Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz

 

   17 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórzu miało miejsce uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i interdyscyplinarnych w roku szkolnym 2023/2024. Nagrody z rąk Burmistrza Pana Ernest Nowak oraz Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół Pani Ewy Get otrzymały uczennice klasy VI:

   Aleksandra Kurinka oraz

   Iwona Skiba.

   Dziewczynkom podczas uroczystości towarzyszyła Pani Dyrektor Sylwia Drozd.

   Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Piknik Rodzinny

 

   W dniu 16 czerwca w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem wszystkich przybyłych przez Panią Dyrektor Sylwię Drozd. Teren szkoły zapełnił się rodzicami, nauczycielami oraz uczniami. W programie znalazły się takie atrakcje jak:

 - występy uczniów naszej szkoły,

 - zabawy z "Myszkowymi animacjami",

 - strefa twórcza: warkoczyki, malowanie twarzy,

 - gry i zabawy rodzinne,

 - kącik smakosza.

   Zebrane w czasie pikniku środki zostaną przeznaczone zostaną na potrzeby szkoły. Dochód ze sprzedaży ciast został całkowicie przekazany na leczenie Mamy naszych uczennic.

   To była wyjątkowa i niezapomniana uroczystość.

   Dziękujemy Rodzicom i wszystkim zaangażowanym nauczycielom za wsparcie przy organizacji tego wydarzenia.

   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Anna Osenkowska

 


 

Wizyta w Banku PKO BP w Sanoku

 

   12 czerwca uczniowie klasy czwartej podczas szkolnej wycieczki wybrali się do Banku PKO BP w Sanoku. Celem tej wizyty było zapoznanie dzieci z działalnością placówki oraz propagowaniem oszczędzania pieniędzy wśród najmłodszych. Pani Anna Puzio – Kierownik Oddziału, przybliżyła uczniom jakie usługi oferuje bank oraz zachęcała do systematycznego oszczędzania i lokowania pieniędzy na koncie SKO. Uczniowie poznali sposoby zabezpieczania banknotów i nauczyli się jak rozpoznawać fałszywe pieniądze. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły urządzenia do badania autentyczności pieniędzy oraz maszynowy sposób liczenia banknotów i bilonu za pomocą tak zwanych liczarek. Wszyscy chętnie odpowiadali na pytania a najaktywniejsi zostali nagrodzeni gadżetami SKO.

   Dziękujemy pani kierownik za zaproszenie i wzbogacenie naszej wiedzy związanej z bankowością i oszczędzaniem.

Opiekunka SKO - Sabina MIsiura
Wychowawca klasy IV - Ewelina Nieznańska

 


 

Wycieczka uczniów klasy 4

 

Tak się bawiliśmy

   W dniu dzisiejszym klasa 4, wraz z wychowawczynią, panią Eweliną Nieznańską, wybrała się na krótką, ale pełną wrażeń, wycieczkę do Sanoka. Po wizycie w odziale PKO Banku Polskiego w Sanoku, zwiedzaniu Muzeum Budownictwa Ludowego i warsztatach rękodzielniczych, uczniowie rywalizowali w grze w kręgle oraz korzystali z atrakcji placu zabaw przy Hotelu Wiki w Sanoku.

   Pogoda również dopisała, więc wyjazd uznajemy za bardzo udany.

Ewelina Nieznańska

 


 

Wycieczka uczniów klasy 7 i 8 do Zakopanego i Energylandii

 

   6 i 7 czerwca odbyła się dwudniowa wycieczka szkolna, w której wzięli uczniowie z klasy 7 i 8 z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej.

   W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy Zakopane oraz przyjrzeliśmy się bliżej Tatrom. Historię tego miejsca, walory przyrodnicze i kulturowe przybliżał nam przewodnik tatrzański. Główne punkty dnia to:

   - Spacer Doliną Strążyską pod wodospad Siklawica i Giewont w Tatrzańskim Parku Narodowym.

   - Przejście pod zespół skoczni narciarskich, w tym Wielkiej Krokwi.

   - Wyjazd kolejką linową na Gubałówkę z podziwianiem panoramy Tatr i Zakopanego.

   - Cmentarz na Pęksowym Brzyzku wraz z najstarszym zakopiańskim drewnianym kościółkiem.

   - Spacer na Krupówkach.

   - Oryginalne dzieła w Muzeum Figur Stalowych.

   Natomiast czas drugiego dnia został w całości przeznaczony na zabawy w największym parku rozrywki w Polsce, w Energylandii.

   Mimo naszych obaw związanych z pogodą, ta dopisała wyśmienicie. W efekcie wszystko odbyło się zgodnie z planem i mogliśmy się cieszyć z udanej realizacji każdego punktu wycieczki.

JB

 


 

Przedszkolaki bardzo lubią Alpaki :)

 

   7 czerwca Przedszkolaki z grupy Pszczółek oraz Mądrych Sówek z samego rana po śniadaniu wybrały się na wycieczkę do najmilszych zwierząt pod słońcem. "Alpaki u Klaudii" do Czystogarbu. Alpaki to przeurocze zwierzęta, które obniżają poziom stresu i uwalniają endorfiny. Dzieci były tak szczęśliwe, że uśmiech z ich twarzy nie schodził podczas całego pobytu. Przedszkolaki mogły dotykać, przytulać, przygotowywać posiłek, karmić zwierzątka oraz fotografować się z nimi. Ponadto Pani Klaudia, która opiekuje się Alpakami, zapoznała dzieci z hodowlą, miejscem pochodzenia oraz zwyczajami tych zwierząt. Atrakcją było również wyprowadzenie Alpaki na spacer-dzieciaki mogły choć przez chwilę poprowadzić je samodzielnie. Kolejną atrakcją było szukanie złota w piasku. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną z włókna Alpak. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu był dla dzieci niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Dziękujemy bardzo za tak miłe przyjęcie. Polecamy każdemu to wyjątkowe miejsce

Magdalena Borkowska

 


 

Wycieczka uczniów klasy V i VI do Łańcuta

 

   06.06.2024 roku klasy V i VI wybrały się na wycieczkę szkolną do Łańcuta. Uczniowie zwiedzili jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych, a także jeden z najważniejszych zamków w Polsce – Zamek Lubomirskich i Potockich, słynący ze znakomitych wnętrz oryginalnego wyposażenia. Dzieci miały okazję podziwiać: Salę Balową Jadalnię Wielką Salę Kolumnową, Teatr Dworski, Chińskie pokoje oraz niezwykle interesującą kolekcję pojazdów konnych w Wozowni. Słoneczna pogoda pozwoliła na spacer po malowniczym Parku Przyzamkowym zaprojektowanym w stylu angielskim. Uczniowie mogli zobaczyć również Storczykarnię, gdzie zgromadzono najpiękniejsze gatunki storczyków, wśród nich także najcenniejsze historyczne odmiany, pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich.

   Po obiedzie w Restauracji VIS a VIS dzieci udały się w drogę powrotną do domu.

Sabina Misiura

 


 

Spotkanie z policjantem: "BEZPIECZNE WAKACJE"

 

   Zbliżają się wakacje, dlatego naszą szkołę odwiedził pan dzielnicowy asp. szt. Artur Rajchel -policjant z Posterunku Policji w Zagórzu, aby przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Spotkanie miało charakter prewencyjny.

   Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą bardziej ostrożni w swoich poczynaniach, unikną wielu niebezpieczeństw podczas wakacji.

   Dziękujemy za poświęcony czas.

Anna Osenkowska

 


Dzień Dziecka w naszej szkole

 

   Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III wybrali się dziś do szkolnej sali kinowej na bajkę pt. "Jednorożec Thelma". Każde dziecko otrzymało popcorn i czuło się, jak w prawdziwym kinie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały bajkę o śpiewającym kucyku, który marzył, by zostać gwiazdą. Uczniowie byli zachwyceni. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego czasu.

Anna Osenkowska

 

   Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. W grupie " Mądrych Sówek" był to dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń.

Magdalena Borkowska

 

 

   Miłą niespodziankę zrobili Rodzice przedszkolakom z grupy „Pszczółek” z okazji Dnia Dziecka. Słodkie babeczki i drobny upominek sprawiły dzieciom ogromną radość. Dodatkowo zabawa z balonami z wodą, robienie truskawowych lodów, tańce na świeżym powietrzu, uroczyste świętowanie urodzin uczyniły ten dzień wyjątkowym.

Maria Kaleniecka

 


 

Julia Dobosz wicemistrzynią ortografii

 

   Dnia 28 maja nasi uczniowie wzięli udział w XX Gminnym Konkursie Ortograficznym o tytuł "Mistrza Ortografii Gminy Zagórz" pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Wincentego Witosa w Tarnawie Dolnej .

   W kategorii klas III udział wzięły: Julia Dobosz i Milena Jankowska. Julia została wicemistrzynią - serdeczne gratulacje. Uczennice przygotowała pani Anna Stawarz.

   Naszą szkołę reprezentowały także uczennice klasy VII: Maja Mołczan oraz Patrycja Stareńczak, ktych opiekunem była pani Ewelina Nieznańska.

   Po napisaniu dyktanda przez uczestników, uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej odegrali przedstawienie zatytułowane "Sądy nad książką". W teatralny sposób przypomnieli zebranym o korzyściach płynących z czytania, również tych związanych z nauką ortografii.

   Uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz upominki książkowe.

Gratulujemy wzięcia udziału w konkursie.

Anna Stawarz

 


 

Wyniki szkolnego konkursu "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna"

 

   28 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej organizowany przez Szkolną Kasę Oszczędności. Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła zwycięzcom nagrody i dyplomy.

 I miejsce zajęła Martyna Władyka z klasy piątej.

 II miejsce zajęła Iwona Skiba z klasy szóstej.

 III miejsce zdobyła Wiktoria Paszko z klasy szóstej.

 Wyróżnienie otrzymały: Emilia Kruczek z klasy szóstej i Kornelia Paszko z klasy piątej.

   Gratulujemy!

Koordynatorem konkursu była Pani Sabina Misiura – opiekun SKO.

Sabina Misiura

 


 

Spotkanie z ratownikami medycznymi

 

   27 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 4-6 z ratownikami medycznymi: absolwentem naszej szkoły Panem Patrykiem Gockiem i Panem Maciejem Królickim, którzy przeprowadzili lekcję profilaktyki z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wskazówki związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

   Spotkanie z ratownikami medycznymi zorganizowała Pani Sabina Misiura w ramach działalności SKO we współpracy z Bankiem PKO BP w Sanoku.

Sabina Misiura

 


 

Nasi uczniowie w VII Biegu Nieczui w Zagórzu

 

   W sobotę 25 maja bardzo liczna grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w VII Biegu Nieczui w Zagórzu zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Miło nam poinformować, że troje naszych uczniów stanęło na podium.

    Na dystansie 200 metrów dziewcząt Laura Kulig wybiegała sobie I miejsce, a na tym samym dystansie chłopców III miejsce zajął Igor Woźny. W kategorii klas IV-V pierwsze miejsce zajął Oskar Osenkowski.

   Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo w zawodach i reprezentowanie naszej szkoły. Jesteśmy z Was dumni i oczywiście serdecznie gratulujemy!

Nasi reprezentanci:
🔸oddział przedszkolny: Helena Jagiełło i Jan Torba;
🔸klasa I: Anna Jagiełło, Laura Kulig, Marcelina Mroczek, Kornelia Sanczenko, Joanna Wawro, Krzysztof Gitner, Gabriel Kuzio, Igor Woźny;
🔸klasa II: Nadia Oleksów, Oliwier Osenkowski;
🔸klasa III: Julia Dobosz, Emilia Torba, Wiktoria Woźny, Maksymilian Kruczek;
🔸klasa IV: Karol Skiba;
🔸klasa V: Barbara Krajnik, Oskar Osenkowski;
🔸klasa VI: Filip Woźny;
🔸klasa VII: Patrycja Stareńczak.
Uczniom towarzyszyli: p. Anna Osenkowska oraz p. Hubert Wolwowicz.

Anna Osenkowska

 


 

Występ grupy przedszkolnej Sówek "Calineczka"
- dla swoich mam

 

   Dnia 21 maja przedszkolaki z grupy "Mądre Sówki" przygotowały bajkę pt. "Calineczka", którą przedstawiły swoim młodszym i starszym koleżankom i kolegom oraz zaproszonym gościom. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły oraz śpiewały piosenki. Każde takie wydarzenie dostarcza pięknych emocji i dzieciom i rodzicom. Dzień Mamy i Taty to święto, które wzrusza szczególnie. Nie ma chyba rodzica, który oglądając występy swojego dziecka, nie ociera łez szczęścia.

Magdalena Borkowska

 


 

Sukcesy naszych uczniów w konkursie
"Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne"

 

   W piątek, 17 maja, odbyła się IV edycja konkursu dla dzieci i młodzieży pt. "Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne" ku pamięci Św. Jana Pawła II, który został zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu.
    W kategorii RECYTACJA Amelia Drozd zajęła II miejsce, a Anna Jagiełło otrzymała wyróżnienie. Na scenie wystąpili także: Krzysztof Gitner, Adrian Jankowski, Jagoda Wawro, Laura Dymek oraz Emilia Torba.

  W kategorii PIOSENKA Pola Nestorowicz wyśpiewała II miejsce. W tej kategorii wstąpiły także: Katarzyna Szałaj, Julia Dobosz.

  W kategorii PRACA PLASTYCZNA wyróżnienie otrzymał Marcin Florczak.

  Gratulujemy wszystkim Uczestnikom wspaniałych występów!

  Zdjęcia własne oraz ze strony organizatora.

Anna Osenkowska

 


 

Podróżnik grupy TRZASK - zachodnie wybrzeże USA

 

   17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z  podróżnikiem znanej grupy Trzask. Pan Grzegorz Chachura w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawił zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych – od Wielkiego Kanionu Kolorado przez Dolinę Pomników i Łuków skalnych, miasto Las Vegas, Dolinę Śmierci po Los Angeles, San Francisco aż do olbrzymich sekwoi w Kalifornii.

   Fotorelacja podzielona była osobno dla dwóch grup wiekowych - dla młodszych (kl. 0-3) i dla starszych (kl. 4-8).

   Co wyróżniało ten pokaz? - Zapierające dech w piersiach zdjęcia wzbogacone materiałem video, oryginalne gadżety i pamiątki z wyprawy, ciekawe opowieści i sporo cennych informacji okraszane dobrym humorem oraz świetna relacja z widownią. Nie zabrakło też  smacznych żelków, jako nagrody za odpowiedzi na specjalne pytania 😊

JB

 


 

Warsztaty pszczelarskie
"Pszczoły - nasi mali przyjaciele"

 

   Nasi uczniowie w dniu dzisiejszym uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich, które prowadziła "IMAGO GRUPA". Podczas spotkania dzieci dowiedziały się od pani pszczelarki jak powstaje miód, o życiu pszczół, zwyczajach i ciężkiej pracy, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią i jak spędzają zimę. Wszyscy własnoręcznie wykonali świeczki z wosku pszczelego, które zabrali do domu. Każdy uczestnik otrzymał dyplom małego pszczelarza oraz słoiczek miodu.

Anna Osenkowska

 


 

EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW

 

   Przez trzy najbliższe dni uczniowie ósmej klasy będą sprawdzać stan swojej wiedzy i umiejętności w egzaminach ósmoklasisty, których wyniki będą istotne w rekrutacji do wybranej szkoły średniej. Pozostali uczniowie mają czas wolny od nauki w szkole.

   14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,

   15 maja (środa) - egzamin z matematyki,

   16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego (j. angielski).

 

 


 

Dzień Bibliotekarza i Biblioteki

 

   8 maja jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To święto jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek.

   Z tej okazji życzymy Pani Ewelinie - naszej szkolnej Bibliotekarce- zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, wielu czytelników, tych małych i tych dużych, ciekawych pomysłów w promowaniu czytelnictwa!

   W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki złożyli serdeczne życzenia oraz zaśpiewali wesołą piosenkę w podziękowaniu za życzliwość i pomoc w doborze odpowiedniej książki.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Strażaka

 

   4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dzień ten został poświęcony Strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia.

   Z tej właśnie okazji przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawczyniami odwiedzili dzisiaj Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaszynie. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci z bliska miały możliwość poznać sprzęt, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każdy chętny uczeń, choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy strażak, przymierzając hełm oraz lejąc wodę z węża strażackiego.

   Druhnom z OSP w Czaszynie bardzo dziękujemy za spotkanie i życzymy wszystkiego najlepszego oraz zawsze bezpiecznych powrotów z akcji.

Anna Osenkowska

 


 

Narodowe Święta Majowe w naszej szkole

 

   Przed nami kilka świątecznych dni: 1 Maja- Święto Pracy, 2 Maja – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 Maja – Uchwalenie Konstytucji. W naszej szkole te święta zawsze są obchodzone uroczyście i tak też było w tym roku.

   Uczniowie klasy 4 oraz 1 pod opieką wychowawczyń: pani Eweliny Nieznańskiej oraz Anny Osenkowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony majowym rocznicom. Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie czwartoklasiści przedstawili okoliczności uchwalenia i główne postanowienia pierwszej polskiej konstytucji. Młodzi aktorzy pięknie prezentowali się w strojach z epoki, co nadało akademii uroczysty charakter.

   Uczniowie klasy pierwszej przypomnieli wiadomości na temat symboli narodowych, a zwłaszcza flagi , recytując wiersze i śpiewając piosenkę.

   Społeczność szkoły wysłuchała okolicznościowego przemówienia Pani Dyrektor Sylwii Drozd , poświęconego kilku najbliższym dniom w kalendarzu.

   Święta majowe są ważnym punktem na mapie naszej polskości. Celebrowanie ich jest nie tylko naszym patriotycznym obowiązkiem, ale też wielką przyjemnością.

   Po akademii Pani Dyrektor pożegnała w imieniu swoim i wszystkich nauczycieli pana Pawła Stefanowskiego, który w tym roku odszedł na emeryturę. Uczniowie klasy 7 wystąpili z krótkim programem artystycznym. Były serdeczne podziękowania, życzenia i kwiaty. Pan Paweł dziękował za współpracę nauczycielom i dyrekcji szkoły podkreślając, że będzie pamiętał o wszystkich wspaniałych chwilach tu spędzonych. Cała społeczność szkolna życzy delektowania się czasem wolnym na emeryturze oraz realizowania swoich marzeń i pasji.

