Życzymy Wszystkim bezpiecznych, zdrowych, relaksujących,
kreatywnych i udanych w realizację planów wakacji !!!

 


 

Wakacje w przedszkolu!

 

   W naszym przedszkolu rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje i właśnie z tego tytułu działy się fantastyczne rzeczy...

   Były tańce i swawole, czas radośnie nam upływał. Dzieci miały okazję poznać tajemnicę przepysznej szarlotki, a także nauczyły się składać łódki z papieru techniką origami. Wiemy, że wakacje to nie tylko beztroska zabawa, ale i też bezpieczeństwo, dlatego dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznej zabawy w różnych miejscach. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, życzymy dzieciom oraz rodzicom słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.

 


 

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

 

   Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. uroczystość zakończenia roku szkolnego poprzedziła msza święta, odprawiona w kościele parafialnym. Następnie w sali gimnastycznej uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Nasi drodzy Ósmoklasiści zostali dziś absolwentami Szkoła Podstawowa w Czaszynie . Pięknym apelem pożegnali się z Panią Dyrektor, wychowawcą panem Jarosławem Bochnakiem, nauczycielami, pracownikami oraz młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły, do której uczęszczali wiele lat. Miłą niespodziankę dla absolwentów przygotowali uczniowie klasy 7, którzy dobrym słowem i dyplomami pożegnali starszych kolegów. Wzruszeń nie było końca.

   Podczas uroczystości Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła świadectwa uczniom oraz listy gratulacyjne dla rodziców, a także nagrody książkowei rzeczowe za udział w konkursach. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom za cały rok pracy.

   Wszystkim absolwentom składamy serdeczne gratulacje z okazji ukończenia szkoły podstawowej oraz życzymy samych sukcesów na dalszych etapach edukacji.

   Rozwijajcie skrzydła, szukajcie swoich dróg życiowych!!!

   Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Życzymy udanych wakacji!

 


 

Pszczółki na wycieczce

 

   Grupa ,,Pszczółek " odwiedziła dzisiaj wiejskie zoo w Berezce.

Maria Kaleniecka

 

 

 

 


 

Zakończenie projektu "Europa i ja"

 

W naszej szkolnej świetlicy przez cały rok szkolny realizowany był Ogólnopolskim Projekt Edukacyjny „Europa i ja”. Uczniowie zapoznawali się z językiem, symbolami narodowymi, obyczajami i kulturą Wielkiej Brytanii. Wszyscy byli bardzo aktywni i zaangażowani w realizację kolejnych zadań. Na zakończenie były podziękowania i zostały wręczone dyplomy.

Koordynatorem projektu w naszej szkole była pani Anna Osenkowska.

 


 

Nagrody Burmistrza przyznane dla uczniów

 

14 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórzu miało miejsce uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2022/2023. Nagrody z rąk Burmistrza Pana Ernesta Nowaka oraz Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół Pani Ewy Get otrzymali:

Gabriel Leśniowski uczeń kl.IV oraz Artur Leśniowski uczeń kl. VIII. Chłopcom podczas uroczystości towarzyszyła Pani Dyrektor Sylwia Drozd.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Osenkowska

 


 

Egzamin na kartę rowerową

 

   14 czerwca uczniowie klas IV i V przystąpili do ostatniego etapu egzaminu na kartę rowerową. Wcześniej musieli pozytywnie zaliczyć test z teorii, co było warunkiem dopuszczenia do części praktycznej. Egzamin przeprowadził pan Hubert Wolwowicz - nauczyciel techniki w naszej szkole.

   Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się pomyślnie zdać swój pierwszy w życiu egzamin uprawniający do poruszania się po drogach i życzymy bezpiecznych wypraw rowerowych!

Anna Osenkowska

 


 

Pasje naszych uczniów - Julia Czubska na deskach teatru

 

   W niedzielę 11 czerwca 2023 r. w Sanockim Domu Kultury odbyło się premierowe przedstawienie teatralne pt. "Wracaj" grupy De Konstrukcje wyreżyserowane przez panią Jolantę Jarecką.

   Jedną z aktorek spektaklu była uczennica klasy 8 Julia Czubska. Gratulujemy pierwszych kroków na deskach teatru i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie sztuki.

Monika Garbaczewska

 


 

PIKNIK RODZINNY

 

   Kochani dziękujemy za wspólną zabawę. Mimo niesprzyjającej pogody w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny. W organizację imprezy plenerowej zaangażowana była cała nasza społeczność szkolna.

   Piknik rozpoczął się o godzinie 15.00 wystąpieniem dyrektor szkoły Pani Sylwii Drozd, która powitała wszystkich gorąco i podziękowała rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły zaangażowanym w przygotowania.

   Przed publicznością wystąpili nasi wspaniali uczniowie, którzy zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim "Sleeping Beauty" oraz występy słowno- muzyczne z życzeniami dla swoich wspaniałych Rodziców. Podziękowania złożył również przybyły na nasze wydarzenie Pan Ernest Nowak Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, któremu dziękujemy za obecność.

   Po zakończeniu części oficjalnej na uczniów czekały liczne niespodzianki: stoisko z watą cukrową oraz popcornem, gorące zapiekanki oraz gofry, przepyszne ciasta oraz lody, kiełbaski z grilla czy pieczone ziemniaczki.

   W tym wyjątkowym dniu gościliśmy w naszej szkole:

- RCKiK Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oddział w Sanoku
- SPZOZ w Zagórzu,
- 3 podkarpacka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej,
- Sanocka Jednostka Strzelecka,
- Nadleśnictwo Lesko Lasy Państwowe,
- Podkarpacka Policja -Posterunek Policji w Zagórzu,
- KSRG Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie,
- Kgw Czaszyn.

Nagrania video:

  - Taniec Flamenco Sówek

  - Występ rodziców "Rzepka" 

 


 

Rozdanie nagród za Gminny Konkurs Ekologiczny

 

   Początkiem czerwca odbyło się rozdanie nagród w Gminnym Konkursie Ekologicznym, którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu. Oto nagrodzeni uczniowie naszej szkoły:

 - II miejsce w konkursie plastycznym zajęła Amelia Kita kl. 1

 - I miejsce w konkursie wiedzy ogólnej, kategoria klas V-VI zajęła Iwona Skiba kl. V

 - II miejsce w konkursie wiedzy ogólnej, kategoria klas VII-VIII zajął Artur Leśniowski kl.8.

Serdecznie gratulujemy

Anna Osenkowska

 


 

Dwudniowa wycieczka szkolna do Bochni, Krakowa,
 Kalwarii Zebrzydowskiej i Energylandii

 

   6 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej udali się na dwudniową wycieczkę. Jej celem było poznanie wybranych obiektów Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dobra zabawa w Energylandii. A wszystko to pod czujnym okiem pań – Katarzyny Kusz-Gliściak, Eweliny Nieznańskiej, Eli Rycyk oraz pana Jarosława Bochnaka, a także pani Lidii – pilota naszej wycieczki z Biura Turystycznego Ferias.

   W pierwszym dniu zjechaliśmy pod ziemię na głębokość ponad 200 m w Kopalni Soli w Bochni, gdzie poznaliśmy sposoby wydobycia tego cennego surowca od niemal 900 lat. Następnie udaliśmy się do Krakowa, zwiedzając Stare Miasto – od Wawelu po Sukiennice i Kościół Mariacki. Noc spędziliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w drugim dniu zwiedziliśmy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oo. Bernardynów, nazywanym Polską Jerozolimą. Ostatnim punktem wycieczki była Energylandia – największy Park Rozrywki w Polsce oferujący ponad 120 atrakcji na przestrzeni 70 hektarów.

   Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, ponieważ po pierwszym zachmurzonym dniu z drobnymi, przelotnymi opadami czekał nas słoneczny i bardzo ciepły dzień przeznaczony na zabawę w Parku.

   Dla uczniów klas ósmych była to ostatnia szkolna wycieczka, z pewnością na długo zapamiętają ten czas i będą miło go wspominać. A młodsi uczniowie już nie mogą się doczekać następnej wyprawy za rok :)

JB

 


 

Odwiedziny schroniska dla zwierząt "Wesoły Kundelek" w Lesku

 

6 czerwca 2023 r. uczniowie klas I-III z wraz z wychowawcami udali się z wizytą do schroniska "Wesoły Kundelek" w Lesku, aby przekazać zebrane wcześniej dary. Wizyta była poprzedzona zbiórką żywności dla zwierząt w szkole. Dzieci bardzo chętnie przyłączyły się do tej akcji i przyniosły dużą ilość suchej i mokrej karmy dla psów i kotów oraz zabawki.

Szkolną społeczność powitał pracownik schroniska -Pan Łukasz, który opowiedział o funkcjonowaniu instytucji i pokazał pomieszczenia, w których są zwierzęta . Dzieci bardzo emocjonalnie reagowały na widok piesków.

Aktualnie w schronisku przebywa około 59 pięknych psiaków oraz 17 kotów. To miejsce, gdzie każdy pies i kot ma ciepły kąt i pełną miskę.

To była ważna lekcja, która uczy wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt oraz przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

Udanym zakończeniem był smaczny pobyt w "Słodkim Domku".

Anna Osenkowska

 


 

Wycieczka "Mądrych Sówek" do Wiejskiego Zoo w Berezce

 

   6 czerwca przedszkolaki z grupy „Mądre Sówki” wybrały się na wycieczkę, której celem było Wiejskie Zoo w Berezce. W bramie obiektu czekał na nas pan Bogumił, który serdecznie przywitał wszystkie dzieci, wyjaśnił zasady bezpiecznego poruszania się po zoo i zaprosił do wspólnego zwiedzania. Zoo w Berezce różni się tym od innych miejsc tego typu, że zwierzęta można karmić. Dzieci chętnie karmiły więc króliki, owce, kozy, osła i inne zwierzęta. Dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy mogli na żywo zobaczyć pawia, który pochwalił się swoim pięknym ogonem.

   Przedszkolaki chętnie korzystały ze znajdującego się w zoo parku linowego, trampoliny, huśtawek oraz zjeżdżalni pontonowej. Dzieci świetnie się bawiły i ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Magdalena Borkowska

 


 

Wycieczka do Sandomierza i Bałtowa uczniów kl. IV, V i VI

 

31.05.2023 r. udaliśmy się na szkolną wycieczkę do Sandomierza i Bałtowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas: IV, V i VI.

Wyruszyliśmy z Czaszyna dość wcześnie, o godz. 5.00 i pojechaliśmy do jednego z piękniejszych miejsc w Polsce – Sandomierza. Początki tego malowniczego miasta, zwanego Małym Rzymem, położonego nad Wisłą i usytuowanego na siedmiu wzgórzach, sięgają X wieku, a jego stara dzielnica jest światowym pomnikiem historii.

Mieliśmy okazję podziwiać piękną architekturę zabytków. Widzieliśmy m.in. Bramę Opatowską, która jest jedną z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Tuż przed Bramą Opatowską, nad naszymi głowami znajdowała się wisząca rzeźba, przedstawiająca syna flisaka z kapeluszem w ręku, opierającego się o wiosło i balansującego na zawieszonej pomiędzy budynkami linie.

Zwiedziliśmy też ciekawe Muzeum Figur Woskowych prezentujących głównych bohaterów serialu: „Ojciec Mateusz”. Mieliśmy okazję zobaczyć odwzorowane wnętrza serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu i gabinetu.

Cały czas dopisywała nam piękna pogoda. Było bardzo słonecznie, więc z przyjemnością delektowaliśmy się pysznymi lodami spacerując po Rynku Głównym, otoczonym kolorowymi kamieniczkami. W centralnej części Rynku podziwialiśmy ceglany ratusz pochodzący z XIV wieku połączony z białą wieżą zegarową.

Następnie udaliśmy się do Bałtowa, gdzie czekało na nas również wiele atrakcji, mi. in. Park dinozaurów JuraPark, Oceanarium Prehistoryczne, przejazd schoolbusami po Zwierzyńcu, Sabatówka oraz Park Miniatur – Polska w miniaturze.

Zjedliśmy obiad, zrobiliśmy wiele przepięknych zdjęć, zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną. W domu byliśmy około 22.00.

Wycieczka była bardzo ciekawa, pełna niezapomnianych wrażeń.

Iwona Pałasz

 


 

 

Drogie Dzieci, w dniu Waszego święta pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia.
Przekazać ogromną dawkę miłości, wsparcia i otuchy.
Niech Wasze serca zawsze pełne będą radości i dobroci.
Bądźcie wyjątkowe i nigdy nie zapomnijcie, że świat należy do Was.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka
.

   Samorząd uczniowski przygotował małą niespodziankę dla naszych uczniów. Wskazówki dotyczące niespodzianek umieszczone zostały w całej szkole. Dla dociekliwych i rezolutnych poszukiwaczy czekała słodka nagroda.

   Dziękujemy Rodzicom uczniów, którzy w tym ważnym dla dzieci dniu przygotowali miłe niespodzianki.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 

   Dzień Dziecka to bardzo wyjątkowy i radosny dzień dla wszystkich dzieci, tych małych oraz dużych. W naszej szkole z tej okazji Sówki razem z Pszczółkami doskonale wiedziały jak świętować ten dzień. Czas spędzony na świeżym powietrzu obfitował w liczne atrakcje: przechodzenie przez tunel, skoki w workach, zabawy z chustą animacyjną, malowanie farbami na folii oraz kredami na chodniku. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku. Uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych milusińskich.

Marta Wątroba

 


 

Nasi uczniowie w konkursie "Mistrz Ortografii Gminy Zagórz"

 

   31 maja w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej odbył się finał Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii Gminy Zagórz”. Konkursowi patronowali Burmistrz Miasta i Gminy w Zagórzu Pan Ernest Nowak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej Pan Melchior Ryniak, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem konkursu.

Naszą szkołę reprezentowali:

   Nikola Osenkowska  kl.III,
   Alexandra Janocha  kl.VII,
   Dawid Błaszak  kl.VI,
   Artur Leśniowski  kl.VIII.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy za udział. Gratulujemy!

Anna Osenkowska


 

Nagrody dla naszych uczniów w konkursie organizowanym przez KRUS

 

   30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach odbył się piknik zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a dokładnie Placówkę Terenową w Sanoku. Zostali na niego zaproszeni laureaci XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy". Wśród wielu prac komisja konkursowa nagrodziła również prace naszych uczniów:

   - II miejsce zajęła Julia Dobosz uczennica klasy 2,

   - wyróżnienie otrzymał Filip Ogarek uczeń klasy 3.

   Została także przyznana nagroda specjalna za walory artystyczne pracy dla Martyny Władyki, która jest uczennicą klasy 4.

   Bardzo serdecznie gratulujemy i liczymy na uczestnictwo w kolejnych konkursach.

Anna Osenkowska

 


 

Nagroda dla Amelki Kity w konkursie historyczno-plastyczny
"Wpływ Imperium Mongolskiego na Dzieje Europy i Polski"

 

   W dniu dzisiejszym- 30 maja 2023 r. w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu odbyło się wręczenie nagród w konkursie historyczno- plastycznym "WPŁYW IMPERIUM MONGOLSKIEGO NA DZIEJE EUROPY I POLSKI " zorganizowanym przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Zagórzu, którego honorowym patronatem jest Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Ernest Nowak. Za piękną pracę plastyczną została wyróżniona nasza uczennica z klasy 1. Amelia Kita. Jesteśmy bardzo dumni Amelko! Wielkie brawa!

Anna Osenkowska

 


 

Sukces Radka Kuzio w zawodach wędkarskich

 

   28 maja na stawach "Sosenki" w Sanoku odbyły się XXI Wędkarskie Mistrzostwa dla Dzieci i Młodzieży zorganizowane przez Koło PZW w Zagórzu. Miejsce I wywalczył sobie Radosław Kuzio- uczeń klasy IV. Radek na zawodach złowił także największą rybę! Gratulujemy serdecznie!

Anna Osenkowska

 

 


 

Wyróżnienie dla Kasi Kalenieckiej
w Międzyszkolnym Konkursie Twórczości Własnej

 

   26 maja 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku odbyło wręczenie nagród uczestnikom XXV Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Własnej 2022/2023. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Kaleniecka, która otrzymała wyróżnienie za swoją twórczość. Gratulujemy i zachęcamy uczniów do udziału w kolejnych edycjach.

Ewelina Nieznańska

 


 

Spektal teatralny pt. "Radość z obowiązków"

 

   29 maja naszą szkołę odwiedził teatrzyk Zielony Melonik ze spektaklem „Radość z obowiązków”. Dzieci zobaczyły kolejny wspaniały spektakl, który tym razem dotyczył obowiązków. Opowiadał o dziewczynce, która marzyła o posiadaniu pieska. Marzenie to mogłoby się wydawać łatwe do spełnienia, jednak okazuje się, iż nie do końca. Dzieci przekonały się, że pies to żywa istota, która wymaga opieki, uwagi i poświęcenia czasu.

   Wspaniała gra aktorów zachwyciła naszych najmłodszych widzów i panie zostały nagrodzone ogromnymi, niekończącymi się brawami.

