sylwia Słoniewska
   klasa VII - Jarosław Bochnak
   klasa VIII - Iwona Pałasz

 


 

Nowy rok szkolny 2021/2022

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 Inauguracja roku szkolnego rozpocznie się mszą świętą na którą serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły o godz. 8.00 do Kościoła Parafialnego w Czaszynie. Prosić będziemy o zdrowie i Boże błogosławieństwo na czas nauki szkolnej.

Organizując ten dzień uwzględniamy przepisy ogólne ustanawiające określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W związku z powyższym na teren szkoły mogą wchodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej, u których nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa rozpoczęcie roku odbędzie się bez obecności rodziców (oprócz rodzica/ opiekuna nowoprzyjętych dzieci do oddziału przedszkolnego)

HARMONOGRAM:

- Godz. 8.00 msza święta

- Godz. 9.00 uroczysty apel na Hali sportowej a po nim, krótkie spotkanie dzieci z Wychowawcami w swoich klasach.

Prosimy o:

• przybycie do placówki o wyznaczonej godzinie,

• wejście uczniów do szkoły wraz z wychowawcą który odbierze dziecko od rodzica przed wejściem do szkoły,

• zachowanie zasad bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami GIS, MZ i MEiN, a przede wszystkim:

• zasłonienie ust i nosa maseczką na terenie części wspólnych szkoły,

• przed wejściem do budynku nałożenie rękawiczek lub zdezynfekowanie rąk,

• zachowanie właściwego dystansu społecznego,

• stosowanie się do zaleceń pracowników szkoły.

Uczniowie klas 0 – III po spotkaniu z wychowawcą zostaną odprowadzeni do drzwi wejściowych szkoły, gdzie rodzice/opiekunowie będą mogli odebrać swoje dzieci (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - zachowanie dystansu społecznego).

 

Przypominamy Uczniom, że w tym dniu obowiązuje strój apelowy.

 

 


Rok szkolny 2020/2021