Anna Osenkowska

 


 

Pochód uczniów klas I-III z okazji Święta Flagi

 

   Flaga Polski to jeden z trzech symboli narodowych obok godła i hymnu. Doczekała się ona swojego święta, które przypada na dzień 2 maja. Z tej okazji w dniu dzisiejszym, przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III postanowili uczcić nasze barwy ojczyste. Włączając się w obchody tego dnia wyruszyli ulicami Czaszyna w biało-czerwonym pochodzie. Dzieci miały poprzypinane kotyliony, wianki w barwy narodowe oraz niosły ogromną flagę. Uczniowie odśpiewali pod szkołą oraz pod Domem Kultury pieśń "Witaj majowa jutrzenko".

   Celem obchodów było wyrobienie wśród dzieci postaw szacunku do tradycji, dziedzictwa kulturowego i historycznego, które dają poczucie przynależności narodowej.

   Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Anna Osenkowska

 


 

Pszczółki w obchodach Święta Flagi

 

   Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej Grupa Pszczółek wzięła udział w obchodach Święta Flagi. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Joanna Cyptor

 


 

Profilaktyka na lekcjach W-F

 

   Dzięki współpracy z l KPP Sanok uczniowie naszej szkoły mieli możliwość doświadczyć osobiście, jak na nasze postrzeganie rzeczywistości i reakcje organizmu wpływają różnego rodzaju środki psychoaktywne. Wszystko to dzięki specjalnym okularom -  narkogoglom i alkogoglom. Ich użytkownik może doświadczyć stanu jaki jest po zażyciu środków odurzających i alkoholu. Testy przeprowadzono na lekcji WF. Problemy z koncentracją, zła ocena odległości, zawroty głowy czy rozmazany obraz widzenia to tylko nieliczne spostrzeżenia po doświadczeniu.

   Rocznie na drogach UE ginie około 40 000 osób. 1-5% kierowców w krajach UE prowadzi pod wpływem alkoholu, powyżej dozwolonych limitów. Mają oni o 25% wyższe szanse ponieść śmierć w wyniku wypadku drogowego. Według szacunków Komisji Europejskiej, co roku umiera około 10 000 osób w wypadkach drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych.

   W Polsce od kilku lat liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców utrzymuje się na wysokim poziomie – blisko 7 000 zdarzeń rocznie.

   Nie ma żadnej metody, która pozwalałaby określić ilość alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości alkoholu we krwi (0,2 promila) oraz nadal prowadzić bezpiecznie

   ❗ Jedyne bezpieczne rozwiązanie to nie pić, jeżeli planuje się prowadzić;

   ❗ nie proponować alkoholu osobie, która zamierza prowadzić

   ❗i nie dawać się namówić do jazdy samochodem z kierowcą, który pił alkohol.

Sylwia Drozd

 


 

Wyróżnienia w finale Konkursu Biblijnego

 

   W czwartek, 25 kwietnia 2024 r., w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbył się finał Konkursu Biblijnego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Do zmagań konkursowych na tym etapie przystąpiło 122 uczniów, którzy reprezentowali 95 szkół z całej archidiecezji przemyskiej. Z uczestnikami przyjechało 102 katechetów. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do finału zdobyli tytuł finalisty Konkursu Biblijnego i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki – książki. Konkurs Biblijny „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” został zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i wspierany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddziały w Krośnie i Przemyślu. Adresatami Konkursu byli uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Archidiecezji Przemyskiej do klasy VII włącznie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VI – Iwona Skiba oraz Michalina Koczera otrzymując wyróżnienie. Serdeczne gratulacje i słowa wielkiego uznania.

Ks. Michał Boba

 


 

Maks z klasy III na Turnieju Wiedzy Pożarniczej etapu powiatowego

 

   24 kwietnia odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom” na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W turnieju wzięli udział najlepsi uczniowie każdej gminy powiatu sanockiego. W kategorii klas I-IV do tego etapu zakwalifikował się Maksymilian Kruczek – uczeń klasy trzeciej naszej szkoły.

   Maksymilian uzyskał bardzo dobry wynik w teście konkursowym i chociaż nie zakwalifikował się do finałowej piątki, to i tak jego występ można uznać za sukces. Brawo Maks! 😊 Z pewnością za rok znów powalczy o jak najlepsze wyniki w tym turnieju.

JB

 


 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

   Biblioteka szkolna przeprowadziła z tej okazji kilka ciekawych inicjatyw. Na szkolnym korytarzu pojawiła się ciekawa gazetka tematyczna ukazująca najistotniejsze informacje związane z historią święta. W klasach I-III odbyły się lekcje czytelnicze, w których organizację włączyli się uczniowie klasy VII. Młodsze dzieci miały okazję stworzyć swoją pierwszą książeczkę. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jakie jest zastosowanie książki, z czego się składa i jak wyglądają etapy jej powstawania. Nie sposób także nie wspomnieć o licznych zaletach płynących z czytania książki.

   Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, jak powiedziała Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Anna Osenkowska

 


 

Obchody Dnia Ziemi w klasach młodszych

 

   Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, gdy corocznie prowadzone są akcje, które mają na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym dniu uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią panią Anną Stawarz przygotowali przedstawienie, które zaprezentowali młodszym kolegom. Zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali wierszy oraz piosenek o tej tematyce. Trzecioklasiści promowali postawy ekologiczne, ale także zaprezentowali zagrożenia, jakie dotykają naszą planetę.

   Wszyscy uczniowie swoją wiedzę na temat ekologii oraz sposobów dbania o naszą Planetę pogłębiali na zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców.

   Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom i musimy o nią dbać.

Anna Stawarz

 


 

Przedszkolaki pamietają o Dniu Ziemi

 

   Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Dzieci z grupy „Mądre Sówki” miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

Magdalena Borkowska

 


 

Akcja ŻONKILE

 

   Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie w dniu 19 kwietnia 2024 r. wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej ”Żonkile”. Akcja ta organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

   Nauczyciele wraz z uczniami upamiętniając rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obejrzeli projekcje filmowe przygotowane odpowiednio do każdej grupy wiekowej. Klasy młodsze wykonały "Wspólny Płomień Pamięci". Społeczność szkoły przypięła w tym dniu papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Anna Osenkowska

 


 

Przedstawieniu teatralne "Pocachontas"

 

   Dnia 11 kwietnia grupy przedszkolne: Pszczółki oraz Sówki, a także uczniowie z klasy I, II i III wybrali się do Sanockiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Pocahontas".

   Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa i był bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce. Ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja, rozbudowana dekoracja oraz znakomicie dobrane dialogi, rozbawiły wszystkich widzów. Dzieci z zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów.

   Przedstawienie dostarczyło wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.

Anna Osenkowska

 


 

Pszczółki obchodzą Dzień Marchewki

 

"Będzie zdrowy każdy zuch,

 gdy marchewkę je za dwóch!"

   8 kwietnia w grupie Pszczółek obchodziliśmy Dzień Marchewki. Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. W tym dniu nie zabrakło zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych z marchewką w roli głównej.

Joanna Cyptor

 


 

Rewia na lodzie "Niezwykłe przygody Sinbada Żeglarza"

 

   W czwartek, 4 kwietnia , uczniowie klas I-IV wraz z wychowawczyniami wybrali się do Areny Sanok na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.

   Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. Wszyscy byli zachwyceni spektaklem.

   Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Anna Osenkowska

 


 

Świąteczne kartki dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Zagórzu

 

   Nasze przedszkolaki z grupy "Pszczółki" oraz uczniowie klas: IV, V, VIII włączyli się w inicjatywę „Świąteczna kartka”. Dzieci wykonały piękne kartki na zajęciach. Dzięki zaangażowaniu mogliśmy podarować choć odrobinę radości i uśmiechu ludziom chorym. Przy okazji uczniowie uczyli się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

   Kartki z życzeniami z okazji świąt Wielkiej Nocy zostały przekazane, by dodać otuchy tym, którzy na co dzień zmagają się z chorobą, cierpieniem i samotnością. Wszyscy podopieczni ośrodka byli bardzo wzruszeni.

Maria Kaleniecka

 


 

Energia wiatru - filmik szkolnefgo koła naukowego
"Być jak Ignacy"

 

   Uczestnicy szkolnego koła naukowego stworzyli pracę konkursową programu „Być jak Ignacy”, która dotyczyła jednego z wybranych tematów realizowanych do tej pory na zajęciach. Uczniowie wybrali energię wiatru. Nagrany przez nich trzyminutowy film jest zwieńczeniem tej pracy.

 Zapraszamy do obejrzenia: Filmik: Energia wiatru

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Góra Grosza - podsumowanie

 

   W marcu Samorząd Uczniowski zakończył zbiórkę monet w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Zbiórka przeznaczona jest na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.

   Pod koniec miesiąca uczniowie Samorządu Uczniowskiego przesegregowali zebrane pieniądze i podliczyli zebraną kwotę. Udało nam się uzbierać 12,3 kg monet, co dało kwotę 212,96 zł. Wszystkie zebrane monety zostały zapakowane i wysłane do organizatora akcji, Towarzystwa Nasz Dom.

   Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji.

JB

 


 

Dzień Kapłaństwa - pamiętamy o naszych duchownych

 

   Wielki Czwartek, to dzień, w którym Kościół wspomina ustanowienie przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. W tym dniu w szczególny sposób pamiętamy w naszych modlitwach o księżach, których Pan Bóg postawił na naszej drodze. W szczególności dziękujemy Panu Bogu za pasterzy naszej społeczności, za naszego proboszcza ks. Marka Figurę, wikariusza ks. Michała Bobę i wszystkich księży posługujących w naszej parafii.

   W ten tak ważny dzień Paschalny życzymy Wam, aby Wasze kapłaństwo rozkwitało pomimo trudnego okresu pomniejszania moralności codziennego życia i zaniku rozróżniania dobra od zła. Przyjęcie krzyża z miłością rodzi najpiękniejsze owoce. Niech więc Wasza posługa rodzi owoce zmartwychwstania. Niech Wasze serce przepełnia Boża miłość i ufność, że jesteście w Jego ręku. Wiara, że Wasze kapłaństwo ma sens. Nadzieja, że po śmierci zawsze jest zmartwychwstanie.

   Niech dobry Bóg obdarza Was nieustannie łaską i pokojem. Niechaj nie brakuje Wam entuzjazmu i siły potrzebnej do codziennej pracy. A Jezus Chrystus niech będzie dla Was zawsze źródłem niewyczerpanych darów, abyście całym swym życiem świadczyli o swej przynależności do Boga.

   Szczęść Boże!

Anna Hańczuk

 


 

Apel z okazji Świąt Wielkanocnych

 

   27 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole apel związany ze Świętami Wielkiej Nocy. Misterium Zmartwychwstania Chrystusa ukazane od stworzenia pierwszego człowieka i Jego upadku, aż po ofiarę Chrystusa na Krzyżu z miłości do człowieka. Inscenizacja i piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży z klas: ósmej, szóstej, piątej i pierwszej wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój i klimat.

   Dziękujemy Panu Hubertowi Wolwowiczowi za pieczę akustyczną i Panu Radosławowi Krochmalowi za grę na instrumencie.

   Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Sylwia Drozd podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości Pani Jolancie Sapielak i Ks. Michałowi Bobie oraz złożyła całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Ksiądz Michał Boba

 


 

Życzenia Wielkanocne od Sówek

 

   Z okazji Świąt Wielkanocnych " Mądre Sówki" składają najserdeczniejsze życzenia: pomyślności, spokoju, zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz mnóstwo wiosennego słońca. Niech wielkanocny zając przyniesie radość i nadzieję, oraz jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Wesołego Alleluja!

Magdalena Borkowska

 

 


 

Nagrody za konkurs "Najładniejsza Ozdoba Wielkanocna"

 

Dzisiaj wręczono nagrody laureatom szkolnego konkursu pt. ,,Najładniejsza Ozdoba Wielkanocna"

W kategorii grup przedszkolnych nagrodzono:

I miejsce - Hanna Osenkowska, Antoni i Aniela Jankowscy,
II miejsce - Małgorzata Krawczyk, Anna Frej,
III miejsce - Helena Jagiełło.

Kategoria: klasy I-III

I miejsce - Maria Frej, Anna Jagiełło,
II miejsce - Maja Dygoń, Piotr Baran
III miejsce - Laura Dymek, Julia Dobosz.

Kategoria : klasy IV-VIII

I miejsce - otrzymał Bartosz Borkowski.
Wyróżnienie otrzymały: Amelia Drozd, Laura Kulig oraz Martyna Władyka.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy za udział! Każda praca była piękna i wyjątkowa.

Maria Kaleniecka

 


 

Podsumowanie Święta Matematyki

 

   Z okazji Światowego Dnia Liczby Pi, w naszej szkole 18 marca świętowaliśmy Dzień Matematyki. Zawody międzyklasowe rozpoczął Turniej wiedzy matematycznej „Matematyczne ASY”, którego koordynatorem była Pani Sabina Misiura. Trzyosobowe drużyny klas V-VI rozwiązywały zadania udostępnione  przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju patron merytoryczny e - math.  Tegoroczna edycja dotyczyła konkretnie dat 12 marca i związanych z nią wydarzeń, od dawnych dziejów, aż po czasy współczesne. Drużyny rywalizowały ze sobą na wyrównanym poziomie. Okazało się, że pytania nie sprawiały im praktycznie żadnych trudności, a współpraca w grupach potęgowała tylko emocje. Wszyscy spisali się na medal, a przede wszystkim wspaniale się bawili.

   Podczas apelu z okazji Świąt Wielkanocnych Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu.

I miejsce zajęła klasa VIII którą reprezentowali Gabriela Stefanowska, Gabriel Rajchel, Kacper Władyka.
II miejsce zajęła klasa VII w składzie Nikola Pala, Paulina Giba, Patrycja Stareńczak.
III miejsce zdobyła klasa V i VI w składzie Anastazja Dymek, Antoni Jagiełło, Oskar Osenkowski, Iwona Skiba, Michalina Koczera, Malwina Dygoń.

   W konkursie na plakat pt. „Matematyka królową nauk”

I miejsce Piotr Szpara  z klasy IV
II miejsce Emilia Morawa z klasy V
III Magdalena Łukowska z klasy III
Wyróżnienie Wiktoria Paszko z klasy VI

   W konkursie „Test wiedzy o Liczbie Pi”

I miejsce zdobyła Małgorzata Błażowska z klsy VIII
II miejsce Gabriel Rajchel z klasy VIII
III miejsce Gabriela Stefanowska z klasy VIII

   W klasowym konkursie „Rusz Głową”

I miejsce Nikola Osenkowska  z klasy IV
II miejsce Karol Skiba z klasy  IV
III miejsce Filip Ogarek z klasy IV

   Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym do obchodów kolejnego Dnia Matematyki.

Sabina Misiura

 


 

Wręczenie dyplomów z Konkursu Języka Angielskiego
'How do you spell that?'

 

   Dzisiaj, tj. 26 marca, wręczono również dyplomy i nagrody w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego 'How do you spell that?', w którym zwyciężyły uczennice klasy III.

   I miejsce zajęła Julka Dobosz,
   II miejsce - Emilka Osenkowska,
   III miejsce - Milenka Jankowska.

   GRATULUJEMY DZIEWCZYNKOM!

Iwona Pałasz

 


 

Finały Szkolnego Turnieju Gry FIFA

 

   26 marca odbyły się finały Szkolnego Turnieju FIFA na konsoli Xbox. Do tej pory 17 uczestników Turnieju walczyło ze sobą o awans do kolejnych rund, rozgrywając ze sobą 13 meczów, w efekcie czego czterech najlepszych graczy dotarło do dzisiejszych rozgrywek finałowych.

   Dziś przed całą publicznością szkolną na sali gimnastycznej, przed dużym ekranem odbyły się mecze półfinałowe oraz walka o trzecie i pierwsze miejsce. O techniczne przygotowanie Turnieju zadbali: Dawid Błaszak i Błażej Łukowski, którzy niezawodnie dbali o poziom techniczny całego konkursu.

   Zanim pierwsze pady poszły w ruch, czwórka finalistów, to jest: Dawid Błaszak, Filip Baraniewicz, Gracjan Barzyk i Gabriel Rajchel, zaprezentowała się publiczności szkolnej. Każdy z nich przedstawił swoje doświadczenie z grą oraz powiedział parę słów o sobie. Po tym wstępie każdy uczeń mógł obstawić zwycięzcę, wrzucając karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem do odpowiedniego koszyka danego finalisty, by po rozgrywkach wziąć udział w losowaniu nagrody.

   Z meczów półfinałowych zwycięsko wyszli: Filip Baraniewicz i Dawid Błaszak i to oni zagrali w głównym finale o pierwsze miejsce. Natomiast w meczu o trzecie miejsce spotkali się Gracjan Barzyk i Gabriel Rajchel.

   Każdy mecz poprzedzało losowanie drużyn piłkarskich, którymi grali uczestnicy Turnieju, a następnie każdy z uczestników ustalał składy i rozstawienie drużyny oraz wybór strojów. Trzeba przyznać, że publiczność stworzyła wspaniałą atmosferę, głośno kibicowano swoim kolegom, wiele osób ubrało się w sportowe koszulki oraz przyniosło szaliki klubowe. Niektórzy mieli wypisane duże kartki z imionami graczy za którymi trzymali. Słychać było trąbki, okrzyki zawodu po nieudanej akcji oraz szał radości po strzelonej bramce. Można było się poczuć, jak na stadionie.

   Tytuł Mistrza Gry FIFA zdobył Filip Baraniewicz wygrywając cały Turniej w niezłym stylu. Końcowa klasyfikacja Szkolnego Turnieju Gry FIFA przedstawia się następująco:

   I miejsce: Filip Baraniewicz
   II miejsce: Dawid Błaszak
   III miejsce: Gabriel Rajchel
   IV miejsce: Gracjan Barzyk

   Wszyscy uczestnicy Turnieju dostali dyplomy i słodki upominek, natomiast trójka z podium Turnieju otrzymała puchary i nagrody rzeczowe. Nagrodę wylosowaną wśród trafnie głosującej publiczności otrzymała Daria Baran, a była to piłka nożna podpisana przez Mistrza naszego Turnieju oraz koszulka i zestaw gadżetów. Dyplomy i nagrody wręczała Pani Dyrektor Sylwia Drozd i organizator Turnieju Pan Jarosław Bochnak. Wsparciem dla organizatorów były uczennice klasy siódmej: Paulina Giba i Patrycja Stareńczak.

   Dziękujemy wszystkim za udział, gratulujemy finalistom i zwycięzcy oraz zapraszamy do następnego Turnieju.

JB

 


 

Wielkanocne śniadanie Przedszkolaków

 

   Dzisiaj odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne przedszkolaków. Od samego rana można było poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Dzieci przybyły do przedszkola elegancko ubrane, stoły w sali były pięknie nakryte i przyozdobione. Uroczystość uświetniła pani Dyrektor, która życzeniami rozpoczęła świętowanie. Wspólnie zasiedliśmy do posiłku, na którym królowały tradycyjne przysmaki z wielkanocnego koszyczka.