Anna Osenkowska

 


 

Nasi uczniowie w VI Biegu Nieczui w Zagórzu

 

   W sobotę 27 maja 2023 r. naszą szkołę reprezentowała w VI Biegu Nieczui Zagórz Biega 2023 bardzo liczna grupa uczniów. Organizatorem zawodów był Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Miło nam poinformować, że na dystansie 500 metrów drugie miejsce wybiegał Oskar Osenkowski. Natomiast tuż za podium uplasował się Oliwier Osenkowski, który na dystansie 200 m przybiegł czwarty.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy dziś stawili się na starcie zawodów i reprezentowali naszą szkołę:

z klasy I - Oliwier Osenkowski,
z klasy II - Julia Dobosz i Emilia Torba,
z klasy III - Krystian Gocek i Karol Skiba,
z klasy IV - Basia Krajnik, Kornelia Paszko, Martyna Władyka, Antoni Jagiełło i Radosław Kuzio, Oskar Osenkowski,
z klasy V - Wiktoria Paszko i Iwona Skiba.

Jesteśmy z Was dumni!

Gratulacje dla Oskara za powtórzenie wyniku sprzed roku!

Anna Osenkowska

 


 

Dzień mamy

 

Dzień Mamy co roku przypada 26 maja. To czas późnej wiosny, kiedy świat budzi się do życia. Brakuje słów, aby PODZIĘKOWAĆ za matczyną odwagę, cierpliwość, dobroć, zrozumienie!!!
Każda z Mam jest Super Bohaterką, choć każda jest inna, ale wszystkie są wyjątkowe!

   Z tej okazji przesyłamy wszystkim Mamom cudowne życzenia.

Kochana Mamo!
Niech ten radosny dzień,
na zawsze Twe troski odsunie w cień,
Niech się śmieje do Ciebie Świat
Blaskiem szczęśliwych i długich lat.
Wszystkiego najlepszego z Okazji Dnia Mamy
     życzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie!

KLASA1: Filmik z życzeniami

 

KLASA2: Filmik z życzeniami

 

KLASA3: Filmik z życzeniami

Anna Osenkowska

 


 

23-25 maja

 


 

Pielgrzymka dzieci komunijnych do Bochni

 

   We wtorek, 23 maja 2023 r. dzieci z klasy III, które  w niedzielę przeżywały uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, udały się wraz z rodzicami, p. wychowawczynią i ks. Andrzejem na pielgrzymkę dziękczynną do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni, aby modlitwą podziękować Panu Jezusowi, że po raz pierwszy przyszedł pod postacią Chleba do ich serc. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana w intencji dzieci, rodziców oraz opiekunów. Po Mszy świętej wszyscy pomodlili się przed cudownym obrazem Matki Bożej Bocheńskiej. Następnie udali się do kopalni soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku w Nowym Wiśniczu , który jest jedną z największych twierdz w Polsce.

   Wszyscy uczestnicy pielgrzymki wrócili wzmocnieni modlitwą oraz pełni niezapomnianych wrażeń.

Ks. Andrzej Kudyba
Anna Osenkowska

 


 

Wyróżnienie dla Amelii Drozd w konkursie gminnym

 

   W III edycji konkursu dla dzieci i młodzieży pt. "Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne", który został zorganizowany przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu wyróżniona została Amelia Drozd. Uczennica klasy 1 otrzymała nagrodę w kategorii praca plastyczna. Ogromne brawa dla Amelki!

 

 


 

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie
"Grób Chrystusa Zmartwychwstałego 2023"

 

   W dniu 19 maja w sali widowiskowej MGOKiS w Zagórzu odbyło się rozdanie nagród w konkursie "Grób Chrystusa Zmartwychwstałego 2023",w którym klasa 1 zajęła II miejsce. W imieniu klasy nagrodę odebrały dziewczynki: Amelia, Amelia oraz Maja wraz z wychowawczynią panią Anną Hańczuk. Jeszcze raz gratulujemy!

Anna Osenkowska

 


 

Finał konkursu biblijnego w Archidiecezji Przemyskiej

 

   15.05.2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się finał konkursu biblijnego organizowanego w Archidiecezji Przemyskiej w roku szkolnym 2022/2023. Do konkursu przystąpiło 261 szkół podstawowych, w tym uczniowie z naszej szkoły, a uczniów przygotowywało ponad 360 katechetów. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa, a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii według św. Mateusza oraz fragmentów Listów Apostolskich.

   Do finału konkursu, który odbył się pod hasłem: Praktyka życia chrześcijańskiego w Kościele. zakwalifikowała się Michalina Koczera z klasy V. Do finału Do finału przystąpiło 119 uczniów z 91 szkół podstawowych, którzy byli przygotowywani przez 97 katechetów.

   Po testach uczniowie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Sprawowanej przez księdza biskupa Krzysztofa Chudzio w kaplicy seminaryjnej. Po Eucharystii w aulii Wyższego Seminarium Duchownego nastąpiło ogłoszenie wyników.

   Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do finału zdobyli tytuł finalisty Konkursu Biblijnego i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki – książki.

   Konkurs Biblijny Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa został zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Konkurs wsparło Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddziały w Przemyślu i Krośnie. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Archidiecezji Przemyskiej do klasy VII włącznie. Konkurs został zorganizowany w roku szkolnym 2022/2023.

   Wszystkim olimpijczykom, a szczególnie laureatom i finalistom, ich Rodzicom (a zwłaszcza tym Rodzinom, które towarzyszą dzieciom i często wspólnie pochylają się nad lekturą Pisma Świętego), Katechetom oraz środowiskom szkolnym – organizatorzy konkursu złożyli podziękowania, gratulacje i życzenia słowami samego Chrystusa: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego i mieszkanie u niego uczynimy (J 14, 26).

ks. Andrzej Kudyba

 


 

Uczniowie klas I-III na przedstawieniu teatralnym w Sanoku

 

   15 maja uczniowie klas I-III wybrali się do Sanockiego Domu Kultury, by obejrzeć przedstawienie pt. „Plastusiowy Pamiętnik”, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Jest to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Głównym bohaterem jest mały ludzik z plasteliny mieszkający w piórniku. Przedstawienie wzbogacały rytmiczne piosenki, piękna scenografia i kolorowe kostiumy, które bardzo się wszystkim podobały.

   Odwiedziliśmy także sanocką Pijalnię Czekolady,gdzie wszyscy zjedli pyszne lody.

W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

Anna Osenkowska

 


 

Spotkanie z Doradcą Zawodowym

 

   Dnia 9.05.2021r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia w klasach I – VII z doradcą zawodowym p. Joanną Mozołą- pracownikirm Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sanoku. Spotkania miały charakter warsztatów, na których uczniowie odkrywali swoje mocne i słabe strony, predyspozycje i umiejętności. Zajęcia przeprowadzono w miłej i przyjaznej atmosferze.

Anna Hańczuka

 


 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

   8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto, które zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 złożyli Pani Danusi - naszej szkolnej Bibliotekarce- piękne życzenia: zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, wielu czytelników, tych małych i tych dużych, wielu ciekawych pomysłów w promowaniu czytelnictwa.

Anna Osenkowska

 


 

Pamiętamy o strażakach

 

   Dziś 4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka i dzień św. Floriana patrona Strażaków. W naszej szkole mieliśmy bardzo ważnych gości- Druhów z KSRG Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaszynie.

   Strażacy opowiadali na czym polega ich praca, w jaki sposób działają poszczególne sprzęty. Niezwykłym zainteresowaniem uczniów cieszyła się deska ratownicza. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom lanie wody z węża oraz możliwość obejrzenia wozu strażackiego z bliska.

   Wszystkim Druhnom i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaszynie składamy serdeczne podziękowania za poświęcenie i służbę w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa, które wszystkim dajecie. Niech odpowiedzialna służba będzie dla Was powodem do dumy i satysfakcji!

   Życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym i tylu powrotów, ile wyjazdów!
A teraz zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Anna Osenkowska

 


 

Zbiórka elekroodpadów!

 

   Szkoła Podstawowa w Czaszynie ogłasza zbiórkę elektroodpadów w ramach konkursu „Młodzi dają rady – zbieraj elektroodpady”, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Konkurs polega na przekazaniu jak największej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych, w szczególności zużytych, niesprawnych, nienadających się do ponownego wykorzystania. Zbieramy zużyty sprzęt RTV i AGD (lodówki, pralki, zamrażarki, odkurzacze, telewizory, magnetofony, radia), sprzęt teleinformatyczny (telefony, komputery, drukarki, myszki, klawiatury). Zbiórka odbędzie się 9 maja na placu przed budynkiem szkoły.

Sabina Misiura

 


 

Wiwat Maj, 3 Maj...!

 

   Dzisiaj obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Jest ono upamiętnieniem uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej regulującej funkcjonowanie państwa oraz określającej prawa i obowiązki obywateli. Od 3 maja 1791 roku posiadamy własną konstytucję.

   W Zagórzu odbyły się gminne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości delegacja uczniowska naszej szkoły w składzie: Oliwia Kieca, Katarzyna Kaleniecka i Maksymilian Wawrzyński, złożyła kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Konfederata.

 


 

Apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

   28 kwietnia br. społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel poprowadzili uczniowie z klasy 8 przygotowani przez pana Marka Drwięgę. Podczas uroczystego spotkania usłyszeliśmy wiersze o tematyce patriotycznej, uczniowie przypomnieli historyczne wydarzenia majowe i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju.

   Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i możliwość pielęgnowania patriotyzmu. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana dekoracja.

   Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Sylwia Drozd dziękując uczniom i nauczycielom przygotowującym program oraz zachęcała wszystkich do uroczystego obchodzenia zbliżających się świąt państwowych.

   Pamiętajmy o tym, aby w najbliższych dniach zamanifestować nasz patriotyzm poprzez taki gest, jak choćby wywieszenie flagi narodowej.

Anna Osenkowska

 


 

Święta majowe w przedszkolu

 

  Zbliżające się Święta Majowe to okazja aby nasze Przedszkolaki budowały dziecięcą wiedzę o swojej Ojczyźnie, kształtowały właściwą postawę narodową oraz poczucie przynależności społecznej. ,,Ja Polskę w sercu noszszę".

Link do filmiku : https://fb.watch/kcBudgmoWd/

Maria Kaleniecka

,,Majowe święta" w grupie Sówek

Link do filmiku: https://fb.watch/kcBBacgdlq/

Magdalena Borkowska

 


 

Dwudniowe warsztaty "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów" - Wołosate

 

   27-28 kwietnia uczniowie klasy 7 naszej szkoły oraz uczniowie z Tarnawy Dolnej, wzięli udział w dwudniowych zajęciach terenowych w Wołosatem w ramach programu edukacyjnego Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

   Już w pierwszym dniu czekało na uczniów nie lada wyzwanie -  zdobycie najwyższej góry polskich Bieszczadów – Tarnica: 1346 m. n.p.m. W drodze na szczyt czekało na uczestników kilkanaście punktów ścieżki edukacyjnej, w których pani Beata, pracowniczka Bieszczadzkiego Parku Narodowego, przygotowała zadania dla uczniów, którzy mogli w sposób bezpośredni poznawać bieszczadzką przyrodę – od roślin i zwierząt po budujące podłoże skały, jak i też możliwości ochrony  przyrody i udostępniania jej turystom. Szczyt Tarnicy przywitał nas w zimowej aurze.

   Pod koniec dnia uczestnicy zajęć mogli spędzić wolny czas zarówno w ośrodku, w którym nocowali, jak i na zewnątrz. Było trochę za zimno na wieczorne ognisko, ale za to udaliśmy się wspólnie do pobliskiej pizzerni.

   W drugim dniu uczniowie poznali naturalnych mieszkańców środowiska oczka wodnego oraz potoku górskiego wyławiając ich mieszkańców do specjalnych pojemników, aby pani Beata mogła omówić życie w tych ekosystemach na żywych przykładach. Oprócz tego uczestnicy zajęć poznali historię wsi Wołosate i życie jej mieszkańców sprzed ponad 100 lat. W tym celu udali się na stary miejscowy cmentarz, gdzie na jego terenie jak i w pobliżu było wiele zachowanych miejsc z dawnych czasów.

   Chociaż było chłodno, na szczycie Tarnicy leżał śnieg, a niebo było zazwyczaj zachmurzone, to wszystkim udzielał się pogodny nastrój i panowała ciepła atmosfera.  To był bardzo przyjemny, relaksujący i owocny w wiedzę czas spędzony w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

JB

 


 

"CZYSTA GMINA ZAGÓRZ 2023"

 

   Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do akcji ekologicznej "CZYSTA GMINA ZAGÓRZ",której patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz - Pan Ernest Nowak.

   Najmłodsi uczniowie pod okiem wychowawców uczestniczyli w zajęciach poświęconych dbaniu o środowisko naturalne, przede wszystkim poprzez segregowanie śmieci. Dnia 28 kwietnia w ramach w/w akcji dzieci wyruszyły na sprzątanie okolic szkoły i terenu naszej wsi.

   Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji sprzątania naszego pięknego Czaszyna w czasie najbliższego weekendu.

   Celem jest troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Zachęcamy do tworzenia grup rodzinnych, koleżeńskich, sąsiedzkich ,które będą sprzątały swoją najbliższą okolicę- przydrożne rowów, pobocza dróg, okoliczne lasy, łąki, tereny nad rzeką. Zapraszamy najmłodszych naszych milusińskich oraz tych nieco starszych uczniów naszej szkoły,by dokumentowali swoje działania i zamieszczali zdjęcia pod postem. Najbardziej zaangażowane osoby zostaną nagrodzone.

   Wspólna praca na rzecz naszej wsi będzie radością dla całej społeczności.

Anna Osenkowska

 


 

Wyróżnienie w konkursie plastycznym "Nie wojenie"

 

   Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy z klasy 7 Małgorzacie Błażowskiej, która została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku na plakat antywojenny "Nie Wojnie". Małgosiu wielkie brawa!!!

   Autorem zdjęcia jest MDK w Sanoku (wizualizacja plakatu w warunkach miejskich).

 


 

Wycieczka klas młodszych do Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

 

   W dniu 25 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 1-3 udali się do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz„ w Jasionce koło Rzeszowa. Mieliśmy okazję być jedną z pierwszych grup, która mogła zwiedzić tę nową atrakcję Podkarpacia. Już przed wyjazdem uczniowie zapoznali się z postacią Ignacego Łukasiewicza - wybitnego naukowca i przyszłego patrona naszej szkoły.

   PCN to miejsce,gdzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Niemal 200 interaktywnych ekspozycji, zgrupowanych w tematyczne wystawy daje możliwość eksperymentowania i doświadczania otaczającego nas świata. Tematyka wystaw została powiązana z inteligentnymi specjalizacjami regionu takimi jak: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, informacja i telekomunikacja. Sednem ekspozycji PCN jest człowiek, otaczająca go przyroda i wreszcie cywilizacja.

   Wycieczka pozwoliła na integrację dzieci z klas młodszych, pokazała możliwości rozwijania naukowych zainteresowań, ale pozostawiła ogromny niedosyt tego miejsca, do którego zapewne jeszcze w przyszłości wrócimy.

Zespół Edukacji wczesnoszkolnej

 


 

Spotkanie z dietetykiem - zasady zdrowego odżywniania

 

   24 kwietnia to Europejski Dzień Śniadania. W naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetyczkami: panią Izabelą Pałys i panią Agnieszką Głaz- Żebracką z gabinetu dietetycznego "Trzy kroki" z Sanoka. Głównym tematem spotkania były zasady zdrowego odżywiania. W prelekcji udział wzięli uczniowie 1-3, 4-6 oraz 7-8.

   Mieli okazję przypomnieć sobie zasady prawidłowego odżywiania. W trakcie pogadanki panie szczególną uwagę zwróciły na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Podkreślały również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Panie dietetyczki przekonywały, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Uczniowie dowiedzieli się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru.

   Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Książki i Praw Autorskich

 

   23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czytanie książek spełnia bardzo ważną rolę : inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, redukuje stres, poszerza wiedzę, a także rozwija wrażliwość na drugiego człowieka.

   W dniu dzisiejszym Dzień Książki obchodzili również uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Najważniejsze informacje swoim młodszym kolegom przedstawili uczniowie klasy 3. Dzieci poznały historię książki oraz to ilu ludzi zaangażowanych jest w jej powstanie. Trzecioklasiści poinformowali jak dbać o książki i dlaczego warto je czytać. Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki czytaniu książek rozwija się wyobraźnia, jest to skarbnica wielu ciekawostek, a zarazem mogą nas rozbawić i odprężyć. Wszyscy bardzo chętnie rozwiązywali zagadki dotyczące tematyki dzisiejszego dnia.

Anna Osenkowska

 


 

Happening klas 1-3 - Dzień Ziemi

 

   „Zatrzymaj zmorę w porę, bo to jest chore…”- pogadanka o smogu, piosenki i wiersze dotyczące czystego powietrza oraz zagrożenia dla zdrowia, którego przyczyną jest smog- to treści, którymi zajmowali się uczniowie klas młodszych. Dzień Ziemi jak zwykle był okazją do kształtowania postaw, które będą w przyszłości owocowały dobrą praktyką i przykładem. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem rozmawiali o smogu i jego fatalnych skutkach w naszym życiu. Pięknie śpiewali piosenkę o czystym powietrzu, o którym marzy każdy rozsądny człowiek. Potem był spacer po okolicy- okrzyki, raban i życzenia. Podsumowaniem zajęć była zabawa „Milionerzy”- efekty widać na załączonych fotografiach.

Anna Stawarz

 


 

Przedszkolak maszeruje - Ziemię ratuje

 

   21 kwietnia przedszkolaki z grupy ,,Sówek " oraz ,,Pszczółek " uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu "Przedszkolak maszeruje - Ziemię ratuje".

Maria Kaleniecka

 

 


 

"Sówki" w sali zabaw

 

   19 kwietnia przedszkolaki z grupy "Sówek" wybrały się do sali zabaw "Sokolik" w Sanoku. Oprócz wspaniałej zabawy odbyły się również warsztaty mydlarskie, na których każdy mógł wykonać swoje mydełko i zabrać ze sobą do domu. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

M. Borkowska

 


 

Akcja "Żonkile"

 

   19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim po raz kolejny społeczność Szkoły Podstawowej w Czaszynie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”.

   W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie całej szkoły. Uczniowie klas 1-3 własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które nosili z dumą. Klasa 7 wykonała gazetkę przybliżająca wszystkim cele akcji. We wszystkich klasach uczniowie poznali historię Powstania, jego głównych bohaterów, obejrzeli film dostosowany do wieku.

   Dlaczego żonkile są symbolem akcji?

   Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Anna Osenkowska

 


 

Wyniki konkursu na "Grób Jezusa Zmartwychwstałego"

 

   Miło nam poinformować,iż KLASA I zdobyła II miejsce w kategorii klas I-IV w konkursie na "Grób Chrystusa Zmartwychwstałego" organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu .

   Gratulujemy naszym najmłodszym uczniom!

Anna Osenkowska

 


 

Lekcja techniki z wykorzystaniem Laboratorium Przyszłości

 

   Podczas lekcji techniki prowadzonej uczniowie klasy piątej zapoznali się z budową i zasadami posługiwania się lutownicą. Poznali świat metali oraz sposoby ich łączenia- lutowanie miękkie.

   Na tych ciekawych zajęciach praktycznych wykorzystano sprzęt pozyskany z ministerialnego projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Hubert Wolwowicz

 


 

Przerwa świąteczna: 6.IV - 11.IV

 


 

Dzień Kapłaństwa

 

   W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne, które jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Podczas wieczerzy Pan Jezus ustanowił również sakrament Kapłaństwa. Te dwa sakramenty są ze sobą ściśle powiązane.

   Z tej to okazji dziś otaczamy modlitwą naszych kapłanów ks. proboszcza Marka Figurę i ks. Andrzeja Kudybę oraz wszystkich księży posługujących w naszej parafii.

   Zawierzamy Wasze Kapłaństwo w troskliwe ręce Niepokalanej Maryi, niech Ona z matczyną czułością wspiera Was swoją obecnością i wstawiennictwem u Pana.

   Szczęść Boże!

Anna Hańczuk

 


 

Apel Wielkanocny

 

   Środa, 5 kwietnia, ostatni dzień zajęć szkolnych przed przerwą świąteczną. Przed nami kilka niezwykłych dni: Triduum Paschalne i święta Wielkanocne. W naszej szkole w dniu dzisiejszym odbył się apel z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

   Uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Iwony Pałasz przybliżyli symbolikę świąt. Program artystyczny wprowadził wszystkich w nastrój świąteczny. Swoim występem uczniowie zachęcali wszystkich do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa oraz nad triumfem Zmartwychwstania.
Uczniowie z klas 1-3 zaprezentowali świąteczną zabawę na wybitki.

   Pani Dyrektor Sylwia Drozd podziękowała za przygotowanie apelu, a następnie złożyła wszystkim pracownikom, uczniom i ich rodzicom życzenia świąteczne. Ksiądz Andrzej Kudyba również dołączył się do życzeń.

Anna Osenkowska


 

Podsumowanie konkursów z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

 

   Po apelu wielkanocnym zostały wręczone nagrody za udział w konkursie artystycznym "Bądź bezpieczny w internecie". Oto wyniki:
   I miejsce: Maksymilian Kruczek kl.2
   II miejsce: Krystian Gocek kl.3
   III miejsce: Lena Leśniowska kl.1
Maksymilian zdobył też nagrodę internautów, którzy głosowali na Szkolnym blogu SKO. Gratulacje!!!

W konkursie informatycznym "Mój quiz wiedzy w Learning Apps: Bezpieczeństwo w internecie" dyplomy za najciekawsze aplikacje otrzymali:
   - Hubert Gajda kl.8
   - Artur Leśniowski kl.8
Gratulujemy nagrodzonym!!!

Anna Osenkowska

 


 

Śniadanie Wielkanocne w klasach 1-3

 

   We wtorek, 4 kwietnia dzieci z klas 1-3 spotkały się przy wiosennym Śniadanku Wielkanocnym.
Uczniowie klasy trzeciej przypomnieli swoim młodszym kolegom, co powinno się znaleźć w koszyku wielkanocnym.

   Zgodnie z tradycją przy świątecznym stole wszyscy złożyli sobie życzenia i wspólnie zjedli to, co zwykle pojawia się na wielkanocnym śniadaniu: jajka, nowalijki i oczywiście babkę. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Był to również czas na międzyklasową integrację. Wszyscy pięknie zabawili się w "Zabawę na wybitki'.

   Gościem śniadania była pani dyrektor Sylwia Drozd, która złożyła dzieciom świąteczne życzenia.

   Nasze wspólne, Wielkanocne Śniadanie było spotkaniem w cudownej i serdecznej atmosferze.

Anna Osenkowska

 

  Uroczyste Śniadanie Wielkanocne w grupie Pszczółek i Sówek

 

 

 

 


 

KIERMASZ WIELKANOCNY - 4 kwietnia!

 

Zapraszamy na kolejny kiermasz organizowany w naszej szkole‼️ Wielkanoc coraz bliżej, więc można będzie zakupić piękne dekoracje na świąteczny stół.

 


 

Uczniowie naszej szkoły w wystapieniu poświęconym Świętemu Janowi Pawłowi II
 w rocznicę jego śmierci

 

   Każda epoka ma swoich sławnych bohaterów, wybitnych przywódców - tak duchownych, jak i świeckich - którzy dla nas i dla świata są wielkimi ludźmi. Taką osobistością jest papież, Święty Jan Paweł II.

   2 kwietnia 2023 r. w 18 rocznicą śmierci Świętego Jana Pawła II w naszym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wspólnie ze Scholą i Kołem Gospodyń Wiejskich przedstawili montaż słowno-muzyczny. Hasłem tegorocznych obchodów rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II były słowa: NIE ZASTĄPI CIEBIE NIKT. Mieszkańcy, którzy przybyli do kościoła nie kryli wzruszenia. Wielu z nich nie potrafiło i nie chciało ukrywać łez wywołanych przez wspomnienia.

   Święty Jan Paweł II uczył nas wiary, miłości i szacunku do każdego życia, do siebie nawzajem, do przyrody, do ziemi ojczystej. Uczył nas czym jest wolność i jak trzeba jej bronić. Słuchaliśmy tej nauki uważnie. Byliśmy wtedy razem, bardziej niż kiedykolwiek. Niech pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Anna Hańczuk


 

Wyróżnienie za najładniejszą Palmę Wielkanocną w powiecie sanockim

 

   2 kwietnia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku uroczyście obchodzono Uroczystość Niedzieli Palmowej. Rozstrzygnięto również konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, do którego zaprosił Starosta Sanocki Stanisław Chęć .

   Jest nam niezmiernie miło poinformować, że naszą Szkoła Podstawowa w Czaszynie reprezentował oddział przedszkolny pod opieką Pani Magdaleny Borkowskiej a przygotowana przez nich Palma Wielkanocna zdobyła Wyróżnienie.

   Gratulujemy. Dziękujemy delegacji Dzieci, Rodziców i Dziadków za reprezentowanie naszej szkoły.

   Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.

 


 

Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

 

   31 marca w Domu Ludowym w Czaszynie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów szkół podstawowej naszej gminy.

   Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej (uczniowie klas I-IV), w której naszą szkołę reprezentowały: Maksymilian Kruczek, Oliwia Leśniowska, Karol Skiba, Zofia Pawłowska i Kornelia Paszko oraz starszej (uczniowie klas V-VIII), w której uczestniczyli: Iwona Skiba, Michał Kurinka, Kacper Władyka, Kacper Puzio i Patryk Mołczan.

   Konkurs dla obu kategorii wyglądał podobnie: w pierwszej części test pisemny złożony z 30 zadań, który wyłaniał finałową piątkę uczestników. W drugiej części finałowa piątka odpowiadała na 3 wylosowane pytania przed komisją konkursową, walcząc o trzy pierwsze miejsca i awans do etapu powiatowego.

   Uczniom kategorii starszej nie wiele zabrakło do finału. Michał Kurinka i Patryk Mołczan wzięli udział w dogrywce, bowiem kilka osób napisało na tę samą ilość punktów, potencjalnie dającym im finałowe miejsce. Niestety, nie mieli oni szczęścia w dogrywce.

   W kategorii młodszej do finału dostał się Maksymilian Kruczek i Kornelia Paszko. Maksymilian zajął piąte miejsce, a trzeba dodać, że był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Z tego też tytułu otrzymał wyróżnienie w postaci dyplomu i upominku. Kornelia walczyła o jak najwyższą lokatę, z odpowiedzi ustnych miała tyle samo punktów, co jeszcze jedna finalistka. O tym, kto będzie miał pierwsze miejsce, zdecydowała liczba punktów z części pisemnej. Kornelia miała o jeden punkt mniej, więc ostatecznie zajęła II miejsce. W prawdzie I miejsce było o włos, ale to przecież ogromny sukces i wywalczony awans do etapu powiatowego, który odbędzie się 20 kwietnia w Sanoku. Brawo!

   Dyplomy dla uczestników oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz wręczył Pan Jerzy Zuba.

   Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom Turnieju, a szczególnie naszym finalistom.

JB

 


 

Palma wielkanocna od klas 1-3

 

   Tradycyjnie, jak co roku klasy 1-3 zebrały materiały potrzebne do zrobienia palmy wielkanocnej. Palma ta przyozdobi kościół w niedzielę palmową.

Anna Osenkowska

 


 

Podsumowanie akcji "Góra Grosza"

 

   W tym miesiącu oficjalnie zakończyliśmy w naszej szkole akcję „Góra Grosza”, której celem jest pomoc dzieciom, wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i tym razem. Chętnie przystąpili do akcji na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Każdy przyniósł tyle, ile mógł – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

   Po zakończeniu zbiórki uczniowie Samorządu Uczniowskiego zebrane „grosiki” posegregowali według nominałów i przeliczyli. Wspólnie udało nam się uzbierać 30,2 kg monet, co dało kwotę 541,04 zł. Wszystkie zebrane monety zostały zapakowane i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom, organizatora akcji.

   Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do zbiórki i wsparli ten szlachetny cel.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Otwarty w Zespole Szkół w Nowosielcach

 

   28 marca uczniowie klasy ósmej odwiedzili Zespół Szkól w Nowosielcach – Centrum Kształcenia Rolniczego w ramach prowadzonych Dni Otwartych. Szkoła pokazała się z bardzo dobrej strony, prezentując nowoczesne wyposażenie i wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną oraz wiele udogodnień i możliwości, które czekają na przyszłych uczniów tej szkoły. Oferta edukacyjna Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia jest bardzo bogata, dająca wiele specjalizacji i uprawnień, a dla osób, którzy mają problem z dojazdem, oferowany jest internat.

   Trzeba zaznaczyć, że dojazd mieliśmy zapewniony dzięki Szkole w Nowosielcach, na miejscu czekała na nas miła pani, która zajęła się naszą grupą, oprowadzając nas po całym terenie szkolnym, gdzie w poszczególnych budynkach nauczyciele i uczniowie prezentowali nam pracownie i kierunki kształcenia, a  w części gastronomicznej czekał na nas poczęstunek.

   Po tej wizycie z pewnością część uczniów poważnie zastanowi się nad wyborem tej szkoły.  

JB

 


 

Eliminacje do Turnieju z Wiedzy Pożarniczej

 

   27 marca odbyły się szkolne eliminacje do Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W ramach przygotowań do konkursu uczniowie zostali zapoznani ze sprzętem strażackim dzięki uprzejmości strażakom z OSP Czaszyn. Uczniowie mogli bezpośrednio zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego i podstawowym sprzętem strażackim. Zainteresowanych było wielu. W sumie zgłosiło się 33 uczniów, zarówno z klas młodszych jak i starszych.

   W eliminacjach tylko pięciu uczestników mogło awansować do etapu gminnego w swojej kategorii wiekowej, a ta sztuka udała się następującym uczniom:

KATEGORIA MŁODSZA (I – IV):

   - Maksymilian Kruczek (kl. II)

   - Oliwia Leśniowska (kl. III)

   - Kornelia Paszko (kl. IV)

   - Karol Skiba (kl. III)

   - Zofia Pawłowska (kl. IV)

KATEGORIA STARSZA (V – VIII):

   - Michał Kurinka (kl. V)

   - Iwona Skiba (kl. V)

   - Patryk Mołczan (kl. VIII)

   - Kacper Władyka (kl. VII)

   - Kacper Puzio (kl. VIII)

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy znacznie wzbogacili swoją wiedzę w zakresie funkcjonowania i organizacji Straży Pożarnej. Tym, co się nie udało zakwalifikować do następnego etapu, życzymy powodzenia za rok, mają już zebrane doświadczenie i wiedzę :)

   Natomiast zwycięzcom eliminacji gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie gminnym, który odbędzie się już w ten piątek, tj. 31 marca. Trzymamy kciuki! :)

JB

 


 

Dzień Gofra

 

   24 marca przedszkolaki obchodziły Dzień Gofra. Dzieci utrwaliły zasady higieny podczas spożywania posiłku oraz nawyki kulturalnego zachowania przy stole. Dowiedziały się, z jakich składników powstaje ciasto na gofry, a także jakie urządzenia potrzebne są do ich wykonania. Najatrakcyjniejszym punktem zajęć była degustacja deseru.

Magdalena Borkowska

 


 

Dzień Kolorowej Skarpetki

 

   W dniu 21.03 obchodzimy „Dzień Kolorowej Skarpetki” - Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
   Dzisiaj nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w krótkiej prelekcji dotyczącej życia osób z Zespołem Downa, zapoznali się z historią tego święta, wykonali kolorowe skarpetki, z których wykonali plakat. W geście szacunku i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością zaprezentowali swoje kolorowe stopy, jako wyraz solidarności z osobami z zespołem Downa.
   Na koniec zajęć wykonaliśmy wspólne zdjęcia naszych kolorowych skarpetek.

Anna Osenkowska

 


 

Pożegnanie zimy

 

My się zimy nie boimy,a nawet ją lubimy...
Ale do wiosny już tęskno.
   Dlatego sprawy w swoje ręce wzięły przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III. Panie Anie stworzyły ekologiczną Marzannę, którą wszyscy pożegnamy zimę.
Wesołym krokiem, w ten piękny, słoneczny dzień, w kolorowym korowodzie z gaikami w rękach ruszyliśmy nad rzekę, żeby się z nią rozstać, czyli…. utopić. Przy śpiewie uczniów klas I-III Marzanna została wrzucona w nurt Osławy.
Długo patrzyliśmy jak spokojnie płynie…
Witaj Wiosno!

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Samorządności

 

Początek kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca.

   Jest to dzień szczególny dla uczniów naszej szkoły, ponieważ obchodzimy Dzień Samorządności. Na pierwszych trzech lekcjach uczniowie mieli możliwość poznania sztuki prowadzenia zajęć. Świetnie sprawdzili się w tych rolach.

   W dniu dzisiejszym obchodzony był także "dzień bez plecaka"– z ang. „no backpack day”. Do zabawy zaprosił wszystkich Samorząd Uczniowski. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków, a wszystkie potrzebne przybory przynieśli w różny sposób. Widzieliśmy w szkole sklepowe koszyki, wózki dla lalek, nosidełka, taczki, pojemniki na ciasta, poszewki na poduszki, bagażnik motorowy, klatkę dla ptaków, skrzynki na narzędzia, oponę, szufladę, doniczkę, skrzynie i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia.

   Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w przemiłej atmosferze i sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Samorząd Uczniowski, w osobach Oliwii Kiecy, Gabrieli Stefanowskiej, Wiktorii Baran oraz Maksymiliana Wawrzyńskiego okazał się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie. Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie SU: pani Katarzyna Kusz- Gliściak oraz pan Jarosław Bochnak.

Anna Osenkowska


 


 

Dzień świętego Patryka na zajęciach świetlicowych

 

Dzień świętego Patryka wypada 17 marca
Nasze Świetliczki dziś poznawały historię Patrona, symbole i kulturę Irlandii

Jest to święto irlandzkie🇮🇪 o wymiarze narodowo-religijnym.
Święty Patryk to bowiem patron tego kraju.

Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce.

Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami.

Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem rozmaitych cudów i szczególnym darem wykładania prawd wiary. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej (Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem), na przykładzie trójlistnej koniczyny; stąd właśnie koniczyna stanowi symbol tego święta

Według różnych legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.