   Były to magiczne chwile składania sobie życzeń i serdeczności.

Maria Kaleniecka

 


 

Nasi uczniowie w Gminnym Konkursie Historyczno-Plastycznym
"Tadeusz Rozwadowski - zapomniany generał"

 

   W poniedziałkowy poranek, 25 marca w Szkole Podstawowej w Łukowem, która była organizatorem Gminnego Konkursu Historyczno-Plastycznego pt. "Tadeusz Rozwadowski - zapomniany generał" odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta  i Gminy Zagórz - pana Ernesta Nowaka. W konkursie plastycznym V miejsce zajęła Amelia Kita - uczennica II klasy.

   Naszą szkołę ponadto reprezentowali następujący uczniowie:

   - Marcelina Mroczek- kl. I,
   - Fabian Mroczek- kl. II,
   - Aleksandra Kurinka- kl. VI,
   - Małgorzata Błażowska- kl. VIII,
   - Alexandra Janocha - kl. VIII.

Gratulujemy uczestnikom i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach.

Anna Osenkowska

 


 

Wyróżnienie dla Palmy Wielkanocnej naszych Pszczółek w Powiecie Sanockim

 

   24 marca 2024 r. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku już po raz X odbyły się obchody Niedzieli Palmowej. Na rynku galicyjskim został rozstrzygnięty konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną Powiatu Sanockiego". Naszą szkołę w tym roku reprezentował oddział przedszkolny "Pszczółki". Przepiękna palma naszych najmłodszych uczniów dostała wyróżniona w konkursie.

   Gratulujemy serdecznie!

   Dziękujemy także wszystkim za zaangażowanie w tworzenie palmy!

Maria Kaleniecka

 


 

Malowanie pisanek u Sówek

 

   Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny ręczny sposób wykonują pisanki. Także dzieci z oddziału przedszkolnego " Mądre Sówki" oddały się tej pięknej sztuce ludowej, farbowały i  oklejały pisanki według własnego pomysłu.

Magdalena Borkowska

 


 

Gminny konkurs z języka angielskiego w naszej szkole

 

   22.03.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego 'Check Your English' pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Uczniowie z sześciu szkół naszej gminy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.

   W kategorii klas V-VI czołowe miejsca zajęły uczennice naszej szkoły:

I miejsce  - Iwona Skiba - klasa VI - SP Czaszyn

II miejsce - Aleksandra Kurinka - klasa VI - SP Czaszyn

III miejsce przypadło w udziałe Błażejowi Furdakowi - uczniowi klasy VI Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Rozwadowskiego w Łukowem.

   W kategorii klas VII -VIII zwyciężyła Julia Osenkowska z klasy VIII - SP Czaszyn.

II miejsce zajął uczeń klasy VII - Jakub Skóra, uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Zagórzu.

Na III miejscu uplasowały się dwie osoby:

Igor Bochnak - klasa VII - SP Łukowe oraz Alexandra Janocha - klasa VIII - SP Czaszyn.

   Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom!

   Na uroczystość zaproszono Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, który objął patronat nad konkursem. Pani Dyrektor naszej szkoły - Sylwia Drozd wraz z Panem Burmistrzem wręczyli uczniom nagrody i dyplomy oraz pogratulowali sukcesów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy udziału oraz pamiątkowe breloczki z symbolami Londynu.

Iwona Pałasz

 


 

Wyróżnienie dla Leny z klasy I w konkursie plastycznym
"Potwory i stwory"

 

   W piątek, 22 marca 2024 r., w Osiedlowym Domu Kultury "GAGATEK" w Sanoku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pt. „Potwory i stwory". Zostało zgłoszonych 459 prac, a komisja wyróżniła 37 z nich. Wśród nagrodzonych znalazła się Lena Giba - uczennica klasy pierwszej. Prace, które zostały zgłoszone można było obejrzeć w pokonkursowej galerii.

   Serdecznie gratulujemy Lenie‼️‼️

   Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu!

Anna Osenkowska

 


 

Być jak Ignacy - energia przyszłości

 

   Uczestnicy Szkolnego Koła Naukowego kończą cykl zajęć prowadzonych w ramach programu „Być jak Ignacy”, podczas których poznawali różne źródła energii.

   Tym razem tematem była energia przyszłości. Uczniowie mogli zaprojektować samochód przyszłości, który były napędzany dowolnym źródłem energii. Nieskrępowana fantazja poszła w ruch i na arkuszach zaroiło się od różnych pomysłów. Oprócz projektów konstrukcji pojazdów trzeba było znaleźć pomysł na ich zasilanie, które obecnie nie jest powszechnie stosowane. W kolejnej części zajęć uczniowie dowiedzieli się o plusach i minusach obecnych alternatyw do silników spalinowych opartych na paliwie z ropy naftowej, czyli samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym.

   Następnym zadaniem było skonstruowanie pojazdów o napędzie balonowym, czyli aut napędzanych powietrzem. Źródłem napędu był wyrzut powietrza nadmuchanego balonu przyczepionego do własnoręcznie skonstruowanego samochodu. Sporo było przy tym zabawy, kiedy uczniowie testowali swoje konstrukcje sprawdzając, który pojazd najdalej dojedzie.

   W podsumowaniu zajęć przypomniano o wszystkich rodzajach energii i przedyskutowano konieczność rewolucji energetycznej, która zastąpi obecne źródła energii oparte na nieodnawialnych zasobach, które przyczyniają się do skażenia środowiska naturalnego i zmian klimatycznych.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Dzień Samorządności i Dzień bez plecaka
w pierwszy dzień wiosny

 

  W ramach Dnia Samorządności uczniowie naszej szkoły przejęli rolę nauczycieli na zajęciach szkolnych podczas trzech pierwszych lekcji. Przez 45 minut starali się zaciekawić uczniów przygotowanym materiałem i nauczyć ich tego, co było celem lekcji danego przedmiotu. Nie było to takie proste, ale z pewnością część osób dobrze poczuło się w roli nauczyciela i być może w przyszłości wybiorą właśnie ten zawód.

   W tym też dniu Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Bez Plecaka”. Zamiast szkolnych plecaków uczniowie przynosili swoje przybory w dowolny, zabawny sposób. Pojawiły się: kufer, odkurzacz, mikrofalówka, piekarnik, chlebaki, poszewki na poduszki, pojemniki na ciasto, transportery dla zwierząt  i wiele innych, których nie sposób wymienić. Na czwartej lekcji odbył się pokaz swoich zastępczych „plecaków”, a komisja uczniowska w składzie: Gabriela Stefanowska, Julia Osenkowska i Maja Mołczan dokonała wyboru najoryginalniejszych „plecaków” według oddziałów:
   Szymon Giba - oddział przedszkolny
   Alan Mołczan - kl. I
   Amelia Kita - kl. II
   Maksymilian Kruczek - kl. III
   Natalia Giba - kl. IV
   Barbara Krajnik - kl. V
   Nikodem Dankiewicz - kl. VI
   Oskar Dygoń - kl. VII
   Bartłomiej Rajchel - kl. VIII
   Bartłomiej Rajchel został wyróżniony za najoryginalniejszy „plecak” szkoły.
Uczniowie ci otrzymali dyplomy, drobne słodkości oraz kupony „niepytajki”.

Dziękujemy bardzo za wykazanie się kreatywnością i liczymy na równie oryginalne pomysły w przyszłym roku.

JB

 


 

Pożegnanie zimy

 

   "Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, w wodę cię wrzucamy, bo wiosnę witamy" - tymi słowami uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę, a powitali wiosnę.

   W czwartek 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki, a następnie uczniowie klas I-III ruszyli na spacer z Marzanną nad Osławę. Towarzyszyła nam piękna wiosenna pogoda, która mamy nadzieję zagości u nas na dobre.

   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych barwnych korowodów.

Anna Osenkowska


 

Sukcesy naszych uczniów w konkursie plastycznym
"Kolorowy Świat Owadów"

 

   21 marca, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Kolorowy świat owadów”. Organizatorem konkursu był Osiedlowy Dom Kultury "PUCHATEK" w Sanoku. Naszym uczniom z klas 1-3 bardzo spodobała się tematyka konkursu. Jury miało trudny wybór, ponieważ złożono 218 prac z całego regionu. Wśród nagrodzonych osób znalazły się nasze trzecioklasistki:

   - Dominika Dygoń,
   - Milena Jankowska.

   Serdecznie Wam gratulujemy dziewczynki i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

Anna Osenkowska

 


 

Spotkanie z pracownikami Banku BP z Sanoka z uczniami klasy pierwszej

 

   W środę 20 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikami Banku PKO BP z Panią Anną Puzio i Panią Agnieszką Szymańską z uczniami klasy pierwszej w ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności, którego opiekunem jest Pani Sabina Misiura. W czasie zajęć dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi. Dowiedziały się dlaczego warto oszczędzać pieniądze, a także jaką rolę pełnią Banki we współczesnym świecie. Rozróżniały fałszywe banknoty, przeliczały pieniądze w liczarce. Chętnie odpowiadały na zadawane pytania, za które otrzymywały upominki.

   Edukacja finansowa to wspaniałe, ale i ambitne zadania. Warto promować wśród dzieci idee mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi.

Sabina Misiura

 


 

Zapraszamy na wieczorną Drogę Krzyżową

 

   Z wielką radością zapraszamy wszystkich poszukujących głębokich doświadczeń duchowych do udziału w wieczornej Drodze Krzyżowej podczas, której uczestnicy mają szansę na osobistą przemianę poprzez medytację, modlitwę i pokonywanie własnych słabości. To wieczorna pielgrzymka, która pozwala na głębokie zastanowienie się nad swoim życiem, rozważając w skupieniu, oddaleni od codziennego zgiełku.

   Data i miejsce: 22 marca 2024 r. Msza św. o godz. 17.00 w kościele, a po niej przemarsz drogą wojewódzką na trasę Czaszyńskiej Drogi Krzyżowej

   Co musisz wiedzieć?

   Trasa Drogi Krzyżowej to wyzwanie, które wymaga pewnej kondycji fizycznej i psychicznej. Uczestnicy powinni być przygotowani na pokonanie wzniesienia pieszo, po zmroku.

   Niezbędne będą dobre buty, odpowiednie ubranie, latarka lub lampion

 

 


 

Światowy Dzień Zespołu Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki
 w klasach młodszych i przedszkolu

 

   21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła przyłącza się do ogólnoświatowej akcji.

   Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

   Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

   Data ta symbolizuje trisomię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach osób z Zespołem Downa.

   W ten szczególny dzień uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki z różnych niepasujących par na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Odbyły się także rozmowy na temat tego ważnego dnia. Dzieci wykonały prace plastyczne. Ten dzień w naszej szkole był bardzo kolorowy i wesoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Anna Osenkowska

 


 

Śniadanie wielkanocne klas I-III

 

   Wielkanoc to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt, głęboko osadzonych w kulturze polskiej. Są to święta, z którymi związana jest największa ilość zwyczajów i tradycji. Jest to m.in. malowanie jajek (pisanki), dzielenie się jajkiem, święconka, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w szkole.

   Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawczyniami spotkali się na wspólnym Śniadanku. Gościliśmy Panią Dyrektor Sylwię Drozd oraz księdza Michała Bobę, którzy złożyli dzieciom życzenia świąteczne.

   Uczniowie klasy drugiej przypomnieli kolegom i koleżankom, co powinno się znaleźć w koszyku wielkanocnym.

   Oczywiście nie mogło również zabraknąć tradycyjnych zabaw. Wszystkie dzieci zaśpiewały "Zabawę na wybitki".

   Cieszymy się, że wspólne śniadanie wielkanocne stało się naszą tradycją. Był to miło spędzony czas, w serdecznej atmosferze.

   Życzymy, aby nastrój świątecznej radości przetrwał i towarzyszył wszystkim jak najdłużej‼️

Anna Osenkowska

 


 

Być jak Ignacy - energia atomowa

 

   Uczestnicy Szkolnego Koła Naukowego, działając w ramach programu „Być jak Ignacy”, poznawali tajniki energii atomowej.

   Aby zrozumieć, co dzieje się przy wytworzeniu energii atomowej, trzeba było zacząć od zrozumienia, czym jest atom i jak jest zbudowany. W tym celu uczniowie stworzyli modele atomów za pomocą kulek z plasteliny różnego koloru, aby odpowiednio umiejscowić protony, neutrony i elektrony. Następnie dzięki wyświetlonej animacji i omówieniu reakcji rozszczepienia można było zasymulować reakcję łańcuchową na przykładzie plastelinowych części atomu.

   Teraz przyszedł czas na stworzenie schematu elektrowni jądrowej, do czego posłużyły: rurki do napojów, ziarna ryżu, plastelina, kolorowa włóczka, słoik, miseczka, papierowe rolki po papierze toaletowym, spiner i żarówka.

   Uczniowie dowiedzieli się, że energia powstała w reakcji łańcuchowej pozwala na ogrzanie wody, która w wyniku podgrzania przechodzi w stan pary. Para z kolei napędza turbinę w generatorze prądu i w ten sposób energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach jądrowych.

   W podsumowaniu zebrano wady i zalety elektrowni jądrowych.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Dni Otwarte w Zespole Szkół w Nowosielcach

 

   15 marca uczniowie klasy ósmej odwiedzili Zespół Szkól w Nowosielcach – Centrum Kształcenia Rolniczego w ramach prowadzonych Dni Otwartych. Oferta edukacyjna Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia jest bardzo bogata, dająca wiele specjalizacji i uprawnień. Można wybierać wśród takich zawodów jak: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej oraz technik architektury krajobrazu.  Dla osób, którzy mają problem z dojazdem, oferowany jest internat – dobrze wyposażony i to za darmo.

   Dojazd na Dni Otwarte mieliśmy zapewniony przez Szkołę w Nowosielcach, na miejscu czekała na nas pani, która oprowadziła naszą grupę po całym terenie szkolnym, gdzie w różnych budynkach nauczyciele i uczniowie prezentowali nam bogate wyposażenie pracowni i zaznajamiali nas z kierunkami kształcenia i formą prowadzonych zajęć. W części gastronomicznej mogliśmy spróbować pysznych wypieków i skosztować owocowych drinków, w części z maszynami rolniczymi, każdy mógł usiąść za kierownicą nowoczesnych ciągników, przy hali z zadaszonym polem rolnym do nauki obsługi tych maszyn można było wygrać nagrody w konkursie z rozpoznawania nasion zbóż, a na końcu czekał na wszystkich poczęstunek i drobne gadżety.

   Część ósmoklasistów już zastanawia się nad wyborem tej szkoły.

JB

 


 

Warsztaty edukacyjne w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnej

 

   14 marca uczniowie klasy szóstej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych. Zajęcia podzielone były na kilka lekcji prowadzonych w sali audiowizualnej oraz przy ekspozycjach w Muzeum Przyrodniczym. W czasie zajęć pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego przybliżyli uczniom cele i zadania, jakie realizuje Park Narodowy, przedstawili osobliwości przyrody nieożywionej Bieszczadów, osobliwości świata i zwierząt Parku oraz omówili formy ochrony cennych zasobów przyrodniczych na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zajęcia uatrakcyjniały zdjęcia, przekroje, plansze, filmy i prezentacje, a także nowoczesne ekspozycje Muzeum Przyrodniczego.

   Kolejne zajęcia odbędą się w terenie, w samym sercu Bieszczadów. Nasi młodzi miłośnicy przyrody już nie mogą się doczekać :)

JB

 


 

Wycieczka klasy V i VI do Krosna i Bóbrki

 

   12.03.2024 roku uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w wycieczce do Krosna i Bóbrki. Najpierw udaliśmy się do Krosna, gdzie w kinie Helios dzieci obejrzały film pt. ,,Emma i Czarny Jaguar", poruszający ważne i aktualne tematy dotyczące przyjaźni, ekologii, ochrony środowiska i przyszłości naszej planety. Akcja rozgrywała się w przepięknych okolicznościach przyrody, w sercu Amazonii. Następnie pojechaliśmy do Bóbrki, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - Patrona naszej szkoły.

   Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce została otwarta w 1854 roku i jest najstarszą nadal działającą, kopalnią ropy naftowej w Bóbrce w Gminie Chorkówka, koło Krosna. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Kopanka Franek wykonana została ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m, kopanka Janina - do głębokości 95 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; do dziś jest eksploatowana.

  Spacerując alejkami, w otoczeniu przepięknego lasu, podziwialiśmy unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można było przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. Wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.

Iwona Pałasz

 


 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

 

   12 marca w Domu Strażaka w Porażu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej - uczniowie klas I-IV i starszej - uczniowie klas V-VIII.

   Do Turnieju Wiedzy Pożarniczej mogło przystąpić maksymalnie 5 osób z każdej grupy wiekowej danej szkoły, a że w naszej szkole chętnych było znacznie więcej, więc zostały zorganizowane się eliminacje w postaci pisemnych testów z wiedzy pożarniczej. Uczniowie z najlepszymi wynikami reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym Turnieju, a byli to: w grupie młodszej - Julia Dobosz, Maksymilian Kruczek, Adrian Osękowski, Wiktoria Woźny i Karol Skiba oraz w grupie starszej: Filip Baraniewicz, Bartosz Borkowski, Kamil Inglot, Gabriel Rajchel i Kacper Władyka.

   Konkurs dla obu kategorii wyglądał podobnie. W pierwszej części test pisemny złożony z 30 zadań, który wyłaniał finałową piątkę uczestników. W drugiej części finałowa piątka odpowiadała na 3 wylosowane pytania przed komisją konkursową, walcząc o trzy pierwsze miejsca i awans do etapu powiatowego.

   W kategorii starszej niewiele zabrakło do finału Filipowi Baraniewiczowi, który brał udział w dogrywce. W kategorii młodszej do finału dostał się Maksymilian Kruczek. Po serii trudnych pytań wywalczył II miejsce i awansował do etapu powiatowego. Brawo!

   Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz wręczył osobiście Pan Ernest Nowak.

   Gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom za dzielną walkę.

JB

 


 

Spotkanie z Panem Łukaszem Łagożnym

 

   12 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z sanoczaninem, Łukaszem Łagożnym - alpinistą, himalaistą, triathlonistą, biegaczem ultra i podróżnikiem. Pan Łukasz jako pierwszy i dotąd jedyny mieszkaniec Podkarpacia zdobył Koronę Ziemi. Ponadto jest autorem książek podróżniczych: „Jak długa jest noc” oraz „Przepraszam za marzenia”.

   Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, jak zaczęła się przygoda naszego gościa z górami. Podróżnik opowiadał o swoich wysokogórskich wyprawach, zaprezentował film i zdjęcia oraz sprzęt, jakiego używa się podczas wspinaczki wysokogórskiej.

   Na koniec Łukasz Łagożny wyczerpująco odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. Nie zabrakło także pamiątkowych fotografii.

   Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie!

Anna Osenkowska

 


 

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Biblijnym Dekanatu Rzepedź

 

   Co roku jest organizowany przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Przemyskiej oraz PCEN w Rzeszowie Konkurs Biblijny. W bieżącym roku ma tytuł: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła na podstawie wybranych fragmentów Ewangelii Synoptycznych”. W I etapie Konkursu brało udział 4025 uczniów Szkół Podstawowych naszej archidiecezji. Do II etapu dekanalnego przeszło 772 uczniów. Nasza szkolę reprezentowali uczniowie: Antoni Jagiełło kl. V oraz uczennice z kl. VI Michalina Koczera i Iwona Skiba. Etap Dekanalny konkursu został zorganizowany przez naszą szkołę dnia 5 marca bieżącego roku.

   W konkursowych rozgrywkach brali udział uczniowie z 4 Szkół naszego dekanatu: Łukowe, Komańcza, Wisłok Wielki i Czaszyn. Czas zmagań konkursowych to 40 minut. Po komisyjnym sprawdzeniu prac została wyłoniona najlepsza 3, która weźmie udział w finale, który będzie miał miejsce 25 kwietnia 2024 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Do grona najlepszych uczniów z naszego Dekanatu Rzepedź należą: uczennice naszej szkoły

   Iwona Skiba – I miejsce,

   Michalina Koczera – II miejsce,

   oraz uczeń Szkoły Podstawowej im. gen, Tadeusza Rozwadowskiego w Łukowem Mikołaj Tokarz uczeń klasy VI – zajmujący III miejsce. Uczniów z Czaszyna przygotowywał do konkursu ks. Michał Boba , uczniów w z Łukowego ks. Dziekan Piotr Sobczyk. Życzymy sukcesów podczas finału konkursu, trzymając już kciuki za zwycięstwo.

 


 

Dzień Kobiet w naszej szkole

 

   8 marca, piątek , wydawać by się mogło – dzień jak co dzień…

   A jednak było zupełnie inaczej‼️
   Już od rana, w każdej klasie dało się zauważyć niebywałe poruszenie i tajemnicze miny chłopców. Mali dżentelmeni, jak z czarodziejskiego kapelusza wyciągali kwiaty i inne niespodzianki dla swoich koleżanek i pań. Nie szczędzili przy tym uśmiechów i ciepłych słów, które kierowali do bohaterek tego wydarzenia.
Dzień Kobiet spędzono wyjątkowo i radośnie.

Anna Osenkowska

 

   Najmłodsza grupa Pszczółki składa wszystkim Kobietom najserdeczniejsze życzenia.

Maria Kaleniecka

 

 

 

   8 marca Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu Sówki życzą wszystkim Kobietkom pięknego dnia oraz dużo zdrówka

Magdalena Osenkowska

 

 

   Również w starszych klasach (IV-VIII) chłopcy pamiętali o swich koleżankach w Dzniu Kobiet. Złożyli im życzynia oraz wręczyli kwiaty i słodkie upominki.

 


 

Wycieczka uczniów klas I-III do Krosna i Korczyny

 

   We wtorek 5 marca 2024 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Krosna i Korczyny. Najpierw odwiedziliśmy kino HELIOS, gdzie obejrzeliśmy film animowany pt. „Wyfrunięci". Bajka wywołała uśmiech na twarzach wszystkich uczestników wycieczki i na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

   Następnie pojechaliśmy do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie. Na miejscu czekało na dzieci wiele czekoladowych i słodkich niespodzianek. Wzięliśmy udział w warsztatach czekoladowych, poznaliśmy proces produkcji czekolady, mogliśmy kosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady i lizaków według własnego pomysłu. W trakcie warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolad. Uzupełnieniem był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Następnie zwiedzaliśmy wnętrze pijalni, które urządzone jest w stylu starej fabryki. Na zakończenie, wszystkie dzieci otrzymały upominki: własnoręcznie zrobione czekolady i lizaki oraz dyplomy.

   Wycieczka należała do bardzo udanych, a uśmiechy na twarzach dzieci mówiły jedno: Kochamy czekoladę‼To był bardzo udany wyjazd!

Anna Osenkowska

 


 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
"Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy"

 

   Placówka Terenowa KRUS w Sanoku zaprasza uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich (klas 0-8) do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci przebiegającym pod hasłem: „BEZPIECZENIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY ”.

   Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.

   Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice obrazującej upowszechnianie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym popularyzowane w ramach projektu „ BEZPIECZNY ROLNIK, BEZPIECZNA WIEŚ”. W ramach tego projektu Kasa prowadzi sześć kampanii prewencyjnych, których zakres merytoryczny powinien znaleźć odzwierciedlenie w pracach plastycznych biorących udział w konkursie:

v „Rola rolnika by wypadków unikał”

v „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”

v „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”

v „Rolniku, nie daj się kleszczom!”

v „Kości i stawy, też rolnika sprawy”

v „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”

   Formularze zgłoszeniowe i prace konkursowe należy dostarczyć do Placówki Terenowej KRUS w Sanoku w nieprzekraczalnym terminie do 5 kwietnia 2024 r. (decyduje data wpływu prac do właściwej placówki). Szczegółowe warunki uczestnictwa określa regulamin.

   Bliższe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Kasy www.gov.pl/krus.

   Zachęcamy uczniów do zapoznania się ze stroną internetową Kasy skierowaną do najmłodszych, gdzie znajdują się m.in. kurs e-learningowy Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy oraz film pt. Gra o zdrowie i bezpieczeństwo.

Kierownik PT KRUS w Sanoku Gabriela Bałut

 


 

Być jak Ignacy - energia z biomasy

 

   Uczestnicy Szkolnego Koła Naukowego, działając w ramach programu „Być jak Ignacy”, poznawali sposoby uzyskania energii z biomasy.

   Tym razem uczniowie zabrali się za owoce i warzywa, aby zrobić doświadczenie z fermentacją. Jednak wcześniej, na etapie rozdrabniania roślin, czekała ich zabawa z owocowo-warzywną kompozycją w postaci obrazów. Piękne dzieła nie utrzymały się długo w swej postaci, bowiem uległy transformacji w artystyczną, owocowo-warzywną papkę, której pozostawiony ślad na papierze tworzył nowe kompozycyjne kształty.

   Nastał czas na właściwe doświadczenie. Rozdrobnione, zmiażdżone i zblendowane produkty spożywcze trafiły do butelek, w każdej o tej samej masie produktu z dolaniem wody do odpowiedniego poziomu. Na butelki założono balony zamiast zakrętek i szczelnie obklejono taśmą. W takiej postaci pozostały odłożone na tydzień, aby dokonała się fermentacja, a gaz wypełnił balony.

   Po tygodniu sprawdzono butelki, we wszystkich balony lekko się nadmuchały z niewielką różnicą. Uczniowie poznali sposoby uzyskania energii z biomasy na omawianych przykładach, a po całym tygodniu doświadczenia i zdobytej wiedzy wyciągnęli wnioski i dokonali podsumowania.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

"Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

 

   W dniu 27.02 2024 r. została zakończona akcja ekologiczna „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, której celem było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

   Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję. Efekty zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jak zawsze stanęliście na wysokości zadania, nie zawiedliście! Dziękujemy!

Maria Kaleniecka

 


 

Być jak Ignacy - wyzwanie miesiąca

 

   Uczniowie Szkolnego Koła Naukowego, którzy są uczestnikami programu Być jak Ignacy "Nauka pełna energii", nagrali filmik przedstawiający rozważania nad sposobami uzyskiwania energii za 100 lat.

   Poczekamy i zobaczymy, czy się sprawdzi 😊

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Szkolny Turniej FIFA - przedostatnia faza rozgrywek

 

   28 lutego rozegrano ostatnie mecze ćwierćfinałowe Szkolnego Turnieju FIFA. Rozgrywki były niezwykle emocjonujące, nieraz o awansie do półfinału  decydowały ostatnie akcje, a nawet rzuty karne. Każda faza rozgrywek była przygotowana przez opiekunów technicznych – Dawida Błaszaka i Błażeja Łukowskiego, którzy postarali się o bezproblemowy przebieg Turnieju.

   Znamy już półfinalistów, a są to: Filip Baraniewicz, Gracjan Barzyk, Dawid Błaszak i Gabriel Rajchel.

   Gratulujemy i czekamy na mecze półfinałowe i walkę o podium. Ta część Turnieju odbędzie się na sali gimnastycznej z dostępem do publiczności całej szkoły. Termin finałów wkrótce zostanie ustalony i podany do publicznej wiadomości.

   Największe emocje są przed nami :)

JB

 


 

Przedszkolaki na wycieczce do Sali Zabaw Fiku-Miku

 

   W środę 28.02.2024 r. przedszkolaki z grupy „Sówki” oraz „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do Sali Zabaw Fiku-Miku w Lesku. Przed rozpoczęciem zabawy wszystkie dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali i przestrzegania omówionych reguł, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Na Dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji – basen z kulkami, zjeżdżanie, tory przeszkód, piłki do skakania, koła hula-hop, minisamochody, klocki i trasy samochodowe do układania oraz wiele innych. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozwijania przyjaźni dziecięcych, rozładowania nadmiaru energii i co najważniejsze była znakomitą okazją do radosnej zabawy. Dwie godziny szalonej zabawy minęło bardzo szybko. Humory dopisywały dzieciom podczas całej wycieczki.

Maria Kaleniecka

 


 

Dzień Dinozaura w szkole

 

   Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają nas fascynować, bo któż by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, kiedy one żyły, a ziemia była wielką, zieloną puszczą.

   Dzień Dinozaura obchodzony w klasie pierwszej oraz świetlicy miał na celu przypomnienie o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń. Nasi mali odkrywcy przyrody w ten sposób przeżyli lekcję o gadach, klimacie, krajobrazie oraz roślinności minionych lat. Uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawostek o dinozaurach oraz tworzyli ciekawe prace plastyczne. Każdy świetliczak mógł zostać paleontologiem i odkryć szkielety i jaja dinozaurów zakopane w piasku.

   To, co działo się w klasie pierwszej oraz na świetlicy, możecie zobaczyć w poniższej fotorelacji.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Dinozaura w grupie przedszkolnej Sówek

 

"Dinozaury miały siłę

Jedne groźne, inne miłe.

Choć minęło milion lat,

Dobrze znam ich cały świat.

Pterodonka narysuję,

Dinozaura dzień świętuję.”

   Dzień Dinozaura obchodzony 26 lutego w grupie "Mądrych Sówek"przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat i był dla dzieci dużą atrakcją.

Magdalena Borkowska

 


 

Być jak Ignacy - energia geotermalna

 

   Uczestnicy Szkolnego Koła Naukowego, działając w ramach programu „Być jak Ignacy”, zgłębiali wiedzę dotyczącą energii geotermalnej.

   Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o występujących na Ziemi wodach geotermalnych, które znajdując się pod Ziemią, a w niektórych miejscach, na powierzchni, tworzą gorące źródła i gejzery, takie jak w Yellowstone.

   Następnie uczestnicy zajęć wzięli udział w doświadczeniu, w którym mogli się przekonać, jak ciepło może być źródłem energii. W tym celu skonstruowali wiatraczek z tekturowego talerzyka, plastikowej rurki i drewnianego patyczka z dodatkiem kleju i plasteliny. Ustawione pod nim zapalone świeczki nagrzewały powietrze, które unosząc się wprawiały wiatraczek w ruch. To doświadczenie obrazuje część systemu pozyskiwania energii geotermalnej, w którym podgrzewające świeczki odpowiadały źródłom geotermalnym (ciepło z wnętrza Ziemi), a wiatraczek – turbinę prądotwórczą.

   Kolejne doświadczenia Szkolnego koła Naukowego już niebawem.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Spacer Pszczółek w poszukiwaniu wiosny

 

   Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Powoli przyroda budzi się do życia. Korzystając ze słonecznej aury dzieci z grupy przedszkolnej "Pszczółki" wybrały się na spacer w okolice szkoły. Takie wiosenne spacery są bardzo korzystne dla zdrowia – wpływają na kondycję i poprawiają samopoczucie, dlatego będziemy z nich często korzystać.

   Strażacy z OSP w Czaszynie zaprosili nasze Pszczółki na krótką wizytę. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy.

   Spacer należy zaliczyć do bardzo udanych!

Maria Kaleniecka

 


 

Dzień Języka Ojczystego

 

   Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

   Na lekcjach języka polskiego, zajęciach świetlicowych pojawiły się łamigłówki, ciekawostki językowe, rebusy oraz zabawy. Uczniowie mogli również spróbować swych sił w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, frazeologizmów oraz ciekawostek języka polskiego. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okolicznościowa gazetka z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ewelina Nieznańska

 


 

Pszczółki obchodzą Dzień Kota

 

   19 lutego obchodziliśmy w grupie Pszczółek "Dzień Kota . Dzień ten stał się okazją do poznania ciekawostek i zwyczajów kotów domowych oraz tych groźniejszych jak lwy, pantery i tygrysy. Ogromną radość sprawiło dzieciom wcielenie się w rolę chorego kotka czy lekarza podczas inscenizacji wiersza S. Jachowicza "Chory kotek". Nie zabrakło również wspólnych śpiewów i tańców.

Joanna Cyptor

 


 

Zbiórka elektrośmieci

 

   Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

   W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe.

   Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

   ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

Maria Kaleniecka

 


 

Szkolny Turniej FIFA - pierwsza faza rozgrywek

 

   16 lutego zostały rozegrane pierwsze mecze Szkolnego Turnieju FIFA. Opiekunowie techniczni w składzie: Dawid Błaszak i Błażej Łukowski przygotowali ustawienia konsoli oraz zadbali o wybranie odpowiednich drużyn, które były rozlosowane między rozgrywającymi.

   W pierwszej fazie rozgrywek odbyło się 4 mecze, w tym jeden z części eliminacyjnej między Piotrem Szparą a Gabrielem Rajchlem oraz trzy z I rundy Turnieju w konfrontacjach: Piotr Gocek - Gracjan Barzyk, Bartłomiej Rajchel – Wojciech Jurczak i Bartosz Borkowski – Kacper Władyka.

    Mecze były emocjonujące i wyrównane. Wyniki tych spotkań zamieszczone są w galerii zdjęć w uaktualnionej drabince Turnieju.

   Gratulujemy pierwszym zwycięzcom. Następne rozgrywki odbędą się w najbliższą środę.

JB

 


 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

   Corocznie obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu przypomina nam o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie w świecie cyfrowym.

   W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na korzystanie przez dzieci i młodzież z urządzeń cyfrowych, a przede wszystkim ze smartfonów. Obecnie niemal każde dziecko ma telefon wliczając uczniów klasy pierwszej. Średnia ilość czasu spędzana ze smartfonem rośnie i już w tamtym roku przekroczyła 4 godzinny dziennie, a wśród osób nastoletnich często przekracza 6 godzin dziennie, co prowadzi do wielu niepokojących zjawisk z uzależnieniem na czele.

   Wśród nich jest syndrom FOMO – to strach przed pominięciem informacji, czy to w portalach społecznościowych, komunikatorach, forum, grupach dyskusyjnych czy w powiadomieniach z gier online. Charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów, jak:

   Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zainicjowaliśmy działania, które przynajmniej w części ograniczą skalę tego zjawiska oraz im pokrewnych. Na zajęciach informatycznych oraz godzinach wychowawczych przeprowadzono lekcje dotyczące skutków zdrowotnych i psychospołecznych nadużywania smartfonu oraz sposobów przeciwdziałania. Na spotkaniach z rodzicami Pan Bochnak prowadzi prelekcje dotyczące powyżej popisanych problemów wskazując sposoby radzenia sobie z nimi od strony rodzica. Ogłoszono konkurs plastyczny dla uczniów „Bądź JOMO, a nie FOMO”, w którym przedstawiany strach (fear) przed pominięciem online zastępowany jest radością (joy) bycia offline.

   W walce z niepokojącymi zjawiskami związanymi z uzależnieniem od smartfonu bardzo ważne są:

·        uświadomienie zaistniałego problemu, jego skali i skutków (zarówno przez dziecko jak i przez rodzica),

·         ustalenie zasad i reguł korzystania z urządzeń cyfrowych wciągu dnia i tygodnia (duża rola rodzica),

·         znalezienie alternatywnej do smartfonu formy spędzenia czasu.

JB

 


 

Poczta Walentynkowa

 

   14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji, jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową.

   W dniu dzisiejszym korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy i doręczona adresatom. Naszymi szkolnymi listonoszkami były: Gabriela Stefanowska, Julia Osenkowska oraz Maja Mołczan.  Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane. Oprócz uczniów kartkami zostali obdarowani także nasi nauczyciele.

”Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!

Anna Osenkowska

 


 

Walentynki u Sówek

 

   Walentynki 14 lutego były doskonałym dniem dla wszystkich Sówek. Prawdziwym, czerwonym dniem przyjaźni.

Magdalena Borkowska

 

 


 

Walentynki u Pszczólek

 

   Dzień świętego Walentego nasze Pszczółki świętowały bardzo radośnie. Wszyscy ubrani byli na czerwono. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach związanym z tym wyjątkowym dniem. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańców.

   Dzień upłynął wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

Maria Kaleniecka

 

 


 

Zbieramy Górę Grosza!

 

   Nasza szkoła już tradycyjnie bierze udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra grosza”, w myśl której – każdy zebrany grosz może być częścią sporej sumy, która pomoże w realizacji szczytnych celów.

   W tym roku celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.

   Bardzo prosimy o wsparcie akcji drobnymi monetami. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego zbierają monety, które są w obecnym obiegu płatniczym w Polsce, czyli od 1 grosza do 5 złoty. Akcja potrwa do początku marca. W marcu Samorząd Uczniowski policzy zebrane monety, zapakuje odpowiednio w woreczki i pudełka oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej przekaże organizatorowi akcji Towarzystwo Nasz Dom.

   Pamiętaj! Liczy się każdy grosz.

JB

 


 

29 stycznia - 11 lutego

 


 

Być jak Ignacy - energia wodna

 

   Tym razem uczestnicy szkolnego Koła Naukowego programu „Być jak Ignacy”, zajęli się poznawaniem korzyści wynikających z przetwarzania energii wodnej.

   Na zajęciach dowiedzieli się od jak dawna korzysta się z energii wody oraz poznali wady i zalety różnych rodzajów elektrowni wodnych. Po obejrzanej prezentacji z powodzeniem rozwiązali test dotyczący różnych sposobów przetwarzania energii wodnej.