Na temat świętego krążą niezliczone mity i opowieści. Nie wiadomo, z którego kraju pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem. Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Był wychowywany w tradycji chrześcijańskiej. Kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.
Legenda podaje, że po 6 latach święty Patryk wydostał się z niewoli i udał się do Galii, gdzie uczył się u biskupa Germanusa z Auxerre. Wkrótce wrócił w rodzinne strony i postanowił zostać księdzem. Miał jednak proroczy sen, który wezwał go do nawrócenia Irlandii. W roku 432 powrócił więc do krainy Celtów jako głosiciel wiary chrześcijańskiej. Wcześniej został wyświęcony na biskupa.
Najbardziej uroczyste obchody Dnia świętego Patryka odbywają się oczywiście w Irlandii. Dzień ten jest wolny od pracy (nie tylko w Irlandii, ale także w Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserracie). Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne. Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna (shamrock), stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspominanego świętego.

Sylwia Drozd

 


 

Bogactwo wizualnych wrażeń na seansie filmowym

 

   16 marca uczniowie klas VI i VIII z naszej wraz z koleżankami i kolegami klasy ze Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej, pod opieką pań Katarzyny Kusz-Gliściak i Eweliny Nieznańskiej oraz pana Jarosława Bochnaka, udali się do kina Helios w Krośnie na projekcję drugiej części Avatara „Istota wody”.

   Trzygodzinny spektakl zachwycił wizualnie wspaniale wykreowanym światem planety Pandora, obfitującym w niezwykle atrakcyjną podwodną faunę i florę. Wrażenia dopełniała projekcja trójwymiarowa w okularach 3D, a niebanalna fabuła i wartościowe przesłanie dawały bardzo pozytywny odbiór.

   Po seansie filmowy uczniowie miło spędzili czas w galerii handlowej, a przed powrotem zjedli smaczny posiłek w jednej z ulubionych restauracji.

JB

 


 

Nasi uczniowie wyróżnieni w powiatowym konkursie plastycznym

 

   16 marca odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „W świecie baśni Andersena”. Organizatorem konkursu był Osiedlowy Dom Kultury "PUCHATEK" w Sanoku. Naszym uczniom bardzo spodobała się tematyka konkursu. Jury miało trudny wybór, ponieważ złożono 255 prac z 26 placówek z całego regionu. Wśród 30 nagrodzonych osób znaleźli się także nasi mali artyści:

   Julia Dobosz -uczennica klasy II oraz

   Karol Skiba - uczeń III klasy.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

Anna Osenkowska

 


 

Podsumowanie konkursów matematycznych

 

   14 marca odbył się Finał Konkursu Matematycznego pod hasłem "Zainwestuj w matematykę" we współpracy ze Stowarzyszeniem 4improve - patron merytoryczny e-math. Zawody międzyklasowe rozpoczął Turniej wiedzy matematycznej. Zespoły trzyosbowe klas IV-VIII musiały się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi wiedzy ekonomicznej, finansami, inwestycją i biznesem.
W następnej konkurencji uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością, sprawnego liczenia, logicznego myślenia i spostrzegawczością.

Pierwsze miejsce zajęła klasa VII, którą reprezentowali Gabriel Rajchel, Kacper Władyka i Bartosz Borkowski.
II miejsce zajęła klasa VIII w składzie Artur Leśniewski, Kacper Puzio i Oliwia Kieca,
III miejsce zajęła klasa IV i Vw składzie Zofia Pawłowska , Radosław Kuzio, Antoni Jagiełło. Iwona Skiba, Michał Kurinka i Piotr Gocek.
Z rąk Pani Dyrektor zwycięskie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wręczono również nagrody w konkursie " Matematyka wokół nas". W kategorii klas I-III zwyciężyła Laura Dymek z klasy drugiej.
W kategorii klas IV-VIII
I miejsce zajęła Michalina Koczera i Daria Baran
z klasy piątej,
II miejsce zajęła Malwina Dygoń z klasy piątej,
III miejsce Wiktoria Paszko z klasy piątej.

W konkursie" Domino matematyczne" na pierwszym miejscu uplasowała się Iwona Skiba z klasy piątej,
Il miejsce Maksymilian Wawrzyński z klasy ósmej,
III miejsce Gabriela Stefanowska z klasy siódmej.

W konkursie " Rusz głową - rebusy i łamigłówki"
I miejsce zajęła Aleksandra Stefanowska z klasy czwartej,
II miejsce zajęła Darią Baran z klasy piątej,
III miejsce zajęła Gabriela Stefanowska z klasy siódmej.

W konkursie na plakat pt. " Kompozycja wiosenna
z figur płaskich"
I miejsce klasa siódma,
II miejsce klasa czwarta,
III miejsce klasa piąta.

W konkursie pod pt. "Czapka matematyczna" pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Kurinka z klasy piątej.

W konkursie "Wyznaczanie Liczby Pi" pierwsze miejsce zajęły uczennice z klasy IV Maja Kozyra, Emilia Morawa, Kornelia Paszko i Dalia Suszyna.

Gratulacje wyróżnionym, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę. Zapraszamy za rok!
Koordynatorem wszystkich konkursów była Pani Sabina Misiura.

 


 

Święto Matematyki - Dzień Liczby Pi

 

   14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Matematyki - Dzień Liczby Pi. Z tej okazji lekcje matematyki w klasach 4-8 były poświecone tej właśnie niezwykłej liczbie, której przybliżenie wynosi 3,14. Uczniowie poznali jej ciekawą historię. Wyznaczali liczbę pi dzieląc obwód przez średnicę koła. Brali udział w różnych konkursach matematycznych. Rozwiązywali rebusy, łamigłówki, krzyżówki. Układali tangramy i wykonywali plakaty. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i świetnie się bawili.

Sabina Misiura

 


 

Przedszkolaki poznają historię Misia Wojtka
- spektakl teatralny w Zagórzu

 

   Wizyta w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zagórzu wzbudziła w dzieciach z grupy Pszczółek i Sówek wiele radości. Dzieci brały udział w spektakl pt. "Historia Misia Wojtka" wykonanym przez grupę aktorów z Warszawy w ramach Terenowego Przystanku Historia Instytut Pamięci Narodowej. Podczas przedstawienia dzieci dowiedziały się kim był generał Władysław Anders oraz zapoznały się z Wojtkiem, który był syryjskim niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Dzieci aktywnie kibicowały misiowi w czasie jego przygód, śpiewały piosenki, a także wchodziły w interakcję z aktorami. Na zakończenie wszyscy dostali misia pluszaka, co również wywołało wiele uśmiechów.

 


 

Przedszkolaki poznają pracę krawcowej

 

   Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej, pani Aneta Sawczyszyn zaprosiła dzieci z grupy pszczółek i sówek do swojego zakładu krawieckiego. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Dowiedziały się również, jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie. Okazało się, że trzeba się wiele napracować, aby powstały tak piękne stylizacje. Wszystkie dzieci tego dnia chciałyby rozpocząć pracę w takim zawodzie. Dziękujemy

 


 

Warsztaty edukacyjne w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych

 

   8 marca siódmoklasiści naszej szkoły wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych w ramach programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W czasie spotkania pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zapoznali uczniów  z osobliwościami przyrody ożywionej i nieożywionej Bieszczadów oraz przedstawili formy ochrony cennych zasobów przyrodniczych na przykładzie działań w  Bieszczadzkim Parku Narodowym. Zajęcia uatrakcyjniały zdjęcia, przekroje, plansze, filmy i prezentacje, a także ekspozycje Muzeum Przyrodniczego. Trzeba dodać, że niedawno Muzeum przeszło gruntowną odnowę i jest teraz nowoczesnym obiektem o wysokim poziomie europejskim, którego zwiedzanie pozostawia niezapomniane wrażenie i powinno być obowiązkowym punktem dla chętnych poznania bieszczadzkiej przyrody.

   Uczniowie byli bardzo zadowolenie z wyjazdu i już nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy, która tym razem będzie wyprawą terenową. A więc po teorii czas na praktykę.

JB

 


 

Dzień Kobiet

 

   8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W klasach i na szkolnych korytarzach czuć wyjątkową atmosferę. Uśmiech pojawił się na twarzach wszystkich dziewczynek.

 

Nasi chłopcy to prawdziwi dżentelmeni. Spisali się na MEDAL!

Życzymy wszystkim Paniom, aby każdy dzień był tak radosny jak Dzień Kobiet.

Anna Osenkowska

 


 

6 marca - Dzień Logopedy

 

   Uczniowie klas I – III poprzez zabawę, ćwiczenia, rozwiązywanie rebusów i zagadek doskonalili umiejętności związane z dykcją, wymową i poprawnym wysławianiem się. Celem tego dnia było usprawnienie aparatu artykulacyjnego dzieci poprzez liczne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej, kształcenie prawidłowej fonacji samogłosek, rozwijanie sprawności ruchowej. Ćwiczenia te przysporzyły wszystkim wiele radości i śmiechu, okazały się świetną zabawą dla dzieci. Na koniec każda klasa otrzymała pochwałę za aktywny udział w zajęciach.

DLA RODZICÓW

Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty, gdy dostrzegają u swojego dziecka problemy z mową. Wzrasta świadomość znaczenia komunikacji w prawidłowym funkcjonowaniu młodego człowieka. Wszelkiego typu terapie, w tym logopedyczna, odgrywają bardzo istotną rolę w nauce czytania, pisania i rozumowania. Warto wiedzieć, iż jakość komunikacji odgrywa kluczową rolę w rozwoju psychicznym, emocjonalnym i społecznym każdego dziecka, dlatego należy korzystać z pomocy specjalistów.

Anna Hańczuk

 


 

Wycieczka klas IV-VI

 

   W czwartek -2 marca- uczniowie klas IV-VI byli na wycieczce w Sanockim Domu Kultury, gdzie obejrzeli film przygodowy pt. „Asterix i Obeliks”. Imperium smoka." Film dostarczył dzieciom dużą dawkę pozytywnych emocji.

   Następnie w ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności w naszej szkole wszyscy wybrali się na wycieczkę do PKO Bank Polski S.A. w Sanoku. Miło przywitał nas Dyrektor Oddziału Pan Janusz Baszak. Pracownicy banku przybliżyli nam specyfikę ich pracy oraz zakres oferowanych usług. Zachęcali do systematycznego oszczędzania i lokowania pieniędzy na koncie SKO. Uczniowie dowiedzieli się jak odróżnić prawdziwe pieniądze od fałszywych. Mieli okazję osobiście przeliczyć monety oraz banknoty na przeznaczonych do tego liczarkach oraz dokonywać wypłat z bankomatu za pomocą kodu blik. Dziękujemy Dyrektorowi i Pracownikom banku za przekazaną wiedzę i upominki.

   Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w pamięci uczniów. Na pamiątkę pozostały zdjęcia, które można obejrzeć w naszej galerii.

Sabina Misiura

 


 

Wspomóż psiaka lub kociaka

 

   Kolejny raz w naszej szkole prowadzimy akcję "Wspomóż psiaka lub kociaka". Prosimy o włączenie się do zbiórki dla zwierzaków ze schroniska "Wesoły kundelek" z Leska!

Anna Osenkowska

 


 

"Gołąbek pokoju w szkołach"

 

    Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji "gołąbek pokoju w szkołach”. Dziś mija pierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nasza Szkoła Podstawowa w Czaszynie odpowiedziała na apel Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak w ramach zajęć świetlicowych dzieci w geście pamięci i solidarności z mieszkańcami Ukrainy wykonały "gołąbka pokoju".

  

Sylwia Drozd

 


 

Dzień Dinozaura u Sówek

 

    Zaproszamy do fotogalerii.

 

Magalena Borkowska

 

 

 

 


 

Dzień Dinozaura

 

   Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają nas fascynować, bo któż by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne i zobaczyć je na własne oczy.

   Niestety, pozostaje nam jedynie podróż w krainę fantazji za sprawą filmów, programów naukowych, książek czy portali internetowych.

   Dzień Dinozaura obchodzony przez Świetliczaki w dniu dzisiejszym miał na celu przypomnienie o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i środowisku, w jakim żyły. Nasi mali odkrywcy przyrody w ten sposób przeżyli lekcję o gadach, klimacie, krajobrazie oraz roślinności minionych lat. Uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Z wielkim zainteresowaniem oglądali ilustracje i słuchali ciekawostek o dinozaurach oraz tworzyli ciekawe prace plastyczne. Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa w detektywów przeszłości. W trakcie zabawy dzieci przy użyciu pędzli odkopywały przysypane piaskiem szkielety dinozaurów.

   Świetlicowy Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.

Anna Osenkowska

 


 

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 

   Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

   Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

   Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.

   Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

   Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresję można (i powinno się) leczyć. Trze  

   ODPORNOŚĆ PSYCHICZNA to zasób, który kształtujemy w ciągu całego życia.

Możemy ją rozwijać i możemy o nią dbać.

I dlatego...

... warto zacząć od etapu dzieciństwa!

czyli:

   Warto:

 WSPIERAĆ, zamiast oceniać.

 TOWARZYSZYĆ, zamiast chronić.

 ROZMAWIAĆ, zamiast stosować rozkazy czy nakazy.

 AKCEPTOWAĆ emocje, zamiast starać się ich uniknąć.

 ZACHĘCAĆ do samodzielności, zamiast wyręczać.

Niemal każda chwila życia dziecka stwarza okazję do nauki ważnych umiejętności - wykorzystajmy je!

   Wychowujmy pozytywnie.

   Wychowujmy dojrzale.

Dziś nasze Świetliczaki poznawały emocje i uczyły się, że każda z nich jest ważna!

Sylwia Drozd

 


 

Spacer edukacyjny klas 1-3

 

   Nareszcie zrobiło się cieplej. Słońce, które od samego rana zaglądało do naszej szkoły, zachęciło uczniów klas 1-3 do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Celem spaceru było przybliżenie przyrodniczych wartości oraz walorów krajobrazowych naszej okolicy. Uczniowie zapoznali się także z historią Czaszyna dzięki informacjom zamieszczonym na tablicy obok przystanku autobusowego.

Anna Osenkowska

 


 

Tłusty czwartek w naszej szkole

 

   Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w Tłusty Czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.

   W tłusty czwartek w szkole zrobiło się bardzo, bardzo słodko. Były pączki i faworki. Uczniowie klasy drugiej sami przygotowali pyszne faworki. Chyba każdy miał okazję poczęstować się tym przysmakiem. Niektórzy na jednym nie poprzestali. To z pewnością w wyniku wiary w przesąd, według którego pączek zjedzony w tłusty czwartek przynosi szczęście :)

   Z okazji tłustego czwartku życzymy wszystkim samych szczęśliwych chwil i mnóstwa pozytywnych uczuć.

Anna Osenkowska

 


 

   14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych kartek.

   Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji, jak co roku, Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową. Do pięknie ozdobionej skrzynki można było wrzucić kartki. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

   We wtorek rano korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Funkcje listonoszek pełniły: Wiktoria Baran i Gabriela Stefanowska. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane. Całość przebiegała w atmosferze dziecięcej radości, ciekawości i zaskoczenia.

   Z okazji Walentynek składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia, szczęścia miłości i powodzenia!

Anna Osenkowska

 


 

Spotkanie z podróżnikiem grupy TRZASK - Izrael i Palestyna

 

   Po raz kolejny naszą szkołę w dniu dzisiejszym (10 lutego) odwiedził podróżnik z grupy TRZASK- pan Samuel Kempski. Tym razem mogliśmy uczestniczyć w wyprawie do Izraela i Palestyny. Organizatorem spotkania był pan Jarosław Bochnak- nauczyciel geografii.

   Przedstawiciel grupy "TRZASK" zaprezentował uczniom pokaz fotograficzny z podróży na Bliski Wschód, wraz z interesującym opisem słownym zawierającym istotne informacje na temat miejsc świętych dla trzech wielkich, monoteistycznych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Dzięki bogatemu materiałowi fotograficznemu, zaprezentowanym pamiątkom, opowieściom i ciekawostkom uczniowie zwiedzili wzdłuż i wszerz Jerozolimę. Bardzo wiele dowiedzieli się o kulturze, geografii i historii wymienionych krajów. Ta niezwykła lekcja geografii spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Część prezentowanych podczas pokazu fotografii można oglądnąć na stronie www.trzask.pl.

Anna Osenkowska

 


 

Bal karnawałowy "Zabawa choinkowa"

 

   9 lutego w czwartek w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa.

   Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych, była ważnym przeżyciem dla młodszej części społeczności szkolnej. W oczekiwaniu na wspaniałą imprezę dzieci z zapałem się do niej przygotowywały, organizując sobie przeróżne przebrania i wymyślne fryzury oraz zrobiły maski karnawałowe.

   Były konkursy, malowanie twarzy, korowody, kółeczka, tańce i pląsy, którym nie było końca. Samorząd Uczniowski spisał się na medal! To również SU zawdzięczamy piękną dekorację sali. Nie zabrakło hitów z list przebojów granych przez najlepszych szkolnych DJ-ów.

   Tuż po naszych najmłodszych uczniach, na parkiet wkroczyli uczniowie klas 4-8, którzy przy rytmach swoich ulubionych piosenek szaleli na dyskotece.

   W przygotowanie i uatrakcyjnienie tegorocznej zabawy włączyli się również rodzice naszych uczniów. Dla swoich pociech przygotowali pyszny poczęstunek.

   Uczniowie pod okiem swych nauczycieli, bawili się wybornie.

   Jak każda zabawa, tak i ta, musiała się skończyć. Jednak wszyscy w dobrych humorach wracali do domu. Do zobaczenia za rok!

Anna Osenkowska

 


 

Rozdanie nagród i dyplomów SKO

 

   Podczas zabawy karnawałowej Pani Dyrektor wręczyła naszym SKO-wiczom nagrody i dyplomy za osiągnięcia w ogólnopolskich konkursach SKO.

W konkursie "Żyrafa Lokatka w świątecznym wydaniu" zorganizowanym przez SKO w Bachorzu oraz PKO Bank Polski SA Oddział w Dynowie
   I miejsce zdobyła Katarzyna Kaleniecka z klasy 8,
   III miejsce - Martyna Inglot z klasy 7.

W konkursie SKO "Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa z motywem SKO" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Pietrzykowicach:
   I miejsce zdobyła Iwona Skiba z klasy 5.

Laureatem konkursu "Wielki SKO-wy Test o Bezpieczeństwie" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Długiem została
   Paulina Giba z klasy 6.

Nagrody za udział w konkursie „Ekologiczne Ozdoby Choinkowe 2022 roku” organizowanym przez Pana Dyrektora Banku PKO BP oddział 1 w Sanoku otrzymały:
   Amelia Kita z klasy 1,
   Maja Dygoń z klasy 1,
   Jagoda Wawro z klasy 1,
   Iwona Skiba z klasy 5.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zachęcamy do brania udziału w konkursach SKO!
Koordynatorem wszystkich konkursów SKO w naszej szkole jest opiekun SKO - pani Sabina Misiura.

Sabina Misiura

 


 

Pamiątkowe kalendarze z pracami konkursowymi uczniów

 

   Podczas wczorajszej zabawy karnawałowej Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła dwóm uczniom: Gracjanowi Dąbrowskiemu oraz Kacprowi Władyce pamiątkowe kalendarze z ich pracami. Chłopcy brali udział w konkursie fotograficzno-artystycznym będącym częścią realizacji projektu pn. "Natura bez granic" - zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Dobromyśl (Ukraina) oraz Zagórz (Polska) dofinansowanego że Środków Unii Europejskiej w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska-Bialoruś-Ukraina 2014-2020. Gratulacje!

Anna Osenkowska

 


 

Wyróżnienia uczniów za kartki bożonarodzeniowe

 

   Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz - Pan Ernest Nowak przekazał nagrody dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym za wykonanie kartek bożonarodzeniowych. Zostały one wręczone przez Panią Dyrektor podczas wczorajszego balu karnawałowego. Nagrody otrzymało dwoje naszych uczniów:
  - Emilia Morawa kl. IV
  - Bartosz Borkowski kl. VII

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

   W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 7 lutego.

Nowe technologie pomagają nam w życiu codziennym. Szczególnie internet stał się niezwykle pomocny. Sięgamy do niego w szkole, w domu, w pracy, na wyjeździe. W razie potrzeb szukamy w nim rozwiązań problemów, informacji, kontaktujemy się z innymi osobami, robimy zakupy, czy spędzamy czas na rozrywce.

Internet stał się częścią naszego życia i podstawą funkcjonowania współczesnej cywilizacji, a istnieje z nami zaledwie od 30 lat.

Jednak oprócz wielu korzyści, narodziło się wiele niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z sieci internetowej, dlatego tak ważna jest świadomość bezpiecznego korzystania z sieci internetowej.

Oto wybrane zasady zachowania bezpieczeństwa w internecie, które warto pamiętać:

Z tej okazji organizujemy KONKURSY dla uczniów naszej szkoły:

1.      Konkurs artystyczny „Bądź bezpieczny w internecie”

Forma: Plakat w formacie A4 lub większym. Technika: dowolna

Zasady uczestnictwa: Konkurs polega na przedstawieniu jednej lub  kliku zasad zachowania bezpieczeństwa w internecie w dowolnym ujęciu artystycznym w formie plakatu. Na odwrocie plakatu należy zamieścić: imię i nazwisko autora oaz klasę.

Konkurs jest w dwóch kategoriach wiekowych: I-III oraz IV-VIII.

Zasady oceniania: W wyborze najlepszych prac liczy się: oryginalność pomysłu, ciekawy sposób wykonania, zgodność tematyczna.

Termin realizacji: do 1.03.2023 r.

Prace należy dostarczać do pani Anny Osenkowskiej lub pana Jarosława Bochnaka

 

2.      Konkurs informatyczny: „Mój quiz wiedzy w Learning Apps: Bezpieczeństwo w internecie”

Zasady uczestnictwa: Wykonanie dowolnego rodzaju quizu na temat bezpieczeństwa w internecie za pośrednictwem strony: https://learningapps.org (należy: stworzyć własne konto, wykonać aplikacje w wybranym rodzaju quizu, zatytułować i zapisać, wysłać link do aplikacji na e-mail: jaroslaw.bochnak@spczaszyn.edu.pl. W treści maila należy podać swoje imię i nazwisko oraz klasę.

Zasady oceniania: W wyborze najlepszych prac liczy się: oryginalność pomysłu, ciekawy sposób wykonania, zgodność tematyczna.

Termin realizacji: do 1.03.2023 r.

Prace należy wysyłać na e-mail: jaroslaw.bochnak@spczaszyn.edu.pl

 


 

IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę
o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym

 

   Zapraszamy dzieci rolników do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Patronat Honorowy nad Konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki.

   W Konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008–2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. 

   Szczegóły w Regulaminie Konkursu na stronie https://www.krus.gov.pl

   Zachęcamy uczestników Konkursu do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi opracowanymi dla dzieci, które znajdują się na ww. stronie internetowej KRUS w sekcji „Bezpieczne dziecko w gospodarstwie rolnym” pod tym linkiem 

 


 

"SKO Blog Miesiąca" - Grudzień

 

   Pragniemy poinformować, że Komisja Konkursowa kolejny raz w tym półroczu przyznała nam nagrodę II stopnia konkursie ,,SKO Blog Miesiąca". Jesteśmy wśród laureatów grudniowego blogowania.

   Dziękujemy komisji za docenienie "Szkolnych Blogów" naszej Szkoły, które prowadzi Pani Sabina Misiura oraz naszym wiernym blogowiczom za odwiedziny!!!

Sabina Misiura

 


 

Dzień babci i dziadka

 

   Kochana Babciu, Kochany Dziadku,
z okazji Waszego święta wnuczki i wnuczęta z klas I-III dziękują za Waszą miłość i przesyłają najszczersze życzenia

 

Nagranie życzeń od wnuczek i wnucząt z klas 1-3

Nagranie życzeń od wnuczek i wnucząt z Sówek

 


 

13.I - 26.I  2023 r.

 


 

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

 

   W ramach działań profilaktycznych w dniu dzisiejszym dzielnicowy z Zagórza mł. asp. Krzysztof Zięba odwiedził dzieci z klas 1-3. Głównym tematem było szeroko pojęte bezpieczeństwo podczas zbliżających się ferii zimowych.

   W trakcie prelekcji funkcjonariusz przypomniał zasady jakimi należy się kierować podczas zabaw zimowych np. rzucania kulkami śnieżnymi, jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Policjant omówił także zasady kontaktu z osobami obcymi oraz zasady bezpiecznego zachowania w domu i na drodze.

Anna Osenkowska

 


 

Świat Narnii na języku polskim w klasie 5

 

   Uczniowie klasy 5 na lekcjach języka polskiego odkrywają niezwykłą i tajemniczą krainę, do której droga prowadzi przez starą szafę.

   Narnia oraz jej mieszkańcy bardzo spodobały się młodym czytelnikom. Spotkanie z Aslanem, Czarownicą oraz czwórką niezwykłego rodzeństwa odbyło się w nietypowej scenerii, przytulnych kocyków. Dzieci również zaprezentowały swoje zdolności plastyczne i pokazały, że wyobraźnia nie ma granic. Wykonały piękne makiety niesamowitej krainy. Lektura wcale nie musi być nudna.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

Sportowe pasje naszych uczniów

 

   Natalia Giba , uczennica klasy III od roku trenuje skoki narciarskie w ZNK Sokół Zagórz. Przed świętami Natalka wystartowała w zawodach w Zakopanem. Wielkie gratulacje Natalko! Połączenie pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy prowadzi do wspaniałych sukcesów, więc trzymamy mocno kciuki!

Filmik ze skoków narciarksich Natalii

Anna Osenkowska

 

 


 

Spotkanie z pasjonatem motyli - lekcja przyrody dla klas 1-3

 

   Przed świętami uczniowie klas 1-3 odbyli bardzo ciekawą lekcję przyrody. Odwiedził nas pan Paweł Torba, który zajmuje się entomologią, a dokładnie lepidopterologią - badaniem motyli dziennych i motyli nocnych.

   W czasie spotkania nasz gość podzielił się swoją rozległą wiedzą o świecie motyli. Dzieci poznały różne gatunki motyli. Pan Paweł zaprezentował nam swoje interesujące okazy z całego świata (wiele z nich pochodzi z wymiany z innymi kolekcjonerami).

   Spotkanie było wspaniałą okazją do bliższego przyjrzenia się łuskoskrzydłym pięknościom
i poszerzenia wiadomości na ich temat. Bardzo dziękujemy.

Anna Osenkowska

 


 

Szkolny Blog SKO z nagrodą miesiąca

 

   Szkolny blog SKO jest niezwykle popularny nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, ale i wśród SKO-wiczów z całej Polski.

   Jesteśmy wśród laureatów listopadowego blogowania! Bardzo się cieszymy. Dowodem uznania jest nagroda II stopnia w konkursie ,,SKO Blog Miesiąca". W naszej szkole prowadzi blog pani Sabina Misiura.

    Dziękujemy Komisji Konkursowej za docenienie naszej pracy oraz naszym wiernym blogowiczom!

   Zapraszamy do czytania i komentowania Szkolnych Blogów:

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sp-czaszyn/

Anna Osenkowska

 


 

Zebrane Talenciaki

 

   Drodzy Rodzice i uczniowie, zakończyła się akcja „Szkoły Pełne Talentów”, w której Nasza Szkoła uczestniczyła. Zebrane Talenciaki wymieniliśmy na nagrody rzeczowe, które znajdują się na zdjęciu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali punkty na rzecz naszej szkoły.

Anna Osenkowska

 


 

Betlejemskie Światło Pokoju

 

   „Światło dla ciebie” to tegoroczne hasło niesionego przez skautów i harcerzy na całym świecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

   To Betlejemskie Światło Pokoju, światło które jest zwiastunem Chrystusa, trafiło też i do naszej społeczności. Dziś uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie przynieśli Betlejemskie Światełko Pokoju do naszego kościoła, gdzie po porannej mszy każdy mieszkaniec mógł je zabrać do swojego domu, aby zapłonęło podczas wigilijnej wieczerzy.

   To symboliczne „Światło dla ciebie” niech będzie motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju niech stanie się iskrą, tlącą się w sercu każdego z nas i pomoże stawić czoła wyzwaniom.

   Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Anna Hańczuk

 

 


 

Wyniki konkursu "Świąteczna choinka z motywem SKO"

 

   Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Świąteczna choinka z motywem SKO". Uczennica naszej szkoły Michalina Koczera z klasy 5 zajęła III miejsce.

   Serdecznie gratulujemy!!!!

Sabina Misiura

 

 


 

Wyniki szkolnych konkursów z języka angielskiego

 

   Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnych konkursów z języka angielskiego.

  „CHRISTMAS PROJECT”
I miejsce: Michalina Koczera, kl. 5
II miejsce: Antoni Jagiełło, kl. 4
Emilia Morawa, kl. 4
Aleksandra Stefanowska, kl. 4
Iwona Skiba, kl.5
III miejsce: Daria Baran, kl.5

  "CHRISTMAS QUIZ"
I miejsce zajęły uczennice klasy 5:
Aleksandra Kurinka oraz Iwona Skiba

   Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Jury miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców.

Anna Osenkowska

 

 


 

Wyniki konkursu plastycznego "Mówimy NIE uzależnieniom"

 

W ramach VIII Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz przeprowadzono konkurs plastyczny "Mówimy NIE uzależnieniom". Wyróżnienia w tym konkursie otrzymało dwoje uczniów z naszej szkoły:
   Emilia Kruczek oraz Kacper Władyka.

   Gratulujemy serdecznie!!!

Anna Osenkowska

 

 


 

Wyniki konkursu plastycznego "Noś odblaski - bądź bezpieczny"

 

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs plastyczny pt. „Noś odblaski- bądź bezpieczny " został rozstrzygnięty. Oto lista zwycięzców:
  I. Miejsce – Maja Dygoń, klasa 1
  II. Miejsce – Julia Dobosz, klasa 2
  III. Miejsce – Karol Skiba, klasa 3
Nagrodę internautów otrzymała Amelia Kita z klasy 1.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.

 

Anna Osenkowska

 

 


 

Wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego "Zawsze Razem"

 

   Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ogłosił wyniki w wojewódzkim konkursie plastycznym „Zawsze razem”.

   Komisja oceniła 317 prac. Wyróżnienie otrzymała Amelia Kita, uczennica klasy pierwszej. Gratulujemy i życzymy Amelce dalszych sukcesów!!!

Anna Osenkowska

 

 


 

Szkolne Jasełka

 

   Tradycyjnie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się apel świąteczny. Uczniowie klasy VI pod opieką pana Pawła Stefanowskiego przedstawili tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. W trakcie prezentacji obyczajów bożonarodzeniowych uczniowie klas I-III zaśpiewali pięknie polskie kolędy i zachwycili wszystkich zebranych swoimi umiejętnościami. Wykonywane kolędy były jednocześnie zachętą i okazją do wspólnego ich śpiewania. W podsumowaniu spotkania został zorganizowany interaktywny quiz sprawdzający wiedzę uczniów dotyczący nadchodzących świąt za pomocą aplikacji Kahoot i urządzeń mobilnych.

   Następnie ksiądz Andrzej Kudyba odczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa oraz po wspólnej modlitwie poświęcił opłatki, którymi wychowawcy podzielili się z uczniami.

   Na zakończenie tak mile spędzonego czasu przyszła pora na świąteczne życzenia, które złożyła uczniom i pracownikom szkoły Pani Dyrektor Sylwia Drozd.

 


 

Wigilie klasowe

 

   Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Wigilia to bardzo magiczny i radosny dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Jest choinka, są prezenty, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy życzenia oraz śpiewamy kolędy.

   Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat.

We wtorek, 20.12.2022 r. w klasach 1-3 odbyło się spotkanie wigilijne.

   W tym uroczystym dniu uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach. Przy pięknie przystrojonym wigilijnym stole, gdy wszyscy zasiedli, panie wychowawczynie złożyły uczniom świąteczne życzenia. Potem przy dźwiękach kolęd połamaliśmy się opłatkiem i nawzajem złożyliśmy sobie życzenia. Zniknęły waśnie i spory. Wszyscy wyczuwali podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt. Po złożeniu życzeń usiedliśmy do stołu i wysłuchaliśmy pięknych kolęd w wykonaniu Julii Dobosz, która zagrała je na skrzypcach.

   Podobna świąteczna atmosfera panowała w klasach starszych, gdzie również wszyscy uczniowie wraz  z wychowawcami usiedli przy udekorowanych stołach, aby złożyć sobie życzenia i zjeść przygotowane przysmaki i dania wigilijne.

   Na twarzach uczniów widniał uśmiech i zadowolenie.

Nasze wigilijne spotkanie było radosne i pełne ciepła oraz serdeczności. Wprowadziło wszystkich w świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia.

Anna Osenkowska

 

 


 

Wigilijne spotkanie Sówek i Pszczółek

 

   Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w Naszej szkole nastał ten wspaniały moment - WIGILIA Dzieci wspólnie z Paniami oraz zaproszonymi gośćmi składały sobie życzenia i jadły świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Ciepłych słów i uśmiechów nie było końca.

   ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!

Maria Kaleniecka i Marta Wątroba

 

 


 

Pasowanie na czytelnika

 

12 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się jak być dobry czytelnikiem. Wysłuchali skarg książki i uroczycie przyrzekli, że będą szanować i dbać o wypożyczone książki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki zrobione przez dzieci z oddziału „0” oraz obrazek do pokolorowania. Każdy uczeń opuścił bibliotekę z wypożyczoną książeczką.

Danuta Marczak

 

 


 

Przedświąteczne dekorowanie pierników w klasach młodszych

 

W tygodniu poprzedzającym przerwę świąteczną w klasach 1-3 odbyło się dekorowanie pierników wcześniej upieczonych w szkole. Uczniowie ozdabiali pierniki i ciasteczka korzenne lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami przy dźwiękach piosenek świątecznych. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Każdy z pierników był zupełnie inny. Po udekorowaniu, dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, pięknie udekorowane pierniki, czekają już na Wigilię. Takie działania sprawiły wszystkim wiele miłych przeżyć.

Anna Osenkowska

 

 


 

Przedszkolne Pszczółki i Sówki pieką pierniczki

W Piernikowie chatka stała,
Swym wyglądem zachwycała.
,,Ojej cóż za zapach
cynamon, goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki.
Święta tuż tuż, więc
,, Pszczółki" i ,,Sówki " w przedszkolu upiekły świąteczne pierniczki.

Maria Kaleniecka

 

 


 

Badminton - finały!

 

   W hali Szkoły Podstawowej w Straszęcinie 13 XII 2022 r. odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie - gry drużynowe dziewcząt i chłopców. Po półfinałach wojewódzkich rozegranych w Straszęcinie, Czaszynie, Rzeszowie i Zarzeczu prawo startu w finale uzyskało po 12 najlepszych zespołów Podkarpacia. Wiele spotkań było bardzo ciekawych, zaciętych i stojących na naprawdę wysokim poziomie. Po 6 godzinach zmagań podobnie jak przed rokiem na najwyższym stopniu podium stanęły zawodniczki z Gogołowa i drużyna chłopców ze szkoły w Straszęcinie.