   Następnie sami zbudowali turbinę wodą i przetestowali ją pod strumieniem wody. W takich doświadczeniach najlepiej można zrozumieć, jak działają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Wyzwanie Klubu Pożeraczy Książek

 

Szkolna biblioteka w dniu dzisiejszym ogłosiła wyniki pierwszego etapu wyzwania Klubu Pożeraczy Książek.

Oto nasi laureaci:
 - Marcelina Mroczek - klasa I,
 - Adrian Jankowski - klasa I,
 - Patryk Osenkowski - klasa I,
 - Amelia Kita - klasa II,
 - Jagoda Wawro - klasa II,
 - Fabian Mroczek - klasa II,
 - Julia Dobosz - klasa III.

Gratulujemy zaangażowania i liczymy na więcej!

Ewelina Nieznańska

 


 

Występ naszych dziewcząt w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

 

   25 stycznia 2024 r. odbył się XVII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Oj maluśki , maluśki..." w Mokrem. Szkołę Podstawową w Czaszynie reprezentowało pięć uzdolnionych muzycznie dziewczynek:

   - Kalinka Dwernicka i Hania Osenkowska z grupy Sówek, które zdobyły I miejsce w kategorii przedszkolaki,

     - Anna Jagiełło - uczennica klasy I, która w kategorii klas I-III otrzymała wyróżnienie

   - Amelia Drozd i Katarzyna Szałaj z klasy II, które otrzymały upominki i pamiątkowe dyplomy za udział.

   Prawie wszystkie dziewczynki wczoraj po raz pierwszy wystąpiły przed tak dużą publicznością, a pomimo to pokonały swój lęk i zaśpiewały najlepiej, jak potrafią, zachwycając komisję i wszystkich obecnych na konkursie.

   Dziewczynki, jesteśmy z Was bardzo dumni.

   Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia SP Czaszyn oraz ze strony Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu

Anna Osenkowska

 


 

Być jak Ignacy - energia słoneczna

 

   Uczestnicy szkolnego Koła Naukowego, działając w ramach programu „Być jak Ignacy”, zgłębiali wiedzę dotyczącą wykorzystania energii słonecznej w praktyce.

   Podczas zajęć w prowadzonych doświadczeniach uczniowie przekonywali się, jak najefektywniej korzystać z energii słonecznej, dokonywali pomiarów temperatur w różnych warunkach, intensyfikując uzyskanie energii cieplnej, konstruowali słoneczną mikrofalówkę oraz poznawali zasady działania paneli fotowoltaicznych.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Szkolny Turniej FIFA - losowanie do pierwszej fazy rozgrywek

 

   25 stycznia odbyło się publiczne losowanie do pierwszej fazy rozgrywek w szkolnym, esportowym Turnieju Piłki Nożnej FIFA na konsoli Xbox. Do konkursu zgłosiło się 17 graczy, więc zgodnie z regulaminem jeden mecz będzie meczem eliminacyjnym, aby w pierwszej rundzie turnieju dokładnie 8 par rozegrało między sobą spotkania. Po losowaniu, które odbyło się na dolnym holu podczas długiej przerwy, poznaliśmy nazwiska rywalizujących ze sobą zawodników (i zawodniczki) na początku turniejowej drabinki - szczegóły w galerii zdjęć.

   Mecze turniejowe zostaną rozegrane w drugiej połowie lutego. Mecz o trzecie miejsce i finał zostaną rozegrane przy publiczności szkolnej na dużym ekranie na hali sportowej. W pierwszym tygodniu po feriach zostanie upubliczniony terminarz spotkań.

   Zapraszamy do kibicowania!

JB

 


 

Szkolny karnawał 2024

 

   Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. 24 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa w czaszyńskim Domu Kultury, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Tego dnia wszystkim towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Najpierw na parkiecie szalała najmłodsza część szkolnej społeczności. Dzieci przybyły w pięknych i pomysłowych przebraniach. Wielką atrakcją okazały się zabawy przeprowadzane przez Myszkowe Animacje. Gorące rytmy porywały do tańca! Wiele radości dostarczały bańki mydlane oraz sztuczny śnieg. Dodatkową atrakcją wieczoru dla wszystkich najmłodszych był Chase z "Psiego Patrolu", który przywitał się z każdym dzieckiem.

   Następnie nasza młodzież mogła popisywać się swoimi umiejętnościami tanecznymi na karnawałowej dyskotece. Uczestnicy mogli również  zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. W trakcie zabawy, uczniowie udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

   Zabawa była bardzo udana! Wszyscy znakomicie się bawili!

   Wczorajszy wieczór był wielkim przeżyciem dla dzieci i młodzieży naszej szkoły.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień babci i dziadka u Sówek

 

,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia.
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

   Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego Przedszkolaki z grupy ,,Mądre Sówki" gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.

   Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy wystąpią dla swoich Dziadków. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programie artystycznym.

   Dziękujemy za Waszą obecność.

Magdalena Borkowska

 


 

Dzień babci i dziadka u Pszczółek

 

   W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym.

   Kochani Dziadkowie z okazji Waszego święta, wnuki i wnuczki z grupy ,,Pszczółek" życzą Wam wszystkiego najpiękniejszego. Jednocześnie chcą podziękować za Waszą troskę, ciepło i miłość - tańcem, piosenką i wierszem .

Zapraszy do obejrzenia filmiku

Maria Kaleniecka

 


 

Dzień babci i dziadka

 

   Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Są to szczególne dni w roku, w których wnuczęta mogą okazać wdzięczność za miłość i oddanie, które płyną do nich przez 365 dni w roku. W dniu dzisiejszym- 23 stycznia, uczniowie klas 1-3 zaprosili ukochane babcie i ukochanych dziadków do naszej szkoły, aby uczcić te wyjątkowe dni. Dzieci przygotowały piękne przedstawienie. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

   Babcie i dziadkowie bardzo licznie przybyli, aby posłuchać tych jakże miłych słów wypowiadanych pod ich adresem. Radości było wiele, nie tylko za sprawą pięknych występów przygotowanych przez dzieci, ale również dzięki fantastycznej atmosferze.

   Dziadkowie podziwiali swoje wnuczęta, nagradzając je gromkimi brawami. To było naprawdę wyjątkowe spotkanie, pełne miłości, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone z wnukami chwile.

   Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie.

Anna Osenkowska

 


 

Bezpieczne ferie - wizyta policjantów w szkole

 

   Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego przed rozpoczęciem ferii zimowych policjanci z Posterunku Policji w Zagórzu: asp. szt. Artur Rajchel oraz st. post. Andrzej Sabat, odwiedzili naszą szkołę i porozmawiali z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku.

   Najmłodsi uczniowie mogli usłyszeć wiele cennych rad i wskazówek, jak należy spędzać bezpiecznie czas wolny, m.in. jak zachować się w sytuacji, gdy załamie się lód, jak reagować, gdy „obcy” zapuka do drzwi. Policjanci przypomnieli także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz numerach alarmowych.

   Dzięki takim spotkaniom dzieci dowiadują się, jak właściwie reagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy.

Anna Osenkowska

 

 


 

Eliminacje do XVII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek

 

   We wtorek, 9 stycznia, odbyły się szkolne eliminacje do XVII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Oj maluśki, maluśki…”, który odbędzie się w Mokrem. Zgłosiło się 13 uczniów z klas I-III. Wszystkim uczestnikom gratulujemy przygotowania, doceniamy Wasze starania, odwagę i muzykalność!

   Jury wybrało reprezentantów naszej szkoły.

Dziewczynkom życzmy powodzenia i trzymamy kciuki!

Anna Osenkowska

 


 

Dokarmianie ptaków zimą

 

   Zima to najtrudniejszy okres dla ptaków zimujących w naszej strefie klimatycznej. Bez wsparcia ludzi, ptaki mniej doświadczone, osłabione mają nikłe szanse na przeżycie. Dostęp do pokarmów jest bardzo utrudniony.

   Uczniowie klasy I w dniu dzisiejszym rozmawiali o tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków. Dowiedzieli się na lekcjach jaki jest odpowiedni pokarm i gdzie należy go umieszczać. Każdy wykonał swój karmnik, w którym znajdowały się sikory, wróble i gile. Choć śnieżna i mroźna zima jeszcze przed nami, całą gromadą pierwszaki ruszyły do szkolnego ogrodu, by porozwieszać ptasie smakołyki. Dzieci wrzucały do karmników ziarna słonecznika oraz zboża, a także zawieszały na drzewach specjalne kule z pokarmem dla naszych skrzydlatych przyjaciół, które szkole podarowało Nadleśnictwo Lesko, Lasy Państwowe.

   Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować

Anna Osenkowska

 


 

Jedz zdrowo, czuj się wyjątkowo!

 

   Dnia 3.01.2024 w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie odbyło się spotkanie w ramach projektu "Jedz zdrowo, czuj się wyjątkowo" skierowane do uczniów klas 6, 7 i 8. Za realizacje projektu odpowiedzialni byli studenci Uczelnia Państwowa w Sanoku w składzie Agata Krupa, Marcin Krystynski, Miłosz Wojtowicz i Sebastian Pelczar. Celem projektu było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania wśród młodzieży. W projekcie uczestniczył również zaproszony przez studentów fizjoterapeuta mgr Tomasz Jasik, który udzielił prelekcji na temat ruchu i metod dbania o zdrowy kręgosłup. Jednym z elementów spotkania były również warsztaty kulinarne które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie: organizatorom, uczniom oraz sponsorom:

 - Piekarnia Jadczyszyn w Sanoku
 - Sklep owoce i warzywa Tomasz Jantosz ul. Lipińskiego 54b Sanok
 - Autonaprawa Piotr Serylak ul. Stawowa 4 w Sanoku

Sylwia Drozd

 


 

Podsumowanie akcji "Podziel sie dobrem na święta
 - Kiermasz Charytatywny"

 

   Podczas kiermaszu charytatywnego udało się zebrać kwotę 8 367 zł. Jest to kwota ze sprzedaży oraz z datków wrzuconych do puszki. W dniu wczorajszym Pani Dyrektor Sylwia Drozd oraz pedagog Pani Anna Hańczuk wraz z życzeniami powrotu do zdrowia, przekazały zebrane fundusze Pani Jowicie Dygoń, która serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

   A my przesyłamy podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego dzieła: dzieci, rodziców, pracowników szkoły, osób prywatnych, które przekazały tak wiele pięknych rzeczy na kiermasz.

    Pani Jowicie życzymy dużo zdrowia i siły do pokonania choroby.

Sylwia Drozd

 


 

Betlejemskie Światło Pokoju

 

   ,,Czyńmy pokój” to tegoroczne hasło niesionego przez skautów i harcerzy na całym świecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

   W czasach:

gdy w Ukrainie toczy się wojna;

gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody;

gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom;

akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazać różne jego wymiary. Święty Płomień z Betlejem ma zachęcić wszystkich, by realnie czynić pokój w życiu i by przeżyć Święta Bożego Narodzenia w pokoju oraz dawać nadzieję tym, którzy doświadczają jego braku. Historia ognia zaczęła się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które jest w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat. W ponad trzydziestoletniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Dziś uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie przynieśli Betlejemskie Światełko Pokoju do naszego kościoła, gdzie po porannej mszy każdy mieszkaniec mógł je zabrać do swojego domu, aby zapłonęło podczas wigilijnej wieczerzy.

   Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

Anna Osenkowska

 


 

Świąteczne życzenia od Przedszkolaków

 

Niech Magia Świąt Bożego Narodzenia napełni serca radością i spokojem.
 Zdrowych i Wesołych Świąt życzą Pszczółki oraz Sówki

Magdalena Borkowska

 


 

Szkolne Jasełka

 

   Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

   W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy , którzy pod opieką p. Iwony Pałasz przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je w dniu dzisiejszym -22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Całości dopełniła piękna dekoracja. Uczniowie dołożyli wielu starań, aby tegoroczne jasełka były dla nas wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia oraz na długo zapisze się w pamięci uczniów. Podczas spotkania społeczność szkolna łamała się opłatkiem i wszyscy składali sobie świąteczne życzenia.

   Po występie głos zabrała Dyrektor szkoły Sylwia Drozd, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.

Anna Osenkowska

 


 

Uczniowie koła nauklowego z programu Być jak Ignacy
z wiedzą o odnawialnych źródłach energii

 

   Po zajęciach poświęconych źródłom energii odnawialnej i nieodnawialnej, uczniowie szkolnego Koła Naukowego, którzy są uczestnikami programu Być jak Ignacy "Nauka pełna energii", przygotowali pracę plastyczną na temat odnawialnych źródeł energii oraz zaprezentowali je pozostałym uczniom naszej szkoły.

  #wyzwanieignacego3

  #byćjakignacy

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Wyniki konkursu "Plakat upamiętniający rodzinę Ulmów"

 

   W dniu dzisiejszym podczas szkolnych jasełek Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła nagrody książkowe uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Plakat upamiętniający rodzinę Ulmów". Konkurs zorganizował ks. Michała Boba.

   Oto wyniki:
w kategorii klas I-IV miejsce I zajęły:
   Julia Dobosz - uczennica klasy III,
   Wiktoria Woźny- uczennica klasy III.

w kategorii klas V-VIII miejsce I zajęły:
   Aleksandra Stefanowska - uczennica klasy V,
   Daria Baran - uczennica klasy VI,
   Michalina Koczera - uczennica klasy VI.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Anna Osenkowska

 


 

Wręczenie nagród za najładniejsze ozoby świąteczne

 

   W dniu dzisiejszym Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła dyplomy oraz nagrody książkowe uczniom, którzy wzięli udział w ,,Konkursie na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową". Konkurs zorganizowałem Samorząd Uczniowski, a celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej oraz plastycznej, jak również stwarzanie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Klasy 0-III
   I miejscie: Franciszek Dwernicki - uczeń klasy II
   II miejsce: Małgorzata Krawczyk - uczennica "0"
   III miejsce: Laura Dymek - uczennica klasy III

klasy IV-VIII
   I miejscie: Iwona Skiba - uczennica klasy VI
   II miejsce: Kacper Władyka - uczeń klasy VIII
   III miejsce: Wiktoria Paszko - uczennica klasy VI

   Wszystkim dzieciom (a także i rodzicom młodszych dzieci) serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość, kreatywność, a przede wszystkim za chęć tworzenia swoich własnych małych ARCYDZIEŁ.

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i gratulujemy !!!

Anna Osenkowska

 


 

Wyróżnienia za konkurs gminny - kartki bożonarodzeniowe

 

   Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz - Pan Ernest Nowak przekazał nagrody dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym za wykonanie kartek bożonarodzeniowych.

Nagrodzeni zostali:
   🌟 Nikola Mołczan - uczennica klasy I,
   🌟 Karol Koczera - uczeń klasy II,
   🌟 Marcin Florczak - uczeń klasy III
   🌟 Adrian Osękowski - uczeń klasy III.

Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów‼️

Anna Osenkowska

 


 

Olimpiada wiedzy "Archimedes Plus"

 

   W dniu 22 grudnia Pani Dyrektor Sylwia Drozd wręczyła dyplom oraz nagrodę oraz nagrodę laureata III stopnia w ogólnopolskim konkursie matematycznym "Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus", którą otrzymała nasza uczennica z klasy VI Iwona Skiba. Jej opiekunem jest p. Sabina Misiura.

   Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ‼️

Sabina Misiura

 


 

Nagrodzeni w konkursie "Mistrz Tabliczki Mnożenia"

 

   Dzisiaj podczas apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia Pani Dyrektor Sylwia Drozd złożyła gratulacje i wręczyła nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy zacięcie rywalizowali ze sobą w miedzyklasowym konkursie matematycznym "Mistrz Tabliczki Mnożenia", aby uzyskać jak najlepszy wynik.

W kategorii klas IV-VIII:
   I miejsce: Iwona Skiba - uczennica klasy VI
   II miejsce: Michał Kurinka -uczeń z klasy VI
   III miejsce: Nikola Pala - uczennica klasy VII

Wyróżnienie otrzymali:
   Antoni Jagiełło -uczeń klasy V
   Hubert Łukowski -uczeń klasy VI
   Filip Baraniewicz -uczeń klasy VIII

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sabina Misiura

 


 

Wigilie klasowe w naszej szkole

 

   W środę, 20 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne uczniów klas I-III. Na początku, Pani Dyrektor Sylwia Drozd, która była naszym gościem, złożyła wszystkim serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt. Przy pięknie przystrojonym wigilijnym stole, panie wychowawczynie także życzyły uczniom, aby te serdecznie wypowiedziane słowa Pani Dyrektor spełniły się. Następnie przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli przy wigilijnym stole, racząc się smakołykami. Nasze zdolne uczennice: Julia Dobosz oraz Anna Jagiełło zagrały na skrzypcach dla wszystkich piękne kolędy. Razem również śpiewaliśmy znane kolędy i pastorałki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

   Wigilia klas młodszych wprowadziła wszystkich w świąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Anna Osenkowska

  Wigilia w klasie IV

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wigilia w klasie V

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wigilia w klasie VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wigilia w klasie VII

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wigilia w klasie VIII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wspólna wigilia Pszczółek i Sówek

 

   Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki.

   W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie.

   O wyznaczonej godzinie w sali zebrały sie wszystkie dzieci, personel przedszkola, ks.Michał oraz Pani Dyrektor, która złożyła dzieciom i pracownikom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy.

Magdalena Borkowska

 


 

Rozstrzygniecie świetlicowego konkursu pt "Bombka bożonarodzeniowa"

 

   Początkiem grudnia 2023 r. został ogłoszony przez szkolną świetlicę konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „BOMBKA BOŻONARODZENIOWA”. Wzięło w nim udział 31 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jury oceniało: samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, staranność i estetykę. Wybór był bardzo trudny!

   Jest nam miło poinformować, że Komisja w każdej klasie przyznała po dwa I miejsca i zajęli je następujący uczniowie:

   ⭐Nikola Mołczan -klasa I,
   ⭐Alan Mołczan -klasa I,
   ⭐Amelia Drozd- klasa II,
   ⭐Katarzyna Szałaj- klasa II,
   ⭐Julia Dobosz - klasa III,
   ⭐Anna Dygoń - klasa III.

   Nagrody podczas dzisiejszego spotkania wigilijnego wręczyła uczniom Pani Dyrektor Sylwia Drozd.
Zwycięzcom konkursu GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne wykonanie prac.

Anna Osenkowska

 


Być jak Ignacy - energia wiatrowa

 

   Na kolejnych zajęciach szkolnego Koła Naukowego, w ramach programu „Być jak Ignacy”, uczestnicy bliżej zapoznali się z jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii, jakim jest wiatr. W tym celu własnoręcznie stworzyli anemometr i przetestowali pomiar siły wiatru za pomocą suszarki do włosów. Siła wiatru ma znaczenie w wydajności produkcji prądu elektrycznego, ale żeby się o tym przekonać uczniowie zbudowali miniaturową turbinę wiatrową. Pomógł nam w tym nauczyciel techniki - pan Hubert Wolwowicz. Następnie za pomocą dmuchawy wprawiono turbinę w ruch i uzyskany prąd popłynął do żarówki, która rozświetliła mały domek. Im mocniej dmuchała dmuchawa, tym moc uzyskanej energii była większa i tym jaśniej świeciła żarówka. Kolejny udany eksperyment dostarczył sporej porcji wiedzy naszym uczestnikom.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak

 


 

Zapraszamy na charytatywny Kiermasz Świąteczny

 

Społeczność naszej szkoły zaprasza wszystkich mieszkańców na CHARYTATYWNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY organizowany w najbliższą środę i czwartek w budynku szkoły w godzinach od 11.00 do 14.00 . Do nabycia będą ciasta, ozdoby świąteczne, stroiki oraz wyroby rękodzielnicze.

Osoby, które chciałyby wesprzeć ten szczytny cel, mogą jeszcze przynosić swoje wyroby na sprzedaż.

Cały dochód przekazany zostanie Pani Jowicie Dygoń

 


 

Przedszkolne Sówki przygotowują świąteczne pierniczki

 

   Przedszkolaki z grupy Mądre Sówki zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą pani Bożenki Stojak praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Nie zabrakło choinek, reniferów, misiów, dzwonków, gwiazdek i wielu, wielu innych. Po włożeniu wyciętych ciastek do piekarnika w całym przedszkolu zaczął unosić się słodki zapach korzennych pierników, przywołujący na myśl dom, święta, rodzinną atmosferę i wiele innych miłych skojarzeń. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierników było doskonałą zabawą, której efekty będą nam towarzyszyć przez całe Święta! Pięknie przyozdobione pierniki będą wspaniałą dekoracją świątecznego stołu, a ich wyjątkowo intensywny aromat będzie nam towarzyszyć przez cały okres Świat Bożego Narodzenia.

Magdalena Borkowska

 


 

Charytatywny kiermasz świąteczny

 

   W tym roku nasza szkoła organizuje "Charytatywny Kiermasz Świąteczny", z którego cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie Pani Jowity Dygoń - mamy naszych uczennic.

   Osoby, które chciałyby wesprzeć naszą inicjatywę serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji, poprzez przekazanie wykonanych przez siebie ozdób bożonarodzeniowych oraz świątecznych słodkości (pierniki, ciasta, ciasteczka) do dnia 19 grudnia 2023 r.

Anna Osenkowska

 


 

Konkurs na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową

 

   Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej organizowanej przez nasz szkołę.

   Wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne (stroiki, bombki, zawieszki, łańcuchy) wezmą udział w konkursie w którym będzie można zdobyć nagrodę.

   Podpisanie prace prosimy przynosić do dnia 18 grudnia, do starej świetlicy.

Komisja konkursowa będzie zwracać uwagę na oryginalność, poziom wykonania i estetykę oraz twórcze podejście do tematu.

Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie ozdoby będą przekazane na KIERMASZ!

Całkowity dochód ze sprzedaży ozdób będzie przeznaczony
na leczenie Pani Jowity Dygoń
.

 


Być jak Ignacy - energia odnawialna

 

   Na zajęciach szkolnego Koła Naukowego, w ramach programu „Być jak Ignacy”, uczestnicy dowiedzieli się o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach energii. Poznali różne surowce mineralne, za pomocą których uzyskuje się energię, w szczególności energię elektryczną. Dowiedzieli się o warunkach i czasie powstawania surowców energetycznych, ich rodzajów i właściwości oraz sposobie ich wydobycia. Zrozumieli dlaczego te surowce nazywamy nieodnawialnymi i poznali alternatywne dla nich odnawialne źródła energii. Z zestawienia wad i zalet pozyskiwania energii z różnych źródeł wywnioskowali, że elektrownie bazujące na odnawialnych źródłach energii są zdecydowanie lepsze i racji tego stworzyli lapbook na temat Energii odnawialnej.

Renata Kaczmarska
Jarosław Bochnak


 

Święty Mikołaj w naszej szkole

 

   Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

   Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Wszystkie dzieci tego dnia z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszej szkoły. Mikołaj wręczając prezenty naszym najmłodszym uczniom nie szczędził ciepłych słów pod adresem dzieci, podziękował im za piękny występ. Uczniowie robili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj życzył dzieciom wiele radości i dużo dobrych ocen. Jeżeli będą grzeczni - to za rok znowu pojawi się w naszej szkole.

Anna Osenkowska

   Święty Mikołaj w klasie 1

 

 

 

 

  Święty Mikołaj w klasie 2

 

 

 

 

   Święty Mikołaj w klasie 3

 

 

 

 

  Święty Mikołąj w klasie 4

 

 

 

 

  Święty Mikołaj w klasie 5

 

 

 

 

  Święty Mikołaj w klasie 8

 

 

 

 


 

Święty Mikołaj w naszym przedszkolu

 

   Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Dzisiaj 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci z grupy Sówek oraz Pszczółek nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe. Św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu, opowiedział wspaniałą bajkę, rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były życzliwe. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami oraz tańcem. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dziękujemy.

Maria Kaleniecka

 


 

Zwycięstwo naszej drużyny w halowym Turnieju piłki nożnej

 

   6 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Zagórzu odbył się IX Mikołajkowy Turniej halowej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie. Po zaciętych i emocjonujących zmaganiach nasza drużyna w składzie: Filip Baraniewicz, Dawid Błaszak, Gabriel Rajchel, Gabriela Stefanowska, Patrycja Stareńczak, Wojciech Jurczak, Błażej Łukowski, Filip Woźny pod opieką Pana Huberta Wolwowicza zajęła I MIEJSCE. W meczu finałowym przyszło nam się zmierzyć z gospodarzem turnieju, drużyną z Nowego Zagórza. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dodatkowa runda rzutów karnych. Nasz bramkarz Wojciech Jurczak okazał się w tej rywalizacji lepszy. Został także wyróżniony nagrodą dla najlepszego bramkarza turnieju.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.

Hubert Wolwowicz

 


 

Konkurs plastyczny "Bombka bożonarodzeniowa"

 

   Świetlica szkolna serdecznie zaprasza uczniów z klas I-III naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym „Bombka bożonarodzeniowa”.

   Cele konkursu:
- kultywowanie tradycji świątecznych i aktywne przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia,
- powrót do tradycji własnoręcznego wykonywania bombek bożonarodzeniowych,
- rozwijanie kreatywności i wyobraźni przestrzennej.

   Opis konkursu:
Każdy z uczestników powinien wykonać samodzielnie jedną bombkę bożonarodzeniową z zawieszką do powieszenia zaopatrzoną w metryczkę (imię, nazwisko).

   Informacje dodatkowe.
Temat: Własnoręcznie wykonana bombka.
Technika: Dowolna (wyklejanie, malowanie itp.)
Format: Kompozycja przestrzenna z możliwością zawieszenia.
Materiał: Dowolny.
Kategoria wiekowa: uczniowie klas I-III.

   Kryteria ocen.
Zgodność z tematem, pomysłowość, staranność, estetyka i samodzielność wykonania. Każda bombka musi dać się zawiesić na choince.

   Bombki przynosimy do pani Anny Osenkowskiej do dnia 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek).
   Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 22 grudnia 2023 r.

Anna Osenkowska

 


 

Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

 

   5 grudnia. naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości przeprowadzili zajęcia pokazowe dla uczniów klas IV-VIII.

   Edukatorzy prowadzili warsztaty tworząc przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczniowie uczyli się pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów.

   Nasi uczniowie będą mogli nowe umiejętności wykorzystać na lekcjach informatyki i techniki. Będzie to możliwe dzięki sprzętowi pozyskanemu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Anna Osenkowska

 


 

Andrzejki szkolne w klasach starszych

 

   30 listopada w czwartek odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas starszych. Uczniowie klas IV-VIII bawili się wesoło przy gorących rytmach muzyki disco. DJ Dawid i DJ Kacper zadbali o to, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

   Samorząd Uczniowski zorganizował zabawy wzbudzające wiele uśmiechu i emocji. Uczniowie wzięli udział w "Randce w ciemno" oraz mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na "ściance".

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

Przedstawienie Sówek "Jak krasnale do zimy się szykowały"

 

   Dnia 29 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego „Sówki” zaprosiły wszystkich uczniów klas 1-3 oraz przedszkolaki na przygotowane przez siebie i swoje panie: Magdalenę Borkowską oraz Anitę Osenkowską przestawienie pt. "Jak Krasnale do zimy się szykowały". Na tle jesiennej scenerii dzieci wspaniale zaprezentowały swoje zdolności aktorskie, wokalne i taneczne. Mali aktorzy mieli piękne stroje, dzięki czemu z wielkim zainteresowaniem wszyscy oglądali przedstawienie. Mogliśmy obejrzeć: Krasnale, jeżyka, zajączka, wiewióreczki, liska, niedźwiadka, wilka, borsuka i wiele innych ciekawych postaci.

   Radość dzieci i miłe wrażenia z przedstawienia zostaną długo w naszej pamięci. Na koniec wspaniałych małych aktorów nagrodzono gromkimi brawami.

   Na drugie przedstawienie zostali zaproszeni także Rodzice naszych małych artystów, którzy także byli zachwyceni występem swych pociech.

Anna Osenkowska

 


 

Andrzejki w klasach młodszych

 

   Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. 28 listopada 2023 r. wychowawczynie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego wspólnie zorganizowały swoim uczniom zabawę andrzejkową.

   Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Uczestnicy andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losowali magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukali swojej szczęśliwej liczby, poznawali znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dzieci bawiły się doskonale, wiedząc, że wróżba to tylko zabawa i trzeba traktować ją z przymrużeniem oka. Andrzejkowa magia przeplatana była wesołymi tańcami.

   Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

Anna Osenkowska

 


 

Andrzejki u Pszczółek

 

   Święty Andrzej ukaże, co Ci los przyniesie w darze...- tymi słowami rozpoczęła się w grupie "Pszczółek" zabawa związana z tradycją zwaną ANDRZEJKAMI.

    Tego dnia było naprawdę wyjątkowo, można powiedzieć – magicznie. Wróżby, tańce, zabawy, nastrojowa muzyka, czarodziejskie dekoracje – to wszystko wprowadziło nasze przedszkolaki w świat magii i czarów. Andrzejkową atmosferę dopełniły barwne i pomysłowe stroje, w które przebrały się dzieci. Wszyscy chętnie zmierzyli się z wyzwaniem, jakim okazały się wróżby. „Lanie wosku”, „Tajemnicza liczba”, "Czarodziejskie kubeczki ” czy „Mówiące serca” to tylko niektóre z wróżb w jakich dzieci brały udział. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, co czeka je w niedalekiej lub bardzo odległej przyszłości. Mamy świadomość, że Andrzejki, to przede wszystkim poznawanie tradycji, wspólna zabawa oraz integracja.

   Czy spełnią się wróżby? Tego nie wiemy, przyszłość pokaże. Wiemy na pewno, że to był naprawdę magiczny dzień.

Joanna Cyptor

 


 

Bezpieczne eksperymenty z energią elektryczną szkolnego Koła Naukowego

 

   Uczniowie podczas zajęć Koła Naukowego w ramach programu Być jak Ignacy  poszerzali swoją wiedzę na temat prądu elektrycznego.  Poznaną wiedzę i nabyte umiejętności zastosowywali  przy budowie własnych obwodów elektrycznych na podstawie narysowanych schematów. Była to najciekawsza część lekcji.  Emocji było wiele, zwłaszcza gdy zaczęły działać podłączone do obwodów żarówki. Uczniowie dowiedzieli się, że substancje przewodzące prąd nazywamy przewodnikami, a te które nie przewodzą prądu izolatorami. Na pewno zdobyta wiedza i praktyka przyda im się w życiu codziennym.

Sabina Misiura

 


 

Być jak Ignacy

 

   Uczniowie szkolnego Koła Naukowego, którzy są uczestnikami programu Być jak Ignacy "Nauka pełna energii", przygotowali gazetkę szkolną na temat życia Ignacego Łukasiewicza i jego wynalazków. Zaprezentowali ją całej społeczności szkolnej, przypominając dokonania Wielkiego Polaka.

  #wyzwanieignacego

 

 


 

Dzień Tolerancji

 

   16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.Święto to  ustanowione zostało  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO.

   W tym dniu dzieci przygotowały prace plastyczne-plakaty o tolerancji ,a także każdy stworzył swojego Pana Tolerantka. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca.

Jolanta Sapielak

 


 

"Misiowe ciasteczka" - akcja uczniowska

 

   Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w akcji "Misiowe ciasteczko". Uczniowie mogli nabyć ciasteczka przygotowane przez uczennice klasy ósmej oraz dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego.

   Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu ciasteczek pani Annie Stawarz i pani Bożenie Stojak.

   Ciasteczka bardzo wszystkimi smakowały, a jeszcze szybciej się rozeszły. Dzięki temu Samorząd Uczniowski został hojnie wsparty przez społeczność uczniowską.

 DZIĘKUJEMY

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie
 oraz opiekunowie Katarzyna Kusz-Gliściak, Jarosław Bochnak

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

   W piątek 24 listopada nasi uczniowie z klas młodszych obchodzili w szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

   Otóż pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

   W tym dniu uczniowie klas 1-3 przyszli do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych pluszaków. Świętowanie zaczęło sie od wysłuchania historii o pierwszym pluszowym misiu. Dzieci dowiedziały się, że jego historia rozpoczęła się w roku 1902 i była mocno związana z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Theodorem Rooseveltem. Następnie każdy mógł zaprezentować się w paradzie misiów, która już stała się tradycją w klasach młodszych. Wszyscy bawili się do znanych misiowych przebojów. Chętne dzieci mogły też popróbować misiowego przysmaku. W klasach uczniowie wykonywali misiowe prace.

   Dzień ten był dla uczniów pełen pozytywnych emocji. Wzięliśmy udział w obchodach tego święta, ponieważ doceniamy rolę misia w życiu większości z nas.

Anna Osenkowska

 

   Dzień 24 listopada w grupie Mądrych Sówek pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Magdalena Borkowska

 

 

 

  ,,Proszę państwa, to jest miś. Miś się wam przedstawi dziś!".

   Przedszkolaki z grupy Pszczółek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. Wszystkie pluszaki były piękne i wyjątkowe. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersz o misiu oraz bawiły się przy piosenkach. Dla pracowitych Pszczółek przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, zagadki, piosenki, a także misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Maria Kaleniecka

 


 

Kolejne doświadczenia Szkolnego Koła Naukowego

 

   Za nami kolejne zadanie projektu "Być jak Ignacy". Uczniowie Szkolnego Koła Naukowego poznawali właściwości ropy naftowej i zasady jej wydobycia. Tak, jak poprzednio - doświadczeniach przeprowadzano w naszym Laboratorium Przyszłości.

Renata Kaczmarsk, Jaroslaw Bochnak

 


 

Zbiórka elektrośmieci!

 

   Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

   W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe.

   Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

   ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

   Czas i miejsce zbiórki: do 27 listopada, do 8:00, wyznaczone miejsce przed szkołą

Sabina Misiura

 


 

Miasteczko rowerowe w gminie Zagórz i trenażery dla szkół

 

   Gmina Zagórz realizuje projekt pn.: „Budowa miasteczka rowerowego stacjonarnego oraz zakup 3 szt. trenażerów czasu reakcji na potrzeby Szkół Podstawowych z terenu Gminy Zagórz” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, Priorytet III: „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego” w Działaniu 3.1 „Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T”.

   W ramach zadania pn. przewidziano budowę miasteczka rowerowego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym (Szkole Podstawowej nr 2) w Zagórzu na ulicy Wolności 10, oraz zakup wyposażenia w postaci trenażerów czasu reakcji do Szkół Podstawowych w Łukowem, Czaszynie oraz Tarnawie Dolnej.

   Dzięki realizacji projektu w Gminie powstanie miasteczko z urządzeniami przeznaczonymi do nauki przepisów ruchu drogowego, tj. znakami drogowymi pionowymi i poziomymi. Miasteczko rowerowe stworzy bezpieczne warunki do jeżdżenia na rowerach, hulajnogach z równoczesną nauką zasad ruchu drogowego.

Pełna informacja dotycząca projektu znajduje się na stronie Miasta i Gminy Zagórz
 pod tym linkiem.

 


 

Spektakl teatralny "Balladyna"

 

   22 listopada uczniowie klas 7 i 8, pod opieką pani Eweliny Nieznańskiej, wybrali się do Sanockiego Domu Kultury na spektakl Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa pt. „Balladyna”. Sztuka wywarła na młodych odbiorcach duże wrażenie. Z uwagą i zaciekawieniem podziwiali rozgrywające się na scenie losy bohaterów tragedii Juliusza Słowackiego. Obejrzenie spektaklu było dla uczniów doskonałą okazją do powtórzenia treści lektury obowiązkowej do egzaminu ósmoklasisty.

Ewelina Nieznańska

 


 

Uczniowie klasy 1 odwiedzają Bibliotekę Szkolną

 

   W dniu 15 listopada uczniowie klasy 1, razem ze swoją wychowawczynią, panią Anną Osenkowską, po raz pierwszy odwiedzili Bibliotekę Szkolną. Po zapoznaniu z zasadami zachowania i pracy Biblioteki otrzymali karty Klubu Pożeraczy Książek i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Mamy nadzieję, że pierwszaki będą częstymi gośćmi w Bibliotece i życzymy radości z czytania.

Ewelina Nieznańska

 


 

Dzień Życzliwości

 

   21 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.

   Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasza szkoła została udekorowana na żółto- informacjami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości, uśmiechu, przyjaźni itp. Drzwi każdej sali przyozdobiły uśmiechnięte buźki i piękne plakaty przygotowane przez uczniów! Tego dnia zwracano również uwagę na pokój na świecie. Był to dobry moment, aby przypomnieć, jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia.

   Tego dnia również uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto (kolor optymizmu i radości) bądź posiadali żółte akcenty ubioru, radosne emblematy.

BĄDŹMY ŻYCZLIWI NA CO DZIEŃ !

   Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Dzień Życzliwości serdecznie dziękujemy.