   Nasi chłopcy w składzie: Patryk Mołczan, Filip Baraniewicz i Michał Jurczak wywalczyli w tym gronie dobre, piąte miejsce. Potwierdzili tym samym przynależność do ścisłej czołówki województwa w tej dyscyplinie sportu.

   W zawodach pokonaliśmy zdecydowanie 5 : 0 SP Żupawę, ale porażki z późniejszymi zwycięzcami SP Straszęcin 0 : 3 i SP Odrzykoń 0 : 3 zakończyły nasz udział w zawodach.

Paweł Stefanowski

 

 


 

Mamy Patrona !

 

   Ignacy Łukasiewicz został wybrany na patrona Szkoły Podstawowej w Czaszynie.

   Dziś uczniowie przeliczyli komisyjnie głosy i ogłosili wyniki głosowania przeprowadzonego wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników.

   Wśród 221 głosów: Maria Skłodowska-Curie zdobyła 55 głosów, ks. kard. Stefan Wyszyński 48 głosów natomiast na Ignacego Łukasiewicza głosowało 118 osób.

dyr Sylwia Drozd

 


 

"W pewną grudniową noc..."
- występy artystyczne i kiermasz bożonarodzeniowy

 

   W dniu wczorajszym dzieci z oddziału przedszkolnego „Sówki” zaprezentowały historię "Dziewczynki z zapałkami". Piękny, magiczny i bardzo wzruszający przekaz małych aktorów poruszył wszystkich licznie zgromadzonych na sali. Dzieci przygotowała Pani Magdalena Borkowska we współpracy z Paniami: Joanną Dymek oraz Patrycją Wojtal.

   W drugiej części spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego "Pszczółki" oraz klas 1, 2 i 3 wraz ze swoimi wychowawcami: Anną Osenkowską, Anną Hańczuk, Anną Stawarz, Marią Kaleniecką oraz Martą Wątroba zaprosiły do wspólnego kolędowania.

   Podziękowania kierujemy do naszego dźwiękowca- Pana Pawła Stefanowskiego, montażysty/fotografa Pana Jarosława Bochnaka oraz nieocenionej scenarzystki Pani Bogumiły Czepiel.

   Po wszystkich występach można było nabyć ciasto i inne piękne prezenty dla bliskich lub pod choinkę podczas kiermaszu świątecznego. W jego organizacje włączyli się rodzice, pracownicy szkoły oraz dzieci. Dziękujemy za to wspólne dzieło.

   Cała suma ze sprzedaży w kwocie 3592 zł przeznaczona zostanie na organizację uroczystości nadania szkole imienia.

Dziękujemy wszystkim:
   🎄 za wspólne kolędowanie
   🎄 za obecność
   🎄 za wsparcie naszych działań
   🎄 za każde miłe słowo

 TO MOTYWUJE DO DALSZEJ PRACY!!!

dyr Sylwia Drozd

- Zapraszamy na obejszenie filmu z występu artystycznego -

- Kolędowanie z udziałem klas najmłodszych -

 


 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowują piękne stroiki i ozdoby świąteczne, które podczas niedzielnego kiermaszu będzie można zakupić.

Osoby, które chciałyby wesprzeć nasze starania zakupu sztandaru szkoły prosimy o przyłączenie się do naszej akcji. Zapraszamy!!!

 

 


 

Pieczenie świątecznych pierników

 

   Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klas 1-3 postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu dzisiejszym w szkole miało miejsce wielkie pieczenie pierników. W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie przygotowali ciasto wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

   Uczniowie z zajęć wychodzili bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce robić pyszne pierniczki zgodnie z przepisem, który przyniosła pani Ania. Zrobione przez siebie pierniczki będą zjadane podczas Wigilii klas 1-3.

Anna Osenkowska

 

 


 

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej
o Puchar Birmistrza Miasta i Gminy Zagórz

 

   6 grudnia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Zagórzu nasi piłkarze wzięli udział w kolejnym Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej Małolatów o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. W pierwszym meczu okazaliśmy się Świętym Mikołajem dla drużyny SP Poraż…  Po serii „stuprocentowych” okazji na zdobycie bramek strzelamy… ale bramkę samobójczą. Mikołajkowy „nastrój” nie opuścił naszych zawodników również w meczu z Tarnawą. Po składnych akcjach, średnio co minutę mogliśmy zdobyć bramkę. A mecz trwał 10 minut i zakończył się wynikiem 0 – 0.

   Dopiero w trzecim meczu dobra gra przełożyła się na wynik. 5 – 0 z SP 1 Zagórz, a w kolejnym 2 – 1 z Łukowem. Mecz z ZSP Zagórz to twarda i równa z późniejszym zwycięzcą Turnieju ZSP Zagórz. Pechowo stracona bramka i przegrana 0 – 1 pozbawiła nas szans na wygranie zawodów, choć w opinii wielu kibiców wynik mógł być korzystny dla naszej ekipy. W ostatniej grze pokonujemy pewnie 3 – 1  SP Zahutyń i wskakujemy na najniższy stopień podium.

   Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Stareńczak, Michał Jurczak, Filip Baraniewicz, Gabriel Rajchel, Dawid Błaszak, Maksymilian Wawrzyński, Patryk Mołczan i Wojciech Jurczak.

Paweł Stefanowski

 

 


 

Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole

 

Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami.

W naszej szkole wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły do każdej z klas - 6 grudnia św. Mikołaj – zwłaszcza wypchany po brzegi worek z prezentami.
Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła u przedszkolaków oraz uczniów klas I – III. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki pod kierunkiem swoich wychowawców. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem.

Anna Osemkowska

 

 


 

Wizyta górnika w naszej szkole

 

   Z okazji Barbórki naszą szkołę odwiedził bardzo miły gość - górnik , pan Łukasz Borkowski. Na początku spotkania górnik omówił elementy swojego stroju galowego. Przypomniał, że czapka nazywa się czako i ma z przodu godło górnicze, na które składa się perlik i żelazko otoczone lilijką. Kolor pióropusza zależy od stopnia górnika. Może być czarny, czerwony, biały lub zielony. Podczas spotkania nasz gość opowiadał również jak ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca górnika.

Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi i wręczyły mu drobny upominek.

Bardzo dziękujemy za wizytę, życzymy dużo zdrowia i zapraszamy znów za rok.

Anna Osemkowska

 

 


 

Wizyta pani leśnik

 

   Naszą szkołę w ostatnim czasie odwiedziła pani Agnieszka Groń, pracownik Nadleśnictwa Lesko. Przedszkolaki, uczniowie klas 1-3 oraz klas 4 i 5 uczestniczyli w bardzo ciekawych lekcjach przyrodniczych. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o pracy leśniczego. Mieli możliwość poszerzenia wiadomości dotyczących życia leśnych zwierząt poprzez oglądanie ciekawych filmów oraz rozwiązywanie zadań.

Dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałych zajęć!

Anna Osemkowska

 

 


 

Wycieczka do zagórskiego węzła kolejowego

 

   W dniu dzisiejszym, 2 grudnia, uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do zagórskiego węzła kolejowego na zaproszenie Straży Ochrony Kolei w Zagórzu. Nasi uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa w ruchu kolejowo-drogowym, mogli zobaczyć i przymierzyć elementy umundurowania tj. kamizelki, kaski, hełmy oraz pooglądali filmy edukacyjne. Każde dziecko dostało opaskę odblaskową, smycz, długopis oraz książeczkę na pamiątkę spotkania. Najbardziej fascynująca okazała się przejażdżka lokomotywą. Dla większości była to pierwsza taka podróż.

   Dzieci miały również możliwość zwiedzenia zagórskiej zwrotnicy kolejowej. Na zakończenie wycieczki wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia na Skwerze Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r.

   Wycieczka była bardzo udana, a zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.

Anna Osemkowska

 

 


 

Prezentacja kandydatów na patrona naszej szkoły

 

    W dniu dzisiejszym odbyła się prezentacja sylwetek postaci zgłoszonych do Konkursu związanego z nadaniem imienia naszej szkole. Trzy wybitne osobowości i ich niezwykłe osiągnięcia zostały zaprezentowane przez naszych uczniów i nauczycieli. Klasa 8 wraz z panią Ewelina Nieznańska zaprezentowała noblistkę Marię Skłodowską-Curie. Klasa 7 wraz z panią Katarzyną Kusz-Gliściak przybliżyła uczniom postać Ignacego Łukasiewicza. Natomiast klasa 5 pod czujnym okiem pani Sabiny Misiury i Księdza Andrzeja Kudyby zaprezentowała niezwykłego kapłana bł. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pokaz uświetniły ciekawe prezentacje multimedialne, które opowiadały o wybitnych osiągnięciach naukowych i społecznych naszych kandydatów. Filmy fabularne i animowane oraz niezwykle poruszające piosenki. Uczniowie zaprezentowali budowę i działanie rewolucyjnego wynalazku jakim jest lampa naftowa. Rozszyfrowali zawiłe wzory z tablicy Mendelejewa oraz w pięknych poruszających serce sentencjach dostrzec dobroć i miłość do bliźniego i Boga.

   Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków naszej szkoły do zapoznania się z wyżej wymienionymi postaciami oraz aktywnego głosowania.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 

 


 

Andrzejki w naszej szkole

 

ZACZAROWANY ŚWIAT MAGII I WRÓŻB,
 CZYLI ANDRZEJKI U WRÓŻEK

   Wtorek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w komnaty trzech wróżek: Allegry, Ofelii i Sybilli ,które ponownie u nas zawitały.
Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby oraz sprawdzał, co planują gwiazdy. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego ustawiania bucików. Uczniowie z uśmiechem na twarzy chętnie brali udział w zabawach, przeplatanych słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Dzień ten dostarczył wielu przeżyć i emocji, a także stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Anna Osenkowska

-------------------------------------------------

   Samorząd Uczniowski przygotował Andrzejki dla uczniów klas starszych (IV-VIII). W odpowiednio wystrojonej sali Oliwia Kieca i Gabrysia Stefanowska poprowadziły przygotowane przez siebie zabawy andrzejkowe. Starały się zaangażować wszystkich zebranych. Najwięcej emocji dostarczała „randka w ciemno”, która została rozszerzona o dodatkowe rundy :).

Jarosław Bochnak

-------------------------------------------------

   Dzisiaj odbył się w naszym przedszkolu Bal andrzejkowy. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Był to mile spędzony czas, pełen śmiechu i wspólnych zabaw.
Tańce, wróżby, i wspaniałe, bajkowe kostiumy przedszkolaków sprawiły, że ten dzień był magiczny.

Maria Kaleniecka

-------------------------------------------------

   Andrzejkowe wróżby u Sówek

Magdalena Borkowska

 

 

 

 

 

 

 


 

Półfinały wojewódzkie w badmintonie

 

   Po raz kolejny (20 - sty !!!) Szkoła Podstawowa w Czaszynie była organizatorem Półfinałów Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie dziewcząt i chłopców.
Igrzyska Dzieci to zawody dla uczniów klas IV-VI, a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej biorą udział uczniowie klasy VII i VIII.

   Zawody dla młodszych odbyły się w dniach 17 (dziewczęta) i 18 XI (chłopcy). Nasze dziewczęta zakończyły zmagania na 7 miejscu. Madzia Torba, Iwonka Skiba i Emilka Kruczek oswoiły się jednak z atmosferą sportowej rywalizacji, a zdobyte doświadczenie powinno zaowocować w przyszłości. Chłopcom - Dawid Błaszak, Wojtek Jurczak i Błażej Łukowski - do awansu do Finału Wojewódzkiego zabrakło jednej lotki. Nieznacznie przegrali mecz o III miejsce, a szkoda bo zabrakło trochę szczęścia a pojawiły się proste błędy... No ale może limit błędów na ten rok został wyczerpany.

   Zawody starszaków miały miejsce 25 (chłopcy) i 28 XI (dziewczęta). Gabrysia Stefanowska, Ola Janocha i Julia Osenkowska zajęły miejsce V w gronie 9 zespołów, nie udało się jednak awansować do etapu wojewódzkiego.

   Miejsce w Finale Wojewódzkim wywalczyli natomiast Filip Baraniewicz, Patryk Mołczan i Michał Jurczak. W rywalizacji IMS zajęli II miejsce i nagrodą jest wyjazd 13 XII na Finał Wojewódzki do Straszęcina, a obowiązkiem chłopaków sportowa walka o jak najlepsze miejsce. Życzymy im powodzenia !

Paweł Stefanowski

 

 


 

Pasowanie na przedszkolaka

 

   Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się 24 listopada. Mali artyści z tej okazji zaprezentowali piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia ogromnym ołówkiem przez panią dyrektor. Jesteśmy bardzo dumne z naszych dzielnych przedszkolaków.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego uroczystego wydarzenia

Maria Kaleniecka i Mata Wątroba

 

 


 

Pszczółki pomagają w akcji "Ile waży św. Mikołaj?"

 

   Grupa Pszczółki bierze udział w akcji ,,Ile waży św. Mikołaj ?". Akcja polega na zbieraniu bilonu o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Celem tych działań jest wsparcie funduszu z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

   Dlaczego warto angażować dzieci i młodzież w pomaganie? Pomaganie innym, słabszym, uboższym, potrzebującym pomocy kształci empatię, uczy angażowania się w działania charytatywne i społeczne, pozwala nabyć umiejętności komunikacji oraz współpracy.

   Zbiórka organizowana jest w przedszkolu i trwa do 31.01.2023.

Maria Kaleniecka i Mata Wątroba

 

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

   25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Niesłabnąca popularność misiów nie dziwi chyba nikogo – w końcu każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego przyjaciela, pomagającego przetrwać cięzkie chwile.

   Uczniowie klas 1-3 przynieśli do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Na szkolnym korytarzu odbyła się "Parada Misiów", na której każdy uczeń mógł zaprezentować swojego przyjaciela. Ponadto dzieci uczestniczyły w misiowym poczęstunku, otrzymały medal "Misiowego Przyjaciela", a na koniec zabawy zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia w Misiem.

   Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Anna Osenkowska

------------------------------------------------------ 

 

 

 Dzień Pluszowego Misia u Sówek

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------ 

 

  Dzień Pluszowego Misia u Pszczółek

   Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego przyjaciela - PLUSZOWEGO MISIA. Ten dzień był pełen uśmiechów, zabaw, radosnych chwil oraz słodkości.

   "To prawda... mruknął Puchatek spoglądając w lustro i klepiąc się po brzuszku. - Nie liczy się rozmiar. Liczy się puszystość".

Cytat A.A.Milne "Kubuś Puchatek"

Marta Wątroba

------------------------------------------------------ 

 

   Z okazji Dnia Pluszowego Misia zostały przeprowadzone w bibliotece szkolnej zajęcia dla Świetliczaków. Nie mogło się obyć bez czytania ciekawych bajek o misiach, ponieważ sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej pluszowe.

   Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy.

Anna Osenkowska

 

 


Spotkanie z pracownikami Banku

 

   21 listopada uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Banku - PKO BP w Sanoku podczas, którego SKO - wicze dowiedzieli się jak bezpiecznie oszczędzać i zakładać konto w programie SKO dla szkół. Pracownicy banku odpowiedzieli na pytanie uczniów: Czy pieniądze w banku sa bezpieczne? Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki w formie gadżetów.

Sabina Misiura

 

 


 

 

Spotkanie z przedstawicielami KRUS-u

 

   W dniu 21 listopada w naszej szkole uczniów z klasy IV i V uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sanoku. Spotkanie miało na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej.

   Przedstawiciele KRUS-u podsumowali wyniki konkursu pod hasłem "Gospodarstwo bezpieczne mamy, gdy wszyscy o bezpieczeństwo dbamy".

   Zwycięzcom pogratulowali i wręczyli nagrody.

Sabina Misiura

 

 


 

Pogadanka o bezpieczeństwie

 

   22 listopada dzielnicowy Posterunku Policji w Zagórzu, pan asp. szt. Artur Rachel spotkał się z uczniami klas 1-3. Podczas spotkania omówiono tematykę bezpieczeństwa na drodze,a szczególną uwagę zwrócono m.in. na korzyści wynikające z noszenia elementów odblaskowych.

   Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia radiowozu z bliska i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Na zakończenie funkcjonariusz przekazał dzieciom opaski i poprosił o zakładanie ich podczas jesiennych spacerów.

Anna Osenkowska

 

 


 

Wycieczka do muzeum w Markowej i do teatru w Rzeszowie

 

   18 listopada uczniowie klas V-VIII wzięli udział w wycieczce, której głównym celem było wzbogacenie sfery kulturowej i kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej.

   Pierwszym z dwóch głównych punktów wycieczki było zwiedzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzięki oryginalnej konstrukcji muzeum, interaktywnym ekspozycjom, ciekawym oprowadzeniem przewodniczki i przejmującą projekcją filmową zwiedzający mogli lepiej zagłębić się w przeszłość i poczuć realia tamtych czasów oraz przeżyć dramat ludzi, dla których okupacja niemiecka była jak koniec świata. Tacy ludzie, jak rodzina Ulmów to bohaterzy, którzy z poświęceniem własnego życia ratowali ludność żydowską, dając im nadzieję i szansę przetrwania czasu zagłady.

   Drugim punktem wycieczki był Teatr Maska w Rzeszowie. Uczniowie oglądnęli spektakl „Ballady i romanse”, który był pomysłowym, uwspółcześnionym spojrzeniem na utwory Adama Mickiewicza. Występ opowiada o grupie młodzieży przebywającej na szkolnej wycieczce, która postanowiła zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”.

   Była to wycieczka pełna kulturowych i emocjonalnie wartościowych doznań.

Jarosław Bochnak

 

 


 

Uczniowie klasy ósmej na Dniach Otwartych w ZS3 w Sanoku

 

   17 listopada ósmoklasiści uczestniczyli w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku w celu zapoznania się z wyborem kierunków kształcenia dającym określony poziom kwalifikacji i zawód.

   Uczniowie wzięli udział w efektownych pokazach z fizyki i chemii, zwiedzali pracownie na terenie szkoły, w których demonstrowano praktyczne użycie i możliwości sprzętu oraz oprogramowania w zastosowaniu zawodowym, konsultowali się z doradcami zawodowymi, a także mogli porozmawiać z uczniami z różnych kierunków, aby dowiedzieć się coś więcej o szkole od strony młodzieży

Jarosław Bochnak

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 

   16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.
Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.
W tym dniu w naszej szkole wychowawcy oraz pedagodzy przeprowadzili w każdej klasie pogadanki na temat tolerancji.
Tego dnia warto też zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

Anna Hańczuk

 

 


 

Pszczółki poznają polskie legendy

 

   Pszczółki w tym tygodniu poznały polskie legendy oraz kulturę poszczególnych regionów Polski.
Dzieci z chęcią wykonały prace plastyczne pt.,,Smok Wawelski" oraz ,,Bazyliszek".

Maria Kaleniecka

 

 


 

Ortografia w lapbookach

 

   Uczniowie klasy 4 poznają niełatwe zasady ortograficzne. Pisownia języka polskiego bywa trudna zwłaszcza wyrazów z "u" i "ó". Aby uprzyjemnić naukę i ortografię uczynić nieco bardziej zrozumiałą dzieci wykonały piękne lapbooki. Kolorowe i bardzo pomysłowe. Tak przygotowana interaktywna przestrzeń z pewnością na długo zostanie zapamiętana i będzie mogła stanowić świetną bazę do powtórek przed kartkówkami i sprawdzianami.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 

 


 

Wycieczka na stację PKP

 

   W dniu dzisiejszym, 15 listopada 2022 r., uczniowie z klas 1-3 korzystając z pięknej, jesiennej pogody wybrali się na wycieczkę na stację PKP w Czaszynie. Celem wyjścia było przybliżenie zasad bezpiecznego przejścia przez tory, poznanie różnic między przejazdem strzeżonym i niestrzeżonym oraz pokazanie i omówienie co oznaczają i gdzie występują najważniejsze znaki drogowe związane z ruchem pociągów.

   Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości.

Anna Osenkowska

 

 


 

Dzień jeża

 

   Dnia 10 listopada przypada Święto Jeża. Wspaniała okazja, aby uświadomić nie tylko dzieciom jaką ważną rolę w przyrodzie odgrywa niepozorny zwierz - jeż.

   Naukowcy donoszą, że już 2025 roku dziko żyjących jeży właściwie nie będzie!!! Te małe kolczaste ssaki bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie.

   Uczniowie klasy 3 na zajęciach przyrodniczych dowiedzieli się ciekawostek o jeżach,a na zajęciach plastyczno - technicznych wykonali jeże z włóczki. Świetliczaki czytając encyklopedię zwierząt poznały zwyczaje tego zwierzątka, dowiedziały się, jakie są jego przysmaki, co robi jak się czegoś boi i jakie jest jego środowisko przyrodnicze. Na zakończenie wspaniałego dnia dzieci wykonywały jeżykowe prace plastyczne, które ozdobiły ich salę świetlicową. Zachęcamy wszystkich do opieki nad jeżami zimą!

Anna Osenkowska

 

 


 

Podsumowanie konkursu SKO

 

Po uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu SKO pt."Plakat promujący oszczędzanie".

Nagrodzeni otrzymali dyplomy i upominki.

I miejsce
Wiktoria Paszko z klasy V
Karol Skiba z klasy III

II miejsce
Milena Jankowska z klasy II
Emilia Osenkowska z klasy I

III miejsce
Iwona Skiba z klasy V
Filip Ogarek z klasy III

   Gratulacje!

Sabina Misiura

 

 


 

 

 

   10 listopada 2022 roku uroczystą akademią uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Okolicznościowe przedstawienie przygotowała klasa 7 pod kierunkiem pani Katarzyny Kusz-Gliściak.

   W słowach wierszy i pieśni patriotycznych, które zaprezentowali uczniowie klas 1, 2 oraz 3 , mogliśmy usłyszeć, jak była długa i ciężka droga Polski do upragnionej wolności. Została przedstawiona historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości.

   Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 

   10 listopada 2022 r. Społeczność Szkoły Podstawowej w Czaszynie uczciła104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły, podobnie jak ich rówieśnicy z całej Polsce, wspólnie odśpiewali hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Szkoła do hymnu”.

   Nagranie z odśpiewania hymnu można obejrzeć klikając poniższe zdjęcie. 

 

 

 

   W dniu 11 listopada nasza szkoła brała udział w zagórskich obchodach 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz społeczności szkolnej wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych za naszą ojczyznę złożyli przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz uczniów: Oliwia Kieca, Gabriela Stefanowska oraz Bartosz Borkowski.

 


 

Obchody Święta Niepodległości w Przedszkolu u Pszczółek

 

   W naszej szkole 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji grupa Pszczółek zebrała się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas - Polaków dzień. W biało-czerwonych kotylionach dzieci dumnie odśpiewały hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" oraz wyrecytowały wiersz Czesława Janczarskiego " Barwy ojczyste". Głównym celem tych działań było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

Marta Wątroba

 


 

Projekt Patriotyczny "Polska, Nasza Ojczyzna"

 

Uczniowie klas 1 -3 po raz kolejny uczestniczyli w projekcie patriotycznym "Polska, Nasza Ojczyzna".

11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność. Uczniowie we wspólnej zabawie, pracy, śpiewaniu pieśni patriotycznych utrwalali wiedzę o losach Ojczyzny i drodze do jej niepodległości. Taki projekt interdyscyplinarny pozwolił na integrację oraz przygotowanie do święta 11 listopada.

Anna Osenkowska

 


 

Góra Grosza

 

Nasza szkoła po raz kolejny przystępuje do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”

Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.

Przyłącz się do akcji, żeby:

- wesprzeć jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy – bo jeden grosz czyni różnicę,

- otrzymać dodatkowe punkty za wolontariat, liczące się w rekrutacji do szkoły średniej.

Zachęcamy do zbierania monet: 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł.

Zbiórka monet trwa od 01.11.2022r. do 28.02.2023r.

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.”

 


 

Śniadanie daje moc - ogólnopolski program edukacyjny

 

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

   8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania i w ten dzień wpisują się działania programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc .

   Tradycyjnie jak co roku uczniowie klas O-3 wzięli udział w akcji. Dzień rozpoczął się od przypomnienia zasad zdrowego odżywiania, uświadomienia jak ważne jest dla naszego organizmu śniadanie. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów, które przygotowali im rodzice. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały szczególną uwagę na higienę. Powstałe kanapki były zdrowe, smaczne i pożywne, a swoim wyglądem przypominały kolorowe buźki, pajączki i inne stworki.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień postaci z bajek

 

   5 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne.

   Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 świętowali dopiero dzisiaj. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

   W klasach dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań oraz muzyczne zabawy ruchowe. Można było podziwiać Pszczółkę Maję, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Elzę, Myszkę Minnie, księżniczki z odległych stron świata, Kopciuszka ,elfy, wróżki, a także superbohaterki oraz superbohaterów, Boba Budowniczego, Laki Lucka, rycerzy, królów, piratów, Spange Bob, Pikachu, Harrego Pottera i inne postaci z przeróżnych bajek.

   Wszyscy bawili się wspaniałe‼️

   To była wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze.

Anna Osenkowska

 

 


 

Wręczenie nagród w ramach konkursu fotograficzno-atystycznego
w ramach projektu "Natura Bez granic"

 

   4 listopada w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach konkursu fotograficzno-artystycznego będącego częścią realizacji projektu pn. „Natura bez granic".

   Nagrodzeni uczniowie: Gracjan Dąbrowski oraz Kacper Władyka oprócz nagród rzeczowych, które wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz- Ernest Nowak, wzięli udział w 6-godzinnych warsztatach fotograficznych w plenerze prowadzonych przez Pana Radosława Kaźmierczaka.

   Zwycięskie prace artystyczne i fotograficzne będą opublikowane w trójjęzycznych kalendarzach na lata 2023 i 2024 i albumach oraz będą prezentowane na wystawie zorganizowanej w C.K. Foresterium w Zagórzu.

   Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym chłopcom!

Anna Osenkowska

 

 


 

Obrzęd kiszenia kapusty

 

   28 października wspólnie z KGW Czaszyn nasza młodzież przeniosła nas w czasie i przedstawiła obrzęd kiszenia kapusty! Dziękujemy Paniom Katarzynie Kusz Gliściak i Ewelinie Nieznańskiej za przygotowanie młodzieży i dekoracji.

 

 


 

Szkoła Pamięta i Światełko Pamięci dla Łyczakowa

 

   Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III, włączyły się do akcji #SzkołaPamięta. To akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Na nagrobkach nauczycieli i pracowników szkoły zapalono znicze i odmówiono modlitwę- wspominano pracę pedagogów na rzecz lokalnego środowiska oraz społeczności szkolnej.

   Odbyła się kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Nasi uczniowie z klas I-III zebrali znicze i dołączyli tym samym do grona osób przekonanych, że to ważne wsparcie Polaków z Ukrainy, ale też lekcja historii i patriotyzmu. Zebrane znicze już pojechały na Ukrainę tak, aby miejscowi Polacy 1 listopada mogli je zapalić na grobach swoich bliskich, ale też tych często bezimiennych. Aby to było możliwe, wsparcie z Polski jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów są tysiące.

Anna Stawarz

 


 

Dzień Piżamy

 

   28 października 2022 r. koniec tygodnia uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy.

   Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w ulubionych piżamach, kapciach i cieplutkich szlafroczkach, a na szkolnych ławkach leżały podusie i przytulanki.

   Przedstawicielki Samorządu przeprowadziły pokaz mody piżamowej. Osoby, które wykazały się wyjątkową fantazją i pomysłowością, zostały nagrodzone czekoladą.

   Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim zaangażowanym „piżamowcom” i ma nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Anna Osenkowska

 


 

Zbieramy Talenciaki !

 

   Przypominamy, że nasza Szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów”, której organizatorem jest sklep Lidl. Do 13 listopada, podczas zakupów, można zbierać TALENCIAKI, czyli specjalne kupony otrzymywane za każde wydane 50 zł (w tym przynajmniej jedno warzywo lub owoc).

   Kupony można samodzielnie przypisać naszej szkole na stronie internetowej (www.lidl.pl/szkoly ) bądź też włożyć do specjalnie przygotowanego pudełka, które znajduje się na parterze obok gabinetu Pani Dyrektor lub do wychowawców klas.

   Dziękujemy za zaangażowanie naszym Uczniom i ich Rodzicom!

Anna Osenkowska

 


 

Bal Jesieni w grupie "Mądre Sówki"

 

   Dnia 25.10.2022 roku w grupie "Mądre Sówki" odbył się Bal Jesieni, na którym głównym punktem programu był JESIENNY POKAZ MODY !!!

   Dzieci zaprezentowały najnowszą kolekcję jesiennych strojów, które zaprojektowały i przygotowały wspólnie z rodzicami. Stroje były kolorowe, pomysłowe, ozdobione naturalnymi darami jesieni (kolorowymi listkami, jarzębiną ,kasztanami itp.). Pokaz odbył się w naszej sali, a na widowni zasiedli uczniowie klasy pierwszej oraz przedszkolaki z grupy "Pszczółki," Oczywiście wszystkich uczestników pokazu bacznym okiem obserwowało zacne jury. Dzieci prezentujące najnowszą kolekcję jesiennej mody z wielkim zaangażowaniem spacerowały po wybiegu kołysząc się w rytm muzyki. Pokaz wszystkim się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Kolejną wspaniałą zabawą było odgadywanie podświetlanych zagadek oraz układanie napisu " Jesień" z kasztanów. Był to dzień pełen kolorów oraz uśmiechu pomimo pochmurnej pogody na zewnątrz.

Magdalena Borkowska

 

 


 

Wycieczka uczniów klas II, III i IV do Sanoka

 

   25 października uczniowie klasy II, III oraz IV wybrali się na wycieczkę do Sanoka.

   Najważniejszym punktem była zabawa w sali "Sokoliki Park". Nasi uczniowie wygrali darmowe wejściówki w konkursie zorganizowanym przez Salę Zabaw Sanok - Sokoliki Park i dziś udowodniliśmy, że basen z piłkami jest w stanie pomieścić wszystkie szczęśliwe dzieci. Godzina szalonej zabawy w tunelach, na zjeżdżalniach i w basenach z kolorowymi piłkami minęła bardzo szybko, a nawet za szybko. Wszyscy jak zawsze bawili się wspaniałe!!!

   Podczas dzisiejszej wycieczki odwiedziliśmy także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych. Pierwsza z lekcji nosiła nazwę "Nie święci garnki lepią". Były to warsztaty, w których uczniowie pracowali z gliną i stworzyli piękne dzieła.

   "Życie codzienne w galicyjskim rynku. Historia miasteczek", to druga lekcja, dzięki której dowiedzieliśmy się, jak żyli mieszkańcy miasteczek, czym się zajmowali, jak wyglądała ich codzienność.

   Pełni wrażeń, zadowoleni, w doskonałych humorach wszyscy wrócili do szkoły. Wycieczka była wyjątkowo udana!

Anna Osenkowska

 

 


 

Zapraszamy na "Obrzęd kiszenia kapusty"

 

Szkoła Podstawowa w Czaszynie oraz KGW Czaszyn serdecznie zaprasza na
 „Obrzęd kiszenia kapusty”, który odbędzie się 28 października (piątek) o godz. 16:00
 w Domu Kultury w Czaszynie.

Projekt współfinansowany ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu "Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej II" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 


 

"Osława naszym dziedzictwem naturalnym"
- rozstrzygnięcie konkursu

 

   Wspaniałe wieści!!! Konkurs fotograficzno-artystyczny rozstrzygnięty! Ze 162 prac Komisja nagrodziła dwóch uczniów naszej szkoły w kategorii artystycznej pn. „Osława naszym dziedzictwem naturalnym”:

Gracjana Dąbrowskiego (klasa III) , który w kategorii wiekowej klas I-III zajął 3 miejsce oraz
Kacpra Władykę (klasa VII), który otrzymał wyróżnienie w kategorii wiekowej klas IV-VIII.

Gratulujemy chłopcom oraz wszystkim naszym uczniom, którzy przygotowali prace na konkurs i zrobili zdjęcia!!!!

Anna Osenkowska

 

 


 

Projekt edukacyjny "EUROPA I JA" w świetlicy

 

   Projekt skierowany jest do naszych Świetliczaków. Jego głównym celem jest przybliżenie wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Uczniowie będą zapoznawali się w Wielką Brytanią- jej symbolami narodowymi, kuchnią, muzyką, językiem, stworzą słowniczek ciekawych słówek, poznają florę i faunę regionu, zapoznają się z miejscami, które warto zobaczyć.

   Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi uczniowie sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda w rzeczywistości.

CZAS TRWANIA PROJEKTU: październik 2022– maj 2023

Anna Osenkowska

 


 

Talenciaki dla naszej szkoły

 

   Drodzy Uczniowie i Rodzice,

   Nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przez sieć sklepów Lidl Polska. Robiąc codziennie zakupy w Lidlu możesz wesprzeć Naszą szkołę. Pomóż nam zbierać Talenciaki, abyśmy mogli wymienić je na atrakcyjne nagrody.

   Jak przekazać Talenciaki szkole? Talenciaki będzie można wrzucać do ustawionych w szkole specjalnych pudełek lub aktywować na stronie www.lidl.pl/Szkoły, wykorzystując unikalny kod QR. Zapraszamy do włączenia się w akcję!

 


 

Przerwa na czytanie

 

   21 października 2022 r. w Szkole Podstawowej w Czaszynie przeprowadziliśmy ogólnopolską akcję czytelniczą "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" W akcji wzięły udział oddziały I- III i IV - VIII. Sprzyjająca jesienna aura pozwoliła również cieszyć się ulubioną książką w promieniach październikowego słońca.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

 

"Idzie lasem pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie..."

 

   21 października dzieci z klas I-III wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wycieczki było szukanie jesieni w przyrodzie. Dzieci podczas spaceru miały okazję obserwować drzewa, ptaki, jesienną pogodę. W lesie miały okazję uczestniczyć w prawdziwej lekcji przyrodniczej – obserwowaliśmy grzyby, drzewa, szukaliśmy skarbów lasu.

   To była wyjątkowa wycieczka, podczas której jesienna pogoda bardzo Nam dopisała.