   Na świecie historia Dnia Życzliwości sięga 1973 roku. To właśnie wtedy dwaj Amerykanie poruszeni ówczesną wojną między Izraelem a Egiptem, doprowadzili do ustanowienia World Hello Day – Światowego Dnia Życzliwości. Chcieli uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat.

Anna Hańczuk

 


 

Konkurs "Szkoła przyszłości"

 

  21 listopada nasze uczennice:

   - Maria Frej - klasa 1,

   - Amelia Kita - klasa 2,

   - Julia Dobosz - klasa 3

  otrzymały dyplomy oraz słodki upominek za udział w Powiatowym Konkursie Artystycznym "Szkoła przyszłości" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Zagórzu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

 Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach.

Anna Osenkowska

 


 

Sówki w teatrze w SDK-u

 

   Dnia 20 listopada przedszkolaki z grupy "Mądre Sówki" wybrały się do SDKu w Sanoku na spektakl pt. "Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka". W spektaklu wykorzystano wiersze Jana Brzechwy m.in. "Ręce i nogi", "Hipopotam", "Baran", "Spóźniony Słowik", "Pytalski". Aktorzy nie zawiedli oczekiwań. Bohaterowie opowieści wybrali się na szczególną wycieczkę. Wesoła rodzinka dobrze bawiła się we własnym gronie sprawiając sobie nawzajem różne figle, psoty i niespodzianki. Dzieci z ogromną radością i zaciekawieniem oglądały cały spektakl.

Magdalena Borkowska

 


 

"Ile waży Święty Mikołaj?"

 

   ,,Ile waży Św. Mikołaj?" to konkurs, w którym biorą udział dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Konkurs polega na zebraniu bilonu o jak największej wartości lub wadze w okresie trwania konkursu. Zwycięży ta placówka, która zbierze monety o największej wadze w przeliczeniu na jednego wychowanka lub o największej wartości. Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zbieramy monety powszechnego obiegu wyemitowane przez Narodowy Bank Polski (monety o nominałach 1 gr., 2 gr., 5 gr., 10 gr., 20 gr., 50 gr., 1 zł., 2 zł., 5 zł. – możliwa jest również zbiórka większych nominałów). Zbieramy do 31 stycznia 2024r.

   Zachęcamy wszystkich do udziału i z góry serdecznie dziękujemy za każdy grosik.

Maria Kaleniecka

 


 

Spotkanie z Policjantem

 

   W środę 15 listopada w naszej szkole pani asp. Izabela Rowińska z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku odbyła spotkanie z młodzieżą klas VI, VII i VIII. W ramach działalności profilaktycznej rozmawiała m.in. o zjawisku internetowego hejtu, cyberprzemocy, odpowiedzialności karnej nieletnich oraz o zagrożeniach z jakimi młodzi ludzi mogą się spotkać w realnym świecie. Policjantka przestrzegała uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Podczas spotkania wskazała uczniom w jaki sposób mogą chronić siebie i swoją tożsamość przed internetowymi przestępcami. Dzięki takim lekcjom młodzież ma większą świadomość czyhających na nich zagrożeń i co najważniejsze wie, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

Anna Hańczuk

 


 

Pszczółki obchodzą Dzień Jeża

 

   14 listopada nasze przedszkolaki z grupy Pszczółki obchodziły Dzień Jeża. Były zagadki, wiersze i wspólna zabawa. Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie wierszy o tych sympatycznych zimowych śpiochach.

Joanna Cyptor

 


 

Śniadanie Daje Moc - ogólnopolski program edukacyjny

 

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

   Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka. W ubiegłym tygodniu dzieci przyniosły potrzebne produkty, z których wykonały zdrowe, pożywne kanapki. Podczas wspólnego śniadania, w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.

   Mamy nadzieję, że wiedza dotycząca zdrowego jedzenia oraz praktyczne jej zastosowanie przełoży się na wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych.

Anna Osenkowska

 


 

Obchody Narodowego Święta Niepodległośc w naszej szkole

 

   11 listopada odbyły się w Zagórzu uroczystości gminne związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku, nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu. Delegacja uczniowska złożyła wieniec pod Krzyżem Powstańców na Starym Cmentarzu w Zagórzu. Szkołę reprezentowali: Alexandra Janocha, Julia Osenkowska, Patrycja Stareńczak, Gabriela Stefanowska, Bartosz Borkowski, Błażej Łukowski oraz nauczyciele i rodzice.

   Zdjęcia ze strony Miasta i Gminy Zagórz

 

   O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Szkoła do hymnu”.

 

   W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Już 105 lat jak jesteśmy wolnym, niepodległym Krajem.

   W naszej szkole uczniowie klasy VI przygotowali bardzo piękną, a zarazem wzruszającą akademię pod kierunkiem Pana Marka Drwięgi oraz Pani Renaty Kaczmarskiej. Dzięki naszym artystom mogliśmy choć na chwilę przenieść się w przeszłość, kiedy to Polacy walczyli o wolność naszego kraju, o to, aby „Polska była Polską”. Publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej miała okazję wsłuchać się w recytacje utworów o charakterze patriotycznym, które były przeplatane znanymi utworami z motywem ojczyzny w tle.

   Oddaliśmy cześć Tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem.

Anna Osenkowska

 

"Jest takie miejsce na mapie świata - Polska!

To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce"

- Sówki

Magdalena Borkowska

 

 

   W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych.

   Oto nasi najmłodsi Patrioci

Maria Kaleniecka

 

 


 

Uczniowie klas I-III na wycieczce edukacyjnej w teatrze

 

   9 listopada odbyła się wycieczka edukacyjna do Sanockiego Domu Kultury w Sanoku na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Uczestnikami byli uczniowie klas I-III pod opieką swych wychowawców. Uczniowie obejrzeli fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii i poznali ciekawe historie Piotrusia Pana i jego towarzyszy.

   Wszystkim dzieciom bardzo się podobało!

Anna Osenkowska

 


 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

 

   Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów. Dnia 8 listopada odbyło się pasowanie na ucznia. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor Sylwia Drozd, Pan Janusz Baszak- Dyrektor Banku PKO BP SA oddział w Sanoku, ksiądz Michał Boba oraz Rodzice. Pierwszoklasiści, przygotowani przez wychowawczynię Annę Osenkowską pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.

   Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z zaangażowaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.

   Aby nauka była przyjemna i łatwa ksiądz Michał Boba poświęcił tornistry z książkami i przyborami naszych uczniów. Klasa II przywitała młodszych kolegów życzliwymi życzeniami i wykonanymi upominkami. Dyrektor Banku przybliżył pierwszakom i ich rodzicom funkcjonowanie Szkolnych Kas Oszczędności i zachęcał do przystąpienia do SKO. Pani Ewelina Nieznańska pasowała uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za słodki poczęstunek.

   Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych. Naszym pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i radości na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Anna Osenkowska

 


 

IV miejsce w półfinale wojewódzkim w badmintonie klas VII-VIII

 

   8 listopada w Strachocinie odbywał się kolejny półfinał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintona chłopców z klas VII - VIII. Nasza drużyna wywalczyła 4 miejsce. W jej składzie znaleźli się:

  - Filip Baraniewicz,

  - Dawid Błaszak,

  - Bartłomiej Rajchel.

Hubert Wolwowicz

 


 

List i prezent od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

 

   Nasza szkoła otrzymała list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zawierający serdeczne podziękowanie za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do listu, podpisanego przez Parę Prezydencką, dołączony był okolicznościowy egzemplarz powieści.

Anna Osenkowska

 

 


 

Dzień Postaci z Bajek

 

   6 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominaliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

   Uczniowie naszej szkoły przebrali się za ulubionych bohaterów bajek. Na naszych korytarzach można było spotkać piękne księżniczki, królów, rycerzy, Pinokia, Pipi, Anię z Zielonego Wzgórza, Czerwonego Kapturka oraz wilka, Kota w Butach i wiele innych barwnych postaci. Wszystkie przebrane dzieci zaprezentowały się w bajkowej paradzie. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie naszych uczniów w świat bajek sprawiło im, ale także nauczycielom, dużo radości.

Anna Osenkowska

 


 

I miejsce w półfinale wojewódzkim w badmintonie klas IV-VI

 

   6 listopada w Strachocinie został rozegrany Półfinał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w badmintonie chłopców. W kategorii klas IV-VI nasza drużyna przygotowana przez pana Huberta Wolwowicza wywalczyła I miejsce! Gratulujemy naszym reprezentantom:

  - Wojciech Jurczak,

  - Filip Woźny,

  - Antoni Jagiełło.

Hubert Wolwowicz

 


 

Szkolny konkurs: Mistrz Pięknego Czytania

 

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada, w naszej szkole odbył się konkurs Mistrz Pięknego Czytania „Jesteś moją bajką” zorganizowany przez panią Ewelinę Nieznańską- naszą szkolną bibliotekarkę. Uczniowie klas I, II i III zaprezentowali wybrane fragmenty bajek i baśni.

Mistrzami zostali:

   Anna Jagiełło - uczennica klasy I,

   Franciszek Dwernicki - uczeń klasy II,

   Emilia Torba - uczennica klasy III.

   Wszystkim uczestnikom gratulujemy doskonałej umiejętności czytania oraz życzymy dalszych sukcesów.

Ewelina Nieznańska

 


 

"Światełko pamięci dla Łyczakowa"

 

   Nasza szkoła już kolejny raz bierze udział w akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Białe i czerwone znicze 1 listopada zapłoną na największych i najstarszych nekropoliach – Cmentarzu Łyczakowskim, Obrońców Lwowa (Orląt), Janowskim oraz innych, gdzie spoczywają wybitni przedstawiciele naszego narodu.

 Niech będą symbolem pamięci Polaków o spoczywających tam Rodakach.

   Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za to, że pomagają nam kształtować piękne postawy, uczyć dzieci szacunku i pamięci o przodkach.

Anna Stawarz

 


 

Szkoła pamięta

 

   Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki. 31 października uczniowie klas młodszych wybrali się na cmentarz parafialny w Czaszynie pod opieką wychowawczyń: Anny Stawarz, Anny Hańczuk, Anny Osenkowskiej, Magdaleny Borkowskiej oraz Anity Osenkowskiej. Jesienna pogoda sprzyjała spacerowi po cmentarzu. Dzieci zapaliły znicze, przygotowane na tę specjalną okazję przez panie, na pomnikach zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły oraz ks. Romana Woźniaka- długoletniego proboszcza naszej parafii. Ta piękna akcja odbywa się w okresie, kiedy szczególnie wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych co zapisali się w historii. To ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego dla naszych uczniów.

Anna Osenkowska

 


 

Dyniowy zawrót głowy u Pszczółeka

 

„Jak przyjemnie i wesoło

Kiedy dynia krąży w koło..."

   Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym dzieci z grupy ,,Pszczółek " uczestnicząc 31 października w Święcie Dyni. Wszyscy tego dnia przeżyliśmy istny dyniowy zawrót głowy. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Odbyły się również „dyniowe zabawy ”, które przyniosły wiele radości wszystkim dzieciom.

   Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń!

Maria Kaleniecka

 


 

Doświadczenia z dwutelnkiem węgla w ramach programu
"Być jak Ignacy"

 

   Uczniowie  szkolnego Koła Naukowego, którzy są uczestnikami programu Być jak Ignacy "Nauka pełna energii", nagrali minutowy filmik dokumentujący pierwsze zadanie doświadczenia z zajęć dotyczących właściwości dwutlenku węgla.

#wyzwanieignacego

 

 


 

Zapraszamy do szkolnej biblioteki

 

   Nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych w roku szkolnym 2023/2024, promującym czytelnictwo, aktywność i wizerunek bibliotek szkolnych.

   W ciągu roku szkolnego będziemy realizować działania w różnych kategoriach, a ich efektami podzielimy się ze społecznością szkolną w całej Polsce.

Ewelina Nieznańska

 


 

Cyrk "SZOK" w naszej szkole

 

   W dniu -27 października - gościliśmy w naszej szkole artystów z ukraińskiego cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Były pokazy gołębi i pudelków. Wszystkich uczniów rozbawiał klaun, ale pojawił się także słoń oraz miś.

   W cyrku jak to w cyrku, nie mogło zabraknąć pokazów iluzji. Chętne i odważne dzieci nie tylko miały okazję podziwiać sztuczki, ale także brać w nich czynny udział, co wzbudzało radość wszystkich widzów.

   Występ cyrkowy dostarczył zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali za obejrzenie tego niezwykłego widowiska.

Anna Osenkowska

 


 

Ósmoklasiści w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku

 

   27 października klasa 8 uczestniczyła w Dniach Otwartych ZS3 w Sanoku. Uczniowie zapoznali się z kierunkami kształcenia, które oferuje szkoła, a także otrzymali dokładne informacje na temat specjalności w poszczególnych zawodach, cyklu kształcenia, możliwości zatrudnienia albo kontynuowania nauki. Zapoznali się z bogato wyposażoną  bazą dydaktyczną, mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądają poszczególne pracownie techniczne oraz informatyczne. Szkła oferuje również, zdobywanie dodatkowych  umiejętności w postaci licznych kursów w kraju i za granicą.

   Uczniowie chętnie zadawali pytania i z ciekawością słuchali opinii starszych kolegów, którzy prezentowali swoje zdolności techniczne w różnych dziedzinach. Nowe doświadczenia naszych uczniów z pewnością będą pomocne przy wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

Wycieczka klasy IV i VII do Bóbrki

 

   25 października uczniowie z klasy 4 i 7 wyruszyli na wycieczkę wraz z uczniami z SP w Tarnowie Dolnej. W pierwszej kolejności odwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową oraz unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym.

   Kolejnym punktem był Park Trampolin HIGH JUMP w Krośnie, gdzie wszyscy wspaniałe się bawili.

   W Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie czekało wiele czekoladowych i słodkich niespodzianek. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach czekoladowych. Dzieci poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca oraz obserwować mielenie i oczyszczanie ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady i lizaków według własnego pomysłu.

   Wycieczka ta była źródłem wiedzy o historii, tradycji i kulturze najbliższego regionu. Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni.

Ewelina Nieznańska

 


 

Przedszkolaki z grupy Sówek na zajęciach edukacyjnych "Ognik"
w Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku

 

   25 października. dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy "Mądre Sówki" udały się do Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku na zajęcia w sali edukacyjnej OGNIK. Przedszkolaki dowiedziały się , jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numer alarmowy do Straży Pożarnej. Poznały sprzęt ratowniczy oraz zobaczyli wozy strażackie. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy.

Magdalena Borkowska

 


 

Odwiedziny skweru Pamięci Obrońców Zagórskiego Węzła Kolejowego

 

   W ostatnich dniach uczniowie klas 1-3 ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych uczestniczyli w przeglądach stomatologicznych w Zagórzu. Dzieciom udzielono informacji o stanie uzębienia oraz wskazano w jaki sposób utrzymać zdrowy uśmiech.

   W drodze powrotnej nasi uczniowie po raz kolejny odwiedzili skwer w Zagórzu dedykowany Pamięci Obrońców Zagórskiego Węzła Kolejowego z 1918 roku.

Anna Osenkowska

 


 

600-lecie wsi Czaszyn

 

   Czaszyn to malownicza wieś w Polsce położona nad rzeką Osława. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku.

   W tym roku nasza miejscowość zaczyna świętowanie swojego 600-lecia.

   Uczniowie klas młodszych zapoznali się informacjami dotyczącymi historii powstania wsi, zobaczyli dawną pieczęć i herb Czaszyna, a następnie wybrali się pod pamiątkowe tablice upamiejętniające ten ważny jubileusz.

Anna Osenkowska

 


 

 

Być jak Ignacy - Nauka pełna energii

 

   Uczniowie naszej szkoły – Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie biorą udział w programie Być jak Ignacy „Nauka pełna energii”. Uczestnicy zdobywają wiedzą o różnych rodzajach energii. W czasie zajęć koła naukowego sprawdzali co może ciepłe powietrze, jak działa silnik parowy z puszki, a także jak ostudzić silnik parowy. To dopiero pierwsze zadanie, a już jest ciekawie.

Renata Kaczmarska

 

 

 

 


 

Bal jesieni w grupie Sówek

 

   18 października w grupie " Mądrych Sówek" odbył się Bal Jesieni. Wszyscy udowodnili , że jesień jest kolorowa i radosna. W tym dniu dzieci przybyły ubrane w jesienne stroje. Na balu królowała zabawa przy muzyce i jesiennych piosenkach. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany. Teraz każdy przedszkolak wie, w jakie kolory jesienią ubierać należy się!!!

Magdalena Borkowska

 


 

Spacer do lasu klas I-III

 

   18 października klasy młodsze wraz z wychowawcami wybrały się na jesienną wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Przed wyjściem przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie. Odbyliśmy długi spacer, podziwiając uroki złotej jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.

   Wyjście do lasu było bardzo udane. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   250 lat temu, 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Warto dodać, że była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Obecnie - na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia - 14 października obchodzimy wspomniane wyżej święto.

   Jest to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują.

   Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły.

   W dniu dzisiejszym cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. Odpowiedzialne za przygotowanie oprawy artystycznej w tym roku szkolnym były klasy II oraz III, pod kierunkiem wychowawczyń: Pani Anny Hańczuk i Pani Anny Stawarz. Występ artystyczny był bardzo bogaty. Uczniowie wyrecytowali piękne wiersze oraz wyśpiewali piosenki, które podkreślały znaczenie Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Atmosfera była bardzo uroczysta. Następnie obejrzeliśmy skecz, w którym wystąpili uczniowie klasy V przygotowani pod kierownictwem Pani Katarzyny Kusz-Gliściak.

   W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Sylwia Drozd, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły.

   Obecnością na dzisiejszej uroczystości zaszczyciła nas Pani Teresa Pamuła – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

   Wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi życzymy wielu powodów do zawodowej satysfakcji, wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.

Anna Osenkowska

 


 

Dzień jabłka w klasie 1

 

   Dziś w klasie pierwszej król owoców przejął władzę! Dzieci poznały różne odmiany jabłek, budowę owoców, ich wartości odżywcze i wykorzystanie w kulinariach. Była to okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.

   Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli film „Od kwiatu do owocu”, a następnie odbyła się klasowa biesiada z jabłkiem w roli głównej. Na zakończenie uczniowie wykonali czerwone jabłuszka, w których zamieszkał sympatyczny, zielony gość.

   Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło.

Anna Osenkowska

 


 

10 października - Dzień zdrowia psychicznego

 

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz
Jan Kochanowski, Fraszki, Księgi trzecie, Na zdrowie


   Możliwe, że w dzisiejszych czasach Jan Kochanowski napisałby Szlachetne zdrowie psychiczne.... W tym wpisie omawiam 4 sposoby na dbanie o zdrowie psychiczne.

    Drodzy Rodzice

    Drodzy Uczniowie

   Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października) to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną.

   Pragnę przypomnieć że w naszej szkole pracuje Pani Psycholog Nina Bober, z którą można się spotkać w każdy wtorek 7:00-10:00 oraz piątek od 13:00-17:00. Pani Psycholog jest do dyspozycji uczniów, rodziców i nauczycieli.
   Zapraszamy do kontaktu przez dziennik elektroniczny

z wyrazami szacunku Sylwia Drozd 

 


 

Zbieramy Talenciaki!

 

   Przypominamy, że nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów 2”, której organizatorem jest sklep Lidl. Do 5 listopada, podczas zakupów, można zbierać TALENCIAKI, czyli specjalne kupony otrzymywane za każde wydane 50 zł.

   Kupony można samodzielnie przypisać naszej szkole na stronie internetowej (www.lidl.pl/szkoly ) bądź też włożyć do specjalnie przygotowanego pudełka, które znajduje się na parterze obok gabinetu Pani Dyrektor lub do wychowawców klas.

Dziękujemy za zaangażowanie naszym Uczniom i ich Rodzicom!

Anna Osenkowska

 


 

Projekcja filmu "Łukasiewicz - nafciarz romantyk"

 

   Naszą szkołę w czwartek 5 października odwiedziła Telewizja Obiektyw. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć produkcję z cyklu Polscy Wizjonerzy pt. "Łukasiewicz - nafciarz romantyk".

   Jest to fabularyzowany dokument o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. Scenariusz powstał w oparciu o rozmowę, jaką przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem Feliks Jan Szczęsny-Morawski. Zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy - nosi ona tytuł "Światek Boży i życie na nim".

   Film zrealizowano z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadającej w 2022 roku, oraz 165. rocznicy wynalezienia lampy naftowej.

Anna Osenkowska

 


 

Przyrodnicze zajęcia w Bieszczadach - Bukowe Berdo

 

6 października uczniowie SP w Czaszynie i SP w Tarnawie Dolnej wraz z opiekunami: panią Renatą Kaczmarską oraz panem Hubertem Wolwowiczem wzięli udział w zajęciach terenowych na ścieżce dydaktycznej Bukowe Berdo. Już we wspomnieniach pozostanie piękna, słoneczna pogoda, zapierające dech w piersiach widoki, duża dawka wiedzy i wspaniała atmosfera.

Renata Kaczmarska

 


 

Uroczystość nadania imienia naszej szkoły

 

   Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza zyskały ogromne uznanie wśród potomnych, czego dowodem jest przyjmowanie Jego osoby na patrona szkół, instytucji i organizacji.

   W środę 4 października o godz. 10.00 rozpoczęła się niezwykle podniosła i ważna uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Czaszynie imienia Ignacego Łukasiewicza.

   Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji społeczności Szkoły Podstawowej, której przewodniczył Ks. arcybiskup Adam Szal- Metropolita Przemyski wraz z kapłanami: ks. Dziekanem Piotrem Sobczykiem, Proboszczem ks. Markiem Figurą , księdzem rodakiem Andrzejem Kuzio oraz wikarymi księżmi Andrzejem Kudybą i Michałem Bobą.

   Podczas mszy św., na prośbę dyrektora szkoły Pani Sylwii Drozd oraz Rodziców, w imieniu których wystąpił Pan Krzysztof Giba oraz Pani Anna Stojak został poświęcony sztandar. Wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkoły, poprowadzeni przez Sanocką Górniczą Orkiestrę Dętą pod batutą Pana Grzegorza Mroczkowskiego.

   Przed budynkiem szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi. Odsłonięcia dokonali: Wicekurator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Pan Stanisław Fundakowski, Burmistrz Miasta i Gmina Zagórz - Ernest Nowak oraz Sołtys sołectwa Czaszyn Pan Kacper Kuzio. Ks. Arcybiskup Adam Szal dokonał poświęcenia tablicy. Dalsze uroczystości odbyły się w hali sportowej. Po krótkim montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Eweliny Nieznańskiej, Anny Hańczuk, Anny Stawarz, Anny Osenkowskiej i Magdaleny Borkowskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórzu Pan Czesław Łuc odczytał uchwałę, akt nadania Szkole Podstawowej w Czaszynie imienia Ignacego Łukasiewicza. Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Katarzyna Jagiełło w imieniu rodziców przekazała sztandar Pani Dyrektor Sylwii Drozd, która złożyła go na ręce naszych uczniów. Następnie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice złożyli uroczyste ślubowanie.

   W tym ważnym dla Naszej Szkoły dniu uczestniczyli osobiście lub byli reprezentowani przez swoich współpracowników wspaniali goście, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci, przedstawiciele organizacji KSRG Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie Kgw Czaszyn mieszkańcy.

   Dzień ten był ważnym wydarzeniem i ogromnym przeżyciem dla uczniów i absolwentów oraz całej społeczności lokalnej. Zostanie on na długo w pamięci nas wszystkich.

Dyr Sylwia Drozd i Anna Osenkowska

 


 

Laptopy dla czwartoklasistów

 

   W dniu 29 września 10 uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej w Czaszynie otrzymało na własność bezpłatny laptop w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Laptopy rodzicom uczniów wręczyła Pani dyrektor Sylwia Drozd życząc, aby sprzęt dobrze wspomagał edukację uczniów.

Dyr Sylwia Drozd

 


 

Dzien chłopaka w naszej szkole

 

   Dzień Chłopaka w Polsce każdego roku wypada w tym samym dniu, 30 września .

   Tradycyjnie w oddziale przedszkolnym oraz klasach I-III świętowali swój dzień wszyscy chłopcy. Z tej okazji otrzymali drobne upominki przygotowane przez dziewczynki z pomocą Rodziców. Nie zabrakło także pięknych i szczerych życzeń. Chłopcy byli pod ogromnym wrażeniem kreatywności dziewcząt.

   I tak w miłej, przyjaznej i radosnej atmosferze upłynął ostatni dzień pierwszego miesiąca roku szkolnego!

Anna Osenkowska

   Dziś obchodzimy w grupie przedszkolnej ,,Pszczółki" niezwykłe święto: Dzień Chłopaka. Z tej okazji nasze dziewczynki wręczyły chłopcom miłe niespodzianki . Nie zabrakło również wspaniałych zabaw. Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia .

Maria Kaleniecka

 

  Dzień chłopaka u Mądrych Sówek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Dzień chlopaka w klasie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

  Dzień chłopaka w klasie 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Dzień chłopaka w klasie 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Dzień chłopaka w klasie 5

 

 

 

 

 

 

 

 

   Z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla uczniów z klas IV-VIII okolicznościową, małą słodką niespodziankę. Aby ją otrzymać, chłopcy musieli wybrać między wyzwaniem pytaniem. Po wykonanym zadaniu lub udzieleniu odpowiedzi na pytanie otrzymali odznakę Super Chłopak.

Były również życzenia i dużo uśmiechu.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 

 

 


 

Odwiedziny Pana Policjanta: o bezpieczeństwie na drodze

 

   Dzisiaj uczniów z klas I-III oraz grupę "Sówek" odwiedził dzielnicowy mł. asp. Krzysztof Zięba z Posterunku Policji w Zagórzu. Tematem spotkań było przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczna droga do szkoły oraz ze szkoły oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się dzieci. Policjant przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Udzielił cennych wskazówek, jak zachować się w sytuacji, gdy spotkamy nieznajomą osobę lub groźnego psa na swojej drodze. Dzieci wysłuchały ze skupieniem wszystkich informacji.

Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Bardzo dziękujemy za wizytę w naszej szkole!

Anna Osenkowska

 


 

Dzień jabłka

 

   28 września nasze przedszkolaki z grupy "Pszczółki" obchodziły Dzień Jabłka. Były zagadki, wiersze i wspólna zabawa. Dzieci poznały zalety jedzenia jabłek oraz zrobiły pyszny sok.

Maria Kaleniecka

 

 


 

4 października - Uroczystość nadania imienia Ignacego Łukasiewicza
Szkoły Podstawowej w Czaszynie

 

   Dzień 4 października 2023 roku zapisze się na kartach historii naszej czaszynskiej społeczności.

   Zapraszamy wszystkich mieszkańców, organizacje działające w naszej miejscowości KSRG Ochotnicza Straż Pożarna w Czaszynie Kgw Czaszyn na Uroczystość nadania imienia Ignacego Łukasiewicza Szkoła Podstawowa w Czaszynie oraz poświęcenie sztandaru.

   Musimy pamiętać, że nadanie szkole imienia nie jest tylko pustym gestem, zwyczajną zmianą nazwy. To przede wszystkim wskazanie całej społeczności pewnego punktu odniesienia i wyznaczenia kierunku wspólnych działań i dążeń. Patron to pewien symbol, idea, która scala, jednoczy.

   Mamy nadzieję że pod naszym sztandarem zjednoczy się cała społeczność miejscowości Czaszyn.

Program uroczystości:

 

   5 października o godzinie 9.00 wyświetlenie dla wszystkich filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

   Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".

ZAPRASZAMY !

 


 

Dzień Przedszkolaka

 

   "Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"!

   20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Z tej okazji w dniu dzisiejszym nasze "Pszczółki" zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Radość i uśmiechy naszych milusińskich świadczyły o wspaniałej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Maria Kaleniecka

 

   20 września kolejny raz obchodziliśmy w grupie Sówek Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji.

   Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

Magdalena Borkowska

 


 

Akcja Sprzątania Świata!

 

   W dniach 15-17 września 2023r. przypadał 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. W tym roku odbywała się ona pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi".

W dniu dzisiejszym klasa 3 wesołą piosenką 🎶 przybliżyła tematykę akcji. Następnie uczniowie klas młodszych zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i worki ruszyli sprzątać tereny wokół szkoły oraz jej okolice. Udało się zebrać worki pełne odpadów. Wspólnymi siłami warto dbać o piękno naszej małej Ojczyzny.

Anna Stawarz

 


 

Talenciaki dla szkoły!

 

   Drodzy Uczniowie i Rodzice, Nasza Szkoła po raz drugi przyłączyła się do akcji „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przez sieć sklepów Lidl Polska. Robiąc codziennie zakupy w Lidlu możesz wesprzeć Naszą Szkołę. Pomóż nam zbierać Talenciaki, abyśmy mogli wymienić je na atrakcyjne nagrody.

Jak przekazać Talenciaki szkole? Talenciaki będzie można wrzucać do ustawionych w szkole specjalnych pudełek lub aktywować na stronie www.lidl.pl/Szkoły, wykorzystując unikalny kod QR. Zapraszamy do włączenia się w akcję!

Anna Osenkowska

 


 

Wycieczka klasy 8 " ścieżką Wokół Baldahory"

 

   18 września klasa 8 wraz z wychowawcą Katarzyną Kusz-Gliściak udała się na pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną historyczno - kulturową „Wokół Baldahory”, prowadzącą przez tereny dawnych wsi ”ruskich” : Morochowa, Mokrego i Zawadki Morochowskiej.

Oprócz poznania historii i kultury ludności: Polaków, Ukraińców, Żydów i Cyganów, którzy zgodnie zamieszkiwali te tereny żyjąc w poszanowaniu wyznań i narodowości, udali się do miejscowości Mokre, do Kuźni Skarbów.

Uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji rzemiosła artystycznego, oraz wzięli czynny udział w warsztatach kowalskich, organizowanych i prowadzonych przez panią Agnieszkę Pasek.

Spotkanie z panią kowal, to również element aktywizacji zawodowej naszych przyszłych absolwentów.

Dzieci zapoznały się z historią zawodu kowala oraz specyfiką jego pracy. Mogły zobaczyć jak wygląda nowoczesna kuźnia, jakie rzeczy się w niej wytwarza, dowiedziały się do czego służą poszczególne narzędzia, jak pracuje się z ogniem i metalem. Miały możliwość samodzielnego wykucia elementu dekoracyjnego lub biżuterii. Zwiedziły galerię umiejscowioną obok kuźni w której można zobaczyć i zakupić rękodzieło artystyczne okolicznych rzemieślników.

Po warsztatach kowalskich, odbyło się ognisko klasowe, czas na relaks , posiłek, odpoczynek i wspólna zabawę.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

Dzień Kropki

 

   15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa,pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w jego obchodach. Nasi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Najpierw pooglądali film o małej Vashti, rozwiązywali quiz dotyczący jego treści, a następnie uczestniczyli w kreatywnych i nietuzinkowych zabawach z kropką w roli głównej. Podczas zajęć powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie.

W starszych klasach przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzali  uczniow klas IV- VIII, aby wspólnie stworzyć plakat z kropkami. Do tego celu wystarczyły farby i palce ochotników. Przy okazji dziewczyny z SU przypomniały historię małej dziewczynki, która osiągnęła sukces dzięki wiary w swoje możliwośći. Zobacz krótki film o Vashti.

 

Podczas obchodów Dnia Kropki „Pszczółki” doskonale się bawiły poszukując kropek wielkich i małych, kropek zielonych, czerwonych, żółtych, niebieskich, fioletowych. Na zakończenie przedszkolaki wykonały wspaniałe rybki.

 

 

Dzień Kropki obchodziły też „Mądre Sówki”.

 

 

 

 

 

 


 

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

   12 września w naszej szkole odbyły się wybory Przewodnicząćego Samorządu Uczniowskiego.

Kandydatkami na stanowisko przewodniczącego były:
   - Paulina Giba
   - Emilia Kruczek
   - Gabriela Stefanowska.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie:
   - Michał Kurinka
   - Maja Mołczan
   - Bartłomiej Rajchel.

Wszyscy uczniowie klas 4-8 wzięli udział w głosowaniu i wybrali swoją przedstawicielkę Gabrielę Stefanowską, którą w roku szkolnym 2023/2024 czeka poważna i bardzo odpowiedzialna praca na rzecz uczniów oraz całej społeczności szkolnej.

Pozostałym kandydatkom gratulujemy i dziękujemy za udział w wyborach. Mamy nadzieję, że również dołączą do struktur Samorządu Uczniowskiego.

Po oficjalnym odcztaniu protokołu wyborczego przez przewodniczącego komisji Michała Kurinkę gratulacje nowej przewodniczącej, złożyła osobiście Pani dyrektor Sylwia Drozd.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Katarzyna Kusz-Gliściak

 


 

Narodowe Czytanie 2023

 

11 września nasza szkoła wzięła udział w „Narodowym Czytaniu”. Akcja jest objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Podczas tegorocznej edycji wspólnie czytaliśmy na głos powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Szkoła, po zgłoszeniu udziału, otrzymała pamiątkową pieczęć, którą dzieci stęplowały swoje zeszyty. Uczniowie na lekcjach języka polskiego zapoznali się z historią Narodowego Czytania oraz wprowadzeni w klimat dzieła czytali fragmenty utworu.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.

Akcję w naszej szkole zorganizowały panie: Katarzyna Kusz-Gliściak oraz Ewelina Nieznańska

 


 

Lista kandydatów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

   Na Stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Czaszynie w roku szkolnym 2023/2024 ubiegają się:

- Gabriela Stefanowska (klasa VIII)

- Paulina Giba (klasa VII)

- Emilia Kruczek (klasa VI)

   Zgodnie z zasadami, wybory są tajne, powszechne i równe. Każdy uczeń z klas IV-VIII odda swój głos na wybranego kandydata na karcie do głosowania, stawiając przy jego imieniu i nazwisku krzyżyk w wyznaczonym polu. Miejsce do głosownia będzie oddzielone parawanem - poza możliwością wglądu innych osób i anonimowo.

   Wybory odbędą się 12 września podczas lekcji czwartej. Poszczególne klasy będą kolejno proszone i prowadzonedo do sali wyborczej.

 


 

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego

 

   Po wakacyjnej przerwie dzieci i młodzież naszej szkoły powróciły do szkolnych ławek. Przed nami kolejne 10 miesięcy intensywnej pracy, pełnych wyzwań, nowych przyjaźni oraz przede wszystkim nowej dawki wiedzy.
   Za sprawą naszych wyjątkowych gości Pana Ernesta Nowaka Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz oraz Pani Ewy Get Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, których obecność podniosła rangę i podniosłość naszej uroczystości można uznać, iż w naszej szkole nastąpiło gminne uroczyste otwarcie roku szkolnego.
   Podziękowania należą się Pani Katarzynie Kusz-Gliściak oraz młodzieży z klasy VIII za przygotowanie okolicznościowego apelu i przypomnienie wydarzeń z 1 września 1939roku.
   Serdecznie dziękujemy naszemu Proboszczowi ks. Markowi Figurze oraz Wikaremu ks. Michałowi Bobie za wspólną Eucharystię i słowo skierowane do całej naszej społeczności na nowy rok szkolny. Dziękujemy za poświęcenie naszego nowego placu zabaw, który powstał przy naszym oddziale przedszkolnym teraz z pewnością omijać nas będą nieszczęścia a królował będzie uśmiech i świetna zabawa. W tym miejscu pragniemy podziękować za wsparcie finansowe, dzięki któremu była możliwość realizacji tego przedsięwzięcia. Ponad 21 tys. złotych przekazał Pan Burmistrz Miasto i Gmina Zagórz Pan Ernest Nowak ze środków Gminnego programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i 6 tys. zł przekazała Rada Rodziców naszej szkoły (środki ze składek na RR)
   Do naszej społeczności oprócz nowych pierwszoklasistów i przedszkolaków dołączyli nowi uczniowie do klasy1: jeden uczeń, do klasy 3: dwie uczennice i do klasy 6: dwoje uczniów)
Witamy Was z radością. Cieszymy się z 167uczniów.

   Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego padły piękne słowa z ust Pana Burmistrza Ernesta Nowaka , który mówił, że szkoła to nie tylko oceny i dobre stopnie, ale także atmosfera i dzielenie się z innymi, pomaganie sobie nawzajem i wzajemny uśmiech.
   Na koniec pozostaje mi życzyć wszystkim uczniom, pedagogom oraz rodzicom udanego roku szkolnego 2023/2024. Życzę wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Niech ten rok szkolny będzie dla Was nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem , który będziecie wspominać przed długie lata.

Sylwia Drozd
Dyrektor szkoły

 


 

Nowy rok szkolny 2022/2024

 

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek, 4 września 2023 r., według poniższego harmonogramu:

Godzina 08.00 – Msza św. w kościele parafialnym dla całej społeczności naszej szkoły. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i pedagogów

Transport autobusem szkolnym, który będzie czekał na parkingu przed kościołem.

Godzina 09.00 – uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego na hali sportowej a następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Godzina 9.30 nasze Pszczółki i Sówki uroczyście otworzą w naszym ogrodzie nowy plac zabaw.

 


Rok szkolny 2022/2023