Anna Osenkowska

 


 

Zaelktryzowani z pokazem naukowym

 

   Dnia 20 października w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły.

Wszystkim bardzo podobała się ta ciekawa lekcja.

 


 

Teatrzyk "Zielony Melonik" w klasach 1-3

 

18 października po raz pierwszy w nowym roku szkolnym przedszkolaki oraz uczniowie z klas 1-3 odwiedził teatrzyk „Zielony Melonik” z Rzeszowa ze wspaniałym spektaklem pt. „Ramię w ramię”. Lisie rodzeństwo Gabrysia i Krzyś mieli przed sobą kilka zadań, które na pozór wydawały się bardzo proste. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, czym jest współpraca. Wspaniale, że już od najmłodszych lat uczymy się o relacjach między rodzeństwem i wiemy, że w trudnych chwilach można na nim polegać.
W czasie sztuki dzieci miały okazję wystąpić na scenie. Mamy nadzieję, że nauka płynąca z przedstawienia będzie cenną wskazówką w ich życiu.

Anna Osenkowska

 


 

Dyrektor banku PKO BP wita nowych SKO-wiczów

 

   Na uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły został zaproszony Pan Janusz Baszak dyrektor banku PKO B.P. w Sanoku. Z tej okazji wręczył uczniom drobne upominki tym samym zachęcał do aktywnego oszczędzania w SKO oraz życzył wielu sukcesów w konkursach. Nowym opiekunem szkolnej kasy oszczędności w naszej szkole została Pani Sabina Misiura. Po uroczystości rodzice uczniów klasy pierwszej pobrali deklaracje przystąpienia do SKO. Uczmy od najmłodszych lat idei oszczędzania pieniędzy.

Sabina Misiura

 


 

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

 

   W poniedziałek, 17 października odbyło się uroczyste pasowanie naszych Pierwszaków na uczniów. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor Sylwia Drozd, ksiądz Andrzej Kudyba, Pan Dyrektor Banku PKO B.P. oraz Rodzice.
   Uczniowie klas pierwszych przygotowani przez wychowawczynię Annę Hańczuk przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a następnie odpowiedzieli na ważne pytania dotyczące naszego kraju i szkoły. Ten egzamin zdali na szóstkę‼️
   Ksiądz Andrzej Kudyba poświęcił uroczyście plecaki naszych uczniów.
   Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor. W ten sposób Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie.
   Młodszych kolegów przywitała również klasa 2 życzliwymi występami artystycznymi i upominkami.
   Pierwszakom oraz uczniom klasy 2 i 3 Dyrektor Banku przybliżył funkcjonowanie Szkolnych Kas Oszczędności i zachęcał do przystąpienia do SKO.
   Kochani Pierwszoklasiści cieszymy się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.
Powodzenia!

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

  13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Klasa 8 pod opieką wychowawcy pana Jarosława Bochnaka i pani Eweliny Nieznańskiej przygotowała program artystyczny, który w zabawny sposób prezentował życie szkoły i zawód nauczyciela. Uczniowie klasy 3 wyśpiewali życzenia skierowane do pracowników szkoły. Na zakończenie uczniowie klasy 8 rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki. Całości występów uczniów dopełniła piękna dekoracja.
   W części oficjalnej pani dyrektor Sylwia Drozd powitała wszystkich zgromadzonych i złożyła serdeczne życzenia satysfakcji i radości z wykonywanej pracy zarówno nauczycielom jak również pracownikom obsługi szkoły. Podziękowała wszystkim pracownikom za owocną współpracę. Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły.

Anna Osenkowska

 


 

Wycieczka uczniów klas 4 i 5 do Krosna

 

   Dnia 12 października klasa 4 i 5 wybrały się na wycieczkę do kina HELIOS w Krośnie. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt. "Mój przyjaciel lew". Nudy w kinie nie było. Film bardzo się wszystkim podobał. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.
   Uczestnicy wycieczki zwiedzili także Plac Papieski w Krośnie, na którym znajduje się pomnik Jana Pawła II oraz Krzyż Papieski, upamiętniający mszę świętą kanonizacyjną św. Jana z Dukli.
   Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domu.

Anna Osenkowska

 


 

"Mądre Sówki" na warsztatach w Uherach Mineralnych

 

   Szkoła Rzemiosła to miejsce w Bieszczadach, gdzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów.
   W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych przedszkolaki z grupy "Mądrych Sówek" w dniu 11 października wzięły udział w warsztatach, gdzie samodzielnie mogły utoczyć garnek, własnoręcznie napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, a ponadto nauczyły się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu. Był to dzień pełen wrażeń i radości.

 


 

XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do tej akcji. Organizatorem Głównym ŚDTM jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna.
   Celem akcji jest promowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Do akcji przystąpili wszyscy nasi uczniowie. Do zabawy przyłączyli się również nauczyciele oraz pracownicy szkoły, których "tabliczkową" wiedzę sprawdzały uczennice klasy V. Zarówno uczniowie jak i egzaminatorzy byli na początku bardzo zestresowani, ale po zdanym egzaminie wszystkie buźki były uśmiechnięte i zadowolone. Egzaminatorzy spisali się na medal!
   Mistrzami tabliczki mnożenia zostali: Maksymilian Wawrzyński, Michał Kurinka oraz Antoni Jagiełło.
   Gratulujemy wszystkim pozytywnych wyników testów i dziękujemy za wspólnie spędzony dzień. Zapraszamy za rok!

 


 

IV edycja akcji "Sprzątamy dla Polski"

 

   Uczniowie klas I-III wzięli udział w IV edycji akcji Sprzątamy Dla Polski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

   Głównym celem jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

   Dzisiejsza słoneczna aura sprzyjała akcji, która przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zdumiewające. Wszyscy pracowali solidnie i z ogromnym zapałem. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

Anna Osenkowska

 

 


 

Lekcja biblioteczna świetliczaków

 

   W dniu dzisiejszym uczniowie uczęszczający na świetlicę odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani Danuta zapoznała świetliczaki ze swoją pracą i zaprosiła do częstego odwiedzania tego zaczarowanego świata bajek i baśni. Dzieci opuściły bibliotekę zadowolone i pełne wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać!

Anna Osenkowska

 


 

Uczniowie klas 1-3 w teatrze

 

   W dniu 5 października uczniowie klasy 1-3 pojechali do Sanockiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne, pt. "Jak Rumcajs Cypisaka uratował". Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia w niezwykle udany sposób przypomniał młodym widzom jedną z bajek dzieciństwa ich rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte są podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne.

Dzieci były pełne podziwu dla aktorów i zapewne bardzo miło będą wspominać wyjazd.

Anna Osenkowska

 

 


 

Bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe rzeki Osławy
KONKURS fotograficzno-artystyczny

 

   Serdecznie zapraszamy naszych uczniów oraz absolwentów do wzięcia udziału w KONKURSIE fotograficzo-artystycznym zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu.
   Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy na temat dziedzictwa naturalnego Gminy Zagórz – naturalnego bogactwa rzeki Osławy i jej otoczenia. Tematem konkursu jest przedstawienie bogactwa przyrodniczego i krajobrazowego Rzeki Osławy oraz jej okolic.

Kategoria fotograficzna: "Dziedzictwo naturalne- Osława i okolice w fotografii"

Kategoria artystyczną wykonana dowolną techniką plastyczną: "Osława naszym dziedzictwem naturalnym"

Konkurs jest otwarty dla uczniów z terenu Gminy Zagórz w następujących kategoriach wiekowych:
   1. Szkoły Podstawowe klasy od 1 do 3,
   2. Szkoły Podstawowe klasy od 4 do 8,
   3. Szkoły Ponadpodstawowe do 20 r.ż.

Fotografie należy wysłać do pana Jarosława Bochnaka: jaroslaw.bochnak@spczaszyn.edu.pl , natomiast prace plastyczne do pani Anny Osenkowskiej.

   Termin składania prac w szkole: 12 października 2022 r.

Szczegóły konkursu znajdują się TUTAJ

 


 

Dzień chłopaka!

 

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
innych przyjemności już nawet nie zliczę!

   Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń, prezentów oraz drobnych upominków. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
a wszyscy bardzo Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!

Anna Osenkowska

 

 


 

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

   Wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie odbyły się zgodnie z przyjętym planem - 30 września, podczas lekcji piątej w wyznaczonym wcześniej lokum wyborczym.

 Komisja Wyborcza w składzie:

    Wiktoria Baran

    Anastazja Dymek

    Michał Kurinka

    Dawid Błaszak

była odpowiedzialna za przygotowanie sali, w której odbyły się wybory, w tym urna wyborcza (dzieło Wiktorii), informacje dla uczniów oraz przeprowadzenie wyborów podliczyła wszystkie głosy.

Kandadatami na stanowsiko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego byli:

   - Gabriela Stefanowska (kl. VII)

   - Oliwia Kieca (kl. VIII)

   - Katarzyna Kaleniecka (kl. VIII)

   - Maksymilian Wawrzyński (kl. VIII)

   Na 67 uprawnionych do głosowania (uczniowie klas IV-VIII) oddano 49 głosów, z czego 2 było nieważne. Najwięcej głosów uzyskała…

Oliwia Kieca

i objęła stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie w roku szkolnym 2022/2023. Gratulujemy!!!

 

 


 

Iluzjonista w naszej szkole

 

   29 września naszą szkołę odwiedził iluzjonista. W widowisku wzięli udział uczniowie wszystkich klas oraz przedszkolaki. W godzinnym programie mistrz iluzji zaprezentował wiele magicznych sztuczek – karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, , latającym metalowymi kółkami i sznureczkami. Do swoich występów zapraszał uczniów, więc każdy ochotnik mógł poznać tajemnicę magii z bliska, a nawet spróbować swoich sił w niezwykłych sztuczkach.
   Uczniowie byli zdumieni i zachwyceni niezwykłymi umiejętnościami iluzjonisty. To niesamowite przedstawienie zostało zwieńczone wielkimi brawami.

Anna Osenkowska

 


 

DZIEŃ JABŁKA w naszej szkole

 

W przedszkolu:

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

   Dnia 28.09. 2022r. grupa „Mądre Sówki” świętowała Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na podsumowanie zajęć dzieci przygotowały pyszne jabłkowe szaszłyki, a także ćwiczyły sprawność manualną, wykonując czerwone jabłuszko z plasteliny. To był bardzo ciekawy dzień.

Magdalena Borkowska

W szkole:

Dzień jabłka w klasie 7 Owocna lekcja języka polskiego.
   Jabłko to owoc, który ma wymiar niezwykle symboliczny. To jabłkiem Ewa skusiła Adama. W mitologii greckiej złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa, stało się przyczyną sporu pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną. Jabłko było również symbolem władzy cesarskiej i królewskiej.
   Analiza tekstów kultury pozwoliła zrozumieć uczniom powszechnie używane związki frazeologiczne: "zakazany owoc" oraz "jabłko niezgody". Nieco bardziej luźnym nawiązaniem do tematu była piosenka w wykonaniu Krzysztofa Antkowiaka "Zakazany owoc", oraz smaczna przekąska.

Katarzyna Kusz-Gliściak

Na świetlicy:

   Jabłko, najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie. 29 października również nasze świetliczaki obchodziły Święto Jabłka.
   Dzień ten był okazją do skosztowania jabłkowych pyszności m.in. pachnących jabłuszek, szarlotki,, świeżego soku jabłkowego, które dzieci same wyciskały. Na zajęciach plastycznych dzieci przygotowały piękne wydzieranki, których tematem były oczywiście jabłka.
   Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY na świetlicy zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.
Pamiętajmy:
   Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie‼️

Anna Osenkowska

 

 


 

"Nie hejtuję - motywuję"

 

Już drugi raz nasza szkoła przystąpiła do kampanii "Nie hejtuję - motywuję".

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Najczęściej jest wynikiem zawiści, sposobem na wyrażenie skumulowanej złości, ale może też mieć inne przyczyny. Jego konsekwencje oraz o tym, że czas wreszcie ukrócić te praktyki, przekonuje przeprowadzona na skalę całego kraju kampania „Nie hejtuję – motywuję” W dniu 21.09.2022r. uczniowie klas 6 i 7 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych przez ambasadorki tego przedsięwzięcia.

Bardzo dziękujemy za spotkanie!

Anna Osenkowska.

 


 

Spotkanie z policjantem

 

W ramach realizacji tematu "Bezpieczna droga do szkoły" dnia 20 września naszą Szkołę odwiedzili panowie policjanci - Dzielnicowi z Posterunku Policji w Zagórzu Asp.sztab. Artur Rachel i młodszy aspirant Krzysztof Zięba.W spotkaniu uczestniczyli nasi pierwszoklasiści, którzy otrzymali opaski odblaskowe oraz przedszkolaki z obu grup. Panowie policjanci przypomnieli o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę oraz przybliżyli dzieciom specyfikę pracy policjanta.
Dyrektor, Nauczyciele oraz Dzieci składają serdeczne podziękowania policjantom z Posterunku Policji w Zagórzu za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. DZIĘKUJEMY!!!

 

Anna Osenkowska.

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   20 września w naszym przedszkolu odbył się Dzień Przedszkolaka.
Muzyka i śmiech Wspaniałych Pszczółek rozbrzmiewał od samego rana.


   Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek, tańców oraz pyszne czekoladowe ciasto. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

 

Dzień Przedszkolaka w grupie "Mądrych Sówek".


Dziś w przedszkolu wielkie święto,
każdy o tym niech pamięta,
gdy przedszkolaki wszystkie świętują,
od samego rana ich buzie się radują.
My, wasze panie, Wam dzisiaj życzymy,
szczęścia i radości przez wszystkie godziny.

 

 


 

Dzień Kropki

 

   15 września chodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

   Nasi zerówkowicze wykonali barwne prace plastyczne, których inspiracją była kropka,a za aktywny udział otrzymali pamiątkowe medale.

   Uczniowie klas I-III poznali genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła naszym uczniom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENTY.

   Uczniowie klas IV-VIII również dołączyli się do zabawy i w dniu dzisiejszym byli ubrani w kolorowe kropki.

   Świetliczaki także wykonywały zakropkowane prace oraz świetnie się bawiły grając w kropkowego wygibajtusa.

   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
To był wspaniały dzień dla nas wszystkich! BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE!

Anna Osenkowska.

 


 

Otwarcie Laboratorium Przyszłości
podczas uroczystego rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

 

   Dla każdego ucznia nowy rok szkolny wiąże się z planami i wyzwaniami, którym w trakcie nauki chce sprostać.Z takimi postanowieniami spotkali się uczniowie naszej szkoły na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani dyrektor Sylwia Drozd, witając zaproszonych gości, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Po przedstawieniu wychowawców poszczególnych klas, wszyscy udali się do swoich sal, gdzie odbyły się pierwsze spotkania. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do nowych pracowni, w których odbywać się będą zajęcia artystyczno-techniczne i biologiczno-chemiczne. Sale zostały wyposażone między innymi w ramach środków z Programu Rządowego Laboratorium Przyszlosci i Miasto i Gmina Zagórz. Wartość zakupionego sprzętu to kwota 60 000 zł. Drukarka 3D, okulary VR, mistrz Arduino, aparat cyfrowy, gimbal, stacje lutownicze, mikrofon kierunkowy, maszyna do szycia to tylko niektóre z zakupionych pomocy dydaktycznych!
   Wszystkim uczniom zyczymy, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i budował Waszą pewność siebie. Pamiętajcie, że oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyście w tych murach poznali samych siebie, odkryli własne talenty aby nauka sprawiała Wam przyjemność. Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić z ochotą i radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wspomnień

   Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, tym starszym i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

Anna Osenkowska.

--------------------------------

Wraz z odejściem Pani Anny Stachowskiej i Marii Błażowskiej na emeryturę oraz przejściem do innych szkół Pani Anity Wolanin i Pani Sylwii Słoniewskiej nastąpiły zmiany  wśród nauczycieli uczących klasy. Rozbudował się też oddział przedszkolny, w którym powstały dwie grupy.

 Wychowawcami poszczególnych klas są:

   Oddziały przedszlne:

    Pszczółki - Maria Kaleniecka, Marta Ługowska

    Sówki: Magdalena Borkowska

   klasa I - Anna Hańczuk
   klasa II - Anna Stawarz
   klasa III - Anna Osenkowska
   klasa IV - Iwona Pałasz
   klasa V - Sabina Misiura
   klasa VI - Paweł Stefanowski
   klasa VII - Katarzyna Kusz-Gliściak
   klasa VIII - Jarosław Bochnak

 

 


 

Nowy rok szkolny 2022/2023

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Inauguracja roku szkolnego rozpocznie się mszą świętą na którą serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły o godz. 8.00 do Kościoła Parafialnego w Czaszynie. Prosić będziemy o zdrowie i Boże błogosławieństwo na czas nauki szkolnej.

Po mszy świętej istnieje możliwość przyjazdu do szkoły autobusem, który czekał będzie na parkingu przed kościołem dla chętnych osób o godz. 9.00

HARMONOGRAM:

- Godz. 8:00 msza święta

- Godz. 9:00 transport autobusem do szkoły

- Godz. 9:15 uroczysty apel na Hali sportowej a po nim, krótkie spotkanie dzieci z Wychowawcami w swoich klasach.

Oddział przedszkolny pracuje od godziny 6:30. 1 września nie ma organizacji posiłków.

 


Rok szkolny 2021/2022